mastaf
07.11.07,21:49
Mám malý problém. Prosím, potrebujem si to overiť. Slovák faktúroval za dodanie služby slovákovi, ale miesto dodania je v Čechách. Budem faktúrovať v eurách s DPH? Na ktorom riadku v daňovom priznaní túto daň zapíšem?
cloe
07.11.07,20:54
Môžem sa opýtať ako si určil miesto dodania služby?
emgeton
07.11.07,21:20
Ak je miesto dodania ČR, plnenie nie je predmetom dane na Slovensku.

Ale takisto by som rád vedel o akú službu sa jedná, či ste obaja platiteľmi dane, príp. či je niektorý zo zúčastnených registrovaný pre daň v ČR.
Mikolajova
08.11.07,05:32
Prosím Vás veľmi pekne neviete mi poradiť. Dodávateľ z EU nás vyzval, aby sme mu vystavili faktúru, že nám preplatí časť finančných nákladov spojených s výrobou letákou, ktorú sme mali. Ako vystaviť faktúru do EU pre platcu DPH? Ako je to z pohľadu DPH?
Mikolajova
09.11.07,06:24
Prosím Vás dosť mi to súri neviete ako to fakturovať?
Džudi
09.11.07,06:42
Ja som taký prípad riešila tak, že sme to faktúrovali bez DPH, dali sme to ako reklamnú službu. pretože sme v našom letáku robili reklamu aj jeho výrobkom . § 15 ods. 7, 8. a tam sa berie miesto dodania služby podľa sídla zákazníka, pozri si tie § a uvidíš či si to tak obhájiš.
Mikolajova
09.11.07,06:45
Do výkazu DPH ste to neuvádzali?
Džudi
09.11.07,11:07
Nie , pretože to nespadá pod náš zákon o DPH miesto je v krajine odberateľa kde sa samozdaní.
Alllena
12.11.07,09:44
Mám malý problém. Prosím, potrebujem si to overiť. Slovák faktúroval za dodanie služby slovákovi, ale miesto dodania je v Čechách. Budem faktúrovať v eurách s DPH? Na ktorom riadku v daňovom priznaní túto daň zapíšem?

máme rovnaký problém treba nám faktúrovať slovenskej firme ,neviem či je registrovaná v ČR ako plátca DPH služby zváračské ktoré boli vykonané našou firmou v českej republike pre už spomenutú slovenskú firmu a neviem či mám slovenskej firme faktúrovať služby s DPH alebo bez DPH, preto Vás prosím o radu.Naša firma nieje registrovaná v ČR ako plátca DPH,sme registrovaní iba v SR.
Zoltán Kovács
12.11.07,09:58
máme rovnaký problém treba nám faktúrovať slovenskej firme ,neviem či je registrovaná v ČR ako plátca DPH služby zváračské ktoré boli vykonané našou firmou v českej republike pre už spomenutú slovenskú firmu a neviem či mám slovenskej firme faktúrovať služby s DPH alebo bez DPH, preto Vás prosím o radu.Naša firma nieje registrovaná v ČR ako plátca DPH,sme registrovaní iba v SR.


To či je v ČR registrovaný ako platiteľ nie je podstatné. Ak tie zváračské práce boli vykonaná na nehnuteľnosti, tak miestom dodania je ČR, tým pádom je to bez dph.


P.S. Škrtám svoj príspevok, viď nasledujúca poznámka od Rozalka.
Rozalka
12.11.07,10:11
Ak odberateľ práce na nehnuteľnosti nie je registrovaný v krajine dodania, musím sa registrovať ja. Alebo sa mýlim?

24.11. dopĺňam: treba si prečítať nasledovné príspevky.
Zoltán Kovács
12.11.07,10:14
Zolee, je to určite tak?
Ak odberateľ práce na nehnuteľnosti nie je registrovaný v krajine dodania, musím sa registrovať ja. Alebo sa mýlim?

mimotemyNO teraz si ma dostala. Veruže neviem teraz. A ostanem na pochybách, kým niekto nedá kvalifikovanú odpoveď. Diki za upozornenie.
Vladimír Ozimý
12.11.07,10:58
Tomu celkom nerozumiem ... ja som dodávateľ služby.


Rozalka prepáč...trochu som to zamotal čítal som len posledný príspevok bral som to tak že čo ak dôjde k službe opačne...ale to je jedno...ten príspevok zruším...no v tomto prípade jednoznačne ak ani jedna z týchto firiem nie je registrovaná v ČR tak vzniká povinnosť registrácie sa dodávateľovi v ČR nie je na koho preniesť daňovú povinnosť...
Alllena
12.11.07,11:11
Rozalka prepáč...trochu som to zamotal čítal som len posledný príspevok bral som to tak že čo ak dôjde k službe opačne...ale to je jedno...ten príspevok zruším...no v tomto prípade jednoznačne ak ani jedna z týchto firiem nie je registrovaná v ČR tak vzniká povinnosť registrácie sa dodávateľovi v ČR nie je na koho preniesť daňovú povinnosť...

Nie je my to jasné. Ja chcem len vedieť, či slovenskej firme mám fakturovať s DPH alebo bez DPH. Zváračské práce si objednala slovenská firma. Naša firma práce vykonávala v ČR ale fakturácia bude slovenskej firme, ktorá tieto bude ďalej fakturovať českej firme, ktorá si u nej práce objednala.
Vladimír Ozimý
12.11.07,11:16
tak to som ja nevedel o tom tam nie je písané že to bude faktúrovať ďalej pozrite sa ide o práce podľa par. 15 ods 2 - práce na nehnuteľnom majetku (podľa všetkého) - sú predmetom tam kde sa nehnuteľným majetok nachádza - je to v ČR. Takže o slovenskej dph nie je reč. Ak vy dodávate túto službu ako subdodávku k nejakej celkovej práci potom táto služba bude zdaňovaná tak ako hlavná dodávka. To jest ak SR firma pre ktorú to robíte prenesie túto daňovú povinnosť na dodávateľa do čiech, potom vy vystavujete bez DPH s odvolávkou na par. 15 ods 2.
Rozalka
12.11.07,11:24
tak to som ja nevedel o tom tam nie je písané že to bude faktúrovať ďalej pozrite sa ide o práce podľa par. 15 ods 2 - práce na nehnuteľnom majetku (podľa všetkého) - sú predmetom tam kde sa nehnuteľným majetok nachádza - je to v ČR. Takže o slovenskej dph nie je reč. Ak vy dodávate túto službu ako subdodávku k nejakej celkovej práci potom táto služba bude zdaňovaná tak ako hlavná dodávka. To jest ak SR firma pre ktorú to robíte prenesie túto daňovú povinnosť na dodávateľa do čiech, potom vy vystavujete bez DPH s odvolávkou na par. 15 ods 2.
Teraz som aj ja zmätená ... keď ja vykonám činnosť na nehnuteľnosti nachádzajúcej sa v inom ČS a môj objednávateľ v tomto štáte nie je registrovaný, nemusím sa registrovať - lebo ide o subdodávku? Asi mi niečo ušlo, ale toto som si zatiaľ nevšimla. Môžeš upresniť?
Vladimír Ozimý
12.11.07,11:30
no mám pocit že tu riešime dve situácie..

1. práce v ČŠ na nehnuteľnom majetku pre odberateľa fakturované SR odberateľovi ako subdodávka - potom prenos daňovej povinnosti na ČR odberateľa a slovenskému odberateľovi vystavujeme FA bez dph s odvolávkou na par. 15 ods 2 - pre Alllena

2. práce ČŠ priamé služby pre neplatiteľa - niet na koho preniesť daňovú povinnosť-registrácia sa v krajine kde bola takáto služba poskytnutá...- pre Rozalka
Rozalka
12.11.07,11:40
no mám pocit že tu riešime dve situácie..

