zuzana54
07.11.07,19:31
Zdravím všetkých poraďakoch a prosím Vás o radu.V júli t.r. sme poštou zaslali zamestnancovi výpoveď (žiaľ nie do vlastných rúk) k 31.10.2007. Po prevzatí výpovede zamestnanec odišiel na PN a maroduje doteraz. Naša personalistka zamestnanca k 31.10.2007 vyhlásila zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. Zamestnanec sa teraz bráni, že nemá ukončený pracovný pomer, nakoľko nemal doručené ukončenie pracovného pomeru a zápočtový list.
Má pravdu a jeho pracovný pomer trvá?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
vikinka
07.11.07,18:49
38
Doručovanie
Na začiatok

(1) Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. To platí rovnako o písomnostiach týkajúcich sa vzniku, zmien a zániku práv a povinností vyplývajúcich z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštou ako doporučenú zásielku.
zuzana54
08.11.07,03:04
Ahoj Vikinka, dakujem za odbornú radu, my sme zamestnancovi výpoveď zaslali doporučenou zasielkou, teraz sa bráni, že to mala byt doporučená zásielka v obálke do vlastných rúk. On si výpoveď prevzal, ja však teraz potrebujem vedieť, čo všetko malo byť zamestnancovi doručené k 31.10.2007 ked mu končil pracovný pomer.
vikinka
08.11.07,05:39
Zásielka je doručená ak adresát zásielku prevzal alebo sa vráti ako nedoručiteľná a vy vlastne nemáte doklad o doručení,takže výpoveď vlastne neprevzal a tým je neplatná.V § 75 zák.práce ods.2 sú vymenované povinnosti potvrdení,ktoré je povinný zamestnávateľ vydať pri skončení PP v pís.a/ je doba trvania PP.
veronikasad
08.11.07,07:36
Zásielka je doručená ak adresát zásielku prevzal alebo sa vráti ako nedoručiteľná a vy vlastne nemáte doklad o doručení,takže výpoveď vlastne neprevzal a tým je neplatná.V § 75 zák.práce ods.2 sú vymenované povinnosti potvrdení,ktoré je povinný zamestnávateľ vydať pri skončení PP v pís.a/ je doba trvania PP.
Ak by zamestnávateľ dal na poštu "pátranie po zásielke" a pošta by potvrdila, že doporučeniu zásielku - nie do vlastných rúk - osobne prevzal zamestnanec /pošta má podpis a číslo obč.preukazu zamestnanca/, aj tak sa považuje za nedoručenú osobne ?

-------
Veronika
Gabi03
08.11.07,07:48
Najsprávnejšie mala byť zaslaná poštou do vlastných rúk. Vy ste to poslali len doporučene, ale ďalej píšeš, že ZC výpoveď prevzal. Prevzal ju totou zásielkou, alebo ste mu ju znova doručili?
Predpokladám, že touto zásielkou, ergo prevzal doporučenú poštu. A prevzal ju osobne "do vlastných rúk". Ja by som túto výpoveď pokladala za doručenú, hoci nebola v obálke do vlastných rúk.
Výpoveď sa predsa predáva aj osobne do vlastných rúk a nie je to poštou v tejto konrkétnej obálke. Dôležité je, že ju ZC prevzal.
Problém by mohol nastať, ak túto doporučenú neprevzal a potom by výpoveď nebola platná.

Ešte dôležité je, kedy túto výpoveď prevzal.
vikinka
08.11.07,07:54
No veď práve,dôležité je prevzatie a to dokáže svojim podpisom,buď osobne na výpovedi alebo na doručenke.
Gabi03
08.11.07,07:57
No veď práve,dôležité je prevzatie a to dokáže svojim podpisom,buď osobne na výpovedi alebo na doručenke.

