luluhaha
07.11.07,12:03
Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť či môžem vystaviť faktúru na fyzickú osobu - mám len údaje meno,adresa, nič iné..
dakujem
Zoltán Kovács
07.11.07,11:03
Dobrý deň,
potrebujem sa poradiť či môžem vystaviť faktúru na fyzickú osobu - mám len údaje meno,adresa, nič iné..
dakujem

Áno môžeš.
luluhaha
07.11.07,11:11
bude to teda bez problémov?..splňa to všetky náležitosti?
Anja111
07.11.07,11:18
bude to teda bez problémov?..splňa to všetky náležitosti?
Áno. Ty môžeš fakturovať aj nepodnikateľom...
ekopo
07.11.07,11:19
Samozrejme môžeš vystaviť doklad na FO, ale pojem "faktúra" pozná len zákon o DPH a je uvedená v § 71. Platí pre platcov DPH. Zákon o účtovníctve v § 10 pozná pojem "účtovný doklad". Sú tu uvedené aj náležitosti účtovného dokladu. To všetko ale neznamená že neplatca DPH nemôže používať účtovný doklad označovaný ako "faktúra".
luluhaha
07.11.07,11:47
ĎAKUJEM VAM VŠETKYM. PRIJEMNY DEŇ
martm001
10.07.11,17:12
Ahojte, potreboval by som vediet ak vystavujem fakturu FO nepodnikatelovi(nemam reg. pokladnu) ale nemam udaje - ani adresu ani meno, co tam mam uviest? Obcas sa mi stane ze nechcu mi dat svoje udaje. Doposial som v takomto pripade vystavil fakturu bez udajov odberatela. Aby neboli problemy pri danovej kontrole, mozem si vymysliet meno a adresu uviest iba mesto? Alebo tam moze byt napisane fyzicka osoba nepodnikatel ktory chce zostat v anonymite? :).
V zakone o uct. sa pise pri uct. dokladoch ze tam musi byt označenie jeho účastníkov.
Vopred dakujem za odpoved.
KEJKA
10.07.11,18:18
áno, musí byť označenie účastníkov, meno nevymýšľaj, čo napr. v prípade reklamácie? Samozrejme že aj zákazník musí mať záujem uviesť správne údaje - je to v jeho záujme.
Ak si povinný viesť ERP, tak faktúra túto povinnosť môže nahradiť - musí mať svoje náležitosti.
A ak si platiteľ DPH, tak tie náležitosti sú v Z_DPH jasne stanovené.
martm001
10.07.11,20:55
OK, ale co ked uz takych faktur par mam, mam ich nechat prazdne? Reklamacia sa da urobit aj podla cisla faktury.
Som platca DPH, v zakone sa pise ze faktura ma obsahovat adresu sidla nadobudatela tovaru.
Ale nejak to vyriesim, ved nie som povinny kontrolovat pravdivost udajov odberatela. A mesto ako adresa by malo asi stacit tiez (len je trochu nelogicke, naco by bol ludom ktori nemaju adresu moj tovar:) )
avalik
10.07.11,21:12
zakon o uctovnictve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
marjankaj
10.07.11,21:26
zakon o uctovnictve:

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Že by označenie druhého účastníka mohlo byť aj: Fero z Galanty?:eek:
avalik
10.07.11,21:34
Že by označenie druhého účastníka mohlo byť aj: Fero z Galanty?:eek:

