ami05
08.11.07,10:38
DObrý deň. Mám takýto problém. Otec spoluvlastní s jeho sestrou v pomere 1:1 rodinný dom 17 rokov. Otec má v dome trvalý pobyt, jeho sestra nie. Keďže dom potrebuje rekonštrukciu a oni nemajú dosť finančných prostriedkov, rozhodli sme sa s manželom, že do domu investujeme nejaké peniaze a budeme tam víkendovo bývať. Otázka je, či získať dom darovaním od obidvoch s tým, že otcovu sestru neoficiálne vyplatíme a otec tam bude mať vecné bremeno, alebo to riešiť kúpno-predajnou zmluvou - dá sa aj v takomto prípade zriadiť vecné bremeno ? musí niekto platiť nejaké dane ? treba zmalecký posudok alebo dáme do zmluvy sumu na akej sme sa dohodli ? Vite poradiť, čo by bolo výhodnejšie pre všetkých zúčastnených. A ešte idem vyplatiť aj svoju sestru ako potenciálnu dedičku 1/4 domu - treba aj toto nejako zazmluvniť ? Ďakujem za každú radu. Adriana
ami05
09.11.07,05:54
A ešte by ma zaujímalo, že či sa vprípade kúpno-predajnej zmluvy dá na nehnuteľnosť zriadiť vecné bremeno. Ďakujem
vieroslava
09.11.07,06:19
Určite to riešte kúpnopredajnou zmluvou. Vecné bremeno môžete zriadiť aj v kúpnopredajnej zmluve. Do zmluvy dáte cenu, na akej ste sa dohodli. Suma, ktorú vyplatíte otcovej sestre môže byť rozdielna od tej, ktorú vyplatíte otcovi. Otec môže potom tú sumu darovať Vašej seste. Nepotrebujete ani znalecký posudok, ani neplatíte žiadnu daň z prevodu. Daň sa však neplatí za predpokladu, ak otec a jeho sestra dom vlastnia dlhšie ako 5 rokov, ak tam nemajú trvalý pobyt, alebo 2 roky aj s trvalým pobytom.
ami05
13.11.07,06:06
Ďakujem za odpoveď. Určite to spravíme kúpno-predajnou zmluvou, chcela som sa opytat, ci nemate niekto vzor kupno-predajnej zmluvy s vecnym bremenom. Chcela by som si zmluvu urobit sama, lebo v BA za to pravnici pytaju dost vela penazi a ja tak trochu pracujem s tvorbou zmluv, aj ked trosku ineho charakteru, tak by som to chcela skusit. Dakujem velmi pekne a prajem pekny den.