bz5
07.11.07,10:31
Pekný deň poraďáci, kamarát spravil podľa mňa hroznú hlúposť a chcela by som vedieť váš názor na túto vec.
Dotyčný zo stredného Slovenska, odkiaľ sa nepohne ani na krok sa stal konateľom (jediným) v bratislavskej firme. Ako k tomu prišiel, no podľa mňa prinajmenšom zvlášnym spôsobom. Už rok sa pozná s jednou dámou, ktorá mu sľubuje zamestnanie, no už rok z toho nič nieje, sem tam mu na účet pošle nejaké peniaze, a vraví mu, že jej má dôverovať a že s ním počíta. Kamarát bol teraz na jednom stretnutí s ňou v BA a podpísal tam papiere a od toho dňa figuruje ako konateľ v jednej firme v BA. (upozornovala som ho , aby nic nepodpisoval...nepoučiteľný). Dotyčná pani, ževraj nebola spokojná s predchádzajúcim konateľom a nakoľko kamarátovi dôveruje a verí, tak spravila konateľom jeho a zaplatila za neho aj vklad 200 000,- Sk. Takže on je konateľom už takmer mesiac v nejakej firme v BA, a on v skutočnosti pre nu nic nerobí, pochybujem, že poriadne vie čo ta firma robí. Zdá sa mi toto jeho konanie nezodpovedné a priam nebezpečné. Nevidím v tomto jeho rozhodnutí žiadne pozitíva, len negatíva. Už neviem akými argumentami ho mám presvedčiť, aby od tohto dal ruky čo najskor preč...
Zoltán Kovács
07.11.07,09:35
Pripomeň mu ako dopadli biele kone v kauze kyselinárov. AK je možné čo najskôr nech dá návrh na Obchodný register o vymazanie konateľa.
bz5
07.11.07,09:36
On si myslí, že kým nič nepodpisuje, že je za vodou...
Bastian
07.11.07,09:39
Tá s.r.o.-čka je nová alebo už funguje dlhšie? Nemá dlhy?
bz5
07.11.07,09:42
Funguje od júna tohto roka, aspoň tak je to v OR
Zoltán Kovács
07.11.07,09:44
On si myslí, že kým nič nepodpisuje, že je za vodou...

Ale je konateľom, a ten zodpovedá za dianie v spoločnosti. Či funkciu konateľa fyzicky vykonáva alebo nie, to je jedno. Možno, že pri podpise tých papierov podpísal aj nejaké splnomocnenie pre ďalšiu osobu, že môže konať v jeho mene.
bz5
07.11.07,09:46
Však práve, on ani nevie v akom stave ju prebral... ževraj má mať ďalšie stretnutie, na ktorom mu tá dotyčná všetko vysvetlí..
Bastian
07.11.07,09:51
Náš bývalý sused (mladý chalanisko) dostal "parádnu" ponuku. A neodmietol... Dostal na ruku 200.000 Sk a stal sa konateľom jednej super firmy. Nakoniec tam zostal sám ako konateľ v pekne zadĺženej firme...
Smutný príbeh - ale keď je niekto hlúpy...
Bastian
07.11.07,09:53
Však práve, on ani nevie v akom stave ju prebral... ževraj má mať ďalšie stretnutie, na ktorom mu tá dotyčná všetko vysvetlí..
Vyzerá to tak, že aj on je trocha... (taký). Asi naozaj potrebuje to vysvetlenie...
ivka7
07.11.07,10:31
Je to podozrivé, pokiaľ tvoj známy nemá skúsenosti s podnikaním v s.r.o. podľa mňa funguje v pozícii koníka.ako spomenul smith, ľudia už doplatili na dôverčivosť a naivitu.skús vysvetliť tvojmu známemu, že keď mu niekto hovorí, ako mu chce pomôcť, ako mu dôveruje tak v prvom rade sleduje svoj vlastný prospech. na osude človeka, ktorého zatiahne do problémov mu nezáleží. polož mu jednoduchú otázku, prečo si tá dáma nezaložila, alebo neprepísala spoločnosť na seba? a odpoveď si môže odkonzultovať u právnika. keď ti na tvojom známom záleží, skús mu to vysvetliť. ja to vidím tak, že sa tam objavuje pozícia bieleho koňa, je mi ľúto. nech sa to podarí vyriešiť.
TinkiDinki
08.11.07,12:18
Ivka
Ja sa domnievam že ak si to ten tvoj "priaťeľ"
sám neuvedomuje a ty mu chceš pomôcť.