1. práce v ČŠ na nehnuteľnom majetku pre odberateľa fakturované SR odberateľovi ako subdodávka - potom prenos daňovej povinnosti na ČR odberateľa a slovenskému odberateľovi vystavujeme FA bez dph s odvolávkou na par. 15 ods 2 - pre Alllena

2. práce ČŠ priamé služby pre neplatiteľa - niet na koho preniesť daňovú povinnosť-registrácia sa v krajine kde bola takáto služba poskytnutá...- pre Rozalka
nie,nie ... ja som tiež len odpovedala Alllene ...
Naozaj keď Alllena fakturuje slovenskému odberateľovi za práce na nehnuteľnom majetku v iČŠ - nemusí sa registrovať v iČŠ?
tu nie je podstatné, že môj odberateľ nie je v iČŠ registrovaný?
Vladimír Ozimý
12.11.07,11:52
nie ak je to súčast celkovej dodávky to jest subdodávka tak sa to posudzuje ako celok...to jest pozeráme sa na to kde je konečný spotrebiteľ pre koho sa to robí...a ten je v ČR a pokiaľ je registrovaný tam potom slovenská firma zahrnie vaše fa do svojich a bude faktúrovať bez dph a vy takisto budete slovenskej faktúrovať bez dph s odvolávkou na par. 15 ods 2.
Rozalka
12.11.07,11:55
nie ak je to súčast celkovej dodávky to jest subdodávka tak sa to posudzuje ako celok...to jest pozeráme sa na to kde je konečný spotrebiteľ pre koho sa to robí...a ten je v ČR a pokiaľ je registrovaný tam potom slovenská firma zahrnie vaše fa do svojich a bude faktúrovať bez dph a vy takisto budete slovenskej faktúrovať bez dph s odvolávkou na par. 15 ods 2.
Teda nie je podstatné, komu fakturujem ja? Na školeniach sa vždy kladie dôraz na osobu OBJEDNÁVATEĽA.
Kde si "vypriadol": posudzuje ako celok? (aby som mala do budúcna "vystaráno")
Alllena
12.11.07,12:00
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Už som si to aj zistila. Slovenskému odberateľovi fakturujeme bez DPH s odvolávkou na § 15, odst. 2
Vladimír Ozimý
12.11.07,12:07
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Už som si to aj zistila. Slovenskému odberateľovi fakturujeme bez DPH s odvolávkou na § 15, odst. 2

som rád že súhlasíte :)
TatianaM
12.11.07,12:42
nie ak je to súčast celkovej dodávky to jest subdodávka tak sa to posudzuje ako celok...to jest pozeráme sa na to kde je konečný spotrebiteľ pre koho sa to robí...a ten je v ČR a pokiaľ je registrovaný tam potom slovenská firma zahrnie vaše fa do svojich a bude faktúrovať bez dph a vy takisto budete slovenskej faktúrovať bez dph s odvolávkou na par. 15 ods 2.



Dobrý deň, ja budem mnať taký istý prípad, ale neviem čo budem robiť ak budem nakupovať materiál priamo v ČR a tam ho aj spotrebujem v rámci svojích prác na nehnuteľnom majetku (stavebné práce ako subdodávka)
Vladimír Ozimý
12.11.07,12:49
No pozrite sa registrovať sa nechcete to jest

a) zahrniete spotrebu materiálu v plnej výške do základu dane aj v sume dph pretože nejde o intrakomunitárnu dodávku - tovar sa spotreboval v danej krajine
b) požiadate finančný úrad Praha 1 o vrátenie DPH a tým zúčtujete v deň kedy túto žiadosť podáte na účet 648
Rozalka
12.11.07,13:08
No pozrite sa registrovať sa nechcete to jest

a) zahrniete spotrebu materiálu v plnej výške do základu dane aj v sume dph pretože nejde o intrakomunitárnu dodávku - tovar sa spotreboval v danej krajine
b) požiadate finančný úrad Praha 1 o vrátenie DPH a tým zúčtujete v deň kedy túto žiadosť podáte na účet 648

Požiadať podľa príspevku č. 5 v téme
http://www.porada.sk/t62216-ziadost-o-vratenie-dph-z-cr.html
TatianaM
12.11.07,16:03
Ďakujem pekne za pomoc.
A aká situácia by nastala, keby som sa zaregistrovala v ČR?
Ide mi o to, aby som si vedela porovnať obidva prípady, čo je pre mňa jednoduchšie a výhodnejšie.
Vladimír Ozimý
13.11.07,05:12
v prípade ak ide o príležitostnú činnosť v zahraničí neodporúčam sa registrovať v ČR pokiaľ nemusíte v prípade že máte ako firma často aktivity v nejakej inej krajine EU, registráciou v tejto krajine Vám vzniknú práva a povinnosti platiteľa danej krajiny, to jest vystavujete FA s DPH alebo bez( v prípade oslobodenia) uplatňujete si odpočet DPH a podávate daňové priznania podľa podmienok zákona danej krajiny...
TatianaM
13.11.07,06:08
Bude to len príležitostný príjem, ale jej objem bude niekoľko miliónov korún a mám obavy z toho, či nebude problém potom pri žiadaní o vrátenie DPH.
Vladimír Ozimý
13.11.07,06:44
pozrite sa zavolajte si na finančný úrad praha 1 povedzte o čo ide či bude možnosť vyžiadať dph aj bez registrácie na nákup tovarov spotrebovaných v ČR ak ano tak by som to prehnal cez par. 85 českého zákona a neregistroval by som sa (problem je v lehote ta je až 6 mesiacov na vrátenie) ak by bol problém s vrátením že by nebola možnosť tak by som sa registroval...len ako vravím...potom budete mať povinnosti platiteľa...
TatianaM
13.11.07,07:33
Ďakujem za cené rady. Pekný deň
Osimka
13.11.07,09:06
Chcem sa spýtať, keď faktúrujem prepravu zahraničnému odberateľovi-platcu DPH v zahraničí-faktúra je bez DPH uvádzam to niekde v novom tlačive DPH? Nejde o obchod do tretích krajín.
Teraz som čítala Daňový a účtovný poradca pre podnikateľov a tam je prípad faktúrovania pre rakúskeho podnikateľa s vývozom na Ukrajinu a zahrnujú to do 13 a 15 riadku. Vďaka
mandula
13.11.07,14:43
Chcem sa spýtať, keď faktúrujem prepravu zahraničnému odberateľovi-platcu DPH v zahraničí-faktúra je bez DPH uvádzam to niekde v novom tlačive DPH? Nejde o obchod do tretích krajín.
Teraz som čítala Daňový a účtovný poradca pre podnikateľov a tam je prípad faktúrovania pre rakúskeho podnikateľa s vývozom na Ukrajinu a zahrnujú to do 13 a 15 riadku. Vďaka

Ak sa faktúruje medzinárodná preprava tovaru odberateľovi registrovanému k DPH v inom členskom štáte,tak faktúra bude bez DPH, lebo podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto zdaň.plnenia je členský štát odberateľa - čiže nie tuzemsko, a preto tieto plnenia v SR ani nie sú predmetom dane, ani sa neuvádzajú v priznaní DPH.
Čo sa týka riadkov 13 až 15 nového priznania DPH, tam sa uvádzajú dodania tovarov a služieb, ktoré sú síce faktúrované bez DPH, ale nie preto sú bez DPH, že by mali miesto zdaň.plnenia mimo tuzemska, ale preto, lebo podľa §§ 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8, sú od dane v SR oslobodené.
Osimka
13.11.07,15:29
Takže by tam nemal byť ani ten prípad fakturovaný pre rakúskeho podnikateľa, keďže je platca DPH v Rakúsku aj keď je to vývoz do tretích krajín.
mandula
13.11.07,15:42
Takže by tam nemal byť ani ten prípad fakturovaný pre rakúskeho podnikateľa, keďže je platca DPH v Rakúsku aj keď je to vývoz do tretích krajín.

