ede
08.11.07,14:02
Prosím o radu : Invalidný dôchodca - inval. nad 70%, pracuje ako strážnik v hlavnom prac.pomere, pracuje aj v noci. Má nárok na príplatok za prácu v noci - vo výške 20% minim. mzdoveho nároku alebo v akej výške? Ďakujem.
vikinka
08.11.07,13:06
§ 123 Zák.práce,aj keď je ID je zamestnanec,takže 20% z min.mzd.nároku.
ede
08.11.07,13:47
Dakujem za reakciu, aj ja som si myslela, ale program OLYMP mi u tohto pracovníka vypočítal príplatok za noc v polovičnej výške oproti "ostatnym" pracovnikom /nie ID/ za rovnaku pracu. Telefonovala som aj do f.KROS, kde mi bolo povedané, že ID má nárok na polovičný - 50%-ný príplatok za prácu v noci...?? preto som zmätená.
vikinka
08.11.07,13:56
123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
Na začiatok

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.
ede
08.11.07,14:06
Nejde o vedúceho zamestnanca, ani nemá nič také v prac.zmluve dohodnuté. Ešte skúšam , či nemám niečo zle v nastaveniach v programe u tohto zamestnanca...ak si neporadím, možno presuniem tuto tému do "OLYMP"-u.
Ale každopádne ma vyviedla z mierytá "poradkyňa" v softverovej firme, kam som volala - ona mi tvrdila, že ID má nárok na 50% -ný príplatok za noc oproti ostatným !?
Každopádne ďakujem vikinke za odpovede.:)
ede
08.11.07,14:36
Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
- minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
- príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
- príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

Je to správne ?
veronikasad
08.11.07,14:43
Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
- minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
- príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
- príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

Je to správne ?

Mysím, že ten výpočet je správny, pretože v zmysle § 2 odst. 1 písm. d zákona o minimálnej mzde je výška minimálnej mzdy požívateľa invalidného dôchodku 50 % zo stanovenej sumy.
Teda, ak ho máš nastaveného v personalistike ako invalida, min. mzda pre výpočet príplatku nie je 46,60 sk/hod, ale len polovicu.

-------
Veronika
Stefan2005
08.11.07,15:03
Takže som zistila, ze v programe mám čo sa týka zamestnancov nastavené všetko dobre. T.zn., že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/. V číslach to znamená:
- minim.mzd.nárok 46,60 SK/hod
- príplatok za prácu v noci je 20% zo 46,60 .....9,32 Sk/hod
- príplatok za prácu v noci pre inval.dôchodcu je......4,66 Sk/hod /50% z 9,32/

Je to správne ?

Správne to môže byť, ale diskriminačné to určite je. A ešte povedz, že má na hodinu 23,30 Sk... Ale v každom prípade to so softvérom nie je celkom kóšer, lebo v zákone sa hovorí o "zvýhodnení najmenej 20 %", t.j. mala by sa dať nastaviť aj iná suma...
veronikasad
08.11.07,16:36
Správne to môže byť, ale diskriminačné to určite je. A ešte povedz, že má na hodinu 23,30 Sk... Ale v každom prípade to so softvérom nie je celkom kóšer, lebo v zákone sa hovorí o "zvýhodnení najmenej 20 %", t.j. mala by sa dať nastaviť aj iná suma...
Prečo ? Pozri zákon o min.mzde, u inv. dôchodcu je naozaj min. mzdový nárok 1/2 min.mzdy. Nastavenie v SW OLYMP je OK.

--------
Veronika
Stefan2005
08.11.07,17:19
Prečo ? Pozri zákon o min.mzde, u inv. dôchodcu je naozaj min. mzdový nárok 1/2 min.mzdy. Nastavenie v SW OLYMP je OK.

--------
Veronika

Veď ja som nenamietal voči správnosti výkladu zákona a výpočtu podľa neho... Len pokladám za diskriminačné, keď za rovnakú prácu by sa vyplatilo ID len polovička toho, čo zdravému.
No a ede píše (podľa fy Kros), že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/.
A tu zase namietam, že prečo je softvér natvrdo nastavený na 20% (podotýkam, že nepoznám ten softvér), keď (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku, teda možno mu priznať aj 25 alebo 30%, tak by sa to malo dať nastaviť.
Ale buď som si zle prečítal príspevky, ale je to fakt tým, že nepoznám Olymp...
veronikasad
08.11.07,17:24
Veď ja som nenamietal voči správnosti výkladu zákona a výpočtu podľa neho... Len pokladám za diskriminačné, keď za rovnakú prácu by sa vyplatilo ID len polovička toho, čo zdravému.
No a ede píše (podľa fy Kros), že softver je nastavený tak, že správne je , že ID má nárok na 50%-nú výšku príplatku za prácu v noci /t.j.50% z príplatku vo výške 20% minim.mzdového nároku/.
A tu zase namietam, že prečo je softvér natvrdo nastavený na 20% (podotýkam, že nepoznám ten softvér), keď (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku, teda možno mu priznať aj 25 alebo 30%, tak by sa to malo dať nastaviť.
Ale buď som si zle prečítal príspevky, ale je to fakt tým, že nepoznám Olymp...
percento sa v programe dá zmeniť, ale vždy ho bude počítať z 1/2 = 46,60sk/hod.Nejedná sa o 50%-nú výšku príplatku, ale o zo zákona zníženú min. mzdu invalidov.

-------
Veronika