heike
08.11.07,12:21
Chcem sa opýtať, ako číslujete došlé a odoslané faktúry: Ja som bola zvyknutá zotriediť si ich podľa mesiacov - napr. osobitne za október a osobitne za november. Ale často sa mi stáva, že napr. novembrové mi meškajú a ak ich nemám zaúčtované v program a už som ich uhradila, tak mi meškajú aj bankové výpisy. Rozmýšľala som nad tým, že odoslané budem vystavovať zaradom, a aj došlé budem zapisovať a aj účtovať zaradom, predsa program mi to zaradí do správneho mesiaca a už mi nebude nič meškať.

Bude na tom niečo zlé alebo v nesúlade so zákonom?
renatan
08.11.07,11:36
Myslím, že väčšina účtovníkov si zaraďuje fa pekne zaradom, aspoň také mám skúsenosti. Prečo by to mal byť problém? Od 1 až do xxx po celý rok.
mysimis
08.11.07,11:40
Ja si došlé fa zoradím podľa dátumu a následne ich účtujem. V prípade, že sa stane, že nejaká fa je doručená neskôr, zoradím si ju podľa dátumu a vložím si do číslovania písmenko napr. ak je už č. 29 vydané a príde fa, ktorá dátumovo by mala byť okolo č. 29 tak tej fa dávam čísloí 29/A.
mojto
08.11.07,14:34
Ja si došlé fa zoradím podľa dátumu a následne ich účtujem. V prípade, že sa stane, že nejaká fa je doručená neskôr, zoradím si ju podľa dátumu a vložím si do číslovania písmenko napr. ak je už č. 29 vydané a príde fa, ktorá dátumovo by mala byť okolo č. 29 tak tej fa dávam čísloí 29/A.
A ja si zase myslim, ze toto nie je o pravdivom uctovani. Dam jej cislo, ked dosla. Ved zato je to kniha doslych faktur, ci nie?
betka
08.11.07,18:29
Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...:cool:) vďaka
Stefan2005
08.11.07,18:42
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?
Danila
08.11.07,18:44
Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...:cool:) vďakaJa do októbra...
Danila
08.11.07,18:45
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?Ja do decembra...:)
Stefan2005
08.11.07,18:50
Ja do októbra...

Ja tiež, preto som uviedol príklad z prelomu roka; lebo aj keď je fa vystavená v januári ďalšieho roka, vecne a časovo súvisí s bežným účtovným obdobím. Zaraďujem ich do číselného radu faktúr bežného obdobia.
brčko
08.11.07,18:52
A aby to nebolo také ľahké s odpoveďou na Betkinu otázku, tak ju ešte trocha z variuujem (dobré slové od variácie?):
Ak príde faktúra s dátumom 12.1. s dátumom dodania 31.12. tak sa do ktorého číselného radu zaraďuje?

Toto sme riešili podla toho, aký dátum vystavenia bol. Ak bol 31.12., aj ked prišla neskôr,tak do starého roku. Ak bola vystavená až v novom roku, dali sme ju do nového roku a cez interný doklad do nákladov roku starého. Ale to len na konci roka, počas roka si už nepamätám (som na MD):)
Zoltán Kovács
08.11.07,18:56
Kladiem si otázku: "Do prdele robím to zle ja, alebo maja predchodkyňa." Asi tento problém poznajú mnohý z nás.

poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Príklad.
Došla mi FA za tovar 8.11.2007 (Uj nepoužíva kalku. účet 131, ale priamo 132). Dátum dodania 31.10, dátum vystavenia FA 5.11.)
Aký dátum dávate do denníka......?
Dátum vyhotovenia účtovného dokladu (10/d).....?
Dátum uskutoč.účt.prípadu (10/d)....?
(nechcem písať, ako robím ja, len chcem počuť názor...:cool:) vďaka

Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.
Stefan2005
08.11.07,18:57
Toto sme riešili podla toho, aký dátum vystavenia bol. Ak bol 31.12., aj ked prišla neskôr,tak do starého roku. Ak bola vystavená až v novom roku, dali sme ju do nového roku a cez interný doklad do nákladov roku starého.

Trocha by som oponoval. Je kniha došlých faktúr, a je kniha došlej pošty. Darmo mi dodávateľ napíše na faktúru že to vystavil 31.12., keď v došlej pošte to mám zaevidované, že došlo 11.1. Preto nevidím dôvod na rozlišovanie podľa vyššie uvedeného spôsobu...
betka
08.11.07,19:03
Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.


Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.

A sme doma 100 ľudí 100 chutí. Nechcela som zadať takú divnú otázku.

Ak chcem zistiť koľko bola naša 132 za mesiac oktober, skreslia sa mi údaje, ....
Stefan2005
08.11.07,19:04
Dátum uskutočnenia účt.prípadu teda 08.11.2007. Veď predsa by to bolo nepravdivé účtovanie do októbra,keď ešte som nemal doklad.
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.
brčko
08.11.07,19:04
Trocha by som oponoval. Je kniha došlých faktúr, a je kniha došlej pošty. Darmo mi dodávateľ napíše na faktúru že to vystavil 31.12., keď v došlej pošte to mám zaevidované, že došlo 11.1. Preto nevidím dôvod na rozlišovanie podľa vyššie uvedeného spôsobu...

Aby som bola presná, uľahčovali sme si robotu. Neboli sme veľká firma. Tí čo prijímali poštu mali inštrukcie dať na tieto faktúry dátum došlej pošty 31.12. Vo veľkej firme sa to ale nedá.
betka
08.11.07,19:09
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.

Ja viem, že ide na pohľad o tému banálnu. Zdráhala som sa zadať otázku. Preto som uviedla toľko dátumov. Človek si myslí, že to robí dobre, ale nakoniec mám pred nosom iné účto, teraz som na vážkach....:)
Zoltán Kovács
08.11.07,19:10
Všeobecné ustanovenia
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.



A sme doma 100 ľudí 100 chutí. Nechcela som zadať takú divnú otázku.

Ak chcem zistiť koľko bola naša 132 za mesiac oktober, skreslia sa mi údaje, ....

Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.
Zoltán Kovács
08.11.07,19:12
Položím otázku: aký je rozdiel medzi vyšlou a došlou faktúrou? Ak vyšlú faktúru za dodanie tovaru (služby) 31.10. vystavím s dátumom 8.11. tak by som ju mal účtovať do mesiaca november? Ja ju účtujem do mesiaca október...

Nakoniec som rád, že sa rozvinula táto debata, lebo radíme tu začínajúcim účtovníkom, a pritom na dosť základné a zásadné veci, ako badám, máme rozdielne názory.

Keď vystavujem odberateľovi faktúru dátumom 8.11. s dodaním T alebo S 31.10, tak výnos účtujem do novembra, ale DPH samozrejme odvediem za október. K 31.10. nemáš doklad na základe čoho by si mohol zaúčtovať výnos.
betka
08.11.07,19:19
Keď vystavujem odberateľovi faktúru dátumom 8.11. s dodaním T alebo S 31.10, tak výnos účtujem do novembra, ale DPH samozrejme odvediem za október. K 31.10. nemáš doklad na základe čoho by si mohol zaúčtovať výnos.

A napr: banke mám predložiť výkazy do 31.10. počas mesiaca oktober vystavím Fa iba na 1.5 mil. Sk a 8.11. s dátumom dodania 31.10, vystavím FA ešte za 3.5 mil. Sk. A teraz mám predložiť, že mám výnosy za okt. len 1.5 mil alebo 5 mil.Sk.
myslím si, že 5 mil.Sk
Zoltán Kovács
08.11.07,19:22
A napr: banke mám predložiť výkazy do 31.10. počas mesiaca oktober vystavím Fa iba na 1.5 mil. Sk a 8.11. s dátumom dodania 31.10, vystavím FA ešte za 3.5 mil. Sk. A teraz mám predložiť, že mám výnosy za okt. len 1.5 mil alebo 5 mil.Sk.
myslím si, že 5 mil.Sk

Je to dilema, ale ak to zaúčtujem do októbra potom budem mať nesúlad medzi knihou pohľadávok a účtovním denníkom. Možno pre banku by som to riešil cez nevyfakturované dodávky.
Stefan2005
08.11.07,19:22
Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.

Som rád, že pokračujeme v diskusii, ale ruku na srdce - nekomplikuješ si týmto život?

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Osobne Tebou zvýraznené chápem tak, že keby neboli potrebné podklady, ktoré by dokumentovali vznik účtovného prípadu, tak o týchto by sa nemalo účtovať (lebo čo nie je na papieri, akoby sa nestalo - neuvažujem o prípadoch, kedy musíme sami vystaviť podklady); teda zo zvýrazneného nevyplýva mať dokument ku dňu účtovného prípadu.

