tinča
07.11.07,20:56
Ahojte poraďáci.
Som tu nová a potrebovala by som poradiť. Manžel má od februára t.r. živnosť, najskôr iba popri zamestnaní, od augusta samostatne ako živnostník. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. Ako budem počítať daň, keď mal dvojaký príjem - zo živnosti i od zamestnávateľa. Odpočítateľné položky (na deti a manželku) sú už zahrnuté v paušálnych výdavkoch, alebo sa ešte odpočítajú zvlášť.Daňový bonus (na 3 deti) si uplatnil u zamestnávateľa, kým pracoval. Som z toho trochu zmetená a dosť dlho som mimo fachu, tak si teraz neviem rady. Prosím poraďte. Ďakujem
cloe
07.11.07,20:24
Ahojte poraďáci.
Som tu nová a potrebovala by som poradiť. Manžel má od februára t.r. živnosť, najskôr iba popri zamestnaní, od augusta samostatne ako živnostník. Chcela by som sa opýtať na paušálne výdavky. Ako budem počítať daň, keď mal dvojaký príjem - zo živnosti i od zamestnávateľa. Odpočítateľné položky (na deti a manželku) sú už zahrnuté v paušálnych výdavkoch, alebo sa ešte odpočítajú zvlášť.Daňový bonus (na 3 deti) si uplatnil u zamestnávateľa, kým pracoval. Som z toho trochu zmetená a dosť dlho som mimo fachu, tak si teraz neviem rady. Prosím poraďte. Ďakujem

Nie je to až také zložité, daňové priznanie ťa čiastočne navedie. ;)Samostatne uvedieš príjmy podľa § 5, teda zo zamestnania /na základe potvrdenia, ktoré manželovi vydá zamestnávateľ/. Po odrátaní úhrnu povinného poistenia získaš čiastkový základ dane Tieto udaje sú na potvrdení od zamestnávateľa.
V ďaľšej časti samostatne uvádzať príjmy podľa § 6, teda zo živnosti a k ním aj súvisiace výdavky, teda v tvojom prípade paušál /40% z príjmov, prípadne 60%, ak sa jedná o remesenú živonosť + zaplatené odvody do zdravotnej, prípadne sociálnej poisťovne/. Prímy - výdavky= základ dane podľa § 6.
Tak získaš dva čiastočné základy dane. Tieto v ďaľšej tabuľke zrátaš a dostaneš celkový základ dane. Tak sa dostaneš k samotnému výpočtu dane.
Od zisteného základu dane odrátaš nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka /pre rok 2007 je to čiastka 95 616,--/, prípadne na manželku a taktiež zaplatené príspevky na DDS,účelové sporenie a životné postenie, v úhrnnej čiastke najviac 12000,--/. Tak zistíš základ dane, z ktorého už počítaš daň /19%/.
Od zistenej dane odrátaš nárok na daňový bonus /na jedno dieťa 6570/, avšak ak bol daňový bonus vyplatený v zamestnaní, tak túto čiastku /tiež je uvedená na potvrdení od zamestnávateľa/, prirátaš.
Ďalej odrátaš zrazené preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti /zistíš z potvrdenia od zamestnávateľa/ a tak dostaneš výslednú daň na úhradu.

Je to len zjednodušené, sú ešte iné veci, ktoré tu nespomínam, napr. ak by mal ešte iné príjmy ako vyššie uvádzané prípadne ak by pracoval v zahraničí.
Katy a R
07.11.07,20:37
Doplním - odpočítateľné položky na deti už neexistujú.
Zoltán Kovács
07.11.07,20:40
Ešte doporučujem vyžiadať od zamestnávateľa (bývalého teda) o vydanie potvrdenia o preddavkoch na verejné zdravotné poistenie, lebo do 30.06.2008 manžel bude povinný podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.
tinča
08.11.07,11:13
Veľmi pekne ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Ešte sa chcem opýtať koľko je odpočítateľná položka na manželku a či si môže odpočítať i tých 95 616,- na daňovníka a zároveň i na manželku. Alebo iba jedno. ďakujem
veronikasad
08.11.07,11:18
Veľmi pekne ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Ešte sa chcem opýtať koľko je odpočítateľná položka na manželku a či si môže odpočítať i tých 95 616,- na daňovníka a zároveň i na manželku. Alebo iba jedno. ďakujem
Odpočítateľná položka je rovnaká u daňovníka aj manželky. U manželky sa znižuje o vlastné príjmy, ktorými sú napr. príjem zo zamestnania /aj dohody/, dávky v nezamestnanosti, sociálne dávky, materské /prvých 28 týždňov - nie rodičovský príspevok/...

