Laura1
01.03.05,14:54
Keď vystavujete výdavkové doklady za nákup pomocného materiálu alebo prevádzkovú réžiu - drobné nákupy- paragón z obchodu, vystavíte ho na meno živnostníka alebo na firmu, ktorá vystavila blok. Predtým som ho vystavila na živnostníka, ale mám program, kde sa automaticky vystaví VD a v okienku sa mi objaví dodávateľ, trocha ma to mýli.
Zita5
01.03.05,13:58
Na dodávateľa - pokiaľ to je paragón .Aspoň já to tak robím. Počkaj ešte aj na názor poraďákov .
ondrejvla
01.03.05,14:42
Keď vystavujete výdavkové doklady za nákup pomocného materiálu alebo prevádzkovú réžiu - drobné nákupy- paragón z obchodu, vystavíte ho na meno živnostníka alebo na firmu, ktorá vystavila blok. Predtým som ho vystavila na živnostníka, ale mám program, kde sa automaticky vystaví VD a v okienku sa mi objaví dodávateľ, trocha ma to mýli.Ja vystavujem na firmu, ktorá blok vystavila, na živnostníka vypisujem len jeho vklady alebo výbery. Myslím, že je to tka správne. Pri veľkej firme, v PÚ vystavujem tiež na firmu, len u zamestnanca, ktorý čerpal preddavok na nákup, vystavím na neho s rozpisom, čoho sa platba týka
Ľuba
01.03.05,14:50
Aj ja dávam dodávateľa.
Manual
01.03.05,16:10
Ja vystavujem tiež na dodavatela, ale bola tu téma s tvrdeniami zo školenia, že to možno dávať aj na toho komu pokladníčka peniaze vydala. Asi aj tak- aj tak.
Pekný večer želám...
lenkak
01.03.05,18:12
Dá sa aj tak aj tak. Ako je komu po vôli.
babenko1
01.03.05,18:15
Ja tiež vystavujem aj tak aj tak ....
Janka6685
01.03.05,18:53
Ahojte!

Keď je tu reč o výdavkových dokladoch, chcela by som sa opýtať: keď pôjdem do prevádzky vyberať pokladničnú hotovosť každý deň (aby jej tam nebolo veľa, co keby sa dačo stratilo), za každým mám vypýsať výdavkový doklad, že som vzala peniaze z pokladne? Alebo vypíšem príjmový, že som ich prijala? Pýtam sa preto, lebo neviem, či to mám brať z pohľadu pokladne, alebo s pohľadu mojho ako podnikateľa, ktorý si prišiel po vlastnú hotovosť. Mimochodom, účtujem v JÚ.

