Brouk
07.11.07,20:18
Pri zakupení nehnutelnosti na podnikanie som nemal dostatok finančných prostriedkov, tak som si požičal od rodičov. Ale problém je v tom, že oni to zaplatili zo svojho úctu. Teraz neviem akým spôsobom to mám zučtovať v JU nadobudnutie nehnutelnosti.
Johanka
07.11.07,19:28
Obstaranie IM sa v JÚ účtuje ako výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD). Nakoľko vo firemných peň.prostriedkoch nebol pri kúpe nehnuteľnosti žiadny pohyb, nie je o čom v peňažnom denníku účtovať.
Máš s rodičmi podpísanú zmluvu o pôžičke ? V zmluve môže byť veta, že požičané Sk budú použité na nákup nehnuteľnosti a poukázané priamo predávajúcemu ;). Pôžičku zaeviduj do knihy záväzkov. Splátky pôžičky budeš účtovať ako VNZD, prípadné úroky ako VOZD .
Johanka
07.11.07,19:30
Dala by som príjmový pokl. doklad - vklad podnikateľa ako PNZD v sume, ktorú si si požičal od rodičov, a následne by som vystavila výdavkový pokl. doklad, ktorý by som zaúčtovala ako nákup nehnuteľnosti - VNZD, kde by som priložila kópiu výpisu z účtu rodičov, prípadne aj zmluvu o pôžičke, ak ju máte medzi sebou spísanú. Alebo by si mohol dať miesto vkladu podnikateľa, priamo poskytnutie pôžičky ako PNZD.
Hm, toto sa mi nepáči najmä z pohľadu verného zobrazenia ;). Žiadne peniaze v hotovosti neobržal ani predávajúcemu nezaplatil. Ešte by mohol predávajúcemu narobiť problémy, pretože on nič v hotovosti neprijal ....
cloe
07.11.07,19:32
Johanka, máš pravdu. Teraz neviem, asi to vymažem, aby to zadávateľa nepoplietlo.;)