kvetinka77
08.11.07,08:30
Prajem pekný deň milí priatelia :-)
chcela by som Vás poprosiť o radu, od roku 2003 až do 15.1.2007 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer, od 16.1.2007 som dala výpoveď a bola som evidovaná na úrade práce a v septembri som požiadala o nenávratný príspevok na podnikanie, ten som dostala a založila som si živnosť... som však momentálne tehotná a termín mám už v apríli 2008, zatiaľ som nebola dobrovoľne nemocensky poistená, a teraz už vlastne nebudem ani spĺňať podmienky z dobrovoľného poistenia na vyplatenie matersjek dovolenky... neviem, čo mám robiť, keďže uplynula aj ochranná doba 6 mesiacov, tak mi materskú nebudú môcť vyplatiť ani z trvalého pracovného pomeru... známa mi poradila, že keby som sa teraz zamestnala, nemocenské sa v takomto prípade naščitáva... mohla by som sa zamestnať aspoň na nejaký čas u známeho, len neviem, ako by to bolo s dotičným, kt. mi pomôže, aké povinnosti pre neho vyplývajú, mohol by mi dať výpoveď , alebo by som mohla skončiť v skúšobnej dobe... bude sa to aj tak počítať, alebo teoreticky, keby mi výpoveď nedal, musí z mňa odvody platiť on, keď nastúpim na materskú... a čo so SZČO, nemusela by som vrátiť príspevok, keď budem tehotná, a nebudem nejaký čas môcť vykonávať činnosť, prípadne keď sa na ten krátky čas zamestnám? kto by mi s tým vedel pomôcť....
je to strašne zložitá situácia.. keby ste ma aspoä vedeli na niekoho odporučiť, lebo na soc. poisťovni je veľká ochota... :-(
sdrečná vďaka! akákoľvek rada mi pomôže!!!!
janka
brčko
08.11.07,16:30
Čo sa týka nenávratného príspevku, neviem poradiť, treba sa spýtať na úrade, ktorý ti ho poskytol (predpokladám úrad práce ...). Čo sa týka materského skúsim.
Predpokladám, že povinné nemocenské poistenie ako SZČO zatial neplatíš a ani ku dnu nástupu na materské platiť nebudeš. Tiež si neplatíš dobrovolné nemocenské poistenie. Kedže tvoj pracovný pomer trval do 15.1.07, máš veľkú šancu získať nárok na materské ako zamestnanec. Musíš však splnať tieto podmienky:
-270dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred predpokladaným termínom pôrodu,
- byť nemocensky poistená, byť v ochrannej lehote alebo poberať nemocenské dávky do termínu nástupu na materské.
Škoda, že nepíšeš presný dátum predpokladaného termínu pôrodu(PTP), lebo je v tvojom prípade podstatný. Ak máš PTP napr. 15.4.2008, tak v období dvoch rokov pred pôrodom t.j. v období od 15.4.2006 do 14.4.2008 si bola zatial nemocensky poistená v období 15.4.06 až 15.1.07 čo je tuším 276dní. - prvú podmienku máš už teraz splnenú. Ak máš PTP napr.30.4.2008 , tak si bola nemocensky poistená len 261dní a ešte ti 9dní chýba.Minimálne tolko kalendárnych dní musí trvať tvoj nový pracovný pomer (PP). Takže podla tvojho termínu (musí to byť ten termín, čo ti neskôr napíše lekár na žiadosť o materské)si vypočítaj, či splnaš podmienku 270dní, resp. kolko dní ti chýba.
Druhú podmienku momentálne nesplnaš. Ochranná lehota z tvojho posledného PP bola len 42dní (nie 6mesiacov,lebo v čase ukončenia PP si nebola tehotná).
Preto rada pre teba:
Uzatvor nový PP. Minimálny počet dní k splneniu 270dní si sama vypočítaj (možno nechaj nejakú rezervu, kvôli možnému posunutiu termínu?). Po skončení tohto pracovného pomeru,či už v skúšobnej dobe alebo napr.dohodou (aj keby PP trval len jediný den) budeš v ochrannej lehote 6 mesiacov, počas ktorej máš nárok na nemocenské dávky, teda aj na materské. Výška materskej sa ti bude rátať z nového PP.
Tiež je možnosť uzatvoriť tento PP pred nástupom na materskú s tým, že aj počas MD budeš stále ich zamestnancom. Výhoda je, že by si bola počas MD nemocensky poistená a tiež dôchodkovo poistená aj do dňa pôrodu (ak nastúpiš na MD v ochrannej lehote, budeš dôchodkovo poistená až odo dna pôrodu, teda ak podáš prihlášku na SP) Nevýhoda je, že zamestnávatel má s tým viac papierovania a počas MD ti vzniká nárok na dovolenku. Tiež by si to nemusela stihnúť, ak by si mala pred nástupom na MD zdravotné problémy (aj ked nežiadúce ale možné) a bola by si napr. v nemocnici (ak by si bola v ochrannej lehote, môžeš poberať pred materskou nemocenské).
veronikasad
08.11.07,16:43
Prajem pekný deň milí priatelia :-)
chcela by som Vás poprosiť o radu, od roku 2003 až do 15.1.2007 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer, od 16.1.2007 som dala výpoveď a bola som evidovaná na úrade práce a v septembri som požiadala o nenávratný príspevok na podnikanie, ten som dostala a založila som si živnosť... som však momentálne tehotná a termín mám už v apríli 2008, zatiaľ som nebola dobrovoľne nemocensky poistená, a teraz už vlastne nebudem ani spĺňať podmienky z dobrovoľného poistenia na vyplatenie matersjek dovolenky... neviem, čo mám robiť, keďže uplynula aj ochranná doba 6 mesiacov, tak mi materskú nebudú môcť vyplatiť ani z trvalého pracovného pomeru... známa mi poradila, že keby som sa teraz zamestnala, nemocenské sa v takomto prípade naščitáva... mohla by som sa zamestnať aspoň na nejaký čas u známeho, len neviem, ako by to bolo s dotičným, kt. mi pomôže, aké povinnosti pre neho vyplývajú, mohol by mi dať výpoveď , alebo by som mohla skončiť v skúšobnej dobe... bude sa to aj tak počítať, alebo teoreticky, keby mi výpoveď nedal, musí z mňa odvody platiť on, keď nastúpim na materskú... a čo so SZČO, nemusela by som vrátiť príspevok, keď budem tehotná, a nebudem nejaký čas môcť vykonávať činnosť, prípadne keď sa na ten krátky čas zamestnám? kto by mi s tým vedel pomôcť....
je to strašne zložitá situácia.. keby ste ma aspoä vedeli na niekoho odporučiť, lebo na soc. poisťovni je veľká ochota... :-(
sdrečná vďaka! akákoľvek rada mi pomôže!!!!
janka
Dobu poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch splňaš, preto stačí, aby si sa zamestnala pre nástupom na materskú na pár dní u nového zamestnávateľa s čo najvyšším vymeriavacím základom. Odvody zaplatí len z tých pár dní. Pracovný pomer treba uzatvoriť na dobu určitú. Uplynutím tejto doby prac.pomer končí a zamestnávateľovi už neplynú žiadne povinnosti. Materskú 28 týždňov ti bude vyplácať sociálna poisťovňa, potom ďalej do 3 rokov veku dieťaťa rod.príspevok UPSVaR.
Má zamestnávateľ už nejakých zamestnancov a vie aké sú jeho povinnosti pri prihlasovaní a ukončení prac.pomeru ?