no aj Fero z Galanty, Mrkvicka z Peknej ulice

kedze zadavatel otazky pisal, ze vydava faktury lebo nema reg. pokladnu, predpokladam, ze uhrada faktury prebieha v hotovosti cez PPD ... a na PPD je tiez identifikovane od koho je platba prijata
ego.mc
11.07.11,21:28
OK, ale co ked uz takych faktur par mam, mam ich nechat prazdne? Reklamacia sa da urobit aj podla cisla faktury.
Som platca DPH, v zakone sa pise ze faktura ma obsahovat adresu sidla nadobudatela tovaru.
Ale nejak to vyriesim, ved nie som povinny kontrolovat pravdivost udajov odberatela. A mesto ako adresa by malo asi stacit tiez (len je trochu nelogicke, naco by bol ludom ktori nemaju adresu moj tovar:) )
V zákone o DPH sa píše, že faktúru musíte vystaviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu. V každom prípade, ak už vystavujete faktúru a PPD, tak osobné údaje zákazníka si treba vyžiadať.
marjankaj
11.07.11,22:05
V zákone o DPH sa píše, že faktúru musíte vystaviť pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu. V každom prípade, ak už vystavujete faktúru a PPD, tak osobné údaje zákazníka si treba vyžiadať.

To sa síce píše, ale keď ide o občana, tak faktúru vystavovať nemusí a teda ak ju aj vystaví, tak tie údaje podľa §71 obsahovať nemusí. Proste sa tento doklad nebude považovať za faktúru v zmysle DPH.
A podľa zákona o účtovníctve by tam malo byť označenie účastníkov, ale čo to vlastne znamená v zákone nie je.

To by sa potom za účtovný doklad nemal považovať ani blok z registračnej pokladne.:eek:
KEJKA
12.07.11,04:53
ja si myslím tak, že ak je platiteľ DPH, faktúru vystavovať nemusí, to je pravda. Ak ju však vystaví, tak musí mať všetky náležitosti podľa Z_DPH, inak sa nebude považovať za faktúru.
Ak však nie je faktúra, platba v hotovosti musí ísť cez ERP.
Nemôže byť podľa mňa kombinácia neplatná faktúra a PPD.
marjankaj
12.07.11,07:43
ja si myslím tak, že ak je platiteľ DPH, faktúru vystavovať nemusí, to je pravda. Ak ju však vystaví, tak musí mať všetky náležitosti podľa Z_DPH, inak sa nebude považovať za faktúru.
Ak však nie je faktúra, platba v hotovosti musí ísť cez ERP. Tak na toto by som prosil príslušný paragraf.Nemôže byť podľa mňa kombinácia neplatná faktúra a PPD.

Kejka pojem faktúra existuje iba z hľadiska DPH. Z hľadiska účtovníctva je to irelevantné ako si ten účtovný doklad nazve.
Neuznajú mu DPH, ktorú má odviesť? Alebo čo vlastne?
kn-alka
12.07.11,07:48
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.
avalik
12.07.11,07:54
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.

uhradu takejto FA mate cez PPD alebo cez re. pokladnu?
marjankaj
12.07.11,08:24
My na odoslaných faktúrach používame pojem: Odberatelia - fyzické osoby.
Prešlo to aj kontrolou, my daň štátu odvedieme, odberateľ si DPH nenárokuje, takže nie je problém.

Veď s tým ani nič iné urobiť nemôžu. Keby to vyhodili, tak daňovníkovi iba dobre urobia.
kn-alka
12.07.11,09:30
úhrada cez PPD
KEJKA
12.07.11,09:40
Kejka pojem faktúra existuje iba z hľadiska DPH. Z hľadiska účtovníctva je to irelevantné ako si ten účtovný doklad nazve.
Neuznajú mu DPH, ktorú má odviesť? Alebo čo vlastne?
z hľadiska účtovníctva súhlasím, ja som reagovala na to, že je platiteľ DPH a musí alebo nemusí vystaviť faktúru.
Ak nevystaví faktúru, tak tržby idú cez ERP
ak vystaví faktúru, tak bude mať PPD.
Narážaš na to, že vystaví fatúru, ktorú nie je povinný vystaviť a teda nemusí mať náležitosti podľa Z_DPH? Beriem, ja som len vyjadrila svoj názor - prísnejší, nemusí byť 100%ný. Fakt je ten, že DPH priznaná bude, tak kontrola nemá čo vyhodiť.
marjankaj
12.07.11,12:39
z hľadiska účtovníctva súhlasím, ja som reagovala na to, že je platiteľ DPH a musí alebo nemusí vystaviť faktúru.
Ak nevystaví faktúru, tak tržby idú cez ERP
ak vystaví faktúru, tak bude mať PPD.
Narážaš na to, že vystaví fatúru, ktorú nie je povinný vystaviť a teda nemusí mať náležitosti podľa Z_DPH? Beriem, ja som len vyjadrila svoj názor - prísnejší, nemusí byť 100%ný. Fakt je ten, že DPH priznaná bude, tak kontrola nemá čo vyhodiť.

