encik
08.11.07,09:01
Prosím o radu, čo je výhodnejšie a prečo? Založenie s.r.o. s účasťou zahraničnej firmy, alebo založenie len organizačnej zložky s.r.o. zahraničnej firmy na Slovensku? A ak viete aké sú postupy a poplatky?
Ďalej by som sa chcela opýtať, či je správne, že pri založení s.r.o. je potrebné vložiť 120.OOO,- Sk a zbytok vkladu do 200.000,- splatiť napr. do 3.rokov, čo sa spíše v zakladateľskej listine? Prosím o radu, súrne. Moc ďakujem
zalobaba
08.11.07,10:54
Podľa mňa je nielen výhodnejšie, ale aj jednoduchšie založiť SRO. Poplatky výjdu takmer rovnako, povedala by som, že pri organizačnej aj trochu viac, pretože od 01.10.2007 ak budeš mať vedúceho organizačnej zložky občana inej republiky, bude potrebné, aby mal v SR vybavený min. dlhodobý pobyt..... takže tam poplatky navyše a to už nehovorím o strate času a papierovačkách. A do spoločenskej si napíš, že 200-tis bolo splatených, a máš po dileme....
encik
08.11.07,12:42
No ale keď máme len 120 tisíc, ten vklad musí byť overený notárom, či nie? Alebo stačí napísať že bol daný v hotovosti a vypísať len príjmový blok. Nemám totiž žiadne skúsenosti so zakladaním s.r.o. a názory známych sú rôzne. Budem vďačná za každú radu. Ďakujem
PavolG
09.11.07,06:45
Ahoj, nevadi ze peniaze naozaj nemas. dolezite je ze jeden (spravca vkladu) spise a prehlasi, ze tie peniaze ma od spolocnikov a basta.
Ak si spolocnici nedoveruju, da sa urobit (ale to uz je bokom mimo postupu zakladania sro, a ani sa to nkde nebude ukazovat) zmluva o tom, ze spravca ako osoba pozicat spolocnikovi peniaze, pre pripad ze by ich spolocnik nedoplatil. ale to je o inom . Takze aby som to nemotal, zhrniem. peniaze netreba mat, staci vyhlasenie spravcu vkladu, ze peniaze ma vo vyske X od spolocnika Y a je potom ich po zalozeni vlozi papierovo do pokladne. akonahle zacne firma existovat a zacne nieco platit, budete to platit zo svojich penazi, cize akoze z pokladne, kym to bud neminiete tych 200 000, alebo kym ich tam skutocne nevlozite.
Palo
Danila
09.11.07,07:03
Ahoj, nevadi ze peniaze naozaj nemas. dolezite je ze jeden (spravca vkladu) spise a prehlasi, ze tie peniaze ma od spolocnikov a basta.
Ak si spolocnici nedoveruju, da sa urobit (ale to uz je bokom mimo postupu zakladania sro, a ani sa to nkde nebude ukazovat) zmluva o tom, ze spravca ako osoba pozicat spolocnikovi peniaze, pre pripad ze by ich spolocnik nedoplatil. ale to je o inom . Takze aby som to nemotal, zhrniem. peniaze netreba mat, staci vyhlasenie spravcu vkladu, ze peniaze ma vo vyske X od spolocnika Y a je potom ich po zalozeni vlozi papierovo do pokladne. akonahle zacne firma existovat a zacne nieco platit, budete to platit zo svojich penazi, cize akoze z pokladne, kym to bud neminiete tych 200 000, alebo kym ich tam skutocne nevlozite.
PaloZ hľadiska účtovného, právneho, podnikateľského a kvality poradenstva je to z Tvojej strany úplna katastrofa. Prepáč, hľadala som dlho jemnejší výraz. Nepodarilo sa. Tak aspoň takto - :)
Danila
09.11.07,07:07
Prosím o radu, čo je výhodnejšie a prečo? Založenie s.r.o. s účasťou zahraničnej firmy, alebo založenie len organizačnej zložky s.r.o. zahraničnej firmy na Slovensku? A ak viete aké sú postupy a poplatky?
