jabko
07.11.07,22:03
ahojte poraďáci, budem vďačná za radu, klient prišiel za mnou s takýmto problémom:
vlastní nehnuteľnosť, ktorú nadobudol pred 3 mesiacmi, ako občan. V tomto období rozmýšľa o predaji uvedenej nehnuteľnosti právnickej osobe, v ktorej je spoločníkom (č.1). Právnická osoba (č1) chce túto nehnuteľnosť použiť ako vklad do ZI ďalšej s. r. o.(č2), v ktorej je spoločníkom, ZI sa zvýši o cenu, ktorá bude zo znaleckého posudku, cena zo znaleckého posudku je vyššia ako cena, za ktorú obstarala nehnuteľnosť právnická osoba č. 1.
1, ako bude odpisovať a z akej sumy majetok právnická osoba č. 2 a ako by sa to chovalo pri predaji napr. po 4 rokoch?
2, aké to má dopady z pohľadu dane z príjmu na jednotlivých účastníkov tejto transakcie - občan, s. r. o. č.1
3,je nejakým spôsobom z pohľadu dane z príjmu napadnuteľný predaj nehnuteľnosti ak ju občan nadobudol napríklad za 5 násobnú cenu ako ju predá s.r.o.č1?

Ja Vám veľmi pekne ďakujem som z toho asi takáto:eek:
Vladimír Ozimý
08.11.07,07:31
Otázka:

1) ako bude odpisovať a z akej sumy majetok právnická osoba

odpoveď:

Spoločnosť zaradí nehnuteľnosť od odpisovej skupiny č. 4 a budovu bude odpisovať 20 rokov. Rozhodne sa či bude odpisovať rovnomerne a zrýchlene (daňové hľadisko), pri účtovnom hľadisku musí zohľadniť reálnu využiteľnosť a opotrebenie budovy. Keďže v paragrafe 23 zákona o dani z príjmov nie je nikde uvedené že hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne je vylúčený z odpisovania, odpisoval by som to aj daňovo, pričom nehnuteľnosť by som ocenil podľa paragrafu 25 ods 1 písmena e) zákona 431/2002, kde je zadefinované že majetok ktorý sa nadobudne vkladom sa ocení reálnou hodnotou podľa par. 27 ods 2 zákona 431/2002. Podľa par 27 ods 2 písm b hovorí že reálna hodnota je ocenenia kvalifikovaným odhadom alebo posudkom znalca ak nie je podľa par. 27 ods 2 písm. a) trhová hodnota alebo nevyjadruje správne reálnu hodnotu. Zaúčtovanie 042/411 – obstaranie vkladom (par. 33 postupov účtovania), 021/042 – zaradenie, ročný odpis 551/081

2) a ako by sa to chovalo pri predaji napr. po 4 rokoch?

Odpoveď:

Zúčtovali by ste to ako predaj hmotného majetku v predajnej cene 311/641, zúčtovanie zostatkovej ceny 541/021, vyradenie 081/022

Otázka:

1) aké to má dopady z pohľadu dane z príjmu na jednotlivých účastníkov tejto transakcie - občan, s. r. o. č.1

Odpověď:

Občan – pokiaľ nevyužíval budovu na podnikanie a zároveň vlastní budovu viac jako 5 rokov ide o príjem oslobodený od dane podľa par. 9 ods. 1 písm b), v prípade ak nespĺňa tieto podmienky ide o príjem podľa par. 8 ods 1 písm b) – příčím výdavkom v takomto prípade je podľa par. 8 ods 5 písm a) kúpna cena nehnuteľnosti

s.r.o. 1. – ide o kúpu hmotného majetku pričom sa dostáva do nákladov prostredníctvom odpisov. – pričom ak ho dá ako vklad do inej spoločnosti treba majetok z 021 na 06x (podľa výšky podielu) – zúčtoval by som to asi následovne: 06x/367 – zaúčtovanie vzniku obchodného podielu, 367/021 – splatenie obchodného podielu budovou.

s.r.o. 2 – zaradenie podľa odpovede č. 1

Otázka:

1) je nejakým spôsobom z pohľadu dane z príjmu napadnuteľný predaj nehnuteľnosti ak ju občan nadobudol napríklad za 5 násobnú cenu ako ju predá s.r.o.č1?