Neviem, či máš na mysli konkrétne tú prepravu že by tam nemala byť, ak áno, tak pozri § 47:
(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.

čiže je rozdiel medzi prepravou s miestom plnenia v zahraničí - to sa v priznaní neuvádza,
a medzi prepravou súvisiacou s vývozom - to spadá pod § 47 a to sa v priznaní uvádza.
Osimka
13.11.07,16:31
My robíme prepravu, takže mi ide i ba o prepravu, ktorú by sme zabezpečili pre rakušana.
TatianaM
22.11.07,09:59
Dobrý deň, ja budem mnať taký istý prípad, ale neviem čo budem robiť ak budem nakupovať materiál priamo v ČR a tam ho aj spotrebujem v rámci svojích prác na nehnuteľnom majetku (stavebné práce ako subdodávka)


Ešte raz sa vrátim k môjmu problému, s ešte jednou variantou.

Takže budem robiť stavebné práce pre slov. firmu v ČR (budem fakturovať bez DPH), tá bude ďalej fakturovať českej firme s DPH (je zaregistrovaná v ČR). Materiál kúpim v SR uplatním si DPH na vstupe na Slovensku. Podľa Vás nejde o vývoz tovaru ale ide o materiál ktorý je súčasťou poskytnutých služieb. To jest pôjde to pod par. 15/2 prenesiem daňovú povinnosť na odberateľa lebo je registrovaný v ČR a výkaz nepodávam. Ja poskytujem stavebné práce nepredávam tovar. Z toho mi vychádza, že ja na tom získam, alebo sa mýlim?
TatianaM
23.11.07,10:29
Poprosím ešte raz o Váš názor.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
21.01.08,09:26
ahojte,

vraciam sa k subdodávkam...

to jest ak ja vykonám práce napr. v ČR ako subdodávku pre SR firmu ktorá to bude následne faktúrovať do ČR a SR firma nie je registrovaná v ČR za platiteľa potom mne ako subdodávateľovi vzniká povinnosť sa registrovať sa v ČR? Lebo na školeniach som počul aj iné a to že sa pozeráme na dodávku ako celok...
zk24
13.10.11,09:57
Ahojte,

Slovenska s.r.o. dodáva služby do zahraničia - semináre, workshopy pre zamestnancov zahraničných firiem - niečo ako školenia pre manažérov, stratégie, a podobne.....

Posúdili by ste dané služby podľa §15 odst.1 alebo §16 odst.3?

ďakujem za Vaše názory.


Pridávam uvedené paragrafy:
§15 odst.1:
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

§16 odst.3:
(3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.
zk24
13.10.11,12:01
posúvam.....
zk24
13.10.11,19:14
posúvam
Kája.
13.10.11,20:14
Tie semináre, workshopy pre zamestnancov si od teba objedná firma? Ak áno posudzuješ to podľa § 15, podľa § 16 jedine vtedy ak dodáš službu inej ako zdaniteľnej osobe, napr. keby si to zamestnanci objednali sami. Čo myslím je blbosť.
zk24
13.10.11,20:23
Tie semináre, workshopy pre zamestnancov si od teba objedná firma? Ak áno posudzuješ to podľa § 15, podľa § 16 jedine vtedy ak dodáš službu inej ako zdaniteľnej osobe, napr. keby si to zamestnanci objednali sami. Čo myslím je blbosť.

Objednáva to s.r.o v zahraničí (GmbH).

Prečo by to bol §16 ak by si to objednala nezdaniteľná osoba; prečo nie §15 odst.2?

Čitam nejake metodické pokyny k §16 odst.3 a chápem z toho, že tieto služby su posudzované podľa §16 odst.3, ak ide o verejne poskytované služby - teda, že tam môže prísť hocikto ak si zaplatí trebárs lístok - vstupné. Ak je to pre určených ľudí, či si to objednáva zdaniteľná alebo nezdaniteľná osoba (ale pre seba, prípadne zamestnancov; nie pre verejnosť), tak je to §15. S tym, že ak je objednávateľ zdaniteľná osoba tak §15 odst.1 a keď nezdaniteľná osoba §15 odst.2

Neviem, či dobre chápem ten rozdiel medzi §15 odst.1+2 a §16 odst.3
Kája.
13.10.11,21:20
No pri službách, pozri § 15, odst. 3. Miesto dodania služby sa určí podľa odst. 1 a 2 ak § 16 neustanovuje inak. V tvojom prípade sa jedná o vzdelávacie služby a tie sa určia podľa § 16, ods. 3 jedine vtedy ak to dodávaš inej ako zdaniteľnej osobe. Keďže ty dodávaš zdaniteľnej osobe, prechádzaš nazad na § 15 ods. 1. §15 ods. 2 hovorí o dodaní inej ako zdaniteľnej osobe, ale iných služieb ako kultúrnych, umeleckých......... Môj názor, milujem služby.
zk24
14.10.11,05:59
Vždy si nechám rada poradiť.
Peterika
14.10.11,19:40
Ahojte, potrebovala by som Vašu pomoc:
Platca DPH vykonáva kuriérske služby:
1,objednávatel /objednávatel / odberateľ II/ platca DPH , SK dovoz na letisko BA/ preprava do tretej krajiny - služba oslobodená od DPH § 48 ods b - faktúruje bez DPH - nejde do súhrnného výkazu
2, objednávateľ / odberateľ/ platca DPH , PL - Krakow - dodanie služby v EÚ § 73 DPH - - faktúruje bez DPH- ide do súhrnného výkazu

Je to správne?
zuzana164
19.10.11,16:57
dobrý den, prečítala som si tieto príspevky ohľadne subdodávok to čiech...
mam podobný problém ale do francuzka (to je asi jedno kde)
dodávateľ - platiteľ dph registrovaný iba v SR fakturuje odberateľovi - tiež platiteľ dph registrovaný iba v SR práce na stavbe vo Francuzku
pochopila som že sa držím par 15ods 2 a fakturujem bez DPH
ale čo potom napíšem do suhrného výkazu, koho ICDPH? či aj ked vystavím faktúru bez DPH tak to do súhrného nedávam?
Kto mi poradí, dakujem

a este v ktorom riadku tlačiva DPH tieto služby budu?
zk24
19.10.11,17:05
dobrý den, prečítala som si tieto príspevky ohľadne subdodávok to čiech...
mam podobný problém ale do francuzka (to je asi jedno kde)
dodávateľ - platiteľ dph registrovaný iba v SR fakturuje odberateľovi - tiež platiteľ dph registrovaný iba v SR práce na stavbe vo Francuzku
pochopila som že sa držím par 15ods 2 a fakturujem bez DPH
ale čo potom napíšem do suhrného výkazu, koho ICDPH? či aj ked vystavím faktúru bez DPH tak to do súhrného nedávam?
Kto mi poradí, dakujem

a este v ktorom riadku tlačiva DPH tieto služby budu?

Prečo §15 ods. 2? Nie náhodou §16 ods.1?
zuzana164
19.10.11,17:22
príspevky 21, 22 tam to bolo...
ale aj tak ked pozerám do svojho programu POHODA tak tam je miesto plnenia v zahraničí par 15. resp par 16... že riadok 15
ale to isté ale služba - riadok v DPH... nič prázdno...
no a este pozerám že tá firma ktorej toto zaučtovávam fakturovala takýmto textom: fakturujeme Vám za elektromontážne práce - elektráreň ... Francuzko a potom este inu fakturu s textom: Fakturujeme Vám prevádzku motorového vozidla, špz... adresa elektrárne Francuzko. - tiež bez DPH, lebo boli vlastným autom
To je v poriadku? tiež bez DPH? 
no a bločky na naftu za dané obdobie uplatním normálne do odpočtu ked potom fakturujem bez dph prevádzku automobilu?
Ja fa nevystavujem. len mi ich doniesli zaučtovať a neviem čo robiť
zk24
19.10.11,17:29
Príspevky 21,22 sú z roku 2007. V platnom ZoDPH sú služby viažúce sa na nehnuteľnosť § 16 ods.1.
Tieto služby do súhrnného výkazu nejdu.