Ďalej by som sa chcela opýtať, či je správne, že pri založení s.r.o. je potrebné vložiť 120.OOO,- Sk a zbytok vkladu do 200.000,- splatiť napr. do 3.rokov, čo sa spíše v zakladateľskej listine? Prosím o radu, súrne. Moc ďakujemPre to, aby sme mohli radiť je potrebných viac informácií. Či sa bude jednať o s.r.o. jednoosobovú, alebo viacosobovú, aký je podnikateľský zámer zahraničnej firmy na Slovensku. V tom prípade ja osobne nevidím dôvod za každých okolností zakladať s.r.o., do úvahy môže prichádzať dcéra, organizačná zložka a pod. Závislé to je aj od toho, akú organizačnú hierarchiu bude zakladateľ uprednostňovať....
PavolG
09.11.07,07:11
V pohode, nech sa paci, nemam s tym problem. Zivot je taky a viem o mnoooohych firmach (aj co presli danovymi kontrolami) a su OK. Vies, tento stav ma vecsinou skupina ludi, co idu poskytovat sluzby. nieco co vedia predat skoro hned a nepotrebuju dokopy nic. Napr, sprava pocitacovej siete u zakaznika a pod. Proste spolocnici vedia, ze prasulky budu, treba len mat srocku, aby mali kam prasulky prist. nakupovat najprv nic netreba, potom sa to "doladi". Takze tak. Toto je moj nazor, nebite ma zan.
Palo
encik
09.11.07,12:55
Šlo by o sro, kde spoločníkom by bola sro z ČR a 2fyzické osoby zo SR. Podnikanie by bolo v stvebníctve. Ja si myslím, že aj účto je jednoduchšie v sro., lebo v org.zložke sa musí robiť na Slovensku a keďže je sro. česká, musí sa skompletovať v Čechách, si myslím. Tak ako PavolG rozmýšľal, rozmýšľala som aj ja, ale myslela som že vklad musí byť urobený pred notárom, aby to bolo dôveryhodné, alebo vložený na účet o čom svedčí výpis z účtu.
Danila
09.11.07,13:36
V pohode, nech sa paci, nemam s tym problem. Zivot je taky a viem o mnoooohych firmach (aj co presli danovymi kontrolami) a su OK. Vies, tento stav ma vecsinou skupina ludi, co idu poskytovat sluzby. nieco co vedia predat skoro hned a nepotrebuju dokopy nic. Napr, sprava pocitacovej siete u zakaznika a pod. Proste spolocnici vedia, ze prasulky budu, treba len mat srocku, aby mali kam prasulky prist. nakupovat najprv nic netreba, potom sa to "doladi". Takze tak. Toto je moj nazor, nebite ma zan.
PaloJe to len rôzny pohľad na vec. Zo strany ekonóma a zo strany podnikateľa. To je všetko, nikto Ťa nebude biť. A je niekoľko dôvodov, prečo takýmto spôsobom vklad neurobiť, ale to je už o inom.:)
PavolG
12.11.07,13:49
Ok, ale spet k teme. Moj osobny nazor je zalozit si sro na SK a nie org.zlozku. hlavnou vyhodu tohoto riesenia vidim v lepsej oddelenosti financnych tokov a teda prislusne (ne)zdanenie. Taktiez SK sro moze ak by bolo treba vlastnit nehnutelnost (sklad, kancel....) na Slovensku.
(Jedina prakticka) vyhoda org zlozky je ze nie je treba skladat zakladne imanie, ale to by nemal byt problem, kedze ides fungovat v stavebnictve a spolocnikmi je uz existujuca CZ sro... ved tych 200 000 nakoniec tak ci tak zlozite, treba kupit material, alebo zaplatit nejakych dodavatelov, kupit mobil :-), prenajat kancel a pod... a taktiez naklady na registraciu Sro si mozes dat do nakladov, takze ich scucnes z tych akozesplatenych 200 000, vyplatenim naspet tomu, co tie kolky zaplatil.