Odpoveď:

Môže sa použiť ustanovenie par. 2 písm. n – závislou osobou blízka osoba alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba -
jabko
08.11.07,12:00
ďakujem veľmi pekne, len ak môžem poprosiť, neviem použiť tú poslednú odpoveď.
Milan Benka
08.11.07,17:43
ďakujem veľmi pekne, len ak môžem poprosiť, neviem použiť tú poslednú odpoveď.


K tej poslednej odpovedi sa pripája ešte § 2/6 zák 511/1992. Daňový úrad rád používa takéto prepojenia.
Milan Benka
08.11.07,17:53
Otázka:

1) ako bude odpisovať a z akej sumy majetok právnická osoba

odpoveď:

Spoločnosť zaradí nehnuteľnosť od odpisovej skupiny č. 4 a budovu bude odpisovať 20 rokov. Rozhodne sa či bude odpisovať rovnomerne a zrýchlene (daňové hľadisko), pri účtovnom hľadisku musí zohľadniť reálnu využiteľnosť a opotrebenie budovy. Keďže v paragrafe 23 zákona o dani z príjmov nie je nikde uvedené že hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne

vklad do ZI nie je bezodplatným nadobudnutím, má svoju konkrétnu hodnotu danú znaleckým posudkom

je vylúčený z odpisovania, odpisoval by som to aj daňovo, pričom nehnuteľnosť by som ocenil podľa paragrafu 25 ods 1 písmena e) zákona 431/2002, kde je zadefinované že majetok ktorý sa nadobudne vkladom sa ocení reálnou hodnotou podľa par. 27 ods 2 zákona 431/2002. Podľa par 27 ods 2 písm b hovorí že reálna hodnota je ocenenia kvalifikovaným odhadom alebo posudkom znalca ak nie je podľa par. 27 ods 2 písm. a) trhová hodnota alebo nevyjadruje správne reálnu hodnotu. Zaúčtovanie 042/411 – obstaranie vkladom (par. 33 postupov účtovania), 021/042 – zaradenie, ročný odpis 551/081

2) a ako by sa to chovalo pri predaji napr. po 4 rokoch?

Odpoveď:

Zúčtovali by ste to ako predaj hmotného majetku v predajnej cene 311/641, zúčtovanie zostatkovej ceny 541/021, vyradenie 081/022

Otázka:

1) aké to má dopady z pohľadu dane z príjmu na jednotlivých účastníkov tejto transakcie - občan, s. r. o. č.1

Odpověď:

Občan – pokiaľ nevyužíval budovu na podnikanie a zároveň vlastní budovu viac jako 5 rokov ide o príjem oslobodený od dane podľa par. 9 ods. 1 písm b), v prípade ak nespĺňa tieto podmienky ide o príjem podľa par. 8 ods 1 písm b) – příčím výdavkom v takomto prípade je podľa par. 8 ods 5 písm a) kúpna cena nehnuteľnosti
Trochu mimo témy, k nadobudnutiu nehnuteľnosti došlo pred troma mesiacmi. Takže predaj nebude od dane oslobodený.

s.r.o. 1. – ide o kúpu hmotného majetku pričom sa dostáva do nákladov prostredníctvom odpisov. – pričom ak ho dá ako vklad do inej spoločnosti treba majetok z 021 na 06x (podľa výšky podielu) – zúčtoval by som to asi následovne: 06x/367 – zaúčtovanie vzniku obchodného podielu, 367/021 – splatenie obchodného podielu budovou.

s.r.o. 2 – zaradenie podľa odpovede č. 1

Otázka:

1) je nejakým spôsobom z pohľadu dane z príjmu napadnuteľný predaj nehnuteľnosti ak ju občan nadobudol napríklad za 5 násobnú cenu ako ju predá s.r.o.č1?