---------
Veronika
ickom
03.01.08,18:05
Asi najjednoduchšie by bolo uviesť príklad: Cvičím sa, tak ma opravte, keď to mám zle...

Manžel (živnostník) príjem zo živnosti : 300 000,-Sk
paušál 40%: 120 000,-Sk
ZP+SP : 5 651,-Sk
Základ dane 174 349,-Sk
Nezdaniteľná časť : 95 616,-Sk
Základ pre daň : (174 349-95 616) 78 733,-Sk
Manželkin príjem (pracuje od augusta 2007 - predpokladám, že sa uvádza čistý príjem - s príjmom 10.000,-Sk,predtým rod. príspevok ) = 50 000,-Sk + daň.bonus (5 mesiacov - 5 x 555,-Sk x 2 deti)
Rozdiel medzi nezdan. čiastkou si teda odpisuje manžel : 95 616 - 50 000,- (príjem bez daň bonusu)= 45 616,-Sk
Základ pre daň : manžel - manželka = 33 117,-Sk
Vypočítaná daň : 6 293,-Sk
Daňový bonus : keďže si ho od augusta uplatňuje manželka, manžel môže iba od januára do konca júla (1.-6. mesiac 540,-Sk/mesiac ,7. mesiac 555,-Sk/mesiac) 6 mesiacov x 540 x 2 deti + 1 mesiac 555 x 2 deti= 7590,-Sk
Vypočítaná daň "-" bonus ( 6 293,-Sk - 7590,-Sk) = 0,-Sk (aj keď vychádza v skutočnosti "-").


Pochopila som danú tému správne? Ak nie, opravte ma, ďakujem.

A skús uviesť orientačné sumy zo živnosti a zo zamestnania + údaje o tebe a skúsime sa spolu dopracovať k výsledku...
Johanka
03.01.08,19:15
Asi najjednoduchšie by bolo uviesť príklad: Cvičím sa, tak ma opravte, keď to mám zle...

Manžel (živnostník) príjem zo živnosti : 300 000,-Sk
paušál 40%: 120 000,-Sk
ZP+SP : 5 651,-Sk
Základ dane 174 349,-Sk
Nezdaniteľná časť : 95 616,-Sk
Základ pre daň : (174 349-95 616) 78 733,-Sk
Manželkin príjem (pracuje od augusta 2007 - predpokladám, že sa uvádza čistý príjem - s príjmom 10.000,-Sk,predtým rod. príspevok ) = 50 000,-Sk + daň.bonus (5 mesiacov - 5 x 555,-Sk x 2 deti)
Rozdiel medzi nezdan. čiastkou si teda odpisuje manžel : 95 616 - 50 000,- (príjem bez daň bonusu)= 45 616,-Sk
Základ pre daň : manžel - manželka = 33 117,-Sk
Vypočítaná daň : 6 293,-Sk
Daňový bonus : keďže si ho od augusta uplatňuje manželka, manžel môže iba od januára do konca júla (1.-6. mesiac 540,-Sk/mesiac ,7. mesiac 555,-Sk/mesiac) 6 mesiacov x 540 x 2 deti + 1 mesiac 555 x 2 deti= 7590,-Sk
Vypočítaná daň "-" bonus ( 6 293,-Sk - 7590,-Sk) = 0,-Sk (aj keď vychádza v skutočnosti "-").


Pochopila som danú tému správne? Ak nie, opravte ma, ďakujem.

A skús uviesť orientačné sumy zo živnosti a zo zamestnania + údaje o tebe a skúsime sa spolu dopracovať k výsledku...
K zvýraznenému - predpokladáš zle - do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem zo závislej činnosti v hrubom, znížený o poistné a príspevky. Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava daňový bonus ....
Katija
03.01.08,20:08
K zvýraznenému - predpokladáš zle - do vlastného príjmu manželky sa započítava príjem zo závislej činnosti v hrubom, nie čistá mzda. Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava daňový bonus .... 1.1.2007 bol novelou 688/2006 Zz. zmenený celý paragraf 11 a okrem iného bol predefinovaný vlastný príjem manželky ( manžela ). Citujem.

"§ 11 odsek 5
Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)"
Johanka
03.01.08,20:20
Vyjadrila som sa blbě , opravujem .... ďakujem za upozornenie :) .
Určite to však nie je čistá mzda, na jej výšku vplývajú aj iné položky ako poistné ...
ickom
04.01.08,10:01
Výborná téma, rada sa učím a zase viem niečo naviac. A normálne mi rastie posledná osmička zub. Tak to budem aká múdra :)