Na doručenke buď z obálky, alebo čo dáva podpisovať pošta...
vikinka
08.11.07,08:06
Na doručenke z obálky,je tam kolonka: Potvrdzujem príjem tejto písomnosti dňa a podpis.Túto časť odovzdá pošta odosielateľovi.
Gabi03
08.11.07,08:09
Na doručenke z obálky,je tam kolonka: Potvrdzujem príjem tejto písomnosti dňa a podpis.Túto časť odovzdá pošta odosielateľovi.

Áno, ale aj keď je len "obyčajná" doporučená pošta, aj tá sa potvrdzuje pošte, hoci toto potvrdenie už nie je zaslané späť odosielateľovi. Ja pokladám aj takéto doručenie za doručené a prevzaté "do vlastných rúk".
vikinka
08.11.07,08:18
O.K.ja súhlasím,ale myslím si,že ak by zamestnanec podal na súd neplatné rozviazanie PP,tak zamestnávateľ by touto cestou určite neuspel.Doporučene zásielku môže prevzia´t napr.aj manželka,kde sa podpíše a uvedie napr.manž.ale pri doručenke to manželka nemôže prevziať,len do vlastných rúk.
veronikasad
08.11.07,10:49
O.K.ja súhlasím,ale myslím si,že ak by zamestnanec podal na súd neplatné rozviazanie PP,tak zamestnávateľ by touto cestou určite neuspel.Doporučene zásielku môže prevzia´t napr.aj manželka,kde sa podpíše a uvedie napr.manž.ale pri doručenke to manželka nemôže prevziať,len do vlastných rúk.
S tým súhlasím, poštárka - aspoň u nás - napíše do poštového zoznamu "manželka" a tá podpíše prevzatie. Doma odomňa nikdy obč.preukaz nepýtala, keď sa však preberá doporučená zásielka na pošte, píšu tam aj číslo OP.
Teda, ak z poštových dokladov je zrejmé, že zásielku skutočne prevzal zamestnanec, aj keď nebola určená do vlastných rúk, mala by sa považovať za doručenú.

--------
Veronika
Zuzka2510
09.11.07,08:32
Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte
Tweety
09.11.07,08:37
Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte
Podľa§ 62 odst.3- ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnáv., ten ma právo na peň. náhradu v sume priem. zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto náhrade dohodli v PZ.
Gabi03
09.11.07,08:37
Prajem všetkým príjemný deň. Chcem sa spýtať ak nám zamestnanec doniesol výpoveď že končí PP a zamestnávateľ stým nesúhlasí beží mu výp.doba čo mám ako mzdárka spraviť?Zamestnanec samozrejme nechce výp.dobu. Prosím poraďte


Ak ste výpoveď riadne prevzali, výpovedná doba mu plynie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a trvá 2 mesiace. ZC s tým nič nespraví, ak ZĽ nesúhlasí. Ty ako mzdárka v tomto momente nič nerobíš. Budeš mať povinnosť pri ukončení PP, alebo ak náhodou sa ZC rozhodne, že už viac do práce nepríde. Vtedy absencia, pn-ka, ... podľa potreby. Tieto prípady tu už boli popísané.


Ešte stále som nemala čas na videoškolenie. :D Správna odpoveď... viď vyššie príspevok od Tweety.
Gabi03
09.11.07,08:39
Podľa§ 62 odst.3- ak zamestnanec nezotrvá počas VD u zamestnáv., ten ma právo na peň. náhradu v sume priem. zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto náhrade dohodli v PZ.

Uf. No pozerám, že pribudol ďalší odsek v ZP. Vzťahuje sa tento aj na výpoveď danú ZCom?
Zuzka2510
09.11.07,08:40
On vlastne nebude chodiť do práce lebo už má novú ale ako zamestnávateľ by som mu náhodou nemala napísať nejaké vyjadrenie že mu beží výp.doba a kedy sa vlastne končí jeho PP?
Tweety
09.11.07,08:42
Uf. No pozerám, že pribudol ďalší odsek v ZP. Vzťahuje sa tento aj na výpoveď danú ZCom?
Áno.
veronikasad
09.11.07,08:44
On vlastne nebude chodiť do práce lebo už má novú ale ako zamestnávateľ by som mu náhodou nemala napísať nejaké vyjadrenie že mu beží výp.doba a kedy sa vlastne končí jeho PP?
Ak vám doručil žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou, treba mu oznámiť, že so skončením PP dohodou nesúhlasíte a vyzvať ho na nástup do práce.
Výpovedná lehota mu bude plynúť, len ak požiadal o skončenie PP výpoveďou.

