i&g
08.11.07,10:41
Dobrý deň, prosím Vás poradí mi niekto ako mám zaúčtovať vrátenie daňového bonusu z DÚ do pokladničného denníka?
vikinka
08.11.07,09:44
Znamienkom mínus z výdavkov celkom a z kolonky mzdy.
Rozalka
08.11.07,09:45
Dobrý deň, prosím Vás poradí mi niekto ako mám zaúčtovať vrátenie daňového bonusu z DÚ do pokladničného denníka?
To záleží od toho, kde máš zaúčtované vyplatenie DB zamestnancom.
1. Ak medzi VOZD, tak tamtiež, mínusom
2. ak medzi VNZD, tak medzi PNZD.
V súčasnosti to nie je riešené v opatrení, ale dáva to zds (=zdravý sedliacky rozum). V návrhu Opatrenia, ktoré by malo vstúpiť do platnosti od 1.1.2008, je tento problém riešený podľa bodu 1.
veronikasad
08.11.07,11:14
To záleží od toho, kde máš zaúčtované vyplatenie DB zamestnancom.
1. Ak medzi VOZD, tak tamtiež, mínusom
2. ak medzi VNZD, tak medzi PNZD.
V súčasnosti to nie je riešené v opatrení, ale dáva to zds (=zdravý sedliacky rozum). V návrhu Opatrenia, ktoré by malo vstúpiť do platnosti od 1.1.2008, je tento problém riešený podľa bodu 1.
Prečo daňový bonus účtuješ ako VNZD ? Ako ti potom "sedia" mzdy v učto?

----------
Veronika
Rozalka
08.11.07,19:09
Re: Vrátenie daňového bonusu
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Rozalka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/64592-vratenie-danoveho-bonusu-post564456.html#post564456)
To záleží od toho, kde máš zaúčtované vyplatenie DB zamestnancom.
1. Ak medzi VOZD, tak tamtiež, mínusom
2. ak medzi VNZD, tak medzi PNZD.
V súčasnosti to nie je riešené v opatrení, ale dáva to zds (=zdravý sedliacky rozum). V návrhu Opatrenia, ktoré by malo vstúpiť do platnosti od 1.1.2008, je tento problém riešený podľa bodu 1.

Prečo daňový bonus účtuješ ako VNZD ? Ako ti potom "sedia" mzdy v učto?

----------
Veronika

Účtujem v PÚ, tam taký problém nemám. Ale prečo nie? veď ide o vyplatenie bonusu v mene daňového úradu. Dalo by sa o tom polemizovať, lebo aj DPH zaplatíš dodávateľovi a potom si z DÚ uplatníš, a predsa DPH neúčtujeme do VOZD a potom do VOZD mínusom. :)
Johanka
08.11.07,19:17
Neviem ,či je o čom polemizovať. Vyplatený daňový bonus sa účtuje ako VOZD, pretože je súčasťou vyplatenej mzdy. Nie vždy sa daňový bonus platiteľovi dane vracia - ak sú preddavky na daň vyššie ako suma daňového bonusu, odvedie sa o sumu DB menej ....
veronikasad
08.11.07,19:17
Re: Vrátenie daňového bonusu
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Rozalka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/64592-vratenie-danoveho-bonusu-post564456.html#post564456)
To záleží od toho, kde máš zaúčtované vyplatenie DB zamestnancom.
1. Ak medzi VOZD, tak tamtiež, mínusom
2. ak medzi VNZD, tak medzi PNZD.
V súčasnosti to nie je riešené v opatrení, ale dáva to zds (=zdravý sedliacky rozum). V návrhu Opatrenia, ktoré by malo vstúpiť do platnosti od 1.1.2008, je tento problém riešený podľa bodu 1.

Prečo daňový bonus účtuješ ako VNZD ? Ako ti potom "sedia" mzdy v učto?

----------
Veronika

Účtujem v PÚ, tam taký problém nemám. Ale prečo nie? veď ide o vyplatenie bonusu v mene daňového úradu. Dalo by sa o tom polemizovať, lebo aj DPH zaplatíš dodávateľovi a potom si z DÚ uplatníš, a predsa DPH neúčtujeme do VOZD a potom do VOZD mínusom. :)
Sme v téme jednoduché účtovníctvo a neviem čo to má spoločné s DPH

---------
Veronika
Johanka
08.11.07,19:25
Účtujem v PÚ, tam taký problém nemám. Ale prečo nie? veď ide o vyplatenie bonusu v mene daňového úradu. Dalo by sa o tom polemizovať, lebo aj DPH zaplatíš dodávateľovi a potom si z DÚ uplatníš, a predsa DPH neúčtujeme do VOZD a potom do VOZD mínusom. :)

Pomiešali sa nám hrušky s jabĺčkami :).