Mohla by si zavolať políciu.
Alebo podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Neviem či sa to dá aj anonymne (listom).
Ale ak bojuješ proti organizovanej skupine si aj ty v ohrození.

Ten čo podal oznam na známu Hedvigu nebol anonym
a údajne si to nakoniec bezdôvodne hodil.:cool:
bz5
13.11.07,06:52
Známy pred týždňom ohlásil dotyčnej, že má pochybnosti a chcel by od toto odstúpiť. Povedala, ze nie je problém a že zruší teda firmu.... Po týždni je firma ešte však stále zapísaná v OR a nie je tam žiadna zmena. čo by mal tzv. konateľ spraviť?
Chobot
13.11.07,07:53
Známy pred týždňom ohlásil dotyčnej, že má pochybnosti a chcel by od toto odstúpiť. Povedala, ze nie je problém a že zruší teda firmu.... Po týždni je firma ešte však stále zapísaná v OR a nie je tam žiadna zmena. čo by mal tzv. konateľ spraviť?

Týždeň je krátky čas na to, aby sa tak podstatná vec zmenila v OR. Veď najprv musí byť nejaké valné zhromaždenie, či byť spísaná nejaká notárska zápisnica, na základe ktorej sa dajú zmeny zapísať v OR. Ten má lehotu 5 dní na vykonanie zápisu, na internetovej verzii sa to objaví po najbližšej aktualizácii (nevime, či aktualizujú databázu 1x týždenne, či 1x za 2 týždne).