---------
Veronika
Katy a R
09.11.07,17:58
Ja k tomu príspevku na samozamestnanie - vrátiť by si musela, keby si ukončila činnosť SZČO - alikvotnu časť.
Ale ukončiť činnosť SZČO nemusíš, aj keď sa zamestnáš. Keď budeš na materskej, môžeš činnosť pozastaviť - je to ospravedlniteľný dôvod. A po materskej pokračovať v činnosti ďalej.
Ak by si predsa len chcela ukončiť - tak čo najneskoršie - aby si vracala čo najmenej z dotácie.
kvetinka77
12.11.07,13:12
srdečná vďaka Brčko :-)
ja som to už trochu preverovala na sociálke...len tam veľmi nechcú poradiť, ale viem teda, že pre mňa by bolo najideálnejšie zamestnať sa ... no termín mám ca 17.3.2008 , tak spĺňam teda tých 270 dní :-) len ešte jedna prosba o radu, čo by bolo lepšie, výhodnejšie pre mňa, zamestnať sa ( teda uzatvoriť TPP) ešte tento rok, alebo budúci? alebo to nerozhoduje? a aký je teraz najvyšší vymeriavací základ? ešte jedna otázočka, materská sa vypočíta, len z tohoto pracovného pomeru? nenaščítava sa to nejako a nedelí celkovým počtom?

Vopred ďakujem za odpoveď !!
kvetinka :-)
kvetinka77
12.11.07,13:22
srdečná vďaka Veronika aj tebe za info :-)
s niekym známym sa dohodnem, čo ma zamestná na ten krátky čas, ( majú skúsenosti so zamestnancami :-) je to dlhoročná firma ) len je lepšie ešte tento rok, alebo tesne pred nástupom na materskú?pre zamestnávateľa je pravdaže lepšie na dobu určitú, keď tam bude evidovaná ďalej, tak sú povinný posielať len výkazi, ale nič nebudú platiť, že? a pre mňa by bolo výhodnejšie keby som bola na neurčito, aby ten nástup na materskú bol ešte keď budem zamestnaná? ste vštci veľmi zlatí, že ste mi pomohli a poradili!
ďakujem
*Janka*
veronikasad
12.11.07,14:22
srdečná vďaka Veronika aj tebe za info :-)
s niekym známym sa dohodnem, čo ma zamestná na ten krátky čas, ( majú skúsenosti so zamestnancami :-) je to dlhoročná firma ) len je lepšie ešte tento rok, alebo tesne pred nástupom na materskú?pre zamestnávateľa je pravdaže lepšie na dobu určitú, keď tam bude evidovaná ďalej, tak sú povinný posielať len výkazi, ale nič nebudú platiť, že? a pre mňa by bolo výhodnejšie keby som bola na neurčito, aby ten nástup na materskú bol ešte keď budem zamestnaná? ste vštci veľmi zlatí, že ste mi pomohli a poradili!
ďakujem
*Janka*
Ak splňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, materské sa ti vypočíta z príjmu posledného zamestnávateľa. Nemusíš byť zamestnaná v čase nástupu na MD - platí do ochranná doba 6 mesiacov

------
Veronika