Org, zlozka by mohla mat zmysel, ak by materska firma poskytovala majetok na podnikanie, (auto? technologia..) tak aby ostala v povodnom majetku a nie v majetku novej zlozky. Lenze tym padom by nova zlozka nemala naklady. O to ti asi neide.... ale moznost tu je...
Org zlozka ma podla mna vyznam len pri sluzbach, kde je moznost nejako vyuzit iny pravny system materskej firmy a medzinarodne zmluvy (SR zakony platia nadalej, ale medzinardne zmluvy mau prednost nad nardnmi zakomni). Takze videl by som to pre povedzme nejake obchodne poradenstvo, bankove sluzby (ine licencovanie..), financny makler, alebo nejake ine tazkomilionove haluze. Stavebnictvo by som ja osobne tam asi nevidel ako vhodne....
Ale....
ak ste firma v CZ a aj na SK a mate celkom dobry obrat/zisk, mozno by nebolo od veci zalozit Europsku Spolocnost SE, a vyuzit jej vyhody. Je to drahsie rieseni, ale moze (v zavislosti od obratov) poskytnut lepsie vyuzitie danovych systemov VSETKYCH krajin v ramci EU, bez nutnosti registrovat/zakladat nove firmy v jednotlivych krajinach....
Vseci vieme, ze niektore veci su danovo uznatelne v rakusku bez mihnutia oka a u nas to ide do danovo neuznatelnych poloziek.... a ine... ale to je asi uz fakt uplne od povodnej temy... asi by sa zisla nova:-)
Palo
manga
14.11.07,07:05
mam mozno obdobny problem len v SR .. firma A zalozila firmy B a C s tym, ze je zakladajucim spolocnikom tychto firiem ... v zaklad.listine je napisane ze spravcom vkladu je firma A a nie je mi tam dost jasne ze ako do kedy mame splatit ZI.. pravnicka mi na to povedala, ze ZI staci ak budeme mat v prvom danovom priznani zohladnene a staci ak bude aj v majetku. Takze ak tomu dobre rozumiem, firma A prefakturuje majetok (zariadenie predajne) nakupeny pre firmu B este pred zalozenim a tym je ZI vybavene ?!?! a detto aj pre firmu C ?!?!!? lenze co ak je v prehlaseni spravcu vkladu napisane, ze ZI je tvorene penaznym vkladom zakladajuceho spolocnika - firma A ?! som z toho nejaka zmatena... no a ked mam taketo frimicky :-P, tak robim konsolidovanu zavierku ?!? :( dakujem velmi pekne za radu.......
encik
15.11.07,08:24
Ďakujem za odpoveď, celkom som sa v nej zorientovala, ale škoda, že ma napadlo sa pýtať na porade o radu až teraz, lebo už česká sro. požiadala o vydanie živnosti na základe dodatku k spoločenskej zmluve o založení org.zložky, kde vedúcim bude občan SR. To by zas musela požiadať o zrušenie a vydanie nového živn. oprávnenia, čo si myslím, že by tiež bolo asi možné, pokiaľ si nedali žiadosť na Obch. register o zaregistrovanie org. zložky. Ak môžeš, poraď ešte v tomto. Díky
PavolG
16.11.07,08:57
Presne ako pises. Sice zbytocne poplatili na zivnourade, ale stoji to zato to zrusit. mozno sa da s tetusami dohonut (ak nie je kolok uz nalepeny) ze sa to nejako preonaci, da sa nova ziadosta pod... osobna navsteva a sarm pozmozu. po papuli nedaju, ako vravi moja stara mama. prinajhorsom povedia ze treba zalatit novy kolok na zrusenie.
To vsetko za predpokladu ze to este nepodali na ochodny register. ak dali, tak vlastne podom uz bud nic, alebo zacat zrusovaci proces.
alebo nechat tak a v medzicase zalozit s.r.o. v pohode a poklide s rozumnym planovanim a potom zrusit org zlozku.