A mal by si dávať pozor na exekútorov v tom lepšom prípade a na podozrivé osoby v jeho blízkosti v tom horšom...:rolleyes::D.
tetrisss
13.11.07,16:25
Ja neviem ci tu na slovensku mame samych retardovanych alebo co. Clovek ked pocuva tie pribehy o vizii zbohatnutia a ich smutnom konci tak ma uz chyta depka. Co tito ludia ocakavaju, ze niekto im da za nic zlaty poklad, to je fakt uz na neuverenie. Toto je tiez podla mna jasny koniec, bohuzial nie vesely.:(:(:(
Ibaka
14.11.07,11:21
Ak je to tvoj priateľ, snaž sa mu vysvetliť, nech z toho biznisu čím skôr vystúpi, ak chce podnikať nech si založí vlastnú s.r.o. Aj kriminalisti sa vždy pýtajú na "motív". (to mám z televízie :--- .) Čo bolo motívom tej dobrej pani, že chcela pomôcť neznámemu a veľmi mu dôverovala?
Aj mne alebo aj každámu z Vás už prišlo v poslednej dobe množstvo výhodných ponúk ako sa výhodne zapojiť do rôznych MLM obchodov, (poistenie, kozmetika .....) musíš len získať ďalších členov siete, za ktorých berieš body....jeden ma takto pred rokmi lámal a povedal že dnes prišiel na škodovke a o pol roka príde za mnou na audine ( dodnes chodí na tej starej škodovke)
Na telefonáty typu - vyhrali Ste zájazd, tešíte sa? odpovedám -strašne, až som od radosti rozbil telefón. pretože už viem že musím najskôr zorganizovať v mojom byte ich firemný žúr na prezentáciu ich výrobkov a ešte si prizvať ďalšie rodiny.
Ďalšie telefonáty najmä v poslednom období- ponuka výhodných akcií, vraj už nikdy nebude nejaký kov taký lacný, mal by som kúpiť akcie akejsi čínskej firmy, najlepšie za minimálne 5 melónov aby sa mi oplatilo. Povedal som mu či to počká kým predám byt, staré auto a vybavím si ďalších 3 milióny úver na kúpu akcií- pochopil že si z neho strielam.
Ale ešte niekoľko krát mi volal či som si to nerozmyslel.
A takéto výhodné ponuky sa vynorujú ako bublinky v sóde.
Takže ani jeden z týchto ponúk nebol taký že mi chceli nezištne pomôcť, ich motívom bolo ako sa nabaliť a nie moje dobro.
Ten prípad Tvojho priateľa je asi podobný, držím palce aby to nebola pravda.
Danila
14.11.07,12:21
Dnes som si prečítala Tvoj príspevok. Čo považujem za dôležité je fakt, že vôbec nevieme, v čom firma podniká, aké dosahuje výsledky, kto je v nej spoločníkom, vieme len kto je konateľom. Takže ak je konateľ a zároveň štatutár, a k zrušeniu firmy sa ešte nepristúpilo, má právo vyžiadať si písomne všetku dokumentáciu, zvolať VZ, upozorniť na prípadné nedostatky a to hneď. Všetko toto mal síce urobiť pred zvolením do funkcie konateľa, ale keď vtedy ešte bol blbec, tak dnes už ním byť nemusí. A potom až môžeme skonštatovať, či ide o bieleho koňa, či o figúrku menšieho, alebo väčšieho kalibru. Nikdy nie je neskoro sa spamätať.
Bastian
14.11.07,14:11
Napíš názov firmy.
Tanče
14.11.07,15:03
Kým figuruje v sro tak je jasne že všetku zodpovednosť v čase jeho pôsobenia nesie on. Kým ani nevie čo sa v tej sro deje, a čo sa tam dialo, ťažko bude polícia niečo také riešiť. a anonym už vôbec. Polícia rieši a skutky ktoré rieši sa odvíjajú od výšky škody. Aká škoda vznikla v tomto prípade? ??? Ak by predsa len podával trestné oznámenie, tak by musel do toho zapliesť asi aj tú jeho známu, čo asi nebude chcieť.... Ako konateľ može na všetkých inštitúciách -daňový úrad, poisťovne, príp. či sú na súde nejaké iné exekúcie...a zistiť tak info o prípadnych nedoplatkoch na odvodoch,daniach ... Napr. Ak by tam mali vzniknúť nejaké daňové úniky, nech ide na daňový úrad a tam to "bonzne" (ak mu to jeho priateľka dovoli). Ak zistí, že takéto nedoplatky sro nemá, tak sa môže modliť, čo sa z toho vyrbí. Inak každopádne robiť kroky v tom aby bol odvolaný z konateľstva čím skôr, čo ale môže byť aj problém.
Na jednej strane z toho nemusí byť až taký problém, ale na druhej strane sa môžeš učiť piecť buchty, ak to ešte nevieš.
TinkiDinki
19.11.07,12:10
Kým figuruje v sro tak je jasne že všetku zodpovednosť v čase jeho pôsobenia nesie on. Kým ani nevie čo sa v tej sro deje, a čo sa tam dialo, ťažko bude polícia niečo také riešiť. a anonym už vôbec. Polícia rieši a skutky ktoré rieši sa odvíjajú od výšky škody. Aká škoda vznikla v tomto prípade? ??? Ak by predsa len podával trestné oznámenie, tak by musel do toho zapliesť asi aj tú jeho známu, čo asi nebude chcieť.... Ako konateľ može na všetkých inštitúciách -daňový úrad, poisťovne, príp. či sú na súde nejaké iné exekúcie...a zistiť tak info o prípadnych nedoplatkoch na odvodoch,daniach ... Napr. Ak by tam mali vzniknúť nejaké daňové úniky, nech ide na daňový úrad a tam to "bonzne" (ak mu to jeho priateľka dovoli). Ak zistí, že takéto nedoplatky sro nemá, tak sa môže modliť, čo sa z toho vyrbí. Inak každopádne robiť kroky v tom aby bol odvolaný z konateľstva čím skôr, čo ale môže byť aj problém.
Na jednej strane z toho nemusí byť až taký problém, ale na druhej strane sa môžeš učiť piecť buchty, ak to ešte nevieš.

