granada
07.11.07,12:30
V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
Chobot
07.11.07,12:13
V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.

Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu.

Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv. Môžete sa ale dohodnúť, že tí, ktorí majú o to záujem, si to uhradíte z vlastných prostriedkov (teda zložíte sa na to). Potom by vám stačil súhlas väčšiny, aby ste si mohli umiestniť anténu na spoločnú strechu. Otázkou zostáva, či máte rozvody alebo si ich natiahnete znovu. A ak ich máte, či ich tým zostávajúcim odpojíte.

U nás napr. sa odsúhlasilo, že STA nebudeme udržovať. Zatiaľ existuje, aj rozvody sú, ale ak sa niečo pokazí, nikto to už nebude opravovať.

To, že platíš konces. poplatky, neznamená, že každý musí mať spoločnú anténu.
Jozef I
07.11.07,12:21
Chobot, inak aj ja som "počul" že v prípade nejakého ohrozenia by mala byť funkčná STA. Nevieš náhodou či to nedefinuje nejaký zákon? Teda že to nie je potrebné... ale to asi v zákone nebude. :confused:
MarcelkaT
07.11.07,12:22
Od nás pred pár rokmi chceli za údržbu antény okolo 75 000,0 Sk. Anténa existuje, ale sa neudržiava. Tak sme to zrušili a každý byt má káblovku. Veď v základnom baliku máš ak sa memylím okolo 9 programov.
Jozef I
07.11.07,12:37
Od nás pred pár rokmi chceli za údržbu antény okolo 75 000,0 Sk. Anténa existuje, ale sa neudržiava. Tak sme to zrušili a každý byt má káblovku. Veď v základnom baliku máš ak sa memylím okolo 9 programov.
Aj u nás v dome majú všetci káblovku. Ale čo s vlastníkom (jediný), ktorý sa dožaduje, že on nechce žiadnu káblovku, jemu stačí len STV1 a 2. A trvá na tom, že chce mať funkčnú anténu, lebo ju roky mal a zrazu nemá čo pozerať , lebo mu to nejde. Vraj kúpil byt aj s anténou a teraz mu to nefunguje. :) No ale ako mu mám vyvrátiť jeho názor? Najlepšie by bolo nejakým zákonom, ale akým?
Chobot
07.11.07,12:56
Chobot, inak aj ja som "počul" že v prípade nejakého ohrozenia by mala byť funkčná STA. Nevieš náhodou či to nedefinuje nejaký zákon? Teda že to nie je potrebné... ale to asi v zákone nebude. :confused:

:D:D:D s tým "počul" - to si čítal nejaký môj starší príspevok, že?

Ale k veci. Neviem o tom, že by nejaký zákon prikazoval mať STA na bytových domoch. Možno to bolo za čias Varšavskej zmluvy, kedy každý branec musel byť pripravený nastúpiť na obranu vlasti, ak by ho verejnoprávné médium na to vyzvalo.:rolleyes::D Ale hovorím možno, nechce sa mi teraz hrabať v starých zákonoch.

To, čo si počul, si si možno zle vysvetlil, resp. ten kto to povedal, to možno tiež zle "počul". Predpokladám, že počuli niečo o Zákone o STV, kde sú uvedené povinnosti STV v § 5:

"(1) Hlavná činnosť Slovenskej televízie je

a) vysielanie dvoch televíznych programových služieb na dvoch celoplošných terestriálnych analógových okruhoch2) až do ukončenia analógového televízneho vysielania na území Slovenskej republiky, najneskôr však do konca roku 2011,
b) poskytovanie najmenej štyroch obsahových služieb prostredníctvom verejnoprávneho terestriálneho multiplexu, 3)"

To mi pripadá ako jediné vysvetlenie. Inak STA je také isté spoločné zariadenie, ako napr. výťah. Ak by ste sa väčšina dohodli, môžete teoreticky výťah zrušiť. Nikde ten tvoj sused nemá zakotvené, že ten byt musí mať vždy funkčnú STA. V kúpnej zmluve možno mal, že spoločným zariadením je anténa, ale to nie je naveky dané.

