kokina
08.11.07,16:47
dobrý večer,
chcem veľmi pekne poďakovať všetkým prispievateľom, pretože mi to veľmi pomáha v mojej práci a zároveň poprosím o radu

Mám klienta, platiteľa DPH na Slovensku, ktorý má uzatvorenú zmluvu na dodávku služieb v Českej republike. Na DPH v Česku sa neprihlásil (potiaľto mi je všetko jasné), ale uzavrel zmluvu so slovenskou firmou taktiež platiteľom DPH, ktorá pre neho vykonáva práce v Česku, vyplácať túto firmu bude v českých korunách (podľa zmluvy) ako je to s DPH, pretože v zmluve si dohodli, že k fakturovanej cene nebude účtovaná DPH.
Zoltán Kovács
08.11.07,16:22
O aké služby ide?
kokina
08.11.07,17:04
jedná sa o práce na stavbe
Zoltán Kovács
08.11.07,17:05
jedná sa o práce na stavbe

V tom prípade to bude bez dph. Miestom dodania je tam, kde sa stavba nachádza, teda ČR.
kokina
08.11.07,17:24
Ďakujem, takže ak som správne pochopila, tak tá druhá slovenská firma, ktorá vykonáva práce v česku nie pre českú firmu ale pre slovenskú firmu na základe zmluvy o dielo nebude taktiež platiť DPH.
Zuziana
08.11.07,18:43
Miesto dodania služby
§ 15
Na začiatok


(
(2) Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
kokina
08.11.07,19:10
Ďakujem, takže už ma nezaujímajú vzťahy medzi firmami, ale miesto dodania asi v tom zmysle "čo ma nepáli nemám hasiť":---
ALBO
09.11.07,06:20
Ďakujem, takže už ma nezaujímajú vzťahy medzi firmami, ale miesto dodania asi v tom zmysle "čo ma nepáli nemám hasiť":---

No skuste sa na to pozrieť z opačnej strany. Ak by sa stavalo na Slovensku pre slováka a subdodavateľ bol čech (dodavatel tiež čech) tak podľa § 5/1 by sa ten čech subdodavateľ musel tu zaregistrovať lebo nemá na koho preniesť DP, podľa § 5/1/c môže DP preniesť len na slováka.

Ako má podtupovať subdodavateľ vo vašom konkrétnom prípade zistíte len v českom zákone. Dodavateľ by mal byť jednoznačný t.j. bez DPH voči platitelovi čechovi (lebo sa prenáša DP=miesto dodania je česko) . Voči neplatiteľovi podnikateľovi neviem, lebo český zákon jev tomto zložitejší ako náš a má tam nejaké výnimky No a voči FO by sa ten dodávateľ musel zaregistrovať v česku určite.