V ideálnom štáte by to malo fungovať tak ako v nemocnici
Prídete tam zahlásite kde máte neaké podozrenie kde Vás bolí
a od tej chvíle za Vás nesú zodpovednosť doktori.

Ale v polícii to tak zrejme nefunguje.

Čo by mala polícia vyšetrovať ?
Napríklad tie motívy tej milej panej ktorá založila s.r.o. neznámemu človeku.
Minimálne by sa mali poprechádzať po priestoroch danej s.r.o.
Vypočuť zodpovedné osoby

Do akých problémov sa ten "majiteľ" s.r.o môže dostať?
Že neplatí dane a odvody to je len smiešne minimum.
Napríklad si s.r.o. prenajme kamión ktorý už nevráti.
Dostane hypotekárny úver na XX miliónov za pochybných okolností
Prevezme za kamión tovaru a už ho nezaplatí
Bude pašovať tovar cez hranice, alebo dovážať odpad z rakúska
Atď...
Tanče
19.11.07,13:31
...
Ale v polícii to tak zrejme nefunguje.

Čo by mala polícia vyšetrovať ?
Napríklad tie motívy tej milej panej ktorá založila s.r.o. neznámemu človeku.
Minimálne by sa mali poprechádzať po priestoroch danej s.r.o.
Vypočuť zodpovedné osoby

Do akých problémov sa ten "majiteľ" s.r.o môže dostať?
Že neplatí dane a odvody to je len smiešne minimum.
Napríklad si s.r.o. prenajme kamión ktorý už nevráti.
Dostane hypotekárny úver na XX miliónov za pochybných okolností
Prevezme za kamión tovaru a už ho nezaplatí
Bude pašovať tovar cez hranice, alebo dovážať odpad z rakúska
Atď...

To všetko by mohla polícia vyšetrovať. A možno to aj bude vyšetrovať ale na podnet niekoho iného. Musí má však mať na to podnet. Ak dotyčný "postihnutý" vie pomenovať, o aký trestný čin ide, nie je prorlém to oznámiť. AAle ako asi môže polícia reagovať na:
"Podávam trestné oznámenie na neznámu osobu, ktorá mi ponúkla za prevzatie konateľstva odmenu 200 tis.Sk, pričom som nebol oboznámený so stavom sro hoci som to pred notárom pri plnom vedomí podpísal....Mám však podozrenie, že som bol takto zatiahnutý do podvodu....

Anonym"

????
TinkiDinki
22.11.07,08:20
Tanče
Podľa teba teda polícia nemeria rýchloť na cestách
nezisťuje používanie alkoholu v krvi
ale iba zoškrabáva mŕtvoly z ciest a odpratáva vraky.

Nechodí na kontroly do barov či mladistvým nenalievajú alkohol.

Atď...;)
Tanče
24.11.07,10:34
Tanče
Podľa teba teda polícia nemeria rýchloť na cestách
nezisťuje používanie alkoholu v krvi
ale iba zoškrabáva mŕtvoly z ciest a odpratáva vraky.

Nechodí na kontroly do barov či mladistvým nenalievajú alkohol.

Atď...;)