Na tvojom mieste by som postupoval naopak. Nech ti on preukáže, že ste povinný mu zabezpečiť príjem STV cez STA. Ak tak veľmi chce len STV, nech si kúpi izbovú anténu, na tú chytí aj viac, než STV1 a STV2.
Jozef I
07.11.07,13:05
Vďaka ... pekne si mi to podal. :D

Spravím tak ako si napísal. Lebo on sa oháňal tým, že je to povinnosť a mňa to vtedy veru nenapadlo, aby mi to on dokázal. :o To bude asi tým, že aj vo mne niekde hlodalo, či namá pravdu. Ale fajn, otočím to proti nemu a bude pokoj. Celý dom používa káblovku len on má problém s anténou. :)
peton
08.11.07,04:26
Ja mam zase taku informaciu z predchadzajuceho byvania, ze SVB je povinne zabezpecit zakladne (statne) programy ako STV1 a STV2. Toto riesil predseda a robil sa aj prieskum, kto chce len tieto programy (za ucelom zfunkcnenia a udrzby anteny), a kto chce "kabelacke" baliky. Vtedy mi ale nenapadlo predsedu sa opytat, ktory zakon to riesi. Takze riesenie najde ten, komu sa bude chciet pohrabat v zakonoch. Asi tak. :-)
Elena Navrátilová
08.11.07,04:33
Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu.

Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv. Môžete sa ale dohodnúť, že tí, ktorí majú o to záujem, si to uhradíte z vlastných prostriedkov (teda zložíte sa na to). Potom by vám stačil súhlas väčšiny, aby ste si mohli umiestniť anténu na spoločnú strechu. Otázkou zostáva, či máte rozvody alebo si ich natiahnete znovu. A ak ich máte, či ich tým zostávajúcim odpojíte.

U nás napr. sa odsúhlasilo, že STA nebudeme udržovať. Zatiaľ existuje, aj rozvody sú, ale ak sa niečo pokazí, nikto to už nebude opravovať.

To, že platíš konces. poplatky, neznamená, že každý musí mať spoločnú anténu.
Presne tak. Je to o tom čo sa odsúhlasí vlastníkmi. My sme sa dohodli /nakoľko rozdiel medzi rekonštrukciou spoločnej televíznej antény a vybudovaním vlastnej satelit. stanice nebol nejaký markantný/ a vybudovali sme si vlastnú satelitnú stanicu.
Jumil
08.11.07,07:56
Ja mam zase taku informaciu z predchadzajuceho byvania, ze SVB je povinne zabezpecit zakladne (statne) programy ako STV1 a STV2. Toto riesil predseda a robil sa aj prieskum, kto chce len tieto programy (za ucelom zfunkcnenia a udrzby anteny), a kto chce "kabelacke" baliky. Vtedy mi ale nenapadlo predsedu sa opytat, ktory zakon to riesi. Takze riesenie najde ten, komu sa bude chciet pohrabat v zakonoch. Asi tak. :-)

Nie je to pravda. SVB nemá povinnosť zo zákona zabezpečovať žiadne programy. Aj mne tvrdili určití vlastníci, že sme im povinný zabezpečiť tieto programy, pretože som žiadny zákon o tejto povinnosti nenašiel, obrátil som sa o pomoc na právne oddelenie ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii SR. Odpoveď taký zákon neexistuje.
cervena
08.11.07,12:17
Nás učili na školení pre predsedov SVB, že zo zákona sme ako SVB povinný zabezpečiť príjem základných TV signálov, pretože každý majiteľ televízora platí koncesionárske poplatky a preto má právo na príjem verejnoprávnej TV.
Ahoj
Alena
Gapo
08.11.07,16:52
My sme mali tiež na streche antény aj po zavedení káblovky, ale anténa ako vyhradené tech. zariadenie podlieha nejakým revíziám, za ktoré by sme museli platiť a tak sme ich museli odstrániť.
Elena Navrátilová
08.11.07,16:58
Nás učili na školení pre predsedov SVB, že zo zákona sme ako SVB povinný zabezpečiť príjem základných TV signálov, pretože každý majiteľ televízora platí koncesionárske poplatky a preto má právo na príjem verejnoprávnej TV.
Ahoj
Alena Nevieš na základe akého zákona to školili takto? Ja som to dosť intenzívne študovala pred dvomi rokmi, ale nič také som nenašla. Obrátila som sa aj na radu pre retransmisiu, ale ani oni mi info tohto druhu neposkytli. Ale dobre vedieť kde to takto je určené zákonom. Ďakujem.
Mária27
08.11.07,18:01
Koncesionárske poplatky predsa nejdú bytovému domu ale TV. Za tie poplatky má právo sledovať program, ktorý TV vyrobila. Neplatí však za prenos signálu v dome, lebo by bola aj káblovka zadarmo.
Napr. máš právo na bezplatné vzdelanie, ale autobus ťa zadarmo do školy neodvezie.
Orim
09.11.07,22:00
Aby si platil koncesionárske poplatky musíš mať funkčný televízor a rádio. Nie je podstatné či máš dobrú anténu alebo nie. O tom sa v zákone nehovorí