Odpoveď:

Môže sa použiť ustanovenie par. 2 písm. n – závislou osobou blízka osoba alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba -
Pridávam možné použitie §2/c; §2/o; zák. 595/2003 a §2/6 zák 511/1992



Tak narýchlo pár výhrad. Zvýraznené.
Vladimír Ozimý
09.11.07,06:41
no vlastne súhlasím s tým že nejde o bezodplatné pretože dostane podiel :) ...ale aj som uviedol že pri vklade sa oceňuje majetok písm. e) to jest reálnou cenou...
to je pravda...ostatné som dával viac ako možnosti a návrhy...nevypisoval som všetko...
silviaproch
08.01.08,14:06
Prosím o radu na podobný problém:
spoločníci fyzické osoby vlastnia spolu budovy a pozemky a chcú ich dať do s.r.o. zadarmo (kúpili ich za symbolickú cenu od inej tiež svojej s.r.o.) a taktú chcú zvýšiť majetok v s.r.o. - zistila som, že sú dve možnosti:
1. vklad do spoločnosti , ktorým sa zvýši ZI - 353/419 (majetok sa ocení reálnou hodnotou - znaleckým posudkom), po odovzdaní 022/353, po zapísaní do OR - 419/411
2. darovanie spoločnosti od spoločníkov ktorým sa nezvýši ZI - 022/413 (majetok sa ocení asi reprodukčnou obstarávcou hodnotou - môže na to slúžiť ten istý znalecký posudok?), má takéto zvýšenie účtu 413 nejaké výhody, alebo je lepšie vložiť tieto nehnuteľnosti do ZI?
3. takto získané nehnuteľnosti s.r.o. normálne odpisuje 551/081

prosím ak niekto vie, nech potvrdí resp. opraví moje predpoklady
Vladimír Ozimý
08.01.08,15:54
Prosím o radu na podobný problém:
spoločníci fyzické osoby vlastnia spolu budovy a pozemky a chcú ich dať do s.r.o. zadarmo (kúpili ich za symbolickú cenu od inej tiež svojej s.r.o.) a taktú chcú zvýšiť majetok v s.r.o. - zistila som, že sú dve možnosti:
1. vklad do spoločnosti , ktorým sa zvýši ZI - 353/419 (majetok sa ocení reálnou hodnotou - znaleckým posudkom), po odovzdaní 022/353, po zapísaní do OR - 419/411 -súhlasím
2. darovanie spoločnosti od spoločníkov ktorým sa nezvýši ZI - 022/413 (majetok sa ocení asi reprodukčnou obstarávcou hodnotou - môže na to slúžiť ten istý znalecký posudok?), má takéto zvýšenie účtu 413 nejaké výhody, alebo je lepšie vložiť tieto nehnuteľnosti do ZI? - výhodu zápisu na 413 vidím v tom že nemusíte prejsť celou tou procedurou zmeny ZI a zápis do OR - ale 413 je takisto súčasťou vlastného imania. Myslím že znalecký posudok je možné použiť pri ocenení reprodukčnou cenou
3. takto získané nehnuteľnosti s.r.o. normálne odpisuje 551/081 - ano účtovne. Daňovo musíte ísť do ustanovenia par. 25 ods 1 písm f) to jest zo zostatkovej ceny majetku u vkladateľa alebo darcu. ak je ZC 0 neodpíšete daňovo nič