Neviem o čom tu točíš, ja som to brala ako odpoveď na zadaný problém v tejto téme.
tetrisss
24.11.07,11:55
no v tomto pripade si tiez myslim, ze policia tu nie je na to, aby zachranovala niekoho po tom , co pri plnom vedomi vyvedie hlupost a to vlastne ani nikto z nas nevie, co sa stalo, ci je niekto v ohrozeni, alebo je to len niekoho dojem. Kazdopadne pokial nemam ani sajnu o podnikani a niekto ma takto zblbne, osobne tomu nerozumiem ako, tak z toho rychlo vycuvam a sam.
Orsz
24.11.07,12:13
Bohužiaľ na Slovensku je veľmi veľa dôverčivých ľudí - a nepoučili sa a ani sa tak skoro nepoučia. No ťažko sa klučkuje z takejto pozície. Keď sa už namočil - tiež odporúčam pozisťovať o firme maximum - nedoplatky, resty, a hlavne v čom podniká /že by ani to nevedel?/ a snažiť sa to ukončiť. No je to veľmi ťažké - veľmi ťažko sa dokazuje prečo podpísal spoločenskú zmluvu a ďalšie papiere, kde je napísané, že to podpísal dobrovoľne, a že celému obsahu porozumel, atď - i ked je obeť, dôkazy sú podľa mňa naozaj v nedohľadne. No čo keď sa jedná o serióznu pani, ktorá chce dotyčnému naozaj pomôcť - i keď neobvyklé, ale môže sa stať :rolleyes: .
tetrisss
24.11.07,12:17
Bohužiaľ na Slovensku je veľmi veľa dôverčivých ľudí - a nepoučili sa a ani sa tak skoro nepoučia. No ťažko sa klučkuje z takejto pozície. Keď sa už namočil - tiež odporúčam pozisťovať o firme maximum - nedoplatky, resty, a hlavne v čom podniká /že by ani to nevedel?/ a snažiť sa to ukončiť. No je to veľmi ťažké - veľmi ťažko sa dokazuje prečo podpísal spoločenskú zmluvu a ďalšie papiere, kde je napísané, že to podpísal dobrovoľne, a že celému obsahu porozumel, atď - i ked je obeť, dôkazy sú podľa mňa naozaj v nedohľadne. No čo keď sa jedná o serióznu pani, ktorá chce dotyčnému naozaj pomôcť - i keď neobvyklé, ale môže sa stať :rolleyes: .
Ale ja s tym nemozem celkom suhlasit, ze chudak dovercivy a dobrosrdecny, preco to urobil a mnoho inych : pre peniaze.
KEJKA
24.11.07,12:18
je konateľ - takže môže konať, zvolať VZ s presne určeným programom (o.i. odvolanie konateľa)
zodpovedá za vedenie účtovníctva účtovnú závierku a jej schválenie............
aj to by mal dať do programu.
Orsz
24.11.07,12:21
Ale ja s tym nemozem celkom suhlasit, ze chudak dovercivy a dobrosrdecny, preco to urobil a mnoho inych : pre peniaze.

Áno. pre pár korún, sa namočia do čohokoľvek - neuvedomujú si potom tie dôsledky.
Tanče
24.11.07,13:56
je konateľ - takže môže konať, zvolať VZ s presne určeným programom (o.i. odvolanie konateľa)
zodpovedá za vedenie účtovníctva účtovnú závierku a jej schválenie............
aj to by mal dať do programu.

ale koho zvolá keď nevie koho má zvolať?

A asi tu zbytočne stepujeme, keď dalšie informácie nedochádzajú ani odozvy.
KEJKA
24.11.07,14:12
ale koho zvolá keď nevie koho má zvolať?

A asi tu zbytočne stepujeme, keď dalšie informácie nedochádzajú ani odozvy.

stepujeme zbytočne - možno. Ale doplním svoju odpoved...
Konateľ zvolá VZ a vie koho má zvolať. Ved vie údaje spoločnosti, spoločníka, -ov, adresy. Čiže konať môže a MUSÍ.
Píšem to pre prípad, že dotyčného naše odpovede zaujímajú.
TinkiDinki
26.11.07,08:03
Kým figuruje v sro tak je jasne že všetku zodpovednosť v čase jeho pôsobenia nesie on. Kým ani nevie čo sa v tej sro deje, a čo sa tam dialo, ťažko bude polícia niečo také riešiť. a anonym už vôbec. Polícia rieši a skutky ktoré rieši sa odvíjajú od výšky škody. Aká škoda vznikla v tomto prípade? ??? Ak by predsa len podával trestné oznámenie, tak by musel do toho zapliesť asi aj tú jeho známu, čo asi nebude chcieť.... Ako konateľ može na všetkých inštitúciách -daňový úrad, poisťovne, príp. či sú na súde nejaké iné exekúcie...a zistiť tak info o prípadnych nedoplatkoch na odvodoch,daniach ... Napr. Ak by tam mali vzniknúť nejaké daňové úniky, nech ide na daňový úrad a tam to "bonzne" (ak mu to jeho priateľka dovoli). Ak zistí, že takéto nedoplatky sro nemá, tak sa môže modliť, čo sa z toho vyrbí. Inak každopádne robiť kroky v tom aby bol odvolaný z konateľstva čím skôr, čo ale môže byť aj problém.
Na jednej strane z toho nemusí byť až taký problém, ale na druhej strane sa môžeš učiť piecť buchty, ak to ešte nevieš.

