lubos f
01.03.05,11:58
Dobry den, zacal som uctovat v Alfe a rad by som vedel, ako najlepsie zauctovat nasledovne: Zkaznikovi poslem dobierku za 1000 Sk. Moja pohladavka je 1000 Sk. Posta si strhava z dobierkovej sumy poplatok 5 Sk, takze na ucet mi posle iba 995 Sk a posle mi fakturu na 5 Sk. Takze pri uhrade pohladavky mi bude chybat 5 Sk a k zavazku 5 Sk nemam nijaky minusovy pohyb na ucte. Prosim o radu ako to zauctovat. Dakujem.
Zita5
01.03.05,11:06
Sumu 995,- zaučtuješ do peňažného denníka v členení "príjem za tovar " , interným dokladom zaučtuješ " príjem za tovar " 5,- Sk / aby si to mohol odpísať z pohľadávky . Faktúru na 5 ,- Sk zaúčtuješ do výdavkov OZD v členení "prevádzková réžia "
andreaS
01.03.05,11:34
1. pride vypis na ktorom je spominana uhrada dobierkou ale uz so strhnutym poplatkom napr. 95,- Sk.

2. pride spominana fakturka z posty na 5,- Sk. Tu si prilozim k vypisu. Na tejto dvojstranovej fakture od posty je aj plna hodnota uhradzanej faktury aj s variabilnym simbolom.

uctujem takto na zaklade vypisu:

1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia

Dufam, ze to je zrozumitelne.
lubos f
01.03.05,11:36
Rozumiem tomu dobre?: Zauctujem prijem za tovar 995 Sk, zapis do evidencie DPH
rucne upravim, aby bola DPH odvedena z celych 1000 Sk.(alebo ide aj ten prijem´5Sk internym dokladom do evidencie DPH?) Internym dokladom zauctujem prijem za tovar aby mi nezostalo 5 Sk neuhradenych. (ja som myslel, ze interny doklad nerobi ziadne navaznosti...). A co sa tyka faktury na 5 Sk, tam sa urobi priamo zapis do PD? Ako vznikne prepojenie a faktura(zavazok) dostane status uhradena?
Zatial som v Alfe iba v stadiu naplnania ciselnikov a vkladania zavazkov a pohladavok, takze neviem ako sa to chova...
Zita5
01.03.05,11:40
Ty si plátca DPH ?
lubos f
01.03.05,11:42
1. pride vypis na ktorom je spominana uhrada dobierkou ale uz so strhnutym poplatkom napr. 95,- Sk.

2. pride spominana fakturka z posty na 5,- Sk. Tu si prilozim k vypisu. Na tejto dvojstranovej fakture od posty je aj plna hodnota uhradzanej faktury aj s variabilnym simbolom.

uctujem takto na zaklade vypisu:

1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia

Dufam, ze to je zrozumitelne.
Moj druhy prispevok sa viazal k odpovedi od Zita5.
AndreaS - B-01-02 je polozka vypisu z banky, nevadi, ze v skutocnosti takato polozka vypisu neexistuje a jediny pohyb je + 95Sk
lubos f
01.03.05,11:43
Ty si plátca DPH ?
ano, zabudol som napisat...
andreaS
01.03.05,11:47
Lubos:

1. v penaznom denniku kliknes na "PRIJEM" v casti BANKA, vyhodi ti okienko, tu das uhradu spominanej faktury v plnej vyske, cize ak si vystavil fakturu na 1000,- Sk s dph tak das uhradu v hodnote 1000,- Sk. Do dph-cky ti tvoje vystavene faktury vstupuju pri zadavani faktury do evidencie pohladavok. Cize pozor na to!