No ale akceptujem aj Tvoj postup, veď ako v iných veciach, aj tu si môžem vo vnútropodnikovej smernici zadefinovať, ako budem postupovať ...
betka
08.11.07,19:26
Aj tak sa priznajme, neúčtujeme priebežne, Teraz účtujem doklady a dávam dátum zaúčtovania 10.10 a je 8.11:D
Stefan2005
08.11.07,19:27
Je to dilema, ale ak to zaúčtujem do októbra potom budem mať nesúlad medzi knihou pohľadávok a účtovním denníkom. Možno pre banku by som to riešil cez nevyfakturované dodávky.
Nie je to šťastný príklad, nevyfakturované dodávky sú záväzok...
Zoltán Kovács
08.11.07,19:30
Aj tak sa priznajme, neúčtujeme priebežne, Teraz účtujem doklady a dávam dátum zaúčtovania 10.10 a je 8.11:D

Myslím si, že je podstatné aj to či účtovníctvo sa spracováva interne v rámci firmy, alebo externe.
Pri externom účtovaní samozrejme, že sa nedajú dodržiavať horeuvedené. Ja preto vyžadujem od klientov, aby na došlé účtovné doklady (a hlavne na dodávateľské faktúry) uvádzali dátum prijatia. A priznám sa, že to trvalo hodne dlho kým som ich do toho dokopal.
betka
08.11.07,19:30
Chlapci nejde len o tieto skutočnosti. A čo mzdy? Veď sa ešte len budú robiť, a akým dátumom dáme do denníka 521
Zoltán Kovács
08.11.07,19:32
Chlapci nejde len o tieto skutočnosti. A čo mzdy? Veď sa ešte len budú robiť, a akým dátumom dáme do denníka 521
Mzdy dávam vždy k poslednému dňu v mesiaci.
Zoltán Kovács
08.11.07,19:33
Nie je to šťastný príklad, nevyfakturované dodávky sú záväzok...

Máš pravdu, mal som na mysli výkony odvedené, ale nevyfaktúrované. Nevyfaktúrované dodávky sú priajtý material bez faktúry od dodávateľa.
Stefan2005
08.11.07,19:34
Ja viem, že ide na pohľad o tému banálnu. Zdráhala som sa zadať otázku. Preto som uviedla toľko dátumov. Človek si myslí, že to robí dobre, ale nakoniec mám pred nosom iné účto, teraz som na vážkach....:)

Naopak Betka, ja Ti za to aj touto formou ďakujem.
A som za, aby sme aj v budúcnosti rozobrali nejaké banality, ak nás napadnú...
A chcem sa poďakovať diskutujúcim za plodný obsah, a zaželať príjemný večer.
betka
08.11.07,19:38
Mzdy dávam vždy k poslednému dňu v mesiaci.

A sme doma.:D :D Naozaj je účto zložité a komplikované.
Zoltán Kovács
08.11.07,19:40
A sme doma.:D :D Naozaj je účto zložité a komplikované.

Presne na to som myslel aj ja. Keď mzdy, ktoré vypočítavam napr. dnes 8.11. za október účtujem k 31.10 do denníka, potom podľa tejto analógie aj ostatné veci by som takto mohol účtovať.
betka
08.11.07,19:44
A ak má niekto mesačný výppis z účtu, neviem si predstaviť dať okt.úhrady a zaúčt.ich do 5.11.
Zoltán Kovács
08.11.07,19:48
A ak má niekto mesačný výppis z účtu, neviem si predstaviť dať okt.úhrady a zaúčt.ich do 5.11.

Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.
betka
08.11.07,19:56
Uviedla som len názorný príklad z výpismi. Neriešim tento prípad. Mám týždenné a denné výpisy. Keď nemám k dispozícii výpisy vytlačim si obraty cez internetbanking a účtujem...
Vďaka za názory všetkým, chlapci a dievčence (Danilka asi len listuje:D)
Stefan2005
08.11.07,20:06
Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.
Tak to Ti nezávidím. Mať takýchto klientov 20, každý 3 bankové účty a každý výpis s iným dátum. A k tomu niekoľko poistiek prelievajúcich sa cez rok, pár telefónov s hovormi za bežné obdobie a paušálom na ďalší mesiac (tiež to časovo rozlišujete?), atď. to sa potom účtuje....
Zoltán Kovács
08.11.07,20:08
Tak to Ti nezávidím. Mať takýchto klientov 20, každý 3 bankové účty a každý výpis s iným dátum. A k tomu niekoľko poistiek prelievajúcich sa cez rok, pár telefónov s hovormi za bežné obdobie a paušálom na ďalší mesiac (tiež to časovo rozlišujete?), atď. to sa potom účtuje....