Palo
encik
21.11.07,08:09
Tak sa založila organizačná zložka s tým, že sa od nového roku založí s.r.o. Ešte by som chcela poprosiť, či nevieš ako dlho trvá, kým sa OR vyjadrí o zápise, a či odpovedajú aj na telofonické otázky o zápise. Ja im to totižto pomáham všetko vybavovať, ale poviem teda že na tých úradoch sú strašne neochotní. V podstate sa nič nedozvieš. Na OR mi povedali nech si zaplatím právnika, alebo naštudujem OZ, že nie sú poradenská služba. Ešteže je tu porada. Zatiaľ Díky.
PavolG
22.11.07,09:37
Presne ako ti povedali. oni nie su plateni podavat pravne rady. Teda nie len ze nie su plateni, ale maju to interne zakazane, lebo pravne poradenstvo sa moze vykonavat iba na zaklade spec. predpisu, treba mat vzdelanie a pod. Oni ti mozu (ak ich osobne poznas) nezavezne, ako osoba osobe nieco poradit, ale nema to pravnu vahu, neda sa to pouzit, neda sa tym argumentovat, ak by boli problemy. Ale ak to co ziadas je v sulade s tym co je platne tak ti o tom rozhodnu kladne (povecsine).
Ako dlho nieco trva na uradoch? No, predpokladam ze mas viac nez 18 rokov a nieco si uz o zivote na SK zistila :-(
ale inac OR ma 10 prac dni aby sa vyjadril a spracoval. Predlzenie moze nastat, ak ti nieco chyba, je zle a pod.... tak potom sa to zastavuje, dokial nezjednas napravu. alebo sa uplne zamietne a mozes zacat znova.
A este poznamka co si neodpustim :-) je jasne ze vsetci chceme usetrit tazko vydrete penaaze, ale ak chces riesit nejaku nie celkom typicke zalozenie s.r.o., ver mi ze tych 10tacov navyse co das za pravnika, co to vie robit sa ti vyplati, lebo ak to neurobi ak to chces, tak je to jeho skoda/smola. ak mas podavat opravy a zmeny na OR, apod. tak tie kolky sa rychlo vysplhaju na tie iste (ak nie vecsie) poplatky. O case ani nehovorim.
Ako to niekot povedal? Nie som taky bohaty aby som si mohol dovolit lacne veci?

Takze na vsetko s rozumom.
Palo
Pistacio
25.11.07,12:43
cemsa spytat na zalozenie s.r.o potrebujem vklad 200 000?
Pistacio
25.11.07,12:49
som zivnostnik neplatca dph a cemsa stat platcom dph takze musim prejst na s.r.o? akyje postup?akmi niekto moze poradit budem mu vdačný
KEJKA
25.11.07,12:56
nemusíš prejsť na sro, len z dôvodu, že sa chceš stať platiteľom DPH.
Na založenie sro musí konateľ podpísať prehlásenie, že základné imanie je splatené.
Splatené môže byť aj v hotovosti.
KEJKA
24.05.08,09:37
....................zacat zrusovaci proces.
alebo nechat tak a v medzicase zalozit s.r.o. v pohode a poklide s rozumnym planovanim a potom zrusit org zlozku.
Palo
prosím .....ako čo najrýchlejšie zrušiť org.zložku v ČR?
Ten proces by mal byť jednoduchší ako pri sro, hádam netreba oznamovať vo vestníku apod...... nemáš s tým skúsenosť?
Miesto org.zložky bude fungovať novozaložená sro, takže majetok sa predá do novej firmy, zamestnanci prejdú tam. Stačí len zrušenie oznámiť na ŽÚ a OR? alebo naozaj bude treba postupovať obdobne ako v SR pri zrušení a likvidácii sro?
Ďakujem za radu.
KEJKA
25.05.08,07:31
posúvam.............