Nezadávala si otázku do dvoch roznych tém dnes? Tuším som už pred hodinou na toto odpovedala...
zuzana164
19.10.11,17:36
dakujem krásne, dosť mi to súri tak som si nepreverila všetky §, ano zadávala, ale neprišla mi zatiaľ odpoved, idem pohľadať, a teda bude to riadok 15 v tlčive DPH?
a tie bločky na naftu? s tým mi neviete poradiť? resp či môže vobec fakturovať prevádzku mot. vozidla bez dph - hoci vo francuzku...
zk24
19.10.11,17:43
dakujem krásne, dosť mi to súri tak som si nepreverila všetky §, ano zadávala, ale neprišla mi zatiaľ odpoved, idem pohľadať, a teda bude to riadok 15 v tlčive DPH?
a tie bločky na naftu? s tým mi neviete poradiť? resp či môže vobec fakturovať prevádzku mot. vozidla bez dph - hoci vo francuzku...

Ešte raz k tej FA do Francúzska. Kto komu vystavuje FA? Chápem, že vy ste vystavili FA slovenskému odberateľovi za služby s miestom dodania vo Francúzsku. Vystavili ste bez DPH. Čo chcete dávať do DP DPH? Oslobodenie podľa ktorého §?
zuzana164
19.10.11,17:50
no ano, neviem prakticky ako to urobiť, vystavená faktura slovenskému odberateľovi za služby s miestom dodania vo Francuzku bez DPH. Pýtate sa čo chcem dávať do DP DPH? ano pýtam sa na oslobodenie podľa ktorého §, predtým ste napísali že §16, - tak to by bol riadok 15. či? nebude to uvedené vobec v DP DPH?
zk24
19.10.11,18:03
no ano, neviem prakticky ako to urobiť, vystavená faktura slovenskému odberateľovi za služby s miestom dodania vo Francuzku bez DPH. Pýtate sa čo chcem dávať do DP DPH? ano pýtam sa na oslobodenie podľa ktorého §, predtým ste napísali že §16, - tak to by bol riadok 15. či? nebude to uvedené vobec v DP DPH?

Podľa môjho názoru to nebude uvedené vôbec v DP DPH. Ak má niekto iný názor...... sem s nim :)
Monika Kováčová
19.10.11,18:12
dobrý den, prečítala som si tieto príspevky ohľadne subdodávok to čiech...
mam podobný problém ale do francuzka (to je asi jedno kde)
dodávateľ - platiteľ dph registrovaný iba v SR fakturuje odberateľovi - tiež platiteľ dph registrovaný iba v SR práce na stavbe vo Francuzku
pochopila som že sa držím par 15ods 2 a fakturujem bez DPH
ale čo potom napíšem do suhrného výkazu, koho ICDPH? či aj ked vystavím faktúru bez DPH tak to do súhrného nedávam?
Kto mi poradí, dakujem

a este v ktorom riadku tlačiva DPH tieto služby budu?

práce na nehnuteľnom majetku: pozri § 16 § 16


(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

V tomto prípade je dôležité zistiť si, či dodávateľ stavebných prác na nehnuteľnosti nemal povinnosť registrovať sa vo Francúzsku.
U nás - a EÚ obdobne platí: §5 ods. 1 a § 69
zk24
19.10.11,18:15
práce na nehnuteľnom majetku: pozri § 16 § 16


(1) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane realitnej činnosti a činnosti znalcov, ubytovacích služieb, poskytnutia práva na užívanie nehnuteľnosti, služieb zameraných na prípravu a koordináciu stavebných prác, ako sú služby poskytované architektmi a osobami zabezpečujúcimi stavebný dozor, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.

V tomto prípade je dôležité zistiť si, či dodávateľ stavebných prác na nehnuteľnosti nemal povinnosť registrovať sa vo Francúzsku.
U nás - a EÚ obdobne platí: §5 ods. 1

Som rada, že niekto potvrdil moju úvahu, lebo mne sa presvedčiť nepodarilo v dvoch témach s tou istou otázkou :D

http://www.porada.sk/t178449-p2-kde-je-miesto-dodania-sluzby-fakturujem-aj-dph.html#post1874778
zuzana164
19.10.11,18:24
ale zo starších príspevkov som dospela k názoru že ak to bolo fakturované ak subdodávka a až náš slovenský odberateľ to bude fakturovať francúzom tak nemá tento dodávateľ povinnosť registrovať sa...
ale dakujem obom
zk24
19.10.11,18:41
ale zo starších príspevkov som dospela k názoru že ak to bolo fakturované ak subdodávka a až náš slovenský odberateľ to bude fakturovať francúzom tak nemá tento dodávateľ povinnosť registrovať sa...
ale dakujem obom

Zuzka, skús si prečítať ešte toto: http://www.pp.sk/1566/Sluzby-viazuce-sa-na-nehnutelnost-v-CR-z-pohladu-DPH_DUPP31826.aspx
certik
06.11.11,19:42
Ahojte. Mám problém s určením miesta dodania služby.
Platiteľ DPH poskytne inému platiteľovi s EU služby (poradenské - bližšie mi klient tieto služby nešpecifikoval), ktoré ale bude vykonávať mimo územia EU, teda v 3 štáte. Podľa mňa vystavím faktúru bez DPH s miestom dodania štát sídla odberateľa (EU). Toľko som vyčítala z par. 15 a 16.
Ale pre istotu píšem. Poradíte?
zk24
06.11.11,19:44
Ahojte. Mám problém s určením miesta dodania služby.
Platiteľ DPH poskytne inému platiteľovi s EU služby (poradenské - bližšie mi klient tieto služby nešpecifikoval), ktoré ale bude vykonávať mimo územia EU, teda v 3 štáte. Podľa mňa vystavím faktúru bez DPH s miestom dodania štát sídla odberateľa (EU). Toľko som vyčítala z par. 15 a 16.
Ale pre istotu píšem. Poradíte?

Správne. Miesto dodania služby je v mieste sídla odberateľa pri službách s miestom dodania podľa par.15. Je jedno kde tie služby vykoná, dôležité je v tomto prípade sídlo odberateľa.

Fakturujete bez DPH. FA podla par.73. Podávate SV.*
KEJKA
06.11.11,20:01
.......na chvíľu som sa pristavila pri tej *, išla som hľadať nejaký odkaz, potom som si spomenula na dnes diskutovaný problém s tvojimi ***. Tak som sa pobavila.
zk24
06.11.11,20:02
:D*
certik
06.11.11,20:09
Teda to bola rýchlosť :o). Ďakujem pekne.
Par. 16 som si vysvetlila tak, že musí ísť o konkrétnu akciu (školenie, výstavu) aby som fakturovala podľa miesta konania.
Ak by bolo miesto konania 3 štát ale odberateľ platiteľ z EU, tak by som ako fakturovala? To by bolo oslobodené?
zk24
06.11.11,20:26
Teda to bola rýchlosť :o). Ďakujem pekne.
Par. 16 som si vysvetlila tak, že musí ísť o konkrétnu akciu (školenie, výstavu) aby som fakturovala podľa miesta konania.
Ak by bolo miesto konania 3 štát ale odberateľ platiteľ z EU, tak by som ako fakturovala? To by bolo oslobodené?