Veď áno stanoviť pravidlá prísnejšie si môžeš, a je to aj viac dôveryhodné.
Tu ide aj o to akú sankciu by mohli vyrúbiť. Akosi mi žiadna nenapadá.

Ak nie je sankcia, tak je to celé o ničom.

A na všetky príjmy v hotovosti, netreba ERP. V zákone sú vymenované.
Rakla
13.07.11,08:54
FAKTÚRA / ÚČTOVNÝ DOKLAD
Môžem v JÚ ako neplatca DPH vystavovať faktúry? ( napr. Faktúra č. 001/07/2011) ???
Je to v postate účtovný doklad, a je jedno aký má názov? Alebo to mám premenovať na napr. Účtovný doklad č. 001/07/2011 ?

Keď som už vystavila a odovzdala 10 "faktúr" môžem to teraz premenovať? To asi nie....

Platí aj pre JÚ pre neplatcu DPH Zákon o DPH?
kn-alka
13.07.11,09:05
Faktúru vystavuješ pod pojmom Faktúra, nemusíš nič prepisovať ani premenovať.
Rakla
13.07.11,09:13
Ďakujem.
... a platí pre mňa zákon o DPH? ja myslím, že nie a ani som ho nečítal.....
Tweety
13.07.11,09:14
Ďakujem.
... a platí pre mňa zákon o DPH? ja myslím, že nie a ani som ho nečítal.....
V podstate nie, ale musíš si sledovať obrat,či si sa nestal povinným platiteľom.
Registračná povinnosť § 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.
(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.
(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
(6) Platiteľom sa stáva aj právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nadobudne v tuzemsku podnik alebo časť podniku platiteľa tvoriacu samostatnú organizačnú zložku podľa všeobecného predpisu, 4) a to odo dňa nadobudnutia podniku alebo jeho časti. Platiteľom sa stáva aj zdaniteľná osoba, ak je právnym nástupcom platiteľa, ktorý zanikol bez likvidácie, a to odo dňa, keď sa stala právnym nástupcom. Títo platitelia sú povinní oznámiť daňovému úradu skutočnosť, na základe ktorej sa stali platiteľom, do desiatich dní odo dňa vzniku tejto skutočnosti. Daňový úrad je povinný platiteľa registrovať pre daň, vydať mu osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť mu identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia oznámenia skutočnosti, na ktorej základe sa stal platiteľom.
(7) Na účely tohto zákona sa prevádzkarňou rozumie stále miesto podnikania, ktoré má personálne a materiálne vybavenie potrebné na výkon podnikania.
(8) Na účely tohto zákona sa bydliskom rozumie adresa trvalého pobytu fyzickej osoby v tuzemsku a u fyzickej osoby, ktorá nemá trvalý pobyt v tuzemsku, sa bydliskom rozumie trvalé miesto jej pobytu v zahraničí.
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Letko
28.01.14,09:00
Odberateľ - občan - si od nás kúpi drevo, zaplatí poštovou poukážkou na pošte, napr. 28. 1. Drevo si vezme v ten istý deň, faktúru vystavím na 28. 1.
Ak peniaze prídu 28. 1. a drevo si vezme až 30. 1., faktúru vystavím s dátumom 28. 1.?
Ďakujem :)
KEJKA
28.01.14,10:36
pridaj otázku, alebo súvisiacu otázku - nepokračuj v starých debatách.
podľa zadania vystavíš do 14.2. faktúru s dátumom dodania 30.1.