Majka
01.03.05,13:35
prosim o radu, mam zuctovanie SC z Chorvatska, do Chorv. sa vyplacaju diety v EUR, konatel mi donieslo blocek z dialnic v Kunach nie v EUR, kuny sa v TB daju vybrat len vo velkych mnozstvach ja potrebujem 50HRK, ako mu mam zuctovat SC> ine vydavky nemal v hotovosti, cize SC-diety+vreckove v EUR a blok z dialnice kt. je v kunach ako? /on to platil zo svojich sukr. penazi pretoze zalohu nemal ani EUR ani HRK/

dakujem.
Sefcikova
01.03.05,14:01
ak nedostal žiadnu zálohu v EUR ani v kunách - treba pozrieť dátum na blokoch - prepočítať v ten deň podľa NBS do SK , aj blok z diaľnice prepočítať kurzom dňa úhrady do SK, rovnako mu vypočítaj diety z EUR na SK - dáš to samozrejme na zahr. cesťák a peniaze mu vyplatíš v SK
Majka
01.03.05,14:04
dakujem,

ja som vybrala presne eura kolko je potrebne na diety a vreckove cize toto im vyplatim v EUR. dolezite je co ten ostatok.

:confused:
Majka
01.03.05,15:03
viete mi prosim niekto poradit?
jessica
01.03.05,15:30
dakujem,

ja som vybrala presne eura kolko je potrebne na diety a vreckove cize toto im vyplatim v EUR. dolezite je co ten ostatok.

:confused:
Tie bloky prepočítaj kurzom NBS a vyplať v SKK. Na cesťáku budeš mať časť stravné a vreckové vyplatenú v EUR a časť nutné vedľajšie výdaje v SKK.
Majka
02.03.05,08:09
ak by to bolo ok, tak je to jednochude. dakujem, tak to urobim dufam ze mi to danova kontrola nevyhodi.
moc krat vdaka.
Anonymka
02.03.05,08:12
Existuje tlačivo - ZAHRANIČNÝ CP??? Ja používam klasický CP. Nemôžete mi sem priložiť takýto doklad, aby som videla, ako to vyzerá???? Dík.:)
jessica
02.03.05,08:21
Áno existuje, ale nemám ho v el.forme. Sú dostať v Ševte, no nie je nutné ich používať pre ZCP. My sme mali aj tuzemské tlačivá a prepisovali sme na zahr.menu a v pohode to akceptovali.
marianna
02.03.05,08:27
prosim o radu, mam zuctovanie SC z Chorvatska, do Chorv. sa vyplacaju diety v EUR, konatel mi donieslo blocek z dialnic v Kunach nie v EUR, kuny sa v TB daju vybrat len vo velkych mnozstvach ja potrebujem 50HRK, ako mu mam zuctovat SC> ine vydavky nemal v hotovosti, cize SC-diety+vreckove v EUR a blok z dialnice kt. je v kunach ako? /on to platil zo svojich sukr. penazi pretoze zalohu nemal ani EUR ani HRK/

dakujem.Majka, mala som ten istý prípad minulý rok. Riešila som to tak, ako ti radia ostatní, takže diéty (stravné a vreckové) som vyúčtovala v EUR a ostatné náklady - diaľničné mýto ako to tam hovoria, a PHM - tiež bolo tankované v Chorvátsku v HRK som prerátala na Sk.
Anonymka
02.03.05,08:35
No veď odjakživa sa u nás vo firme používal klas. CP. Ale zato skúsim zohnať.
Dík.
Majka
02.03.05,08:39
dakujem,prajem prijemny den.

ste zlate.:)
Braňo
02.03.05,09:06
My používame tento....
Lucy
02.03.05,09:16
Majka, v §36 ods6 zákona o cestovných náhradách je napísané:

Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v inej ako slovenskej mene alebo po dohode so zamestnancom v slovenskej mene.

