Zizina
08.11.07,13:40
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, ako účtovať prijaté provízie od poisťovne a následne vyplatené provízie obchodným zástupcom. Ide o maklérsku firmu. Neviem, či to mám účtovať na prijatých preddavkoch alebo rovno účtovať do nákladov resp. výnosov (ak ide o provízie od poisťovne vyplatené firme).
Ide o to, že ak napríklad vyplatím provízie obchodnému zástupcovi za zmluvy uzatvorené v januári, a v máji zistím, že za tie zmluvy boli poisťovňou stornované z dôvodu neplatenia poistného, musím obchodnému zástupcovi vyplatiť v máji menej provízií o tie stornované zmluvy. Neviem, či mám účtovať o tých stornách, alebo to účtovať ako náklady, keďže pri províziách ide do nákladov len to čo sa skutočne vyplatí. Je to trochu zložitejšie vysvetliť, tak Vás prosím, kto má nejakú maklérsku firmu, nech mi poradí.

Ďakujeeeeeeem
Marianna01
08.11.07,17:35
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, ako účtovať prijaté provízie od poisťovne a následne vyplatené provízie obchodným zástupcom. Ide o maklérsku firmu. Neviem, či to mám účtovať na prijatých preddavkoch alebo rovno účtovať do nákladov resp. výnosov (ak ide o provízie od poisťovne vyplatené firme).
Ide o to, že ak napríklad vyplatím provízie obchodnému zástupcovi za zmluvy uzatvorené v januári, a v máji zistím, že za tie zmluvy boli poisťovňou stornované z dôvodu neplatenia poistného, musím obchodnému zástupcovi vyplatiť v máji menej provízií o tie stornované zmluvy. Neviem, či mám účtovať o tých stornách, alebo to účtovať ako náklady, keďže pri províziách ide do nákladov len to čo sa skutočne vyplatí. Je to trochu zložitejšie vysvetliť, tak Vás prosím, kto má nejakú maklérsku firmu, nech mi poradí.

Ďakujeeeeeeem

Ja by som o stornách neúčtovala. Účtuješ o vyplatených províziách, ktoré vypočítavaš na nejakých províznych listoch. Neúčtuješ ani o jednotlivých položkách na províznych listoch, ale až o konečnej vyplatenej resp. vyplácanej sume. Prípadne si veď evidenciu storno provízií pre toho ktorého OZ, aby si vedela, prečo dostal menej.

Ak by si sa predsa len rozhodla o stornách účtovať, potom storno nemôže isť do nákladov, pretože naopak, Ty svoj náklad (výplatu OZ) nenavyšuješ o storno, ale naopak ponižuješ.
Zizina
08.11.07,17:48
takže vyplatené provízie OZ sú do nákladov, prijaté provízie od poisťovne do výnosov. Problém nastane vtedy aj dám do nákladov napr. provízie vyplatené v novembri r. 2007 a vo februári r. 2008 zistím, že tie zmluvy boli stornované, ale dotyčný OZ už u nás nepracuje, čiže mu nemám z čoho stiahnuť storno, naopak on mi vráti provízie, na ktoré nemá nárok. Dám túto platbu od neho do výnosov v r. 2008?
Marianna01
10.11.07,16:45
takže vyplatené provízie OZ sú do nákladov, prijaté provízie od poisťovne do výnosov. Problém nastane vtedy aj dám do nákladov napr. provízie vyplatené v novembri r. 2007 a vo februári r. 2008 zistím, že tie zmluvy boli stornované, ale dotyčný OZ už u nás nepracuje, čiže mu nemám z čoho stiahnuť storno, naopak on mi vráti provízie, na ktoré nemá nárok. Dám túto platbu od neho do výnosov v r. 2008?

Takto je to OK
Majka0103
29.12.09,15:46
a ja mam problem so zauctovanim tej vratenej provizie. pracujem ako poradca a po viac ako roku som musela vratit spolocnosti provizie za zrusene zmluvy. Ako ich mam zauctovat v jednoduchom uctovnictve? Dakujem pekne.
andreaS
29.03.10,12:07
tiez mam s tym problem... jedna klientka mi dohodila svoju kamaratku, no ta ma aj storno provizie, kt. od nej maklerska firma ziada uhradit naspat...

ide mi o to, ze jej chcem uplatnit pausalne vydavky a ci storno provizie mam dat ako minusovy prijem alebo toto vratenie je uz obsiahnute v pausalnych vydavkoch?

este som sa s tym nestretla, tak neviem ako dalej...
durisovad
29.03.10,12:54
Ak ma proviziu v prijmoch a storno provizie uhradila, dala by som to minusom do prijmov. Ale ak este neuhradila, tak asi nie.
andreaS
29.03.10,16:40
daska, presne tak som to myslela :) dakujem
Zita5
29.03.10,17:12
tiez mam s tym problem... jedna klientka mi dohodila svoju kamaratku, no ta ma aj storno provizie, kt. od nej maklerska firma ziada uhradit naspat...

ide mi o to, ze jej chcem uplatnit pausalne vydavky a ci storno provizie mam dat ako minusovy prijem alebo toto vratenie je uz obsiahnute v pausalnych vydavkoch?

este som sa s tym nestretla, tak neviem ako dalej...

Storno príjmov účtujeme v JU v rámci uzávierkových operácii .
Nakoľko pri paušálnych výdavkoch sa vedie len evidencia príjmov , neviem či storno príjmov by bolo v tomto prípade tým dobrým riešením .
Ja by som povedala , že storno provízie by mala už v tých 40% .

Účtujem o storno províziach , ale vediem JU.Tak toto je len moja úvaha.:)
durisovad
29.03.10,19:24
Ja si myslim, ze storno provizie nie je vydaj, ktory by bol obsiahnuty v pausali, ale minus prijem. Je to len moja uvaha, prakticku skusenost s tym nemam.
andreaS
29.03.10,19:34
hm a teraz kazda hovorite to s cim mam problem :D

na jednej strane ano pausalne, tak kazdy vydaj je obstiahnuty v pausalnych... no na druhej strane mam storno prijmu a teda ponizenie prijmov... no gulas.. a slusny...
durisovad
30.03.10,06:14
Ja uvazujem tak, ze provizia bola v prijmoch. Ak bolo treba ju vratit, tak prijem sa ponizi, to znamena ako keby prijem za proviziu ani nebol.
remenka
10.03.11,14:30
Prosím Vás mám klientku, ktorá robí pre poisťovňu Wustenrot a má doklad "oznámenie o vyplatených províziách v roku 2010" 12,99 € poraďte mi prosím do ktorého riadku DP to mám zapísať, lebo okrem toho mala aj príjmy zo živnosti a robím jej DP paušálnymi výdavkami. Prirátam to k ostatným príjmom?
remenka
10.03.11,15:59
prosím poradíte?
salamun
22.03.11,06:23
Chcel by som sa tiez opytat k tejto teme. Sesternica ma poprosila, ci by som jej neurobil DP a rocne zuct. zdrav. p. Je zamestnana, a popri tom robi poradcu OVB. mala v roku asi 4 provízie, ale jednu jej zatial vobec nevyplatili a provizie pod 10€ im nevyplacaju koli nejakym storno rezervam. pochopil som to tak, ze su to jej peniaze, ale zadrziavaju ich oni na nejakom ucte (asi keby doslo ku stornovaniu zmluv). Co vsetko si ma uviest do DP ako prijem okrem zamestnania? Skutocne peniaze, ktore jej prisli na ucet, alebo aj to co bude vyplatene az v r. 2011 a co s tym zadrznym na storno rezervy? treba priznat aj to? (Dalsia len kontrolna otazka: je to prijem podla §6 Prijem z cinnosti sprostredkovatelou, ktore niesu zivnostou?)
podla mna by mala zdanit iba prijem, ktory realne dostala na ucet, ale niesom si v tom isty.
Ako je to potom zo zdravotnymi odvodmi? staci podat rocne zuct.? aky druh tlaciva pouzit? ako pre SZCO + zamestnanca?
vopred dakujem za odpovede