Co sa týka tých skolení a výstav, som nedávno cítala ked som to riesila, ze ked je sluzba dodana zdanitelnej osobe, tak sa riadi podla par.15. Tie skolenia podla par.16 musí ist o nejaké verejné akcie, kde je vstup za odplatu (vsutpné).*

To asi nie je Vás prípad. ci?
majuška35
08.11.11,12:54
Dobry den, poprosim o radu, SZCO, registrovany podla §7a vykonava a fakturuje murarske prace v Rakusku, fakturuje to rakuskemu platcovi dane, teraz mu prijem presiahol 50 tisic EUR za 12 mesiacov, je povinny sa registrovat podla §7 ked prijem nie je v tuzemsku? Vykonava sluzby podla §16. dakujem
KEJKA
08.11.11,12:56
neviem, prečo vôbec bol registrovaný pri murárskych prácach.........
miesto dodania je v Rakúsku, tak tento príjem nejde do obratu pre povinnú registráciu podľa §4.
zk24
08.11.11,12:58
neviem, prečo vôbec bol registrovaný pri murárskych prácach.........
miesto dodania je v Rakúsku, tak tento príjem nejde do obratu pre povinnú registráciu podľa §4.

Registrovaný byť môže ale asi nezávisle od tých murárskych prác :)
majuška35
08.11.11,13:02
dakujem pekne, registroval sa predtym, nez tam zacal, nakolko nevedel, co vsetko bude robit, tak pre istotu...
a nemal by sa teda registrovat v Rakusku? nevznika mu tym ziadna povinnost v SR?
zk24
08.11.11,13:04
dakujem pekne, registroval sa predtym, nez tam zacal, nakolko nevedel, co vsetko bude robit, tak pre istotu...
a nemal by sa teda registrovat v Rakusku? nevznika mu tym ziadna povinnost v SR?

O povinnostiach registrácie v Rakúsku sa musí informovať na rakúskom daňovom úrade, ja osobne netuším či nemajú nejaké povinnosti oni z toho. Zo slovenského zákona má možnosť prenášať daňovú povinnosť na prijímateľa služby v tejto situácii.

Na Slovensku mu zatiaľ nevzniká žiadna povinnosť. Sledujete obrat s miestom dodania v tuzemsku, a to podľa §4 a nie §7
majuška35
08.11.11,13:14
dakujem pekne
msa
02.01.12,15:01
Mám podobný problém: Slovenský neplatca fakturuje slovenskému platcovi služby s miestom dodania v ČR /stavebné práce/, tieto služby má vyfakturovať bez dph, pretože je neplatca? nemusí sa registrovať v CZ? alebo ak sa jedná o subdodávku musí sa zaregistrovať? ďakujem za odp.
msa
03.01.12,09:36
posúvam...
zk24
03.01.12,10:01
Mám podobný problém: Slovenský neplatca fakturuje slovenskému platcovi služby s miestom dodania v ČR /stavebné práce/, tieto služby má vyfakturovať bez dph, pretože je neplatca? nemusí sa registrovať v CZ? alebo ak sa jedná o subdodávku musí sa zaregistrovať? ďakujem za odp.

Podľa môjho názoru subdodávateľ je povinný registrovať sa v ČR pre DPH, pretoze nemá možnosť prenosu danovej povinnosti na prijimatela sluzby, kedze je odberateľom slovenská zdaniteľná osoba. Jedine v prípade, že by slovenský odberateľ mal pridelene CZ DPH, vtedy si myslim ze je mozno preniest danovu povinnost na prijimatela sluzby, ktory by DPH vysporiadal pod CZ DPH a odviedol dan v CR.
mordechaj
03.01.12,14:54
V prípade, že ide o službu s miestom dodania v tuzemsku podľa zákona o DPH (§ 15 a 16) potom sa fakturuje bez DPH. Fakturovať môžeš v aj napr. v USD. Neuvádza sa v DP.
nika.sum
03.01.12,15:32
V prípade, že ide o službu s miestom dodania v tuzemsku podľa zákona o DPH (§ 15 a 16) potom sa fakturuje bez DPH. Fakturovať môžeš v aj napr. v USD. Neuvádza sa v DP.

mimotemyNa ktoru otazku odpovedate? podla znenia asi na tu uvodnu ale pozor je z r. 2007:). Pri odpovediach je dobre citovat prispevok na ktory odpovedate, kvoli prehladnosti, samozrejme pokial neodpovedate na posledny a vasa odpoved je hned za nim.
Mikolajova
05.01.12,11:23
Dobry den, prosim Vas ako je to s dodanim sluzieb neplatcom DPH do EU pre platcu dph konkretne a) poskytovanie webových stránok. Ake su povinnosti pripadne ako vystavit fa.
zk24
05.01.12,11:45
Dobry den, prosim Vas ako je to s dodanim sluzieb neplatcom DPH do EU pre platcu dph konkretne a) poskytovanie webových stránok. Ake su povinnosti pripadne ako vystavit fa.

1. Pred dodaním služby registrácia podľa §7a.
2. Vystaviť FA bez DPH podľa §73 s použitím príslušnej odvolávky.
3. Podať súhrnný výkaz podľa §80.
nela07
13.01.12,08:28
Dobrý deň, sme platcami DPH, predávame zariadenia ku ktorým si môže kupujúci zakúpiť napr. na 1 rok jeho sledovanie a kontrolu na našej internetovskej stránke. Je to niečo také ako licencia. Chcem si overiť ako je to z DPH. Ak si tú licenciu zakúpi: firma z EU (platca DPH) tak faktúru vystavím bez DPH. Ak to bude občan, alebo firma z EU, ktorá nie je platcom DPH tak faktúru vystavím s DPH. A ak to bude firma (platca DPH), firma (neplatca DPH) alebo občan mimo EU napr. z Ruska tak vystavujem faktúru s DPH? Ďakujem.
nela07
15.01.12,20:40
Dobrý deň, sme platcami DPH, predávame zariadenia ku ktorým si môže kupujúci zakúpiť napr. na 1 rok jeho sledovanie a kontrolu na našej internetovskej stránke. Je to niečo také ako licencia. Chcem si overiť ako je to z DPH. Ak si tú licenciu zakúpi: firma z EU (platca DPH) tak faktúru vystavím bez DPH. Ak to bude občan, alebo firma z EU, ktorá nie je platcom DPH tak faktúru vystavím s DPH. A ak to bude firma (platca DPH), firma (neplatca DPH) alebo občan mimo EU napr. z Ruska tak vystavujem faktúru s DPH? Ďakujem.
Stále hľadám odpoveď, čo som možno pochopila zo zákon o DPH, tak že sa ma týka §16 odst.18, že tie naše poskytované služby patria sem. Neviete niekto poradiť?
lisey
16.01.12,08:37
Dobrý deň...keď nie som plátca DPH na SK a vykonávam zvaračské prace v zahraničí a pre zahraničnú firmu...som tiež povinný sa registrovať podľa §7? a podávať súhrný výkaz? Ďakujem
zk24
16.01.12,08:52
Stále hľadám odpoveď, čo som možno pochopila zo zákon o DPH, tak že sa ma týka §16 odst.18, že tie naše poskytované služby patria sem. Neviete niekto poradiť?

Tuto službu dodávate samostatne - ide o samostatnú službu, ktorá sa neviaze na hnuteľný ani nehnuteľný majetok?
Teda služby podľa §15 odst.1?

Ak áno, tak potom:
EU: platca DPH: FA bez DPH - prenos daňovej povinnosti
EU: neplatca DPH: Fa bez DPH - prenos daňovej povinnosti (objednávateľ musí mať pridelené IČ DPH, obdoba nášho §7a)
EU: nezdaniteľná osoba: FA s DPH - nie je možnosť prenosu daňovej povinnosti
zk24
16.01.12,08:54
Dobrý deň...keď nie som plátca DPH na SK a vykonávam zvaračské prace v zahraničí a pre zahraničnú firmu...som tiež povinný sa registrovať podľa §7? a podávať súhrný výkaz? Ďakujem

Môžeš prosím konkretizovať o aké zváračské práce ide? O práce na hnuteľnom majetku alebo nehnuteľnom? Kde sa táto nehnuteľnosť (hnuteľnosť) nachádza?
lisey
16.01.12,08:56
zváračské práce napr. v Nemecku na elektrárni...ale to závisí podľa zmluvy...alebo nejaké kontajnery...to býva rôzne...
zk24
16.01.12,09:07
zváračské práce napr. v Nemecku na elektrárni...ale to závisí podľa zmluvy...alebo nejaké kontajnery...to býva rôzne...