Veru je to tak. Ale týchto klientov riešim položkovou cenou, a tie prelínačky účtované cez ID im navyšujú ceny.
Stefan2005
08.11.07,20:29
A na dobrú noc ešte jedna "banálna" otázka:
Účtujete aj NZZ - lekárov? Majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ročne vystavia 12*6=72 faktúr (zo softvéru).
Samozrejme sa 72x netrafia - ZP im uznajú iné výkony (t.j. úhradu v Sk). Tak vystavia 72 ďalších dokladov (tieto už ručne) - ťarchopisov alebo dobropisov. Účtujete tieto ťarchopisy-dobropisy zvlášť?
Zoltán Kovács
08.11.07,21:03
A na dobrú noc ešte jedna "banálna" otázka:
Účtujete aj NZZ - lekárov? Majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Ročne vystavia 12*6=72 faktúr (zo softvéru).
Samozrejme sa 72x netrafia - ZP im uznajú iné výkony (t.j. úhradu v Sk). Tak vystavia 72 ďalších dokladov (tieto už ručne) - ťarchopisov alebo dobropisov. Účtujete tieto ťarchopisy-dobropisy zvlášť?

Účtujem ich samostatne. Ale niekedy nie je to možné, nakoľko sa ku mne nedostane k zúčtovaniu dobropis-ťarchopis, potom pôvodnú fa upravujem podľa úhrady, s poznámkou, že ťarchopis-dobropis sa "po ceste" niekde stratil.
Rozalka
08.11.07,21:06
A priznám sa, že to trvalo hodne dlho kým som ich do toho dokopal.


Priznám sa, že tento prípad práveže riešim tak. Výpis je za obdobie od 06.10. do 05.11., tak účtujem všetku k 06.11. A asi to nie je celkom v poriadku. Lebo ku koncu roka, teda k 31.12. to zase rozdelujem (výpis je od 06.12. do 05.01). Urobím kópiu z výpisu, čo založím do starého roka, a originál do bežného roka. Do bežného roka účtujem iba pohyby od 01.01.

Nevieš ich dokopať k tomu, aby periodicitu výpisu zmenili na KALENDÁRNY MESIAC?
Zoltán Kovács
08.11.07,21:09
Nevieš ich dokopať k tomu, aby periodicitu výpisu zmenili na KALENDÁRNY MESIAC?

Veru niektorých nie, aj keď im vysvetlím praktickosť mesačného výpisu, ktorý korešponduje s kalendárnym mesiacom. A niektorí klienti to dali, ale tí ktorí majú účty vo Vysokohorskej banke mali problémy, nakoľko na niektorých pracoviskách nevedeli pochopiť, že mesačný výpis je od 01. v mesiaci do posledného dňa, a nie výpis za 30 resp. 31 dni.
Stefan2005
09.11.07,07:10
Účtujem ich samostatne. Ale niekedy nie je to možné, nakoľko sa ku mne nedostane k zúčtovaniu dobropis-ťarchopis, potom pôvodnú fa upravujem podľa úhrady, s poznámkou, že ťarchopis-dobropis sa "po ceste" niekde stratil.