------
Veronika
Zuzka2510
09.11.07,08:45
On nepožiadal len doniesol tú výpoveď
Zuzka2510
13.11.07,10:01
Môže mi prosím ešte niekto poradiť v Zák. Práce sa o výpovednej dobe píše že začína plynúť od prvého dňa kalendárneho nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi výpoveď napr.26.10.07 a chce skončiť PP k 01.11.07 kedy vlastne začína plynúť výp.doba? ďakujem všetkým za Váš čas
Gabi03
13.11.07,10:10
Môže mi prosím ešte niekto poradiť v Zák. Práce sa o výpovednej dobe píše že začína plynúť od prvého dňa kalendárneho nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi výpoveď napr.26.10.07 a chce skončiť PP k 01.11.07 kedy vlastne začína plynúť výp.doba? ďakujem všetkým za Váš čas

Ak chce skončiť PP k 1.11.2007, tak iba s dohodou, čiže musí súhlasiť aj ZĽ.
Ak ZC doručí VÝPOVEĎ ZĽovi 26.10.07, výpovedná doba začíta plynúť od 1.11., predpokladám 2 mesiace, teda PP končí dňa 31.12.2007.
Zuzka2510
13.11.07,10:12
Ďakujem pekne už som to konečne pochopila
Chobot
13.11.07,10:22
Môže mi prosím ešte niekto poradiť v Zák. Práce sa o výpovednej dobe píše že začína plynúť od prvého dňa kalendárneho nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Ak zamestnanec doručí zamestnávateľovi výpoveď napr.26.10.07 a chce skončiť PP k 01.11.07 kedy vlastne začína plynúť výp.doba? ďakujem všetkým za Váš čas

Keď doručí výpoveď 26.10.2007, nemôže skončiť 1.11.2007. Od 1.11. len začína plynúť výpovedná doba a tá skončí 31.12.2007, kedy skončí aj PP.
veronikasad
13.11.07,10:54
Keď doručí výpoveď 26.10.2007, nemôže skončiť 1.11.2007. Od 1.11. len začína plynúť výpovedná doba a tá skončí 31.12.2007, kedy skončí aj PP.
Ak má zamestnanec podpísaný u zamestnávateľa dodatok k pracovnej zmluve o peňažnej náhrade, môže skončiť PP aj 1.11. s tým, že zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku za jeden mesiac v zmysle § 62 odst. 3 Zákonníka práce.

-------
Veronika
veronikasad
13.11.07,11:20
Prečo ? Výpovedná doba začína plynúť od 1.11.07 a § 62 odst. 3 hovorí :
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu ...
Zamestnanec neskončil PP pred začiatkom plynutia výpovednej doby, teda nemalo by to byť v rozpore so zákonom.

--------
Veronika
Chobot
13.11.07,11:41
Prečo ? Výpovedná doba začína plynúť od 1.11.07 a § 62 odst. 3 hovorí :
Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu ...
Zamestnanec neskončil PP pred začiatkom plynutia výpovednej doby, teda nemalo by to byť v rozpore so zákonom.

--------
Veronika

Myslím, že tá peňažná náhrada je pokuta za to, že zamestnanec nezotrvá v práci počas VD. PP však stále končí až po skončení VD.