To sú totižto dve rôzne veci:

Hnuteľný majetok:
Ak ide o zváračské práce na hnuteľnom majetku, tak ide o dodanie služby podľa §15 odst. 1. To by pre Vás znamenalo, že ste povinný sa registrovať pre IČ DPH podľa §7a pred dodaním služby a následne podávať SV DPH.

Nehnuteľný majetok:
Pri nehnuteľnom majetku by išlo o práce podľa 16 odst. 1 - miesto dodania tam kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak je Vašim odberateľom zdaniteľná osoba (firma), tak máte možnosť preniesť na neho daňovú povinnosť a teda nemusíte sa registrovať podľa §7a ani podávať SV DPH.

Môj názor.
lisey
16.01.12,09:13
Díky moc :) takže asi sa bude musieť zaregistrovať a podľa toho,čo má v zmluve sa bude potom podávať SV...
zk24
16.01.12,09:16
Díky moc :) takže asi sa bude musieť zaregistrovať a podľa toho,čo má v zmluve sa bude potom podávať SV...+

Ano, chcelo by to zmluvu. Myslim si, ze ak ide o vystavbu elektrarne a cele to bude klasifikovane ako vystavba nehnutelnosti, tak to budu sluzby podľa §16 odst. 1, aj keby tam zvaril nejaky rozpadnuty šrob popri tom :)
lisey
16.01.12,09:21
:) len niekedy ani zmluvu nemajú...to je problém trochu...
zk24
16.01.12,09:55
Tak dôležité je čo bude fakturovať... aku službu dodáva.
seda
17.01.12,10:16
Dobrý deň, aj mňa by zaujímalo či faktúru za služby mimo EU dávam s DPH. Ďakujem.
cloe
17.01.12,10:24
Dobrý deň, aj mňa by zaujímalo či faktúru za služby mimo EU dávam s DPH. Ďakujem.

Skús to trochu rozviesť.
irena249
18.01.12,12:31
Dobrý deň všetkým, môžete mi prosím potvrdiť alebo opraviť nasledovné? Živnostník, neplátca DPH, poskytuje od 1.1.2012 na základe zmluvy personálne poradenstvo firme so sídlom v ČR, táto firma je plátcom DPH. Miesto dodania podľa §15/1 v ČR. Zaregistrovať sa podľa §7a. Faktúry vystavovať bez DPH s textom: V zmysle smernice Rady 2006/112 a 138/ES o spoločnom systéme DPH, osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. (netreba tu niečo zmeniť?) Podávať štvrťročne súhrnný výkaz, prvýkrát do 20.4.2012. Uzatvoriť s DÚ dohodu o elektronickej komunikácii. Prosím, je to všetko? A správne? Ďakujem.
zk24
18.01.12,12:41
Dobrý deň všetkým, môžete mi prosím potvrdiť alebo opraviť nasledovné? Živnostník, neplátca DPH, poskytuje od 1.1.2012 na základe zmluvy personálne poradenstvo firme so sídlom v ČR, táto firma je plátcom DPH. Miesto dodania podľa §15/1 v ČR. Zaregistrovať sa podľa §7a. Faktúry vystavovať bez DPH s textom: V zmysle smernice Rady 2006/112 a 138/ES o spoločnom systéme DPH, osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. (netreba tu niečo zmeniť?) Podávať štvrťročne súhrnný výkaz, prvýkrát do 20.4.2012. Uzatvoriť s DÚ dohodu o elektronickej komunikácii. Prosím, je to všetko? A správne? Ďakujem.

Ano správne. Nepostrehla som nič čo by ti tam chýbalo. Akurát že na tých FA bez DPH treba uvádzať pridelené IC DPH, respektive uvádzať presne podľa §73 Z.DPH.

a k tej elektronickej podatelni - skor asi ako vytvorite dohodu, tak treba vytvorit vobec konto na drsr.sk
irena249
18.01.12,12:56
ďakujem za rýchlu odpoveď. myslím, že žiadosť o konto podával, overím si to, ďakujem ešte raz
SSAndrea
30.01.12,21:05
Dobrý večer, prečítala som celý príspevok ale aj tak mám z toho "hokej".
Slovenská SZCO neplatca DPH poskytuje stavebné práce (betonáže) v ČR českému platiteľovi DPH. Jedná sa o práce na nehnuteľnosti a teda určím miesto dodania podľa § 16 ods. 1 t.j. Česká republika? Teda sa ma netýka povinnosť registrácie podľa §7a nášho zákona o DPH.
Má živnostník povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH v CR? Ja neviem, či si zákon nevykladám zle, ale pochopila som to tak, že na Čecha môže preniesť daňovú povinnosť (aby čech "samozdanil") len ak je živnostník v SR platiteľom DPH a to on nie je.

A teda, ak by sa živnostník chcel vyhnúť registrácii v ČR, stačí ak sa zaregistruje u nás za dobrovoľného platcu DPH a následne prenesie daňovú povinnosť na Čecha?

Ďakujem za všetky rady, v týchto cezhraničných službách som nová a ešte mi to akosi "nedochádza".
SSAndrea
31.01.12,19:11
Dobrý večer, prečítala som celý príspevok ale aj tak mám z toho "hokej".
Slovenská SZCO neplatca DPH poskytuje stavebné práce (betonáže) v ČR českému platiteľovi DPH. Jedná sa o práce na nehnuteľnosti a teda určím miesto dodania podľa § 16 ods. 1 t.j. Česká republika? Teda sa ma netýka povinnosť registrácie podľa §7a nášho zákona o DPH.
Má živnostník povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH v CR? Ja neviem, či si zákon nevykladám zle, ale pochopila som to tak, že na Čecha môže preniesť daňovú povinnosť (aby čech "samozdanil") len ak je živnostník v SR platiteľom DPH a to on nie je.

A teda, ak by sa živnostník chcel vyhnúť registrácii v ČR, stačí ak sa zaregistruje u nás za dobrovoľného platcu DPH a následne prenesie daňovú povinnosť na Čecha?

Ďakujem za všetky rady, v týchto cezhraničných službách som nová a ešte mi to akosi "nedochádza".

posúvam
nika.sum
31.01.12,19:25
Dobrý večer, prečítala som celý príspevok ale aj tak mám z toho "hokej".
Slovenská SZCO neplatca DPH poskytuje stavebné práce (betonáže) v ČR českému platiteľovi DPH. Jedná sa o práce na nehnuteľnosti a teda určím miesto dodania podľa § 16 ods. 1 t.j. Česká republika? Teda sa ma netýka povinnosť registrácie podľa §7a nášho zákona o DPH.
Má živnostník povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH v CR? Ja neviem, či si zákon nevykladám zle, ale pochopila som to tak, že na Čecha môže preniesť daňovú povinnosť (aby čech "samozdanil") len ak je živnostník v SR platiteľom DPH a to on nie je.

A teda, ak by sa živnostník chcel vyhnúť registrácii v ČR, stačí ak sa zaregistruje u nás za dobrovoľného platcu DPH a následne prenesie daňovú povinnosť na Čecha?

Ďakujem za všetky rady, v týchto cezhraničných službách som nová a ešte mi to akosi "nedochádza".