212/1995
§ 2
Základné pojmy
(1) Rozhlasovým prijímačom alebo televíznym prijímačom
(ďalej len „prijímač“) sa rozumie prevádzkyschopné
telekomunikačné zariadenie určené na príjem
a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych
programov šírených rozhlasovými alebo televíznymi
vysielačmi.

§ 3
Platiteľ poplatkov
(1) Ten, kto prihlási do evidencie jeden prijímač,
môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať
viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu.
(2) Vlastník prijímača je povinný zaplatiť poplatok
(ďalej len „platiteľ poplatku“) za prijímač vyberateľovi
poplatku vo výške ustanovenej vyhláškou Ministerstva
financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo
financií“) do 15. dňa v mesiaci.
Juraj ŠLI
14.11.07,16:36
Rád by som mal známosť o tom, čo všetko je povinné zabezpečiť spoločenstvo pri vzniku mimoriadnych situácií, pri plnení úloh civilnej ochrany a branej pohotovosti štátu.
Voľakedy nás školili, že signály a pokyny krízových štábov miest a obcí budú odovzdávané cestou verejnoprávnych médií a k ním patrí aj STV, na základe toho si myslím, že spoločenstvo by malo zabezpečiť každému majiteľovi bytu príjem týchto médií.
Jozef I
14.11.07,19:19
Rád by som mal známosť o tom, čo všetko je povinné zabezpečiť spoločenstvo pri vzniku mimoriadnych situácií, pri plnení úloh civilnej ochrany a branej pohotovosti štátu.
Voľakedy nás školili, že signály a pokyny krízových štábov miest a obcí budú odovzdávané cestou verejnoprávnych médií a k ním patrí aj STV, na základe toho si myslím, že spoločenstvo by malo zabezpečiť každému majiteľovi bytu príjem týchto médií.

To je síce pekné, ale žiaden zákon sme zatial neobjavili, ktorý by to nariaďoval. A slová ".... ja si myslím, že by malo... " sú nepodložené. Ak by sme vychádzali z tejto úvahy brannej bezpečnosti, ako by sa to dozvedeli všetci ľudia, ktorí sú v páci ? Veď to by musel zamestnávateľ zabezpečiť príjem STV na pracovisku, aby mohol v krízovej situácii informovať ľudí. Ale to tak veru nie je. Prečo by to malo byť na bytovom dome inak?
Mária27
14.11.07,23:04
Keď nás to učili, vtedy ani televízor každá rodina nemala - možno jej ho mali kúpiť. Ten, kto ho mal, obyčajne chytal signál na drôt prestrčený cez okno, nie cez (spoločnú) anténu. Nakoniec, ani spoločenstvá neboli ...
Llívia
15.11.07,05:28
Zo zákona na to nárok nie je. Je len na vlastníkoch, ako si čo odhlasujú. Na takéto rozhodnutie postačuje nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Teda ak si odhlasujete, že zo spoločných prostriedkov si zriadite spoločnú anténu (STA), tak to pôjde z fondu. Ak sa to neodsúhlasí, nemôže sa to uhradiť z fondu opráv.


§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.
Chobot
15.11.07,08:48
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.

Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."
Llívia
16.11.07,05:09
Chobot, díky za upozornenie.
Elena Navrátilová
09.12.07,05:36
Máme ako SVB vybudovanú vlastnú satelitnú stanicu. Prijímame STV1, STV2, ČT1, ČT2, Prima, Galaxia šport, Nautik, Pro7, Minimax, MBox, Markíza, Joj. Poplatky za nás platí člen Zväzu poskytovateľom káblovej televízie, alebo tak nejak sa ten zväz menuje. Nie sme spokojní s jeho servisnými službami. Ignoruje výpadok signálu, nechodí na poruchy podľa zmluvy. Chceme si sami za seba zakúpiť karty a v prípade povinnosti aj platiť poplatky za príjem signálu staníc, ktoré sme povinne si platiť. Je nás 48 členov, nespadá do povinnosti platiť podľa zákona o retransmisii, nakoľko nás nie je nad 100. Písala som znovu na Radu pre transmisiu a vysielanie, ale všetko sa mi vrátilo ako nedoručené. Teraz som písala aj oprávnenému poskytovateľom kariet Skylink, ale čas je veľmi dôležiý, chcela by som toto konečne vyriešiť. Komunikácia s terajším "prevádzkovateľom", ktorý sa stále cíti byť poskytovateľom káblových televízii, ale nikde nevybudoval satelitnú sieť na vlastnénáklady, ale všetky SVB-éčka, ktoré on "prevádzkuje" si budovali tieto zariadenia na vlastné náklady. Uvítam každú radu v tomto smere a vopred vďaka. Ak má niekto skúsenosti, znalosti veľmi by ste mi pomohli.
Orim
09.12.07,08:40
Ak je to za vaše peniaze o čom je reč. Neviem akú máte zmluvu.
My máme niečo podobné, nechali sme si urobiť satelit, zaplatili sme karty na príjem ČT1 a Primy, sú zaevidované na jedného môjho známeho z Čiech, on oficiálne platí TV poplatky, my sme zaplatili tie poplatky za satelitné karty - jednorázové poplatky.
Máme tieto stanice STV1, STV2, Markíza, Joj, TA3, TVTN, (Trenčín lokálka) ČT1, ČT2, Nova, Prima a už nič neplatíme. (Len opravy ak sa to pokazí)

V budúcnosti možno pridáme niečo bez poplatkov
Elena Navrátilová
09.12.07,09:29
Mirko, mne sa jedná aj o Galaxiu, Minimax, Pro 7... jednoducho, neviem kde zistiť presný postup v zmysle legislatívy. Nepotrebujem, aby sme ako SVB dostali nejakú úplne zbytočnú pokutu. Ak niekto vie, kde sa dá nájsť, získať, dozvedieť sa presné znenie v zmysle legislatívy. Toto je pre mňa veľmi dôležité. Nie je problém vymeniť Pro 7 za iný nemecký kanál, ale potrebujem tú dôležitú vec, legislatívu. Vieš, info zohnať je problém, neznalosť neospravedlňuje. Ale dostať pokutu je veľmi jednoduché a zrazu už nie je problém dostať info, že pokuta je v znení legislatívy. :D;)
Rozalka
09.12.07,09:48
My máme niečo podobné, nechali sme si urobiť satelit, zaplatili sme karty na príjem ČT1 a Primy, sú zaevidované na jedného môjho známeho z Čiech, on oficiálne platí TV poplatky,
Mirko, myslíš že to je v poriadku? Ja si myslím, že obchádzate zákon.
Orim
09.12.07,09:54
Aby som pravdu povedal ešte som sa týmto nezaoberal. Vidím to asi jednoducho.
Satelit si môže kúpiť každý, tak prečo nie SVB. Samozrejme na každý kanál jeden. Keď chceme niečo kódované musíme si to platiť.

Nikomu signály nepredávame. Nechápem za čo by mala byť pokuta. Ide to do všetkých bytov. Odhlasovali sme si na schôdzi ktoré TV stanice chceme a tie sme tam dali. Podľa mňa je jedno či to je zo satelitu alebo cez teresteriálny príjem.

Pred montážou sme sa museli rozhodnúť či to chceme teresteriálne alebo z družice, vybrali sme si družicu. Firma čo nám montovala satelit povedala, že je to oficiálne, len treba zohnať niekoho z Čiech a že ten s tým musí súhlasiť aby to bolo na neho a že musí platiť koncesionálne poplatky za TV v Čechách. Alebo, že to zaevidujú na seba ale, že by bolo lepšie na niekoho z Čiech. No a to sme splnili.

