pe5ula
07.11.07,08:48
Dobrý deň,

neviete mi niekto poradiť, aký je postup v prípade emisií zamestnaneckých akcií? Zamestnanec slovenskej s.r.o. má na základe pracovnej zmluvy nárok na akcie materskej spoločnosti so sídlom v USA. AKcie dostane zamestnanec od 1.11.2007 a zatiaľ ich nebude predávať. Viete mi niekto poradiť, aký to má vplyv na daň z príjmov či už spoločnosti (s.r.o.) ale aj konkrétneho zamestnanca? Nie je potrebné zaplatiť zrážkovú daň v zmysle zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia?
A aký vplyv to má na účtovanie slovenskej s.r.o., keď zamestnanec dostal akcie materskej spoločnosti?
Viete mi s tým niekto pomôcť? Vďaka!
Vladimír Ozimý
07.11.07,08:14
no nie som odborník na obchodné právo treba si to pozrieť alebo zistiť či ide o možnosť uplatnenia si par. 12 ods 7 pism d) zákona o dani z príjmov, takýto príjem z vydania nových CP nie je predmetom dane (odkaz na par.208 obchodného zákonnika). Ak by to spĺňalo túto podmienku potom príjem z akcii nebude podliehať zdaneniu.

2. krok zamestnanec už vlastní akcie

a) ak zamestnancovi na základe akcii bude vyplácaný podiel na zisku, potom tento príjem nie je predmetom dane podľa par. 3 ods 2 písm c)
b) v prípade ak zamestnanec akcie predá potom príjem z rozdielu medzi nákupnou cenou akcie ( par. 8 ods 5)a predajnou cenou akcie je príjmom podľa par. 8 ods 1 písm. e) a v prípade že spĺňa zamestnanec nárok na oslobodenie podľa par. 9 ods 1 pism. j) - príjem neprekročí 5 násobok životného minima ktorý pre rok 2007 platí vo výške 4980 sk - neplatí daň z takéhoto dosiahnutého príjmu
pe5ula
07.11.07,19:06
Situácia je taká, že zamestnanec získava akcie od 1.11.2007. Riešim teraz, či možno uplatniť oslobodenie, ako ste uviedli alebo či na druhej strane nie je potrebné zdaniť zamestnancovi akcie, ktoré získal bezodplatne a považovať ich za nepeňažný príjem pre zamestnaca, ktorý mu musí byť zdanený vrámci dane zo závislej činnosti. Navyše do toho vstupuje ešte skutočnosť, že nejde o akcie slovenskej s.r.o., ale id o akcie, ktoré patria materskej spoločnosti.
Čo sa týka vyplácania dividend, súhlasím, že tam by to malo byť oslobodené. Ale ako sa bude zdaňovať príjem z predaja akcií - mal by sa zdaňovať rozdiel madzi predjanou a nákupnou cenou akcií.Čo sa bude považovať za nákupnú cenu akcií, keď akcie nadobudla zamestnankyňa bezodplatne?
A aký vplyv majú všetky tieto operácie na účtovníctvo slovenskej s.r.o., keď ide o akcie materskej spoločnosti? Účtuje vôbec slovenská s.r.o. niektorú z transakcií spojenú s týmto procesom emisie akcií zahaničnou materskou spoločnosťou? Alebo bude všetko je podchytené len v účtovníctve materskej spoločnosti? (materská spoločnosť je z USA)