Ak dodavate sluzby podla § 16 odst.1 nemate povinnost registrovat sa podla §7a. Zdanitelna osoba - je myslene, ze ide o podnikatelsky subjekt a nie sukromnu osobu. Kedze odberatel je zdanitelna osoba, dodavatel ma moznost preniest danovu povinnost na odberatela, ktory sluzbu samozdani.

http://www.porada.sk/t146450-p12-fakturacie-do-cr-a-neplatcovia-dph.html#post1963811
SSAndrea
31.01.12,19:53
To nika.sum

Ďakujem pekne za promtnú odpoveď. Ak mi ešte môžete odobriť moje úvahy:

ak teda fakturuje zdaniteľnej osobe - OF je bez DPH (ešte otázka - je povinný na faktúre uviesť nejakú odvolávku na paragraf, aby Čech vedel, že na neho prenáša daňovú povinnosť?)

ak by ale vystavil OF na nezdaniteľnú osobu v ČR (napr. občan), tak už je povinný sa registrovať v ČR za platiteľa DPH.

Vopred ďakujem
nika.sum
31.01.12,20:08
To nika.sum

Ďakujem pekne za promtnú odpoveď. Ak mi ešte môžete odobriť moje úvahy:

ak teda fakturuje zdaniteľnej osobe - OF je bez DPH (ešte otázka - je povinný na faktúre uviesť nejakú odvolávku na paragraf, aby Čech vedel, že na neho prenáša daňovú povinnosť?)

ak by ale vystavil OF na nezdaniteľnú osobu v ČR (napr. občan), tak už je povinný sa registrovať v ČR za platiteľa DPH.

Vopred ďakujem

Urcite by mal uviest odvolavku, v teme ktoru som pripla bol aj cesky paragraf ktoreho sa to tyka. Aj niekde na porade boli odvolavky ako sa maju napisat. Ale myslim, ze ked tam uvediete, ze podla zakona o DPH je osobou povinnou platit DPH prijemca sluzby , tak aj to pochopia. A uvazujete spravne ak by poskytol sluzby na nehnutelnosti v CR obcanovi, cize nezdanitelnej osobe, bol by povinny sa registrovat za platitela DPH v CR.
seda
08.02.12,19:57
Skús to trochu rozviesť.
Ako by som to zjednodušila, jedná sa o portál na ktorom si môže zákazník sledovať a ovládať svoj elektrospotrebič z celej Európy. No neviem čo s DPH, keď si to objedná niekto z Ruska.
evkap.
22.02.12,12:40
ma niekto skusenosť, že ak slovensky podnikatel bude poskytovat sluzby za sprostredkovanie obchodu vylucne v HU musi mat zivnostensky list z HU? alebo len v tom pripade ak tam bude mat sidlo firmy?dakuejm
Ľaľa
22.02.12,14:20
Dobrý deň. Prosím potrebovala by som poradiť. Slovenská firma - mesačný platiteľ DPH dostala objednávku od českej firmy so sídlom v Brne , ktorá má DIČ CZ4............, objednávka znie: Objednávame u Vás prenájom vysokozdvižnej plošiny pre demontáž a následnú montáž svietidla, miesto určenia: Látky (okres Detva). ( V praxi to znamená, že naši zamestnanci-elektrikári pôjdu s vysokozdvižnou plošinou na miesto určenia a urobia demontáž a montáž svietidla). Prosím Vás, ako správne vystaviť českej firme faktúru za vykonané práce s DPH, alebo bez DPH. A ako je to so súhrným výkazom?. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Tweety
22.02.12,14:21
Dobrý deň. Prosím potrebovala by som poradiť. Slovenská firma - mesačný platiteľ DPH dostala objednávku od českej firmy so sídlom v Brne , ktorá má DIČ CZ4............, objednávka znie: Objednávame u Vás prenájom vysokozdvižnej plošiny pre demontáž a následnú montáž svietidla, miesto určenia: Látky (okres Detva). ( V praxi to znamená, že naši zamestnanci-elektrikári pôjdu s vysokozdvižnou plošinou na miesto určenia a urobia demontáž a montáž svietidla). Prosím Vás, ako správne vystaviť českej firme faktúru za vykonané práce s DPH, alebo bez DPH. A ako je to so súhrným výkazom?. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Služby sa uskutočnia v tuzemsku, fa bude s dph. Takže to nebude v SV.
Ľaľa
22.02.12,15:50
Služby sa uskutočnia v tuzemsku, fa bude s dph. Takže to nebude v SV.

Ďakujem Ti Tweety.,
Ľaľa
23.02.12,11:24
Ďakujem Ti Tweety., Po ďalšom pátraní som už riadne "domotaná". Jedni radia faktúrovať s DHP podľa § 16, odsek 2 ,ďalší bez DPH podľa § 15, odsek 1 bez DPH a podať suhrný výkaz. Čo je potom správne?
Michaela76
23.02.12,11:36
Ahojte poraďáci.
Ja som už s týmito službami celá domotaná. Ako by ste riešili nasledovné prípady?
1. Pozáručný servis (oprava) na stroji, ktorý sme predali do ČR - servisné práce + materiál - priamo v ČR
2. Pozáručný servis (oprava) na stroji, ktorý sme predali do ČR - servisné práce + materiál - v SR (stroj vrátený na opravu a následne odoslaný - vrátený odberateľovi (majteľovi) do ČR)
3. Záručný servis - fakturovaná len doprava, resp. poštovné za prepravu opravovaného stroja alebo náhradných dielov do ČR
4. Poistenie - dodatočne fakturované postenie za prepravu tovaru do ČR

Vopred ďakujem všetkým za odpoveď.
Michaela76
23.02.12,11:44
Zabudla som napísať, že obaja sú platitelia DPH
Michaela76
24.02.12,06:03
Nikto mi nevie poradiť? Neviem, čo z toho má ísť do súhrnného výkazu a čo do priznania DPH.
Michaela76
27.02.12,06:05
Posúvam. Prosím Vás, naozaj nikto nevie?
zuzana164
14.03.12,08:46
Dobrý den,
možno pre niekoho hlupa otázka ale len si chcem odobriť u Vás:
zhotoviteľ: platca DPH na slovensku
objednávateľ: platca DPH v čechách
predmet zmluvy: montáž kabelových rozvodov na stavbe Kolín (ČR)
Na zmluve vystavenej z českej strany je napísané: V souladu s §92e zákona č 235/2004 Sb. o dani z pridané hodnoty je výši dane povinen doplnit a priznat plátce dane, pro kterého je plnení uskutočneno. Takže tak? slovenský platca fakturuje službu bez DPH, vstupuje to do SV - tak?
Kája.
14.03.12,11:16
Tá odvolávka čo majú v objednávke, je novinka v českej DPH od 1.1.12, v ČR aj pri fakturácii medzi dvoma českými subjektami sa stavebné práce faktúrujú bez DPH a príjemca služby je povinný daň priznať. Vo Vašom prípade, keďže fakturuje do ČR stavebné práce, do súhrnného výkazu to nepôjde nakoľko sa jedná o služby podľa § 16 a nepôjde to ani do priznania DPH.
VieraM
14.03.12,11:32
Dobrý deň,
potrebovala by som sa uistiť v tejto veci. Ja fakturujem prepravu do EU - bez DPH a podávam SV.
Mám toto uvádzať v daňovom priznaní alebo nie ? Ja doteraz som to dávala v DP k DPH na riadok 15.