Ja nechcem nič na čierno.
Orim
09.12.07,10:41
Ozaj ešte doplním niečo: Bavil som sa s jedným z telekomunikačného úradu na tému šírenie TV programov. Povedal mi dosť zaujímavú vec: Ak si zoženiem niečo čím sa dajú "odpočúvať" káble ktorými sa šíri TV signál z UPC alebo nejakého iného takto šíreného signálu a ak tento "odpočutý" signál budem využívať pre svoju potrebu nikto mi nič nespraví pokiaľ ja ten ich kábel niečim mechanicky neporuším. Dokonca nemusím platiť ani poplatky.
Oni sú vraj povinní si to zabezpečiť tak aby sa to nedalo "odpočúvať" a ak to tak nemajú je to ich problém.
Elena Navrátilová
09.12.07,16:42
http://www.avsat.sk/slovak.php
http://www.sksat.eu/skylink.htm
http://www.infotv.sk/view.php?cisloclanku=2007070012
http://www.skylink.sk/box/SkylLink_PayTV_03-05.2007v.2.pdf
Ono to podľa tých linkov je úplne jednoduché. Viem, že retransmisia je od 100 bytov, viem že vtedy sú poplatky povinné. Toto mi je jasné, to by bolo ako píše Mirko, ale či nie je niekde v legislatíve povinnosť platiť poplatky keď nie je uskutočnená retransmisia, aj menší počet pripojených? Je to jeden prijímač a v spoločných rozvodoch sa signál šíri. Tak fakt... chcela by som v tom mať úplne jasno, aby nám nehrozila žiadna pokuta.
Elena Navrátilová
11.12.07,04:30
Ak to náhodou niekoho bude zaujímať, tak zo Skylinku mi prišla odpoveď, aby som sa obrátila na APKT a najbližšieho predajcu satelitnej techniky z ich www stránky, ktorá je uvedená vo vyššom príspevku. Takže na APKT som už tiež písala, ak príde odpoveď a bude záujem dám vedieť.
Elena Navrátilová
11.12.07,06:22
Na základe odpovede z APKT oznamujem, že za príjem GALAXIE SPORT, českých televízií, MINIMAX, PRO7 je povinnosť platiť za príjem.
Jumil
11.12.07,10:21
Na základe odpovede z APKT oznamujem, že za príjem GALAXIE SPORT, českých televízií, MINIMAX, PRO7 je povinnosť platiť za príjem.

Nie vždy sa vyplatí spoločenstvám angažovať za nízke náklady pre vlastníkov bytov. Boli sme na tom podobne. Zabezpečili od vzniku 1995 namiesto STA dodávateľa káblového televízneho rozvodu. Spoločenstvo platilo za všetkých vlastníkov tomuto dodávateľovi za platené programy (české). Bola to čiastka o 50% menšia ako iný dodávateľ TKR. Túto platbu sme mali v predpise pre vlastníkov. Nemáme terciálne rozvody, ale signál sa prenáša cez pôvodne rozvody a pôvodnú televíznu zásuvku. Nie je možnosť odpojiť jednotlivé byty. To začínajú využívať jednotlivý chytráci a odmietajú platiť za tel. signál. Vezú sa s ostatnými za ich peniaze. Teraz sa začínajú hlásiť ďalší prevádzkovatelia (Orange, T-com atď.) Neviem ako budeme postupovať do budúcnosti.
Elena Navrátilová
11.12.07,10:38
Ale ak sa pozrieš na www.skylink-u, tak tam sú české programy v balíku so slovenskými. Skylin ma odkázal na predajcu sat. techniky, ale predajca nevedel postup pre SVB. APKT tvrdí, že za Pro 7 sa platí, ale predajca zas, že to je voľne šíriteľný program. Aj iné, ktoré predajca označil za voľne šíriteľné. Dala som ďalšie otázky, tak uvidím čo z toho vznikne.
Mirica-LV
11.12.07,11:08
aj mňa by to zaujímalo, pretože tá naša už dosť dlho nefunguje a na OSBD nám povedali, že keďže už skoro každý má káblovku tak to ani nedajú opraviť
Chobot
11.12.07,11:54
aj mňa by to zaujímalo, pretože tá naša už dosť dlho nefunguje a na OSBD nám povedali, že keďže už skoro každý má káblovku tak to ani nedajú opraviť

Prečítaj si aj prvú stranu diskusie, tam nájdeš odpoveď.
Elena Navrátilová
11.12.07,13:40
Takže zo Skylink-u mi prišla odpoveď, karta sa dá zaregistrovať aj normálne na SVB. Pozitívna správa pre mňa.
Elena Navrátilová
12.12.07,05:13
aj mňa by to zaujímalo, pretože tá naša už dosť dlho nefunguje a na OSBD nám povedali, že keďže už skoro každý má káblovku tak to ani nedajú opraviť
O tom nerozhoduje OSBD, predpokladám Váš správca, ale Vy. Správcovi neprináleží rozhodovať za Vás. AK sa Vy dohodnete, správca je povinný to urobiť. On je platený za službu, ktorú Vám poskytuje a to je správa Vášho majetku.
Takže sa Vy musíte v dome dohodnúť, či si to dáte alebo nedáte opraviť.
Orim
12.12.07,05:56
Mne predajca povedal, že PRO7 je volne šíriteľný program
Elena Navrátilová
12.12.07,06:11
Mne predajca povedal, že PRO7 je volne šíriteľný program