prosím ak niekto vie, nech potvrdí resp. opraví moje predpoklady

.........................
silviaproch
08.01.08,16:59
Pán Ozimný, ďakujem za upozornenie ohľadne daňovej uznateľnosti odpisov, (žiaľ ešte nepoznám detailne ZDzP).
Ak môžem rada by som požiadala o radu/názor ohľadne dane z nehnuteľnosti. K 1.1.2008 sú vlastníkmi nehnuteľností dvaja spoločníci, musia tým pádom podať daňové priznanie a zaplatiť daň - výmer dostanú oni. Keďže vklad chcú urobiť čo najskôr, bolo by vhodné keby daň (aspoň alikvótnu časť) zaplatila s.r.o., bude to daňovo uznateľný náklad? Upozorňujem, že s.r.o. využíva nehnuteľnosti už od 1.1.2008, vložiť resp. darovať sa bude v týchto dňoch, kataster by zmenu mohol zaznamenať do konca januára. Viem, že daň zaplatená za niekoho iného nie je daňový náklad, ale v tomto prípade, ak by sa také niečo dohodlo pri vklade/v darovacej zmluve, snáď by to prešlo.
Milan Benka
14.01.08,08:59
Pán Ozimný, ďakujem za upozornenie ohľadne daňovej uznateľnosti odpisov, (žiaľ ešte nepoznám detailne ZDzP).
Ak môžem rada by som požiadala o radu/názor ohľadne dane z nehnuteľnosti. K 1.1.2008 sú vlastníkmi nehnuteľností dvaja spoločníci, musia tým pádom podať daňové priznanie a zaplatiť daň - výmer dostanú oni.
Do dňa zápisu nech účtujú s.r.o.-čke nájom.
Keďže vklad chcú urobiť čo najskôr, bolo by vhodné keby daň (aspoň alikvótnu časť) zaplatila s.r.o., bude to daňovo uznateľný náklad?
Nebol by to daňovo uznateľný náklad.
Upozorňujem, že s.r.o. využíva nehnuteľnosti už od 1.1.2008, vložiť resp. darovať sa bude v týchto dňoch, kataster by zmenu mohol zaznamenať do konca januára. Viem, že daň zaplatená za niekoho iného nie je daňový náklad, ale v tomto prípade, ak by sa také niečo dohodlo pri vklade/v darovacej zmluve, snáď by to prešlo. Bola by to v tom prípade darovacia zmluva?




zvýraznené

Čo tak skúsiť :

Majitelia s.r.o. sa vzdávajú užívania nehnuteľnosti v prospech nového majiteľa nehnuteľnosti od 01.01.2008 do dna zápisu nových vlastníckych práv do katastra nehnuteľnosti za odplatu vo výške xxxxxxxxxxx,- SK .

Alebo niečo podobné.
silviaproch
21.01.08,06:50
vdaka benka za napad, ak tomu dobre rozumiem, v pripade tejto formulacie v darovacej zmluve si myslis ze by presla danova uznatelnost dane z nehnutelnosti?
mpetr
31.01.08,11:30
Tak, zase som zistila, že som niečo urobila zle! Rada by som to napravila, ak to ešte ide a ak mi niekto poradí, ako.
Ešte v roku 2006 spoločník kúpil do firmy staršie osobné auto od fyzickej osoby za 140 tis. Sk - bez dokladu. Ja som ho zaradila do majetku zápisom 022/082 v hodnote 140 tis. Sk - ako odpísané. Neuplatnila som účtovné ani daňové odpisy a vtedy som si myslela, že je to tak správne. Teraz ale vidím, že som mala asi použiť účet 413 a auto normálne odpisovať(?). Daňovo som myslím nič nepokazila, ale účtovne som vlastne skreslila aktíva i pasíva firmy. Dá sa z tohoto nejako bez úrazu "vykorčuľovať?" Ďakujem za radu.
jabko
20.02.08,21:08
Tak, zase som zistila, že som niečo urobila zle! Rada by som to napravila, ak to ešte ide a ak mi niekto poradí, ako.
Ešte v roku 2006 spoločník kúpil do firmy staršie osobné auto od fyzickej osoby za 140 tis. Sk - bez dokladu .

Ja som ho zaradila do majetku zápisom 022/082 v hodnote 140 tis. Sk - ako odpísané. Neuplatnila som účtovné ani daňové odpisy a vtedy som si myslela, že je to tak správne. Teraz ale vidím, že som mala asi použiť účet 413 a auto normálne odpisovať(?). Daňovo som myslím nič nepokazila, ale účtovne som vlastne skreslila aktíva i pasíva firmy. Dá sa z tohoto nejako bez úrazu "vykorčuľovať?" Ďakujem za radu.