To, že zamestnávateľ ukončí PP pred skončením VD napr. z dôvodu porušenia prac. disciplíny, to je už iné. Ale nie je nikde napísané, že zaplatením pokuty skončí PP.
veronikasad
13.11.07,11:47
Chlapci, tak s takýmto výkladom § 62 odst.3 som sa ešte nestretla...Doplnením odst. 3 legislatívci asi sledovali iný účel.
Ak si napr. nájdem nové zamestnanie a záleží mi na ňom a zamestnávateľ nesúhlasí so skončením prac.pomeru dohodou, je to akého "bolestné" pre zamestnávateľa. Lebo sa vyskytovali prípade, že zamestnanec do práce aj tak nenastúpil a vymáhanie náhrady škody a koepc povinností v súvislosti s absenciou ...

--------
Veronika
Chobot
13.11.07,11:52
Chlapci, tak s takýmto výkladom § 62 odst.3 som sa ešte nestretla...Doplnením odst. 3 legislatívci asi sledovali iný účel.
Ak si napr. nájdem nové zamestnanie a záleží mi na ňom a zamestnávateľ nesúhlasí so skončením prac.pomeru dohodou, je to akého "bolestné" pre zamestnávateľa. Lebo sa vyskytovali prípade, že zamestnanec do práce aj tak nenastúpil a vymáhanie náhrady škody a koepc povinností v súvislosti s absenciou ...

--------
Veronika

Tu aspoň vidno, že v praxi koľkorakými spôsobmi možno pochopiť znenie zákona. :rolleyes: Netvrdím, že náš názor je úplne správny, možno sa mýlime my.;)
veronikasad
13.11.07,11:58
Dovolím si ešte zacitovať z Komentára k § 62, uverejneného v časopise PORADCA č. 13 :
"Novoprijatý odst. 3 garantuje zamestnávateľovi prítomnosť zamestnanca na pracovisku aj počas plynutia výpovednej doby. Ak totiž zamestnanec svojvoľne nezotrvá u zamestnávateľa počas výpovednej doby, má zamestnávateľ nárok na peňažnú náhradu vo výške priemerného zárobku za jeden mesiac. Formulácia tohto ustanovenia umožňuje výklad, že na peňažnú náhradu má zamestnávateľ nárok aj v prípade, keď zamestnanec nezotrvá u zamestnávateľa aj len časť výpovednej doby."

--------
Veronika
Jano23
13.11.07,12:02
Neviete ako to je teraz podľa nového zákonníka práce keď zamestnankyňa je teraz na materskej a chce sa rozísť zo zamestnávateľom "v dobrom". Teda dohodou /myslím paragraf 60/
Predtým pracovala u zamestnávateľa viac ako 5 rokov.
Tak po prvé. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou bez uvedenia
dôvodu. Vtedy môže sa aj bez problémov zaregistrovať na úrade práce, aj dostať respektíve nemusí dostať odstupné a zamestnávateľ nič neporuší ak nedostane odstupné.
Po druhé :dohodou z organizačných dôvodov. Vtedy ako to je s odstupným. /ako píšem pracuje u zamestnávateľa viac ako 5 rokov/. Koľko je minimálne odstupné a koľko má nárok nielen
od zamestnávateľa žiadať , ale aj dostať ak si zamestnankyňa postaví ultimátum na odstupné.
veronikasad
13.11.07,12:09
Neviete ako to je teraz podľa nového zákonníka práce keď zamestnankyňa je teraz na materskej a chce sa rozísť zo zamestnávateľom "v dobrom". Teda dohodou /myslím paragraf 60/
Predtým pracovala u zamestnávateľa viac ako 5 rokov.
Tak po prvé. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou bez uvedenia
dôvodu. Vtedy môže sa aj bez problémov zaregistrovať na úrade práce, aj dostať respektíve nemusí dostať odstupné a zamestnávateľ nič neporuší ak nedostane odstupné.
Po druhé :dohodou z organizačných dôvodov. Vtedy ako to je s odstupným. /ako píšem pracuje u zamestnávateľa viac ako 5 rokov/. Koľko je minimálne odstupné a koľko má nárok nielen
od zamestnávateľa žiadať , ale aj dostať ak si zamestnankyňa postaví ultimátum na odstupné.
Ak o skončenie prac.pomeru dohodou požiada zamestnankyňa, nemôže si postaviť hlavu a trvať na odstupnom - na odstupné nárok nemá.
Ak by po skončení rod.dovolenky chcela nastúpiť zamestnania a zamestnávateľ pre ňu nemá miesto zodpovedajúce prac.zmluve, dá jej výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b. V tomto prípade - ak jej prac.pomer trval viac ako 5 rokov, má nárok na odstupné vo výške 3-mesačného priemerného zárobku.