Tanče "točím" o tomto tvojom názore...
- buď si spadla z marsu:)
- alebo si lenivý policajt:D


Nasúhlasim ani s Tetrisss
Keď babka pri plnom vedomí vpustí do domu tzv.elektrikára a ten jej zoberie 30-tisíc spod duchny má právo zavolať políciu.
Tanče
26.11.07,17:53
Tanče "točím" o tomto tvojom názore...
- buď si spadla z marsu:)
- alebo si lenivý policajt:D




...točí sa mi točí...

neuhádol (a) si, ja som z Venuše
a niekedy som lenivá ale nie policajt.

Asi si "netočíme" ; ešte raz upresním moju uvahu: myslela som tým to, že:
ak dotyčný nevie zadefinovať ČO chce trestne stíhať, tak čo bude polícia vyšetrovať? Nevie nič o firme, o jej činnosti či nečinnosti, či sú tam resty alebo nie, skrátka nevie nič doložiť, podložiť, predložiť...
a ďalšou úvahou bolo, že by asi nechcel podať tr. ozn. na tú osobu čo ho do toho navliekla, takže ako by malo podľa teba znieť to oznámenie?
Ale môžem sa na to spýtať ešte presnejšie, chceš?

...ale už mi asi dopaľuje ako si to asi ty myslel(a) ... tak to máš pravdu žeby to malo tak fungovať ako u dochtorov, .... ale negunguje...
tetrisss
26.11.07,18:00
Tanče "točím" o tomto tvojom názore...
- buď si spadla z marsu:)
- alebo si lenivý policajt:D


Nasúhlasim ani s Tetrisss
Keď babka pri plnom vedomí vpustí do domu tzv.elektrikára a ten jej zoberie 30-tisíc spod duchny má právo zavolať políciu.

No pockaj, to je trochu iny pripad, to je okradnutie. Ale ked babka , ked uz si ju nacala, da za to ze vyhrala cosi, urcitu sumu akoze dan z vyhry, tak to je co, podla mna blbost. A tento pripad, co sa tu riesi, je uuuplne odlisny. Clovek, ktory nema ani sajnu o podnikani a o s.r.o jak by smet, podpise nad sebou ortiel, ja sa pytam: pre pekne oci pokusitelky?, figu,preto ze mu zaplati.
Tanče
27.11.07,09:39
No pockaj, to je trochu iny pripad, to je okradnutie. Ale ked babka , ked uz si ju nacala, da za to ze vyhrala cosi, urcitu sumu akoze dan z vyhry, tak to je co, podla mna blbost. A tento pripad, co sa tu riesi, je uuuplne odlisny. Clovek, ktory nema ani sajnu o podnikani a o s.r.o jak by smet, podpise nad sebou ortiel, ja sa pytam: pre pekne oci pokusitelky?, figu,preto ze mu zaplati.