ako si ho zaradila keď bol nákup bez dokladu resp. na základe čoho?
ivoviz
20.02.08,22:35
Tak, zase som zistila, že som niečo urobila zle! Rada by som to napravila, ak to ešte ide a ak mi niekto poradí, ako.
Ešte v roku 2006 spoločník kúpil do firmy staršie osobné auto od fyzickej osoby za 140 tis. Sk - bez dokladu. Ja som ho zaradila do majetku zápisom 022/082 v hodnote 140 tis. Sk - ako odpísané. Neuplatnila som účtovné ani daňové odpisy a vtedy som si myslela, že je to tak správne. Teraz ale vidím, že som mala asi použiť účet 413 a auto normálne odpisovať(?). Daňovo som myslím nič nepokazila, ale účtovne som vlastne skreslila aktíva i pasíva firmy. Dá sa z tohoto nejako bez úrazu "vykorčuľovať?" Ďakujem za radu.
Ak nechceš opravovať rok 2006 tak ho zaraď / začni odpisovať/ v roku 2007 účtovné odpisy si nastav ako potrebuješ v daňových budeš pokračovať len neuplatníš odpis 2006 - budeš účtovať o odloženej dani / rozdiel medzi učt a dan. odpismi/
Lepší prípad by nastal ak by ste ho nezačali používať v roku 2006 ale to asi nie je váš prípad. K 1.1.2007 musíš opraviť zápis 082/413 .. ine ti nezostava.
Tych 140000 asi nebolo z pokladne spoločnosti. Ak ho spoločník vložil ako vlastné bolo by dobre mať nejaký protokol alebo zmluvu spolu s ocenením auta. /napr. znal.posudok, vyjadrenie bazaru o cene a pod./
kaupke
19.10.09,05:32
ahojte poraďáci, budem vďačná za radu, klient prišiel za mnou s takýmto problémom:
vlastní nehnuteľnosť, ktorú nadobudol pred 3 mesiacmi, ako občan. V tomto období rozmýšľa o predaji uvedenej nehnuteľnosti právnickej osobe, v ktorej je spoločníkom (č.1). Právnická osoba (č1) chce túto nehnuteľnosť použiť ako vklad do ZI ďalšej s. r. o.(č2), v ktorej je spoločníkom, ZI sa zvýši o cenu, ktorá bude zo znaleckého posudku, cena zo znaleckého posudku je vyššia ako cena, za ktorú obstarala nehnuteľnosť právnická osoba č. 1.
1, ako bude odpisovať a z akej sumy majetok právnická osoba č. 2 a ako by sa to chovalo pri predaji napr. po 4 rokoch?
2, aké to má dopady z pohľadu dane z príjmu na jednotlivých účastníkov tejto transakcie - občan, s. r. o. č.1
3,je nejakým spôsobom z pohľadu dane z príjmu napadnuteľný predaj nehnuteľnosti ak ju občan nadobudol napríklad za 5 násobnú cenu ako ju predá s.r.o.č1?

Ja Vám veľmi pekne ďakujem som z toho asi takáto:eek:
Mám opačný problém : Spoločník v minulosti vložil hotovostný vklad mimo zákl.imania(413..), teraz ho chce naspäť spôsobom : kúpil auto od s.r.o. , a tým vkladom mimo ZI to chce započítať , môže spoločník požadovať naspäť tento vklad ? Takým istým spôsobom chce previesť budovu zo spol.s r.o. do súkromného vlastníctva. Aký to bude mať účtovný a daňový dopad , budova ešte nie je odpísaná , je 8 rokov po kolaudácii .
kaupke
19.10.09,07:59
Mám opačný problém : Spoločník v minulosti vložil hotovostný vklad mimo zákl.imania(413..), teraz ho chce naspäť spôsobom : kúpil auto od s.r.o. , a tým vkladom mimo ZI to chce započítať , môže spoločník požadovať naspäť tento vklad ? Takým istým spôsobom chce previesť budovu zo spol.s r.o. do súkromného vlastníctva. Aký to bude mať účtovný a daňový dopad , budova ešte nie je odpísaná , je 8 rokov po kolaudácii .
posúvam......:confused:
Milan Benka
19.10.09,11:05
Môže na základe dohody.
Dohoda - 413/365 následne zápočet s fa za auto.

Budova obdobne.
kaupke
19.10.09,14:58
Môže na základe dohody.
Dohoda - 413/365 následne zápočet s fa za auto.

Budova obdobne.
Ďakujem :)