Ďakujem
babenko1
01.03.05,19:00
Mali by ti oni dať podpísať výdavkový, že si zobrala peniaze...
Janka6685
01.03.05,19:05
Mali by ti oni dať podpísať výdavkový, že si zobrala peniaze...
Kto by mi ich mal dať podpísať? To sú moje peniaze, ktoré si vezmem s mojej pokladnice. Tá pokladňa sa nachádza v prevádzke.
babenko1
01.03.05,19:08
Ved na tej prevádzke máš nejakých zamestnancov, som to pochopila... a aby oni boli krytí, že kde majú tie peniaze, tak ti dajú vypísať výdavkový, že ti tie peniaze dali. Čie nie je to tak?
ondrejvla
01.03.05,19:11
Kto by mi ich mal dať podpísať? To sú moje peniaze, ktoré si vezmem s mojej pokladnice. Tá pokladňa sa nachádza v prevádzke.No ale z tvojej prvej otázky nebolo jasné, že sa jedná o teba!!!!!! Tak prečo sa pýtaš, kto by ti ich mal dať podpísať? Jednoducho si urobíš PPD ako príjem z registračnej pokladnice a zaúčtuješ!
adam
01.03.05,19:28
Ja mám v predajniach jeden zošit, kde sa napíše dátum, odvod hotovosti, môj podpis,
aby hotovosť dievčatám sedela. Tržbu podľa Knihy pokladnice zaúčtujem do peňažného denníka len raz podľa mesačnej uzávierky. Načo zbytočné PPD, či VPD. Zostatok si ráno prerátajú.
Janka6685
01.03.05,19:54
Takže stačí napísať to do knihy a doklad až na konci mesiaca? To sa mi zda dobre, lebo by sa mi nechcelo stale vypisovať tie doklady. Lenže som tu prečitala dosť prispevkov a nejako sa mi z toho vyšlo, že pre kontrolorov je čim viac papierov tym lepšie. Ale na konci mesiaca potom mi vypiše zamestnanec VPD, alebo si vypišem ja PPD? Viem, že dosť otravujem, ale som si myslela, že mam v tom jasno a niekto mi hodil červika do hlavy:-)
babenko1
01.03.05,19:58
Ja som v účtovníctve účtovala vždy až mesačnú uzávierku... načo zbytočne každý deň?? Ale pre tvoju vnútornú potrebu, ked zoberieš peniaze z kasy zamestnancom.. by som to robila tak, ako ti radí adam.. prípadne ako som ja napísala... my sme to tak robili... a ked ideš s tým do banky.. máš to ako podklad na odvod ...
adam
01.03.05,20:09
Takže stačí napísať to do knihy a doklad až na konci mesiaca? To sa mi zda dobre, lebo by sa mi nechcelo stale vypisovať tie doklady. Lenže som tu prečitala dosť prispevkov a nejako sa mi z toho vyšlo, že pre kontrolorov je čim viac papierov tym lepšie. Ale na konci mesiaca potom mi vypiše zamestnanec VPD, alebo si vypišem ja PPD? Viem, že dosť otravujem, ale som si myslela, že mam v tom jasno a niekto mi hodil červika do hlavy:-)
Zamestnanec mi žiadne PPD,VPD nepodpisuje, suma tržieb v Knihe pokladnice sedí so sumou odvodou v zošite. Keďže účtovníctvo si robím sama, na konci mesiaca vypíšem PPD podľa mesačnéj uzávierky do peňažného denníka. Tebe to spraví účtovníčka na základe dokladov, které jej predložíš.
Janka6685
01.03.05,20:12
Ja som v účtovníctve účtovala vždy až mesačnú uzávierku... načo zbytočne každý deň?? Ale pre tvoju vnútornú potrebu, ked zoberieš peniaze z kasy zamestnancom.. by som to robila tak, ako ti radí adam.. prípadne ako som ja napísala... my sme to tak robili... a ked ideš s tým do banky.. máš to ako podklad na odvod ...
Tiež som si to takto myslela, len som už z toho všetkého tak trochu jeleň. Len pre spresnenie informácie: vypisuje sa potom VPD alebo PPD? Lebo ty píšeš VPD, ale niekto (už si nepamätím meno a nechce sa mi pozerať) tu napísal PPD. Sorry a ďakujem.
adam
01.03.05,20:14
Tržba je jednoznačne príjem!
babenko1
01.03.05,20:16
Ked je to odvod do banky, tak VPD. Predsa to nemôžeš dať ako PPD. PPD je príjem na základe mesačnej uzávierky. :-)
adam
01.03.05,20:25
Presne tak!!!!!!!!!
Janka6685
01.03.05,20:50
Takže si to zosumarizujem a veľmi pekne poprosim o jednoznačnu odpoveď:

Každy deň budem brať peniaze z pokladne. Nebudem ich na nič používať, len nechcem aby tam bola veľká hotovosť. Zapíšem to do knihy s dátumom a podpisom. Na konci mesiaca to naraz zaúčtujem do denníka pod jednou sumou ako príjem a použijem PPD.

Je to takto správne?

Len preto mi to nebolo jasné, lebo som nevedela, či mám použiť PPD, lebo je to môj príjem, alebo VPD, lebo z pohľadu pokladne je to výdaj.

Prosím Vás o odpoveď, lebo sa z toho neviem vysomáriť a nechcem urobiť hlúpu chybu. Z takých chýb potom robí kontrola veľkú vec a človek zaplatí mastnú pokutu.

Ď A K U J E M
adam
01.03.05,20:58
Na základe mesačnej uzávierky tržbu PPD zaúčtuješ do peňažného denníka.
Peniaze môžeš používať, na konci mesiaca sa všetko zosumarizuje, len nesmieš ísť do mínusu.
babenko1
01.03.05,21:02
Každy deň budem brať peniaze z pokladne. Nebudem ich na nič používať, len nechcem aby tam bola veľká hotovosť. Zapíšem to do knihy s dátumom a podpisom. Na konci mesiaca to naraz zaúčtujem do denníka pod jednou sumou ako príjem a použijem PPD.PPD dáš podľa mesačnej uzávierky....
Janka6685
01.03.05,21:22
Ď A K U J E M
Laura1
02.03.05,09:26
Takže si to zosumarizujem a veľmi pekne poprosim o jednoznačnu odpoveď:

Každy deň budem brať peniaze z pokladne. Nebudem ich na nič používať, len nechcem aby tam bola veľká hotovosť. Zapíšem to do knihy s dátumom a podpisom. Na konci mesiaca to naraz zaúčtujem do denníka pod jednou sumou ako príjem a použijem PPD.

Je to takto správne?

Len preto mi to nebolo jasné, lebo som nevedela, či mám použiť PPD, lebo je to môj príjem, alebo VPD, lebo z pohľadu pokladne je to výdaj.

Prosím Vás o odpoveď, lebo sa z toho neviem vysomáriť a nechcem urobiť hlúpu chybu. Z takých chýb potom robí kontrola veľkú vec a človek zaplatí mastnú pokutu.