Pôvodne som tiež bol za samostatné, ale potom som zistil, že v praxi to nie je celkom možné (aj kvôli "stratám", ktoré si spomínal). V JÚ je to prakticky jedno, kniha pohľadávok obsahuje definitívnu pohľadávku. Ovšem veľa NZZ sa transformovalo na s.r.o.-čka, tam vlastne výnos je aj bez úhrady.
Keď sa pamätáte, pre niektoré poisťovne nebolo treba pôvodne ani zasielať faktúry, stačila iba dávka na diskete, na základe toho vystavili "akceptačný" list, ktorým stanovili výšku úhrady.
Preto som za postup, aby sa prvotná faktúra chápala ako zálohová (a o tých by sa nemalo účtovať). Účtuje sa však o nej, ale keď príde potvrdenie zo ZP a vystaví sa ťarcho-dobropis, opraví sa účtovaná suma, spoja sa všetky tri doklady do jedného (prvá faktúra, potvrdenie zo ZP, ťarcho-dobropis) a spolu tvoria jednu "ostrú" vyšlú faktúru.... (je to rýchlejšie, prehľadnejšie,...)
Možná, že sa dá tomuto postupu niečo vytknúť, ale výsledok je presný, všetko je zdokladované... Podľa mňa oveľa väčším problémom je, že lekár ošetrí 1500 pacientov, ale poisťovňa preplatí len ošetrenie za 1200 pacientov - prekročený limit - na ošetrenie tých 300 pacientov má určité náklady, ale žiadný výnos (príjem) - každý to však akceptuje, tak aj ja...
Danila
09.11.07,09:10
Potrebný podklad (faktúru) máš z 8.11. Na to aby sa neskreslili údaje použil by som ID. Zrejme máš napr. dodací list za ten tovar, tak ten by som účtoval cez ID na obstaranie.Môj názor. Aj uskutočnené plnenie, aj potrebný doklad v čase účtovania mám. Ja tu účtovnú operáciu neúčtujem ani 31.10., /aspoň ja/ ani8.11., ale finišujem niekedy pred DPH. Náklad mesiaca októbra, účtujem do októbra. V denníku mám dátum účtovania napr. 15.11. A všetko je O.K. Len účtovanie do novembra O.K. celkom určite nie je. Všetko ošetrujem internou smernicou. Najmä na prelome rokov.
Danila
09.11.07,09:23
Pôvodne som tiež bol za samostatné, ale potom som zistil, že v praxi to nie je celkom možné (aj kvôli "stratám", ktoré si spomínal). V JÚ je to prakticky jedno, kniha pohľadávok obsahuje definitívnu pohľadávku. Ovšem veľa NZZ sa transformovalo na s.r.o.-čka, tam vlastne výnos je aj bez úhrady.
Keď sa pamätáte, pre niektoré poisťovne nebolo treba pôvodne ani zasielať faktúry, stačila iba dávka na diskete, na základe toho vystavili "akceptačný" list, ktorým stanovili výšku úhrady.
Preto som za postup, aby sa prvotná faktúra chápala ako zálohová (a o tých by sa nemalo účtovať). Účtuje sa však o nej, ale keď príde potvrdenie zo ZP a vystaví sa ťarcho-dobropis, opraví sa účtovaná suma, spoja sa všetky tri doklady do jedného (prvá faktúra, potvrdenie zo ZP, ťarcho-dobropis) a spolu tvoria jednu "ostrú" vyšlú faktúru.... (je to rýchlejšie, prehľadnejšie,...)
Možná, že sa dá tomuto postupu niečo vytknúť, ale výsledok je presný, všetko je zdokladované... Podľa mňa oveľa väčším problémom je, že lekár ošetrí 1500 pacientov, ale poisťovňa preplatí len ošetrenie za 1200 pacientov - prekročený limit - na ošetrenie tých 300 pacientov má určité náklady, ale žiadný výnos (príjem) - každý to však akceptuje, tak aj ja...Pre porovnanie som okopírovala názor z ETRENDU:
Dobrý deň. Storno faktúra sa používa zvyčajne, keď dôjde k úplnému zrušeniu pôvodnej faktúry , napr. vrátením tovaru. Častejšie sa však používa dobropis, kedy sa dobropisuje suma medzi pôvodnou a novou sumou a urobí sa vzájomný zápočet, nakoľko je uhradená zo strany odberateľa len správna suma t.j. znížená o dobropis. ( Takto máme z hľadiska DPH faktúru a opravu-dobropis-idú do rôznych riadkov v daňovom priznaní)Ak sa tomuto chceme vyhnúť, tak urobíme vtedy storno celej faktúry a vystavíme novú so správnou sumou, ktorú nám zákazník zaplatí. (Takto máme faktúru, dobropis a ťarchopis k pôvodnej faktúre)Ináč medzi nimi nie je žiaden rozdiel z hľadiska DPH totiž obidve dobropis aj následný ťarchopis idú do opráv.Len si musíme dať pozor a novú faktúru nevystaviť ako daňový doklad , ale opravu(ťarchopis).
Stefan2005
09.11.07,09:47
Pre porovnanie som okopírovala názor z ETRENDU:
Dobrý deň. Storno faktúra sa používa zvyčajne, keď dôjde k úplnému zrušeniu pôvodnej faktúry , napr. vrátením tovaru. Častejšie sa však používa dobropis, kedy sa dobropisuje suma medzi pôvodnou a novou sumou a urobí sa vzájomný zápočet, nakoľko je uhradená zo strany odberateľa len správna suma t.j. znížená o dobropis. ( Takto máme z hľadiska DPH faktúru a opravu-dobropis-idú do rôznych riadkov v daňovom priznaní)Ak sa tomuto chceme vyhnúť, tak urobíme vtedy storno celej faktúry a vystavíme novú so správnou sumou, ktorú nám zákazník zaplatí. (Takto máme faktúru, dobropis a ťarchopis k pôvodnej faktúre)Ináč medzi nimi nie je žiaden rozdiel z hľadiska DPH totiž obidve dobropis aj následný ťarchopis idú do opráv.Len si musíme dať pozor a novú faktúru nevystaviť ako daňový doklad , ale opravu(ťarchopis).

