stanley666
07.11.07,20:03
Dobrý večer,
nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný mi vysvetliť ako účtovať v JÚ? PÚ viem...ale potrebujem sa naučiť JÚ...najlepšie z KE..lebo cez net to zrejme stačiť nebude
tinaM
07.11.07,19:30
Ak ovládaš PÚ nemyslím si, že by bol pre Teba problém viesť JÚ.

Špecifickými znakmi vedenia JÚ sú:

- oddelené účtovanie o peňažnom hospodárení od účtovania evidencie majetku slúžiaceho na podnikanie a záväzkov, ktoré z tejto činnosti vyplývajú,

- použitie rôzneho počtu zápisov pri zaúčtovaní jednotlivých účtovných prípadov v účtovných knihách, na rozdiel od PÚ, ktoré používa vždy podvojný zápis,

- sledovanie príjmov a výdavkov, nie výnosov a nákladov ako je to PÚ. Rozdielom zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov je hospodársky výsledok, ktorý sa v sústave JÚ označuje ako základ dane ,

- úzke spojenie JÚ so ZDP. JÚ je považované za "daňové účtovníctvo", t.j., že od podnikateľa vyžaduje nielen dobrú znalosť účtovných predpisov, ale aj výbornú znalosť ZDP,

- pri vedení JÚ je potrebné dodržiavať Postupy účtovania v JÚ, ktoré v nadväznosti na Zákon o účtovníctve vymedzujú jednotlivé zložky majetku podnikateľa a ich ocenenie, účtovné knihy JÚ, postup pri ich otváraní a uzatváraní ako aj účtovnú závierku a jej obsahovú náplň.
Johanka
07.11.07,19:36
Začni tu http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-a.html
ak vieš PÚ, nebude to také náročné čítanie ....;)
ekopo
08.11.07,09:08
Tu som sa snažil vysvetliť princíp JU http://www.porada.sk/451043-post6.html
veronikasad
08.11.07,12:57
Dobrý večer,
nenájde sa tu niekto, kto by bol ochotný mi vysvetliť ako účtovať v JÚ? PÚ viem...ale potrebujem sa naučiť JÚ...najlepšie z KE..lebo cez net to zrejme stačiť nebude
Zdá sa, že predsa došlo na moje rady z 28.10. ...
Ak ho budeš robiť v ALFE a nie je ti ľúto pár korún navyše investovaných do rozšírenia vedomostí, spoj sa meilom s KROSOM a dohodni si individuálne školenie v najbližšej pobočke KROSU, príp. aj u Vás. . Potrebuješ komplexné základy a techniku účtovania. Čo sa týka teoretických vedomostí, súhlasím s predch.príspevkami.

---------
Veronika
evka-janekova
21.10.08,11:46
Chcela by som sa spýtať. Chcem začať viesť JÚ. Mám niekoľko známych, ktorí ma oslovili, či im nebudem viesť účtovníctvo. Všetko jednoduché, cca 20 Ofa, 15 Dfa, neplatci DPH, pokladna a účet. Otvorím si živnosť.

Potrebujem nejak dokladovať že ho viem viesť? Teda nejaká skuška alebo nieco také?
Potom to nahlásim na ZP a SP, som však aj zamestnaná, tak ako to bude teraz s odvodmi?
V zamestnaní účtujem v ALFE, doma by som chcela najprv peň. dennik v Exceli (tu som ho niekde videla).
Treba to nahlásiť zamestnávateľovi?

Dakujem za odpovede, keby ma este nieco napadlo, tak viem že ste tu.... ;)
Manual
21.10.08,11:53
Chcela by som sa spýtať. Chcem začať viesť JÚ. Mám niekoľko známych, ktorí ma oslovili, či im nebudem viesť účtovníctvo. Všetko jednoduché, cca 20 Ofa, 15 Dfa, neplatci DPH, pokladna a účet. Otvorím si živnosť.

Potrebujem nejak dokladovať že ho viem viesť? Teda nejaká skuška alebo nieco také?
Potom to nahlásim na ZP a SP, som však aj zamestnaná, tak ako to bude teraz s odvodmi?
V zamestnaní účtujem v ALFE, doma by som chcela najprv peň. dennik v Exceli (tu som ho niekde videla).
Treba to nahlásiť zamestnávateľovi?

Dakujem za odpovede, keby ma este nieco napadlo, tak viem že ste tu.... ;)
V exceli to nerob, investuj pár tisíc do Alfy keď v nej robíš už v práci alebo oslov ekopo on má vlastný sw a aj ťa určite zasvätí do práce a máš o všetko postarané = nešetri, pretože sa viac narobíš atď. Ale ak voľný čas nemáš ako lepšie využiť, tak .....:rolleyes: