Kája.
07.11.07,20:30
Dobrý deň, potrebujem poradiť ako postupovať, zamestnanec zamestnaný od 1.1.07 na 4 hod denne má nárok na dovolenku 25 dní za rok, k 1.10.07 bola uzatvorená dohoda k pracovnej zmluve, ktorou sa pracovný pomer skrátil na 2 hod. denne. K 30.9. má vyčerpaných 12 dní dovolenky a ostáva mu 13 dní. Ako mám postupovať pri preplácaní čerpanej dovolenky po 1.10.07, keď bude ešte čerpať 6,5 dňa dovolenky na ktorú mal nárok ešte pri 4 hod. pracovnom čase, mám mu vypočítať náhradu za štyri hodiny alebo už len za dve? Ďakujem za rady.
Iveta Matlovičová
07.11.07,21:02
v § 134 ods. 4 Zákonníka práce sa okrem iného uvádza že "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času."
Nič sa tam nehovorí o úprave priemerného zárobku pri zmene úväzku zamestnanca, t.z. že postup uvedený v ZP sa týka len zmien ustanoveného týždenného pracovného času, nie skrátenia alebo predĺženia dohodnutého pracovného času podľa § 49 ZP. Podľa môjho názoru mu vypočítaš náhradu len za dve hodiny.
Nike
08.11.07,06:52
Tak toto by zaujímalo aj mňa.

Tu sú totiž dva problémy.
1 - celková dĺžka nároku na dovolenku pri jednotlivých úväzkoch
2 - priemer za jednotlivé nároky

Je jasné, že ročný nárok na dovolenku je 25 dní (podľa uvedeného) a to pri akomkoľvek úväzku.
Podľa mňa by sa ale mal prepočítať nárok pri úväzku od 1.1. do 30.9. = 19 dní (25/12*9) z čoho si čerpal 12 dní takže pri zvýšenom úväzku by si mal čerpať ešte 7 dní ! ????
No a pri zníženom úväzku od 1.10. do 31.12. by vznikol nárok 6 dní, čo je spolu za rok 25 dní celkového nároku.

Nekomplikujem to ??? vie niekto poradiť ako to má byť správne??
veronikasad
08.11.07,07:27
v § 134 ods. 4 Zákonníka práce sa okrem iného uvádza že "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času."
Nič sa tam nehovorí o úprave priemerného zárobku pri zmene úväzku zamestnanca, t.z. že postup uvedený v ZP sa týka len zmien ustanoveného týždenného pracovného času, nie skrátenia alebo predĺženia dohodnutého pracovného času podľa § 49 ZP. Podľa môjho názoru mu vypočítaš náhradu len za dve hodiny.
V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

--------
Veronika
Iveta Matlovičová
08.11.07,08:05
V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

--------
Veronika

to je v poriadku, ja som to tak aj uviedla (pozri poslednú vetu môjho príspevku), pričom som spomenula aj ust. zo ZP, na základe ktorého sa musia priemerné zárobky prepočítať, v tomto prípade to samozrejme nie je, ale s tým musí - bohužial - zamestnanec počítať
Nike
08.11.07,09:46
V predchádzajúcom príspevku sa nehovorí nič o zmene fondu prac.času v súvislosti s § 85 odst. 5
Preto pri výpočte dovolenky sa zmení len počet hodín náhrady mzdy zamestnanca v dňoch keď bude čerpať dovolenku. /namiesto doterajších 4 hod. bude mať náhradu za dovolenku za 2 hod./.Nemení sa priemer, ani zostatok dovolenky. Zamestnanec je takto "poškodený", ale je to v súlade so zákonom.

--------
Veronika

Takže ak tomu dobre rozumiem, je jedno v ktorom pracovnom úväzku si pracovník čerpá dovolenku. AK si ju čerpá prepláca sa tým úväzkom aký práve má.
veronikasad
08.11.07,11:02
Takže ak tomu dobre rozumiem, je jedno v ktorom pracovnom úväzku si pracovník čerpá dovolenku. AK si ju čerpá prepláca sa tým úväzkom aký práve má.
Z pohľadu zamestnávateľa je to jedno, ale zamestnanec ak si nevyčerpal "alikvotnu " časť dovolenky v dlhšom úväzku, finančne na tom stráca, lebo sa mu preplatí náhrada len za 2 hod.
Opačne, ak by si bol vyčerpal viac dní dovolenky pri dlhšom úväzku "stráca" zamestnávateľ.

--------
Veronika
Nike
08.11.07,11:05
Z pohľadu zamestnávateľa je to jedno, ale zamestnanec ak si nevyčerpal "alikvotnu " časť dovolenky v dlhšom úväzku, finančne na tom stráca, lebo sa mu preplatí náhrada len za 2 hod.
Opačne, ak by si bol vyčerpal viac dní dovolenky pri dlhšom úväzku "stráca" zamestnávateľ.

--------
Veronika

ANo má to svoju logiku, ĎAKUJEM.
Kája.
08.11.07,19:23
Ďakujem všetkým o vyjadrenie názoru.
ingak
23.01.12,12:33
Citam horeuvedene prispevky, su starsieho datumu, ale je to aktualne aj v r. 2011 a r. 2012?
Mame zamestnancov, ktori pracovali cely r. 2011, mali narok na 20 dni dovolenky (8 h prac.cas x 5 dni = 40h tyzdenne). Od 6-9/2011 mali znizeny pracovny cas na 4h denne x 5 dni =20h tyzdenne. Ked sa cerpala dovolenka v obdobi 6-9/2011 - tak som odratala dovolenku z tych 20 dni. Nezalezi na tom, ze prac. cas bol len 4h denne a obdobie od 1-5 a 10-12/2011 bol 8h pracovny cas? Zamestnanec na tom je skodny. Kolegyna si mysli, ze by sa to malo ratat na hodiny, ale v zakone sa spominaju dni dovolenky. Ako to ma byt spravne?
Tweety
23.01.12,12:35
Citam horeuvedene prispevky, su starsieho datumu, ale je to aktualne aj v r. 2011 a r. 2012?
Mame zamestnancov, ktori pracovali cely r. 2011, mali narok na 20 dni dovolenky (8 h prac.cas x 5 dni = 40h tyzdenne). Od 6-9/2011 mali znizeny pracovny cas na 4h denne x 5 dni =20h tyzdenne. Ked sa cerpala dovolenka v obdobi 6-9/2011 - tak som odratala dovolenku z tych 20 dni. Nezalezi na tom, ze prac. cas bol len 4h denne a obdobie od 1-5 a 10-12/2011 bol 8h pracovny cas? Zamestnanec na tom je skodny. Kolegyna si mysli, ze by sa to malo ratat na hodiny, ale v zakone sa spominaju dni dovolenky. Ako to ma byt spravne? Dovolenka je v týždňoch, resp. dňoch, pri 8 hod. zmene je 8 hodinová, pri 4 hod. je 4 hod. Takže nárok neprepočítavaš.
ingak
23.01.12,12:48
Z toho vyplyva, ze ked zamestnanec mal dovolenku v obdobi znizeneho prac. casu odpisem mu napr. 1 den, ktory v tom case ma 4h prac.casu. Tym padom bude aj nizsia nahrada za dovolenku ako pri 8h prac. case.