-------
Veronika
brčko
13.11.07,15:17
Ak zamestnankyna uzatvorí DOHODU O SKONČENÍ PP (§60) BEZ UVEDENIA DôVODU, nemá nárok na odstupné. Ak Z ORGANIZAČNÝCH DôVODOV, má nárok na odsupné (§76). Ak PP trval najmenej 5 rokov, vo výške 3-násobku priem.mes.platu.
Chcem však UPOZORNIŤ!!!, že ak ukončí pracovný pomer dohodou k poslednému dňu rodičovskej dovolenky:
1. nebude mať nárok na príspevok v nezamestnanosti, lebo v posledných cca dva a pol roka nebola poistená v nezamestnanosti. No ale máš pravdu v tom, že zaevidujú ju bez problémov
2. ak sa nezamestná a ochorie ona alebo jej dieťa čo i len na druhý den po ukončení PP, nebude mať nárok na nemocenské; ani OČR (príp. ani materskú) lebo v posledných cca 2 a pol roka nebola nemocensky poistená a uplynula jej ochranná lehota.
Jano23
20.11.07,08:12
Aj keď píšem neskoro, ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem spýtať. Ak sa vráti po troch rokoch z materskej /rodičovskej/ a nastúpi do zamestnania
a po niekoľkých dňoch podpíše dohodu o rozviazaní pracovného pomeru
bez uvedenia dôvodu, alebo z organizačných vecí, má nárok sa dať zaregistrovať na úrad práce a dostavať nejakú podporu?Prípadne dostavať nemocenskú pri maródke?
brčko
20.11.07,21:33
1.Čo sa týka nároku na nemocenskéh dávky (PN, OČR),
záleží od dlžky PP v KALENDARNYCH dnoch. Ak bude jej PP po rodičovskej dovolenke trvať 42 alebo viac kalendárnych dní, tak 42 kalendárnych dní po ukončení PP je v tzv. ochrannej lehote. To vlastne znamená, ak v tomto období ochorie, má nárok na PN (tá už môže trvať lubovolne dlho), tiež má v tomto období nárok na OČR. Ak bude jej PP trvať menej ako 42 dní, jej ochranná lehota je tolko, kolko trval jej PP. Takže ak začne robiť napr. 1.12.07, ukončí PP 15.12.07, jej ochranná lehota končí 30.12.07.

2. Čo sa týka podpory v nezamestnanosti, bohužial, nárok na nu mať nebude, ak si sama dobrovolne neplatila poistenie v nezamestnanosti počas RD, čo asi neplatila. Aby mala nárok na podporu, musela by byť poistená v nezamestnanosti aspon tri roky v posledných štyroch (ak má PP na dobu neurčitú, čo predpokladám). A to nesplna, pretože od 1.7.05 resp. od začiatku rodičovskej dovolenky, ak RD začala čerpať po 1.7.05 už nebola poistená v nezamestnanosti. (1.7.05 začal platiť nový zákon).
brčko
20.11.07,21:42
Čo sa týka zaregistrovania na urade práce, zaregistrujú ťa, ak máš ukončený PP z akéhokolvek dôvodu (z nadbytočnosti, zrušenia podniku, z vlastnej vôle zamestnanca), akýmkolvek legálnym spôsobom (dohoda, výpoved, v skúšobnej dobe, uplynutím času pri PP na dobu určitu) a máš o tom doklad.
Jano23
21.11.07,06:24
Ďakujem za odpoveď.