Presne to isté povedal aj mne. Takže preto píšem, že tie info sú odlišné. Podľa APKT sú všetky spoplatňované aj české, pritom skylink české predáva v jednej karte. Jednoducho... legislatívny chaos. ;) Hlavne, že sa niekto snaží zarábať aj na voľne šíriteľných programoch.
Janiela
16.12.07,06:45
Dobrý deň, rada by som sa pripojila k diskusii ohľadom prijímania programov ČR.
Nemôže žiadny občan SR a už vôbec nie SVB, prijímať tieto programy. Ide totiž o krádež softwéru. Tiež sme mali problémy v SVB, čo s tým. Ľudia to chcú, no zodpovednosť žiadna. U jedinca doma to nemá právo nikto sledovať, ale pokiaľ si karty zakúpi a Česi zmenia kódy a následne programy neidú(tak si začali v poslednej dobe Česi chrániť svoje duševné vlastníctvo chrániť), majú právo ísť preveriť, kde sú tie karty uložené - samozrejme v prípade reklamácie, niektorí jedinci chcú katru reklamovať, pretože sú nešťastní - kúpili a nefunguje. Jediná pomoc je v tom, že si musia ďalšiu kartu kúpiť. Dokonca pri satelitnom vysielaní sa tie karty dajú veľmi rýchlo nájsť. Odvaha pre SVB, ak to robia. U nás to tak bohužiaľ funguje a poviem vám, mám ako správca veľký strach, nerada by som mala poťahovačky s políciou a súdmi. Na schôdzi takéto "schválenie" prešlo len o jediný hlas. Jediná možnosť - spoločnosti, ktoré majú oprávnenie z retransmisnom vysielaní a tým pádom môže prenášať vysielanie aj eských , či iných programov. Je mi ľúto, že už nemám vyjadrenie, kt mi bolo dotučené z retransm. komisie. Ale niekde tu na porade by to malo visieť.
Elena Navrátilová
16.12.07,06:51
Neviem či sa medzitým, čo sme to tu rozoberali situácia aj po právnej stránke nemenila. Pokiaľ viem, Skylink poskytuje Czechlink-u tiež svoje programy a malo by to byť v poriadku. Pozri linky, čo som priložila. Mám info aj od predajcu aj od poskytovateľa. Z RTV mám vyjadrenie, že do 100 pripojení tam z ich strany žiadne povinnosti pre nás neplynú.
Gaaspi
12.10.18,14:37
Ja mám podobný problém ako ten spomínaný pán čo je jediný pre STA. Nám tiež obyvatelia odriekli spoločnú anténu a už roky nefunguje. Tak si chcem dať súkromnú ale priamo na strechu lebo za prvé nepodporujem montáž antén k oknu aby som prevŕtaval izoláciu a rám plasového okna a už som niekde čítal že sa to ani nesmie tak by som chcel na vlastnú päasť spojazdniť starú anténu alebo si v stupačke natiahnuť svoj súkromný koaxiálny kábel až do bytu. Ale nikdy som také niečo nerobil. Tak preto si čítam aj špecializované technické fóra na toto zamerané ale tu sa pýtam iba na možnosti keďže ako vidím rozoberáte to tu hojne. Nejako sa dohodnúť so susedmi že kto by chcel anténu a zložiť sa na ňu alebo ísť do toho úplne sólo.
sito
12.10.18,22:18
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.

Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

Však,už len to ten kábel § ?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj2msbRhILeAhWLkCwKHRatASAQyCkwAHoECAYQB A&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D97 p-yaKmjZs&usg=AOvVaw118Ae4dCR6X2QCa5D_aFbK
mackoivan
16.10.18,13:04
§ 10 ods. 3 zákona o vlastníctve bytov hovorí: "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv."

Nemyslím si, že anténa by spadala pod vyššie uvedenú definíciu.

Ja si myslím, že spadá. Pretože treba zákon čítať celý, nie len vytrhávať niektoré paragrafy. V tvojom citovanom paragrafe je, že

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, ..."

Av § 2 ods. 5 je definované, čo sú spoločné zariadenia domu:

"(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky."

Však,už len to ten kábel § ?