Ja by som niekde na cesťák napísala, že zamestnanec súhlasí s vyplatením rozdielu v Sk a nech ti to podpíše a máš to OK.
Majka
02.03.05,09:32
v NBS HRK mena nie je , podla coho to mam prosim prepocitat?
evina
02.03.05,11:01
No veď odjakživa sa u nás vo firme používal klas. CP. Ale zato skúsim zohnať.
Dík.Myslím, že sa dá nájť formulár i na www.rksoft.sk/formulare.htm (http://www.rksoft.sk/formulare.htm)
jessica
02.03.05,11:44
v NBS HRK mena nie je , podla coho to mam prosim prepocitat?Dala by som podľa kurzu banky alebo zmenárne. V niektorých HRK majú.
Majka
02.03.05,12:05
uz som nasla aj nbs, dakujem.
Anonymka
30.06.05,13:29
No, teraz uvažujem nad vyúčtovaním zahr.PC a nikde som v zákone nenašla, že by sa stravné mohlo vyplatiť aj v SK. Ja som to párkrát tak urobila, vyplatili sme v SK a teraz neviem, či je to správne, či zle. Teraz mám vypísať cesťák pre šéfov (v PP) a neviem si rady, či to vyplatiť v CZK alebo SK. ???
Anonymka
01.07.05,07:04
Viete mi poradiť?
Chobot
01.07.05,07:31
Môzes aj tak, neodporuje to zákonu 283/2002. Je to v § 36 ods. 6: "Sumu o ktorú bol poskytnutý preddavok pri ZPC nizsí, ako sú nároky zamesntanca, poskytuje zamesntávatel zamenstnacovi v inej ako slovenskej mene alebo po dohode so zamestnancom v slovenskej mene." To znamená, ze ak mal preddavok 0 CZK a patrí mu 100 CZK, tak tch 100 CZK môzes vyplatit v SKK (prepoctom samozrejme). Pokial s tým zamestnanec súhlasí, tak je to OK.
Anonymka
01.07.05,08:06
Ufff. Dík. Už som pokojnejšia. :)
Denda
01.07.05,08:12
No, teraz uvažujem nad vyúčtovaním zahr.PC a nikde som v zákone nenašla, že by sa stravné mohlo vyplatiť aj v SK. Ja som to párkrát tak urobila, vyplatili sme v SK a teraz neviem, či je to správne, či zle. Teraz mám vypísať cesťák pre šéfov (v PP) a neviem si rady, či to vyplatiť v CZK alebo SK. ???Platný stav do 31.3.2005 bol, že na zahraničnú pracovnú cestu bola povinnosť poskytovať preddavok v cudzej mene §36 odst.2. V novom zákone platnom od 1.4.2005 boli doplnenené a zmenené v § 36 odst.2,5,6,7, kde sa hovorí, že môžeš poskytnúť preddavok aj v mene inej ako je danú pre príslušnú krajinu /odst.2/. Po dohode zo zamestnancom vyúčtovanie rozdielu poskytnútého preddavku v zahraničnej mene môže byť v slovenskej mene /odst.5,6/.
Napr: poskytneš preddavok 50 CZK nárok je 100 CZK - rozdiel môžeš vyplatiť po dohode zo zamestnancom v slovenskej mene. To isté je aj v prípade ak mal vyšší preddavok.
V tvojom prípade, by som to riešila vyplatením stravného v CZK aj keď si nesplnila podmienku poskytnutie preddavku.
Chobot
01.07.05,08:15
Neplas ju, kludne to môze vyplatit v SKK. A ten preddavok je zamestnávatel povinný poskytnút len v prípade, ak zamestnanec o to poziada.
Anonymka
01.07.05,08:21
No pred platnosti nového zákona bolo povinné poskytnúť preddavok. My sme tak neurobili. Môže byť z toho problém?
Chobot
01.07.05,08:25
Tá povinnost bola rovnako ako teraz - ked zamestnanec poziada, tak poskytnes. Ak nepotrebuje preddavok (napr. má vlastné peniaze), tak si to vyúctuje az potom, po skoncení SC.
Anonymka
01.07.05,08:35
A niečo sa tam píše aj o takom preddavku, že mu zamestnávateľ zapožičia platobnú kartu. To mám uviesť do cesťáku?
Denda
01.07.05,08:42
A niečo sa tam píše aj o takom preddavku, že mu zamestnávateľ zapožičia platobnú kartu. To mám uviesť do cesťáku?Banková karta sa bežne používa vo firmách,kde zamestnanci často chodia na zahraničné pracovné cesty. Všetky platby kartou zamestnanca účtuješ ako preddavky poskytnuté zamestnancovi a pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnanca/ povinnosť do 10 dní po skončení PC/ mu tieto preddavky započítaš. To isté platí aj pri poskytnutí preddavku z valutovej pokladni.
Chobot
01.07.05,08:45
Zákon umoznuje aj taký spôsob poskytnutia. Asi to tam uviedli, aby to bolo jasné, ze aj to je splnenie povinnosti, aj ked vlastne hotovost nedostane. Vo firmách, kde som doteraz robil to nebolo (okrem členov predstavenstva, ktorí zvyknú mat kartu trvale pridelenú).

Sú s tým spojené dodatocné náklady - cena karty, poplatky za výber v hotovosti, mozná strata,... Najjednuduchsie je dat zamestnancovi cash alebo cestovné seky (aj ked aj tam je poplatok, cize nakoniec dostane menej). My chodievame do AT na jeden den a zálohu neberieme. Skoda zatazovat pokladnícku 2x, raz pri zálohe a potom pri vyúctovaní kvôli pár desiatkam EUR.
Anonymka
01.07.05,08:50
Tak fajn. To len preto ma napadlo, lebo (ide o šéfov) boli na služobke v ČR a brali kartu. Vybrali z účtu 4000 CZK. Tak teraz ako? Zaúčtujem klasicky dotáciu pokladne a potom im z toho vyplatím stravné, nie? Nerada by som účtovala o preddavku.
Jana Acsová
01.07.05,09:00
Navrhujem účtovanie CP:

512/333 vyúčtovanie
335/221 čerpanie kartou na SC
333/335 vyúčtovanie zálohy vyčerpanej kreditkou
333/211 zostatok k vyúčtovaniu
Ak máš KK doporučujem účtovať cez záväzok a vykrývať ho vyššie naznačeným účtovaním, nakoľko záloh t.j. čerpania z účtu cez kartu môže byť viac a vtedy je to podľa môjho názoru najprehľadnejšie tak, ako uvádzam.