Našťastie NZZ nie sú plátcami DPH....
Rozalka
13.11.07,19:01
Našťastie NZZ nie sú plátcami DPH....

Vrátila som sa k tejto téme, lebo v názve má "Ćíslovanie došlých a odoslaných faktúr", ale o odoslaných tu toho veľa nie je.

Zákazník si otvoril novú prevádzku s ďalším počítačom a s identickým SW ako v prvej prevádzke. Faktúry čísluje opäť od 1, takže v roku má z každého čísla po 2 faktúry, v knihe OFa ich má zapísané ako 1a, 1b atď. Keď som ho poprosila, či by nemohol v tej novej prevádzke zaviesť nový číselný rad, napr. od 9001, tak sa na mňa vyrútil, že mi vyrazil dych a nebola som schopná slova.
Poraďte - ak vás niečo napadne, čím by som ho mohla ohúriť teraz ja, aby mi ich čísloval iným číselným radom. Pri zaúčtovaní mi nerobí problém prideliť vyššie číslo, ale úhrada bude s pôvodným.
Zrejme si to budem musieť prečíslovať aj na výpise.
(Len by som mu chcela to "ohúrenie" oplatiť)
:)
Musím si zobrať za vzor citát z prvej strany tejto témy: poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)
Zoltán Kovács
13.11.07,19:28
Vrátila som sa k tejto téme, lebo v názve má "Ćíslovanie došlých a odoslaných faktúr", ale o odoslaných tu toho veľa nie je.

Zákazník si otvoril novú prevádzku s ďalším počítačom a s identickým SW ako v prvej prevádzke. Faktúry čísluje opäť od 1, takže v roku má z každého čísla po 2 faktúry, v knihe OFa ich má zapísané ako 1a, 1b atď. Keď som ho poprosila, či by nemohol v tej novej prevádzke zaviesť nový číselný rad, napr. od 9001, tak sa na mňa vyrútil, že mi vyrazil dych a nebola som schopná slova.
Poraďte - ak vás niečo napadne, čím by som ho mohla ohúriť teraz ja, aby mi ich čísloval iným číselným radom. Pri zaúčtovaní mi nerobí problém prideliť vyššie číslo, ale úhrada bude s pôvodným.
Zrejme si to budem musieť prečíslovať aj na výpise.
(Len by som mu chcela to "ohúrenie" oplatiť)
:)
Musím si zobrať za vzor citát z prvej strany tejto témy: poznámka k príkladu. Vážim si citát Ekopa: "Učtuješ Ty, alebo program?" (ide o úpne banálny problém, par.10 z.o.účt)