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj2msbRhILeAhWLkCwKHRatASAQyCkwAHoECAYQB A&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D97 p-yajZs&usg=AOvVaw118Ae4dCR6X2QCa5D_aFbK
Sito dal suverénne najlepšiu odpoved ...SVB zariad!!!! Však zariad ty, ! aj ty si SVB
misoft
16.10.18,13:22
V našoch panelákovom vchode má časť majiteľov bytov káblovú televíziu. Niektorým z nás by však vyhovovalo, aby sme mali spoločnú TV anténu, na ktorú môžeme prijímať základné programy.
Prosím o informáciu, či na spoločnú TV anténu nemáme nárok zo zákona, keďže všetcia platíme TV poplatky.
Ďakujem za skorú informáciu.
No - máš v tom trochu guláš.
Platíte tzv. koncesionárske poplatky (zástrčkový zákon) podľa zákona č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch §3 za rozhlasové a televízne prijímače.
zze/1995-212/3
V zákone sa nespomína spoločná anténa.
Spoločnú anténu si riešte so správcom svojho bytového domu.
Ale teoreticky - TV signál môžeš prijímať terestriálne (a to buď spomínanou STA, alebo vlastnou anténou), káblovým rozvodom, satelitným signálom cez sat. prijímač) - možností je do aleluja.
Tento poplatok NEPLATÍŠ správcovi ale RTVS na základe tohto zákona. Takže správca môže, ale aj nemusí udržiavať/zriadiť STA - ale to si musia s nim vybaviť majitelia. Správca - ak sa rozhodnú, že chcú STA - bude musieť toto splniť a poplatok sa údržbu (nie koncesionársky poplatok!!!!) zahrnie do vašich zálohových platieb.
Gaaspi
22.10.18,11:28
Ani mi tak nejde o tie doťahovačky či na to je právo alebo nieje. Platím koncesionárske ale v tom nieje zahrnutá distribúcia signálu. Skôr mi vadí to že nechcem platiť poplatky káblovkám len za to že chcem pozerať základné programy čo sú vo vzduchu zadarmo! Ja nepotrebujem HBO a podobne mne stačí RTVS, TA3, JOJ vždy som pozerával tie. Tak potom prečo by som mal platiť niekomu a ešte aj viazanosť len aby som mohol pozerať základné programy? Ale vstupná investiícia na montáž vlastnej antény na strechu a ťahanie kábla na naše poschodie vyjde takú investíciu že z toho by som rok platiť káblovku. Tak neviem. Akú má vlastne pozemné vysielanie budúcnosť? Či o pár rokov neskončí úplne.
misoft
22.10.18,14:48
Ani mi tak nejde o tie doťahovačky či na to je právo alebo nieje. Platím koncesionárske ale v tom nieje zahrnutá distribúcia signálu. Skôr mi vadí to že nechcem platiť poplatky káblovkám len za to že chcem pozerať základné programy čo sú vo vzduchu zadarmo! Ja nepotrebujem HBO a podobne mne stačí RTVS, TA3, JOJ vždy som pozerával tie. Tak potom prečo by som mal platiť niekomu a ešte aj viazanosť len aby som mohol pozerať základné programy? Ale vstupná investiícia na montáž vlastnej antény na strechu a ťahanie kábla na naše poschodie vyjde takú investíciu že z toho by som rok platiť káblovku. Tak neviem. Akú má vlastne pozemné vysielanie budúcnosť? Či o pár rokov neskončí úplne.

Perspektíva DVB-T? Nikto nevie povedať, Slovensko o DVB-T2 ani neuvažuje (nie je toľko terestriálnych programov, aby sa to vyplatilo)
Investícia? Ak sa uvažuje o minimálnej sume 10€/mes. na káblovku (za rok 120€, tak vonkajšiu DVB-T anténu splaší; za 15-25€, kábel (vonkajší koaxiál) za 0,7-1,5€/m a podľa toho, kde bývaš;, tak je to medzi 15-25€. Suma sumárum maximálne 75€ (čo je trochu viac ako polovica za polroka káblovky). A namontovanie - šikovný sused, kamarát ti to namontuje.
Gaaspi
26.10.18,23:07
To je druhá vec čo som chcel lebo či sa bude vôbec o pozemnom vysielaní uvažovať je dané presne tým že na slovensku je dosť nepopulárne používa ho necelých 20% kým v zahraničí to je aj cez 60% a je to aj logické že náklady na pozemné vysielanie sú veľké, štát moc malý na to aby tu bolo 50 programov na anténe to by sa neuživilo... Dokonca priamo u operátora keď som sa bol informovať čo by ma to stálo cez nich tak mi povedali že DVB-T u nás nemá budúcnosť. Samozrejme im ide o predaj produktu tak logicky povedia to čo povedali... Ale zase nechať ročne 100-120€ niekde operátorom za základné programy je nonsens...


