Katarína Cigánová
08.11.07,10:52
Dobrý den , prosím o názor , resp. radu v nasledovnej problematike.
Firma dovezie tovar z tretích krajín do colného skladu. Skôr ako tovar prejde do voľného obehu , firma tento tovar predá na colnom sklade . Je predaj takéhoto tovaru oslobodený od DPH , alebo má byt s DPH ?
/ Kupujúci je sloveský subjekt /.
Ďakujem za odpoveď.
emgeton
08.11.07,09:54
Dobrý den , prosím o názor , resp. radu v nasledovnej problematike.
Firma dovezie tovar z tretích krajín do colného skladu. Skôr ako tovar prejde do voľného obehu , firma tento tovar predá na colnom sklade . Je predaj takéhoto tovaru oslobodený od DPH , alebo má byt s DPH ?
/ Kupujúci je sloveský subjekt /.
Ďakujem za odpoveď.

Predaj tohoto tovaru nie je predmetom dane.
Katarína Cigánová
08.11.07,10:01
Ešte mám potom jednu otázku. Ak firma - neplatitel DPH má obrat iba z predaj na colnom sklade / čo nie je predmetom dane / , započítava sa takýto obrat do povinnosti pre registráciu DPH ? ďakujem za odpoveď.
emgeton
08.11.07,10:12
Nie. Obrat sa počíta z plnení s miestom dodania v tuzemsku s výnimkou ......
Pozrite vypracované otázky.
Nikolous
13.11.07,15:03
Predaj tovaru z colného skladu medzi dvoma slovenskými subjektami je predmetom DPH, máme s týmto veľmi nepríjemú skúsenosť z daňovej kontroly. Pozrite par.2 zákona, všetky náležitosti pre predmet dane sú splnené a nikde inde v zákone predaj z colného skladu nie je od DPH oslobodený. V prípade záujmu poskytnem bližšie info.
Excise Duty
13.11.07,19:02
Predaj tovaru z colného skladu medzi dvoma slovenskými subjektami je predmetom DPH, máme s týmto veľmi nepríjemú skúsenosť z daňovej kontroly. Pozrite par.2 zákona, všetky náležitosti pre predmet dane sú splnené a nikde inde v zákone predaj z colného skladu nie je od DPH oslobodený. V prípade záujmu poskytnem bližšie info.

Citovať jedno ustanovenie zákona vytrhnuté z kontextu celého zákona je nesprávne. Ak dôjde k predaju tovaru v colnom sklade kdekoľvek na území EÚ, teda nielen na Slovensku, nemôže byť takýto predaj predmetom dane. Dovezený tovar, ktorý je pod colným dohľadom a ešte nebol prepustený do colného režimu voľný obeh, nie je tovarom spoločenstva, preto sa naň nemôže uplatniť daňový predpis. Ustanovenie § 2 ods. 1 písm. d) zákona o DPH hovorí len o tom, že predmetom dane je aj dovoz tovaru do tuzemska. Takýto tovar sa však zdaní až vtedy, keď vznikne daňová povinnosť a tá pri dovoze tovaru vzniká v jednotlivých prípadoch taxatívne vymenovaných v ustanovení § 21 ods. 1. Podľa ods. 2 citovaného ustanovenia je dňom vzniku daňovej povinnosti deň prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo deň, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia. Daň je splatná v lehote pre splatnosť cla podľa colných predpisov. Oslobodenie od dane s tým nemá nič spoločné. Myslím, že by bolo zaujímavé poskytnúť bližšie informácie.
Nikolous
14.11.07,15:33
Rovnaký názor ako Excise Duty som do daňovej kontroly zastával aj ja. Z priloženého stanoviska DR vyplýva, že predaj v rámci colného skladu je predmetom dane. V praxi to potom vyzerá tak, že odberateľ má zdvojenú DPH na vstupe - raz na faktúre pri nákupe v colnom sklade a druhý krát vyrubením na JCD, keď sa tovar z colné skladu vyclí (takže máme samé nadmerné odpočty :) ...).
Zita5
14.11.07,15:44
Aj priložený link súvisí úzko s touto témou , i keď sa mi zdá , že zadávateľka položila na Porade otázku inak ako ju položila do PORADCU a DÚ ..

http://www.porada.sk/t65018-dph-a-colny-sklad.html
Katarína Cigánová
14.11.07,15:54
ja mám dojem , že som otázku formulovala rovnako do Paradcu aj na DU aj na Porade . Takýto tovar je predmetom DPH a podlieha daňovému režimu DPH. Také je stanovisko DR aj Poradcu
11richard
30.09.08,12:26
Aj napriek tomu , že daňové orgány s tým ešte stále majú problém, tento tovar, ktorý nemá štatút slovenského tovaru sa na colnom sklade nezdaňuje.