ďakujem
SPECTRUM
19.03.12,16:54
Slovenský živnostník so slovenským ŽL fakturuje lakovnícke práce českej firme, ktoré vykonáva v Čechách. Musí sa registrovať podľa §7a zákona o DPH ?
SPECTRUM
20.03.12,05:59
Slovenský živnostník so slovenským ŽL fakturuje lakovnícke práce českej firme, ktoré vykonáva v Čechách. Musí sa registrovať podľa §7a zákona o DPH ?

prosím ... vie mi niekto poradiť ?
dogicka
11.04.12,06:04
Prosím vás len o uistenie, či som si to dobre vysvetlila.
Slovenská SRO, platca DPH, fakturujem prekladateľské práce talianskej firme, platcovi DPH. Miesto dodania je podľa mňa podľa §15/1, teda fa vystavím bez DPH.
Prosím vás, len mi to odobrite, Ďakujem
dogicka
11.04.12,09:40
Prosím vás len o uistenie, či som si to dobre vysvetlila.
Slovenská SRO, platca DPH, fakturujem prekladateľské práce talianskej firme, platcovi DPH. Miesto dodania je podľa mňa podľa §15/1, teda fa vystavím bez DPH.
Prosím vás, len mi to odobrite, Ďakujem

Posúvam....
emma01
11.04.12,10:19
Áno, je to § 15 ods. 1. službu uvedieš v SV.
janapill
12.04.12,06:24
Prosím Vás o radu,
jedna moja kamáratka začala na slovenskú živnosť fakturovať administr.práce jednej českej banke. Ako to je teraz s DPH?? Ona nie je platcom a predpokladám, že ani tá česká banka. Musí sa niekde registrovať, že poskytuje takéto služby do EÚ???
Ak by ten český odberateľ platcom DPH, tak by sa asi musela registrovať podľa §7a a podávať SV, ale keď to je banka????
janapill
17.04.12,05:15
Prosím neviete mi poradiť?? ďakujem
Soňula
17.04.12,08:02
Myslíš daňové priznanie k DPH? Tam sa takéto prepravy neuvádzajú, nie sú predmetom slovenskej DPH. Ale neviem ti poradiť, čo máš teraz robiť, keď si to už uviedla na riadku 15. Podľa mňa to nechaj už tak.

K príspevku č. 111
Kukuč
17.04.12,09:17
Neplatca DPH na Slovensku, jednoduché účtovníctvo, fakturuje nemeckej firme platcovi DPH elektroinštaláčne práce.
Otázka : Je povinný sa zaregistrovať podľa § 7a a posielať súhrný výkaz?
A ak vie niekto stránku, kde je to polopatisticky vysvetlené už teraz ďakujem.
astensova
23.07.12,08:08
Prosím o radu. Nemecká firma A platca DPH si objednala službu /elektroinštalačné práce na bytových jednotkách/, od slovenskej firmy B platca DPH a tá následne si túto službu si objednala od firmy C tiež platcu DPH. Ako je to s vystavením faktúry a DPH s pohľadu firmy C firme B.
astensova
23.07.12,08:23
Posúvam
Monika Kováčová
23.07.12,08:30
Kde sa nehnuteľnosť nachádza, tam je miesto dodania (§16 ods.1)
astensova
23.07.12,08:34
Nehnuteľnosť sa nachádza v Nemecku. Takže ako bude faktúrovať slovenská firma C s DPH alebo bez DPH slovenskej firme B. Ďakujem. Mám už z toho chaos.
zk24
23.07.12,08:37
Podla mojho skromneho nazoru, slovenská spoločnosť C, kedze nemá na koho preniesť daňovú povinnosť (ak B nemá nemecké ic dph), tak bola povinna sa registrovať v nemecku pre IC DPh a vystaviť fakturu s nemeckou DPH.
Monika Kováčová
23.07.12,08:43
Firma C a aj B má povinnosť postupovať podľa zákona v Nemecku. Či platí povinnosť registrácie ako píše zk24 neviem, zákon platný v N nepoznám.
zk24
23.07.12,08:46
Ja vychádzam z vedomostí ktoré mám z českého zákona. Riešili sme to tu veľa krát v prípade že je nehnuteľnosť v ČR. V niektorých temach som vykladala aj ukázky z ceského zákona. Tipujem že tieto podmienky platia rovnako pre celú EU. Môžem sa mýliť, ale rozhodne by som sa zaujímala o registráciu v DE. Nevylučujem však možnosť že sa môžem aj mýliť...
astensova
23.07.12,08:51
Ak firma C nie je registrovaná pre IČ DPH v Nemecku? Čo potom?
zk24
23.07.12,08:59
No... slovenskú DPH by som tam asi nedávala, to by išlo o dodanie v SR, ale dodanie je v DE...

kazdopádne by som si asi najprv chcela zsitiť ten nemecký zákon ako to naozaj presne je. Prípadne či nevie poradiť firma B (ona to ma lahke, ona vie preniesť danovu povinnosť na A), pripadne či sa neda dohodnuť a fakturovať priamo A...

Ale slovenskú DPH by som tam asi nedavala.
astensova
23.07.12,09:08
A ak by bola farma B registrovaná pre Nemecké IČ DPH?
zk24
23.07.12,11:18
Bez znalosti nemeckého zákona sa dalej nedostaneme. Všetko sú to len úvahy. Vždy sa snažím si to aplikovať opačne. Aké by mal povinnosti Nemec keby dodal službu s miestom dodania na Slovensku. Vtedy by som pozrela slovenský §5 Z_DPH. V Nemecku môže byť podobný, alebo podmienený výškou obratu... bohvie.

Ja naozaj len nahlas uvažujem, určite to neberte ako záväzné stanovisko. Sú to len úvahy, ktoré by mohli možno niekoho posunúť dalej, alebo navodiť dalsiu myslienku
Aljok
23.07.12,12:18
Ja vychádzam z vedomostí ktoré mám z českého zákona. Riešili sme to tu veľa krát v prípade že je nehnuteľnosť v ČR. V niektorých temach som vykladala aj ukázky z ceského zákona. Tipujem že tieto podmienky platia rovnako pre celú EU. Môžem sa mýliť, ale rozhodne by som sa zaujímala o registráciu v DE. Nevylučujem však možnosť že sa môžem aj mýliť...
Nepoznám nemecký zákon. Treba zistiť či v ich zákone nemajú obdobu nášho § 69/2 - je to dobrovoľné. Ak si toto dali do zákona, potom sa daň. povinnosť prenáša na zákazníka a slovenská firma by sa nemusela registrovať v Nemecku.
Aljok
23.07.12,12:20
Bez znalosti nemeckého zákona sa dalej nedostaneme. Všetko sú to len úvahy. Vždy sa snažím si to aplikovať opačne. Aké by mal povinnosti Nemec keby dodal službu s miestom dodania na Slovensku. Vtedy by som pozrela slovenský §5 Z_DPH. V Nemecku môže byť podobný, alebo podmienený výškou obratu... bohvie.

Ja naozaj len nahlas uvažujem, určite to neberte ako záväzné stanovisko. Sú to len úvahy, ktoré by mohli možno niekoho posunúť dalej, alebo navodiť dalsiu myslienku
Ak by Nemec dodal službu podľa § 16/1 slovenskej zdaniteľnej osobe, tak sa daň. povinnosť podľa § 69/2 prenáša na Slováka a Nemec sa nemusí registrovať v SR.
janapill
26.07.12,06:31
Ahojte,
máme podobný prípad, SR firma A neplatca DPH robí montážne práce na nehnuteľnosti v Nemecku pre nemeckú firmu B platcu DPH. Lenže táto firma si na tieto práce objednáva slovenských szčo C neplatcov DPH. AKo to bude v tomto prípade?
slovenská szčo C vystaví Fa pre slovenskú firmu A bez dph. A táto firma A vystaví pre
Nemeckú firmu FA bez dph s odvol., že sa prenáľa daň.povinnosť na nich??
Musí sa niekto z nich tam registrovať príp.podávať súhrnné výkazy???
seda
22.11.12,08:54
Dobrý deň, sme platcami DPH, máme dodať službu za sledovanie zariadenia na diaľku do Belgicka, platcovi DPH. FA je bez DPH, s odvolávkou na § 73 odst.2 h/ podľa čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. 11.2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19.12.2006 osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná. Následne to nedávam do DP DPH, no musím podať súhrný výkaz? Je to tak? Ďakujem za pomoc.