Čo tak argument daňová kontrola? Určite budú prekvapení kontrolóri, keď uvidia duplicitné číslovanie faktúr, a hneď sa začnú vypytovať. On bude musieť obhajovať, nie ty. Vysvetli mu, že iným číselným radom predíde nepríjemným otázkam od kontrolórok. A na druhej strane by monol byť natoľko zhovievavý, aby aj tebe trošku uľahčil prácu. Viem, že účt.programi pracujú na princípe najdi prvý zhodný znak, a takto pri evidencií úhrad budeš musieť dohľadávať. Neviem, či je správne riešenie v účtovníctve tým faktúram priradiť iný číslený rad, ako je uvedený na faktúre (mám na mysli namiesto č.1 dávať č. 9001) a následne aj na výpisoch pri úhradách dopisovať ručne správne variabilné symboly.
Marcela16
14.04.08,08:09
Ja by som sa chcela tiež spýtať ohľadom číslovania odoslaných faktúr. Firma má tri číselné rady na odoslané faktúry - ale nevznikajú duplicitné čísla, nakoľko sú úplne odlišné. Chcem sa spýtať úplne banálnu vec... správne mám číslovať v mojom účtovnom programe jej odoslané faktúry ako ich má ona uvedené, a teda vytvoriť presne tie isté tri číselné rady, alebo môžem si vytvoriť jeden číselný rad, ktorý mi ponúka program, v ktorom si zoradzujem čísla odoslaných faktúr podľa dátumu vystavenia? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne....
Marcela16
14.04.08,08:30
tak ako to robíte????
liba2
14.04.08,08:49
Ja by som sa chcela tiež spýtať ohľadom číslovania odoslaných faktúr. Firma má tri číselné rady na odoslané faktúry - ale nevznikajú duplicitné čísla, nakoľko sú úplne odlišné. Chcem sa spýtať úplne banálnu vec... správne mám číslovať v mojom účtovnom programe jej odoslané faktúry ako ich má ona uvedené, a teda vytvoriť presne tie isté tri číselné rady, alebo môžem si vytvoriť jeden číselný rad, ktorý mi ponúka program, v ktorom si zoradzujem čísla odoslaných faktúr podľa dátumu vystavenia? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne....Ja nemením číslovanie ktoré zaviedol klient (len po dohode s ním a len od 1.1. nasl. roka).
Yvonne
23.04.08,06:16
Ahojte. Mám s.r.o., ktorá sa pretransformovala z JÚ lekár NZZ. Od l.l. do 29.2. 2008 vystavoval FA od č. 1 – 14. Od marca je už s.r.o. , ale čísluje ďalším číslom v poradí, teda 15 atď. (vôbec mu nevadí, že je už úplne iný subjekt!)
Keďže faktúry už boli odoslané na všetky poisťovne (a úhrady prídu pod týmito variabilnými symbolmi), neviem čo stým.
Ja som ich zaevidovala od č. 1 aj aj som ich tak označila na faktúrach.
Nebude toto dvojaké číslovanie chyba pri daňovej kontrole?
Mám mu poradiť, aby znova všetko prepísal a začal číslovať od 1 – veď je nový subjekt...
Len aby z toho nebol chaos v poisťovniach...!
Poradíte? Díky!
Muška
23.04.08,06:30
Yvone,
podľa mňa dodrž číslovanie, tak ako má klient, čiže od č. 15.
Do účtovníctva si založ "vysvetlenie", že klient "omylom" pokračoval v číslovanie z FO.
Yvonne
23.04.08,08:03
Muška, aj napriek tomu, že program mi ponúka č. 1 atď? Je pravda, že môžem zadávať číslovanie aj ručne, ale program má aj "svoje vnútorné" číslovanie...:rolleyes:
IwanaV
13.01.10,21:00
Ahojte poraďáci, potrebujem poradiť s dod.fa: fa vystavené v júni a v júli (úhrady v hotovosti) sa mi dostali do rúk až v októbri. Vraj boli niekde založené, samozrejme aj s príjm.pokl.dokl. od dodávateľa. Takže vlastne v účtovníctve do konca 3.IV.neexistujú. Môžem tie fa zaradiť do knihy až v októbri a následne účtovať aj o úhradách, s tým, že na výdavk.dokl.z pokl. bude uvedené: vyplatené konateľovi? Alebo mám všetko pracne prerobiť? PÚ, s.r.o., fa sú bez DPH. ďakujem
sybila3
22.03.10,16:03
je v poriadku ak zaúčtujem faktúru, ktorá bola prijatá 18.3. ale dátum zdan.pln. je 28.2. - dátum zaúčtovania 28.2. nakoľko keby som ju zaradila 18.3. a dala dátum vystavenia 28.2. zoberiem mi ho do dph za 2/10 ale zase mi nesedia pohyby na účte. Tak píšem na faktúru prijatá 18.3. účtovaná 28.2. môže to tak byť?