Môj problém: Izbovú anténu mať nemôžem keďže na to som ďaleko od vysielača, na stenu z vonka montovať nemôžem lebo bývam na nižšom poschodí na klasickom sídlisku t.j. okolo sú ostatné panelíky ani výhlad neni smerom k televíznym vežiam... Tak by sa to muselo dávať na strechu a kupovať veľa koaxiálneho káblu keďže som nižššie...
Gaaspi
08.02.19,19:44
Ešte by som chcel dodatočne reagovať na to že nikto nemôže nútiť nadpolovičnú väčšinu bytovky aby mali anténu kvôli jednému bytu ale aj naopak nikto nemôže nútiť mňa aby som si platil súkromníkovi káblovku keď s anténou môžem zadarmo chytať programy a nie len STV 1 a 2... U nás sa na anténe dá chytiť dosť programov dokonca aj také ktoré operátori nemajú. Tak sa vás chcem spýtať koľko by ma zhruba vyšlo keby som do toho šiel ako investor sám? Keďže sa to robí len pre jeden byt ani by sa možno nemuseli zapájať tie pakšamenty (tie kadejaké rozbočovače a zosilovače) na streche čo stoja tých 75,000 sk ale možno do tých 300€ by sa to dalo spraviť. Vlastne bolo by to ako pri montáži antény v rodinnom dome, proste dajú mi stožiar, na to antény a dlhý kábel až na naše poschodie... Čo by taká fuška mohla vyjsť?
misoft
08.02.19,20:02
Namontovanie antény na streche - to je malina. Ovšem!! Strecha je SPOLOČNÝM majetkom - musíš mať súhlas spoluvlastníkov! Kábel (koaxiál) sa dá stiahnuť aj dole cez elektroinštalačnú šachtu - keď je možné ťahať takto dátové a IPTV káble, pôjde to i s koaxiálom. Potom u seba len vyviesť, prevŕtať do bytu a vtiahnuť dnu. Môžeš aj s predzosilňovačom. A fuška koľko by stála? S kamarátom za jednu fľašu lepšieho alkahólu :D. Len by si musel si spočítať náklady na anténu + náklady na kábel a účastnícku prípojku (prípadne na zdroj do predzosilňovača) .
A ešte niečo - na panelákoch často sú bleskozvody a "odborníci" na ne tie spoločné antény montovali - chyba! Stačil jeden blesk a televízory praskali od radosti. Takže anténu niekde nižšie, ako bleskozvod a samotnú anténu uzemniť (pre prípad, žeby sa blesk "pomýliť" a "netrafil" bleskozvod). Na príjem signálu to nemá vplyv - sú tam iné frekvencie.
ivka70
09.02.19,06:06
Ešte by som chcel dodatočne reagovať na to že nikto nemôže nútiť nadpolovičnú väčšinu bytovky aby mali anténu kvôli jednému bytu ale aj naopak nikto nemôže nútiť mňa aby som si platil súkromníkovi káblovku keď s anténou môžem zadarmo chytať programy a nie len STV 1 a 2... U nás sa na anténe dá chytiť dosť programov dokonca aj také ktoré operátori nemajú. Tak sa vás chcem spýtať koľko by ma zhruba vyšlo keby som do toho šiel ako investor sám? Keďže sa to robí len pre jeden byt ani by sa možno nemuseli zapájať tie pakšamenty (tie kadejaké rozbočovače a zosilovače) na streche čo stoja tých 75,000 sk ale možno do tých 300€ by sa to dalo spraviť. Vlastne bolo by to ako pri montáži antény v rodinnom dome, proste dajú mi stožiar, na to antény a dlhý kábel až na naše poschodie... Čo by taká fuška mohla vyjsť?

Treba este pocitat s pravidelnymi elektrickymi reviziami, ktore su na takychto spolocnych zariadeniach povinne.
To bol u nas dovod, preco sa to neoplatilo robit kvoli par bytom, ich podiel na tychto reviziach mesacne bol po prepocitani vyssi ako zakladny balik kablovky. Ak by to mal platit len jeden byt, to uz by si zaplatil aj rozsireny balik.