bučo
08.11.07,15:15
Ahojte poradaci, chcem sa opýtať. Dostala som od zamestnanca cesták na vyúčtovanie pracovnej cesty pri ktorom bola pripnutá faktúra za požičanie auta, ale táto faktúra nebola vystavená na meno firmy ale na meno zamestnanca. Ako ju mám zaúčtovať ako cestovné alebo ako prenájom auta na 518, mám k tomu ešte aj bloček z tankovania PHM.
Dakujem za pomoc.
veronikasad
08.11.07,14:32
Ahojte poradaci, chcem sa opýtať. Dostala som od zamestnanca cesták na vyúčtovanie pracovnej cesty pri ktorom bola pripnutá faktúra za požičanie auta, ale táto faktúra nebola vystavená na meno firmy ale na meno zamestnanca. Ako ju mám zaúčtovať ako cestovné alebo ako prenájom auta na 518, mám k tomu ešte aj bloček z tankovania PHM.
Dakujem za pomoc.
Pokiaľ auto z požičovne neobjednávala firma, faktúru by som vôbec nebrala do úvahy. Postupovala by som podľa zákona o cestovných náhradách :
- základná sadzba 6,20 sk x počet odjazdených km +
- spotreba PHM = počet najazd. km : 100 x priemerná spotreba x cena PHM
Zaúčtovanie - ako cestovné

---------
Veronika
bučo
08.11.07,14:54
Ale na faktúre mám uvedený text: Prenájom vozidla a neviem aká je spotreba tohoto auta.
Verci
08.11.07,16:04
Mám osobnú skúsenosť s prenájmom aut.Tak on ako zamestnanec si nemôže prenajímať autá a dať si to firme preplatiť.Firma si môže objednať prenájom auta a lebo požičanie auta ale len pod svojou hlavičkou.
Zamestnanec si môže akurát na účtovať diety a hodnotu cestovného listku prípadne ubytovanie.Nech si dá prepísať faktúru na firmu a bude to v pohode a preplatítemu faktúru ale nie ako cesťaku .Mali sme kontrolu a riešili sme podobný prípad a takto nám bolo poradené.
veronikasad
08.11.07,16:32
Mám osobnú skúsenosť s prenájmom aut.Tak on ako zamestnanec si nemôže prenajímať autá a dať si to firme preplatiť.Firma si môže objednať prenájom auta a lebo požičanie auta ale len pod svojou hlavičkou.
Zamestnanec si môže akurát na účtovať diety a hodnotu cestovného listku prípadne ubytovanie.Nech si dá prepísať faktúru na firmu a bude to v pohode a preplatítemu faktúru ale nie ako cesťaku .Mali sme kontrolu a riešili sme podobný prípad a takto nám bolo poradené.
§ 7 Zákona o cestoných náhradách nehovorí, že musí byť vlastné auto zamestnanca. Ak si požičal auto z požičovne, musí preukázať spotrebu prefoteným tech. preukazom.
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách


(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

--------
Veronika
Jana Acsová
08.11.07,16:40
Máme tu dve chápania otázky. Priznám sa, že same neviem presne o ktoré ide:
1. použitie požičaného auta zamestnancom pri vyslaní na pracovnú cestu iným vozidlom ako vozidlom zamestnávateľa. T.j. s možnosťou použitia súkromného automobilu, či už vo vlastníctve zamestnanca, prípadne z požičovne (na zamestnanca),
2. využitie autopožičovne pri už konanej pracovnej ceste zamestnanca po jeho vyslaní, ktoré sa tvári akoby vedľajší výdavok pracovnej cesty (čo samozrejme uvádzam len pre ilustráciu).

Odpovede sú v týchto dvoch rovinách. Prvá na 1. prípad, druhá na 2. prípad.

Obe názorovo sa vyvíjajúce pri zohľadnení uvádzaných chápaní.

K vedľajším výdavkom (ak by to tak bolo):
Zamestnávateľ rozhoduje o druhu vedľajších výdavkov na pracovnej ceste. Je nanajvýš neštandardné a podľa môjho názoru vo väčšine prípadov aj vylúčené aby bol vedľajším výdavkom výdavok za požičanie motorového vozidla.