2. nasledne za tym zauctujes VYDAVOK z banky 5,- Sk v cleneni prevadzkova rezia

cize akoby si tymto zauctoval 955,- ktore su skutocne na vypise. K vypisu si pripnes spominanu fakturku od posty. tot vsio. Ja mam neurekom takychto uhrad, ale uctujem to v podvojnom uctovnictve, ale princip je taky isty.
andreaS
01.03.05,11:49
lubos: kym som pisala tak si odpisal... nevadi, ze takato polozka na vypise neexistuje... mne pride jednym zapisom napriklad uhrada za 5 faktur naraz nakolko boli zaplatene v ten isty den. cize vo vypise mam jednu jedinu sumu ale musim ju zauctovat v 10 zapisoch v poradi: uhrada faktury, postovne a toto zopakujem 5x... a z jednej sumy vo vypise sa vykluje 10 zapisov v uctovnictve. Vsetko mam ale pekne dolozene fakturou z posty, kde je vsetko jasne aj cisla variabilnych simbolov /cize cisla mojich faktur/.
Zita5
01.03.05,11:52
Lenže to sa netýka toho , že banka si stiahla 5,- Sk , ale pošta.Predpokladám, že peniaze boli hradené poštovou poukážkou - vtedy si pošta zinasuje poštový poplatok. Na bankovom výpise je čistých 995,- Sk ako príjem na BÚ .
lubos f
01.03.05,11:56
Andrea,
Jasne. Nejako som pozabudol, ze evidencia DPH sa vytvara pri vytvarani faktury... Takze ak mozem zauctovat vydavok z banky bez toho aby na vypise figurovalo -5 Sk, tak je to jednoduchsie ako som myslel. Vdaka.
andreaS
01.03.05,11:57
ano strhla si ich posta, preto je to VYDAVOK banka ale v cleneni prevadzkova rezia s nazvom "Poplatky - postovne". Mne sa to zda jasne. Ten poplatok je za to, ze nam posta poslala tie peniazky a su vlastne uhradene z uctu. Do nakladov to ide tak ci tak.
andreaS
01.03.05,12:00
a neni mozne dat uhradit z pohladavky len tych 955,-, ved potom tam ostane na uhradu este tych 5,-. Ale on hradil plnu sumu, tak mu musime plnu sumu aj oductovat, ten poplatok poste je uz nas poplatok.

lubos: jasne ze to neni zloziteee :) a ty mas od tych 5,- Sk doklad. takze si si ten uctovny pripad predsa nevymyslel. Nezabudni ho pripnut k tomu vypisu.
lubos f
01.03.05,12:03
Takto som to uctoval v Exceli - Banka prijem 995 Sk. Prijmy podliehajuce dani - 840,x Sk, DPH 159,x Sk, prevadzkova rezia 5 Sk. Teraz mi islo hlavne o to ako to vsetko prepojit v Alfe.
andreaS
01.03.05,12:04
ok. hlavne ze si pochopil ten system :)
lubos f
01.03.05,12:10
Este raz vdaka. Vzdy ma prekvapi, ze niektore veci v uctovnictve sa daju riesit aj jednoducho...
andreaS
01.03.05,12:14
veru... ja teraz frcim na postu s dalsimi dobierkami :) ale tie veru jednoduche nie su.. pojdem ako vianocny stromcek.. toooolko posty mam.. uf .. to uctovanie je veru lahsie :)
enter
15.03.05,19:00
........
1. B-01-01 prijem za vyrobky a sluzby (číslo najdem podla VS z faktury od posty) v hodnote 100,- Sk a vyparujem úhradu s pohľadavkou
2. B-01-02 poplatok banke 5,- ako prevadzkova rezia .....

Horeuvedený postup robím tak, že v bode
2. číslo bankovej operácie ručne opravím nasledovne B-01-01/1, čo naznačuje že sa jedná o tú istú položku na výpise.

Na dotaz programu či pokračovať v zmemenom číslovaní treba odpovedať nie a ide sa ďalej.
apsgroup
20.07.06,19:22
S týmto má aj ja problem v Alfe. Napr.Uhrádzam dve faktúry + poštovné a mám jeden výdavkový doklad. číslovanie dokladu opravím t.j.v 3 riadkoch PD mám napr.V/100. Ale ked dám prečíslovať denník, tak mi tam prihodí akokeby 3 výdavkové bločky. Musím to byt tak, alebo sa to dá riešit ináč.
BOBY
21.07.06,03:39
a ja to riešim tak, že prepíšem číslo dokladu na a)b)c).... Je to pod rovnakou položkou členené písmenami a pri kontrole žiadny problém. Takže zápis B-01-01a daj príjem fa v plnej hodnote a zápis B-01-01b výdavok za poštovné do prev.réžie