Dáša_
07.11.07,20:53
Riešim problém v účtovníctve firmy A. Nakupuje tovar od sk firiem, ktorý následne vyváža do zahraničia.
Okrem iného nakúpila aj tovar od firmy X. Na tovar ma potvrdený dodací list, tovar bol okamžite expedovaný do zahraničia.
Faktúru nedostal okamžite, čo bolo bežné, faktúra sa obyčajne vystavovala do 3-5 dni.
Avšak v tomto termíne činnosť firmy X ukončila polícia. Zhabala všetky doklady, PC, konatel (majitel) je odvtedy v cele predbezného zadržania a podla mojho nazoru ten danovy doklad firma A už nikdy nedostane.

Firma A učtuje o zásobach sposobom A.

Nejak celkom presne neviem, čo s tým, aký to bude mať dopad na DP. A ako sa toho z účtovníctva firmy A dá zbaviť. Alebo sa to tam bude ťahať naveky? Alebo sa bude čakať na premlčanie? Naozaj neviem.

Vďaka za rady
betka
08.11.07,08:51
Nie je to bežná situácia. Osobne by som išla na políciu a dala by som im FA, a k nej prefotený dodací list. Držte u seba originál DL.
- nech Fa zahrnú medzi doklady
- čakala by som na vyjadrenie polície, ako sa bude riešiť vzniknutý problém
- na základe vyjadrenia od polície sa potom môže niečo konať (ako sa vysporiada pohľadávka)
Gabi03
08.11.07,09:09
Je to nákup, čiže by som evidovala nevyfakturované dodávky. Zrejme až do premlčania... Alebo na konci roka pri inventarizácii na základe vyjadrenia od polície postupovala podľa toho vyjadrenia.
Dáša_
08.11.07,09:44
Ďakujem. Faktura neexistuje, lebo ju ešte nestihli vyfakturovat. A uz asi nebude mať kto.

A mám pocit, že ani policia moc nevie, čo s tým. Na konci roka iste este nebude v tom jasno. A obavam sa, ze ani buduci rok.
Ešte som sa zatial nejak nezamýšľaha hlbšie, ale má s tým niekto skúsenosť, ako to ovplyvní danové priznanie. Jedna sa totiž o dost vysoku ciastku. A vlastne ja by som asi mala aj mat niekde stale "rezervu" penazi, ak by bolo treba napriklad tento zavazok zaplatit. Neviem zatial presne, ale zrejme bude mat firma X danove nedoplatky. A mam este dodavatelske faktury nezaplatene plus nevyfakturovany tovar.
Rozalka
08.11.07,09:49
Ďakujem. Faktura neexistuje, lebo ju ešte nestihli vyfakturovat. A uz asi nebude mať kto.

A mám pocit, že ani policia moc nevie, čo s tým. Na konci roka iste este nebude v tom jasno. A obavam sa, ze ani buduci rok.
Ešte som sa zatial nejak nezamýšľaha hlbšie, ale má s tým niekto skúsenosť, ako to ovplyvní danové priznanie. Jedna sa totiž o dost vysoku ciastku. A vlastne ja by som asi mala aj mat niekde stale "rezervu" penazi, ak by bolo treba napriklad tento zavazok zaplatit. Neviem zatial presne, ale zrejme bude mat firma X danove nedoplatky. A mam este dodavatelske faktury nezaplatene plus nevyfakturovany tovar.
Tento rok by som to zaúčtovala 132/326.
Dodací list je k dispozícii - predpokladám, že je možné zistiť cenu nevyfakturovaného tovaru.
Danila
08.11.07,10:24
To, že vo firme X prebieha vyšetrovanie políciou pre podozrenie zo spáchania trestného činu ešte nezakladá dôvod na ukončenie činnosti tejto firmy. Podozrenie sa rovnako môže, ako nemusí preukázať ako trestný čin. Osobne by som si preverila, či v tejto firme pôsobil len konateľ, a vtedy je skutočne firma nefunkčná, alebo je tam určité personálne obsadenie a firma teda pokračuje vo svojej činnosti. Aj v prípade prvej, aj druhej alternatívy by som písomne požiadala o vystavenie faktúry v zmysle OZ. Ak by som ju neobdržala, je dôvod na doporučený spôsob účtovania.
Dáša_
08.11.07,12:30
Vďaka. Firma je 100% nefunkčná. Nie je koho požiadať.
Na dodacom liste je našťastie aj cena, takže aspon to.

Inak by ma celkom zaujimalo, ci by sme mohli postupit nase zavazky na firmu X firme B, ktora ma naozaj u firmy X pohladavku. Ci to neprieci nejakym pravnym predpisom napriklad.
Tanče
15.11.07,17:10
keďže postupit sa zavazok neda iba pohľadavka je z toho zaujimavy rebus:
X ma zaplatiť firme B
A má zaplatiť firme X
B prevezme dlh od A (viď §531 a nasl. 533 a nasl.Občianskeho zákonníka), potom:
B má zplatiť firme X a v tomto momente by uz islo o vzajomný zápočet medzi X a B.
Ale či sa ti to prakticky podari?
bepo
16.11.07,05:45
keďže postupit sa zavazok neda iba pohľadavka je z toho zaujimavy rebus:
Dá sa postúpiť aj záväzok ale len so súhlasom veriteľa.
Dáša_
16.11.07,06:03
keďže postupit sa zavazok neda iba pohľadavka je z toho zaujimavy rebus:
X ma zaplatiť firme B
A má zaplatiť firme X
B prevezme dlh od A (viď §531 a nasl. 533 a nasl.Občianskeho zákonníka), potom:
B má zplatiť firme X a v tomto momente by uz islo o vzajomný zápočet medzi X a B.
Ale či sa ti to prakticky podari?

A čo nakoniec jednostranný zápočet? Mohlo by byť?
Tanče
16.11.07,14:11
Dá sa postúpiť aj záväzok ale len so súhlasom veriteľa.

Podľa akého § ?
Tanče
16.11.07,14:15
A čo nakoniec jednostranný zápočet? Mohlo by byť?

pozri § 580 občana (občianskeho zák.) - ked sa stretnú vzájomné pohľadávky a záväzky,stačí jednostranny právny úkon = vystaviť tento zápočet. Podľa výkladu tohto § dokonca zákon ani nevylučjueje aby sa kompenzačný prejav urobil aj proti vôli druhej strany.