DPH neúčtujeme do VOZD z prozaického dôvodu. V zmysle § 21 ods.2 písm.i/ DPH nie je daňovým výdavkom ;)

(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
...
i) daň z pridanej hodnoty u platiteľov tejto dane s výnimkou prípadov uvedených v § 19 ods. 3 písm. k) a s výnimkou dodatočne vyrubenej dane z pridanej hodnoty za minulé zdaňovacie obdobia účtovanej ako náklad,
Rozalka
08.11.07,19:43
Neviem ,či je o čom polemizovať. Vyplatený daňový bonus sa účtuje ako VOZD, pretože je súčasťou vyplatenej mzdy. Nie vždy sa daňový bonus platiteľovi dane vracia - ak sú preddavky na daň vyššie ako suma daňového bonusu, odvedie sa o sumu DB menej ....
Zato som v mojej pôvodnej odpovedi napísala, že účtovanie vráteného DB záleží od toho, ako sa to vyplatenie DB účtovalo .... Aj to je pravda, že doteraz to nerieši žiadne opatrenie - až po novom roku. Čítala som v jednom zápise z kontroly dane z príjmov FO, keď DB vyplatený v decembri nebol uznaný za daňový výdavok (našťastie malá suma).
SMartina
20.01.08,13:07
Ahojte. Potrebovala by som vedieť či je správne takéto zaúčtovanie miezd a daňového bonusu v JU.
Zamestnanec má mzdu 6.933,- Sk a daňový bonus: 4.995,- Sk, to je spolu vyplatené pre zamestnanca: 11.928,- Sk.
Urobím si predpis v ostatných záväzkoch na mzdu toho zamestnanca, potom z pokladne dám úhradu mzdy 11.928,- Sk do kolónky 24-mzdy (Olymp). Mzda a daňový bonus je vyplatený.
Potom príde daňový bonus z DÚ na účet v hodnote: 4.995,- Sk. Zaúčtujem to do kolónky 24-mzdy: mínusom.
Je to takto v priadku?
Alebo mám zaúčtovať mzdu 6.933,- Sk zvlásť a vyplatenie daňového bonusu: 4.995,- zvlásť a potom keď príde z DÚ daň. bonus tak mínusom do kolónky mzdy?
Čo je z toho správne? Ďakujem. ;)
Zoltán Kovács
20.01.08,13:11
Ahojte. Potrebovala by som vedieť či je správne takéto zaúčtovanie miezd a daňového bonusu v JU.
Zamestnanec má mzdu 6.933,- Sk a daňový bonus: 4.995,- Sk, to je spolu vyplatené pre zamestnanca: 11.928,- Sk.
Urobím si predpis v ostatných záväzkoch na mzdu toho zamestnanca, potom z pokladne dám úhradu mzdy 11.928,- Sk do kolónky 24-mzdy (Olymp). Mzda a daňový bonus je vyplatený.
Potom príde daňový bonus z DÚ na účet v hodnote: 4.995,- Sk. Zaúčtujem to do kolónky 24-mzdy: mínusom.
Je to takto v priadku?
Alebo mám zaúčtovať mzdu 6.933,- Sk zvlásť a vyplatenie daňového bonusu: 4.995,- zvlásť a potom keď príde z DÚ daň. bonus tak mínusom do kolónky mzdy?
Čo je z toho správne? Ďakujem. ;)

Ja by som výplatu účtoval jednou sumou, DB je súčasťou mzdy.

mimotemy Dole klobúk pred tým zamestnancom, ak DB má 4995,- potom má 9 detí.
vikinka
20.01.08,13:15
Mzda je vyplatená spolu s DB,takže zaúčtovať v kolónke výdavky celkom-mzdy,vrátenie DB zaúčtovať so znamienkom mínus v kolónke výdavky celkom a mzdy a v kolónke banka ako príjem na BÚ.
SMartina
20.01.08,13:25
Dík za radu.
(V dnešnej dobe je to nezodpovedné, ale má toľko detí).
SMartina
20.01.08,13:45
Mám ešte jednu otázočku.
Kolónka banka: príjem na BÚ: aký kód? 16-Iný zdaniteľný príjem? (ALFA).
ďakujem :rolleyes:
shaggy
13.07.10,12:50
Dva roky stará téma ale nič novšie som tu nenašla. Ako zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve vyplatenie daňového bonusu zamestnancovi a ako vrátenie DP od daňnového úradu?
veronikasad
13.07.10,12:57
Dva roky stará téma ale nič novšie som tu nenašla. Ako zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve vyplatenie daňového bonusu zamestnancovi a ako vrátenie DP od daňnového úradu?
výplata DB = VOZD v členení mzdy
zúčt. od DU = storno VOZD v členení mzdy (s mínusovým znamienkom)
tibor1000
06.02.11,17:50
Dobrý večer,
prosím Vás,a keď bol daňový bonus vrátený na bank.účet-ale pre SZČO
nie pre zamestnance
to účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane?
ďakujem
rodina1
06.02.11,18:16
Dobrý večer,
prosím Vás,a keď bol daňový bonus vrátený na bank.účet-ale pre SZČO
nie pre zamestnance
to účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane?
ďakujem
Myslíš na základe podaného daňového priznania SZČO? Vrátený - teda doplatený.
Ak áno, tak je to PNZD.