a prečo nie? ....čo dokážu s chlapom pekELné oči pokušiteľky...
Stanislav 1975
27.11.07,13:15
Všetci máte pravdu, dotyčný urobil peknú hlúposť, i keď v dnešnej dobe už "biele kone" vo fiktívnych pozíciach pomaly vychádzajú z mody, nieje to už tak ako ored cca.10rokmi- dneska sa to už robí všetko cez životné, úrazové poistenia- dotyčného poistíte na peknú sumičku a ...
A je to aj menej nenápadne ako biele kone v roznych s.r.o.- čkách
Stanislav 1975
27.11.07,13:16
Proste, doba ide dopredu
Chobot
27.11.07,14:34
Všetci máte pravdu, dotyčný urobil peknú hlúposť, i keď v dnešnej dobe už "biele kone" vo fiktívnych pozíciach pomaly vychádzajú z mody, nieje to už tak ako ored cca.10rokmi- dneska sa to už robí všetko cez životné, úrazové poistenia- dotyčného poistíte na peknú sumičku a ...
A je to aj menej nenápadne ako biele kone v roznych s.r.o.- čkách

Z pohľadu poisťovne ťa môžem ubezpečiť, že ani to už tak ľahko neprejde. Existujú páky a nástroje na odhaľovanie takýchto podvodov.
Tanče
28.11.07,15:30
Všetci máte pravdu, dotyčný urobil peknú hlúposť, i keď v dnešnej dobe už "biele kone" vo fiktívnych pozíciach pomaly vychádzajú z mody, nieje to už tak ako ored cca.10rokmi- dneska sa to už robí všetko cez životné, úrazové poistenia- dotyčného poistíte na peknú sumičku a ...
A je to aj menej nenápadne ako biele kone v roznych s.r.o.- čkách

preklep?
Chobot
29.11.07,07:49
preklep?
mimotemy
To je tá zvlášnosť slovenčiny, že sa môžu vo vete dve veci negovať. Napr.

"Nepotrebujem nič." - to by anglicky nemohlo byť "I don´t need nothig.", lebo by to nedávalo význam. Znamenalo by to, že "potrebujem všetko (alebo aspoň niečo)". Angličania povedia "I need nothing", teda "Potrebujem nič"

Potom sú ľudia z toho "akýsi zmatení", ako odznelo v Čiernych barónoch.:D
Tanče
29.11.07,14:25
mimotemy
To je tá zvlášnosť slovenčiny, že sa môžu vo vete dve veci negovať. Napr.

"Nepotrebujem nič." - to by anglicky nemohlo byť "I don´t need nothig.", lebo by to nedávalo význam. Znamenalo by to, že "potrebujem všetko (alebo aspoň niečo)". Angličania povedia "I need nothing", teda "Potrebujem nič"

Potom sú ľudia z toho "akýsi zmatení", ako odznelo v Čiernych barónoch.:D

mimotemy no ale mne tvoje slovné spojenie dvojitého negovania nakoniec vyznieva tak, že ak je menej nenápadné tj . že je viac nápadné...:confused: tak ako si to myslel?mimotemy
Chobot
29.11.07,15:25
mimotemy no ale mne tvoje slovné spojenie dvojitého negovania nakoniec vyznieva tak, že ak je menej nenápadné tj . že je viac nápadné...:confused: tak ako si to myslel?mimotemy

Presne tak, že ľudia sú potom z toho zmätení a používajú dve negácie aj tam, kde by mala byť len jedna, v tomto prípade to malo byť "menej nápadné" ako si uviedla. Takže s tebou súhlasím, neoponoval som ti, len som si trochu zafilozovofal.
Tanče
01.12.07,19:14
Presne tak, že ľudia sú potom z toho zmätení a používajú dve negácie aj tam, kde by mala byť len jedna, v tomto prípade to malo byť "menej nápadné" ako si uviedla. Takže s tebou súhlasím, neoponoval som ti, len som si trochu zafilozovofal.

aha chrobáči, veď ty si reagoval, a ja kde byla? Akási som z toho zmätená, asi ako už aj celá táto téma. Ale veď bz5 nereaguje, asi ubz5ikla...
Chobot.., (ako ťa môžem pekne nazvať? CHobotík?), pamätám sa ako som "kôli" tebe dostala hneď z úvodu taký spucung....až no!
mimotemy