Vladimír Ozimý
18.06.04,13:26
Prajem pekný deň,

no tým novým zákon sa nam to trochu skomplikovalo. Nemáte niekto skúsenosti s novým zákonom o DPH v súvilosti s CK. Napr. vystavovanie provízii kedy je s DPH kedy bez. Napr. som počul že ak si vystavujete províziu z dopravy tak to tam treba percentuálne rozdeliť na to koľko prejde cez územie EU (to je s DPH) a koľko mimo EU (oslobodené od DPH). potom ako to je s prirážkou ak dopravu dávam do kalkulovanej ceny? nejaký som z toho mimo. Idem sa vrhnúť do kníh ale neviem či čosi vyriešim.
petra
21.06.04,05:13
Zdravim Vas, pomerne dlho sa vrtam v tychto veciach a nie je mi z toho veselo. Takze Vam napisem, ako to robim ja a vlastne, s cim som sa stretla.
1. provizia z sprostredkovania - vid §47 ods. 12 - tam sa pise, ze ak sa vykona sluzba mimo EU je to bez dane. Ak sa vykona sluzba v EU je to s danou 19% (nasou). problem je naozaj v tom percentualnom rozpocitavani. Riesenie: vacsina cestoviek mi posiela na objednavke rozpis provizie, presne mi tam napisu co je s danou a co nie. este tam rozpisu tie percenta. A tie cestovky, ktore mi to nepisu, tak im zavolam a oni mi to nadiktuju cez telefon. Uz som sa stretla aj s tym, ze ja ako uctovnicka by som to mala vediet. niektore cestovky posielaju v tabulke rozpis percent a kilometrov podla krajin. Zaver: ak neviem, volam tam.
2. provizia z poistenia - momentalne ju davam s DPH, lebo uz to nie je medzi oslobodenymi. ale v blizkej buducnosti mozno ocakavat odpoved z DR SR ohladne toho poistenia. ak to nahodou bude oslobodene, aj tak sa uz nebude pocitat koeficient, lebo je to vo vlastnom mene na cudzi ucet.
3. preprava - preprava osob podla §46 - oslobodena. prirazku som dala do ceny za prepravu a dala som to bez DPH. to by sme dopadli, keby sme mali vsetko rozpisovat, to je nemyslitelne.
To je asi tak vsetko, co k tomu viem, ale co faktura, to problem.