Ď A K U J E M Ja mám na to taký názor, že výber z podkladne pre vlastnú potrebu živnostníka je z pokladne jednoznačne výber, t.j. výdavkový doklad. Zaúčtujem to ako výdaj neovplyvňujúci daňový základ.
alica
02.03.05,09:34
súhlas s Laurou
pep
02.03.05,10:00
Ja by som sa ešte raz vrátil k VPD. Ak na jeden VPD preplácam viacero blokov z RP od rôznych dodávateľov, do kolónky dodávateľ nevypisujem ich mená ani meno zamestnanca, ale napíšem "viď príloha". Môže to tak byť?
Laura1
02.03.05,13:59
Zdá sa mi, že práve v tomto prípade môžme vystaviť VD na živnostníka. Práve som o tom uvažovala.
lenkak
02.03.05,17:17
Ja by som sa ešte raz vrátil k VPD. Ak na jeden VPD preplácam viacero blokov z RP od rôznych dodávateľov, do kolónky dodávateľ nevypisujem ich mená ani meno zamestnanca, ale napíšem "viď príloha". Môže to tak byť?
Môžeš tam napísať meno živnostníka.
luba3
02.03.05,19:51
Ja robím asi 20 daňových priznaní a vypisujem vždy na VPD meno živnostníka,pretože on si vyberie sumu z pokladne a tú použije na úhradu nejakého výdavku.To mi poradila auditorka. :o
M0NIKA
02.03.05,20:04
Ja robím asi 20 daňových priznaní a vypisujem vždy na VPD meno živnostníka,pretože on si vyberie sumu z pokladne a tú použije na úhradu nejakého výdavku.To mi poradila auditorka. :oPresne! Aj ja som už niekde tu písala, že na školení nám oznámili, že pokladník vydáva peniaze tomu, kto do obchodu, resp. do banky ide, takže tam bude človek, nie firma, resp. banka. Ak sa jedná o "jednoosobovú" firmu, tak všade na doklade bude len to jedno meno.
A môjmu otcovu daňováci nakázali doklady podľa tohto "pravidla" poopravovať aj spätne. Takže odvtedy ja osobne všetko vypisujem na smrteľníka :) .
evina
02.03.05,20:19
Súhlasím s Lubou 3 a Monikou. Ja som bola upozornená auditorom už pred piatimi rokmi, že VPD a PPD sa vypisujú na konkrétnu osobu, nakoľko nedávam a neprijímam peniaze od imaginárnej firmy. Dodávateľ, res. odberateľ je zrejmý z priloženého dokladu. Vždy vypisujem VPD, PPD na živnostníka, resp. v PU na určenú osobu.
marcelaStanakova
03.03.05,06:06
Ja vystavujem na živnostníka čo sa týka VPD tak mi to pri kontrole vysvetlila danovníčka a to takým spôsobom pretože on si vydáva z jeho pokladne peniaze na ďaľší výdaj.
Zita5
03.03.05,06:19
Baby , já tie VPD ktoré mám vypísané, len na základe paragónu a pod. vypisujem na dodavateľskú firmu , samozrejme , že VPD k cestovnému ,k zálohám na nákup atď mám na meno príjemcu . Ale teraz som v rozpakoch . Takéto doklady nám prešli aj cez kontrolu DÚ . Čo si mám o tom myslieť .
marcelaStanakova
03.03.05,06:24
Ja si myslím že to nemusí byť až taký problém na koho to je vypísané.Poviem to tak tiež robím v Alfe a VPD mi program vypisuje na dodávateľa.Čakám ke ď bude ďaľšia daňová kontrola čo mi nato povie DÚ.Myslím si,že by s tým nemali robiť problém.Neviem podľa mňa je to správne aj tak aj tak.
Zita5
03.03.05,06:34
Marcelka , teraz keď o tom hovoríme , už dlhšie ma štve , že nepoužívam VPD vypísané v Alfe . Vypisujem ručne . To len z toho dôvodu , že ak niečo v priebehu roka potrebujem vsunúť , tak si dám prečíslovať VPD v peňažnom denníku a mám po probléme . VPD si potom očíslujem za celý rok naraz . Ak by som robila VPD cez Alfu , v tom prípade musím nanovo vytlačiť všetky VPD . Ako to prosím Ťa robíš Ty ?
ivan01
03.03.05,06:54
ja vypisujem VPD vždy na SZČO resp. pri sro na osobu, ktorá transakciu uskutočnila (najčastejšie konateľ). VPD na dodav. firmu vypisujem len vtedy ak mám VPD aj podpísaný od zástupcu firmy ktorá inkasovala peniaze.
jess
03.03.05,07:04
Marcelka , teraz keď o tom hovoríme , už dlhšie ma štve , že nepoužívam VPD vypísané v Alfe . Vypisujem ručne . To len z toho dôvodu , že ak niečo v priebehu roka potrebujem vsunúť , tak si dám prečíslovať VPD v peňažnom denníku a mám po probléme . VPD si potom očíslujem za celý rok naraz . Ak by som robila VPD cez Alfu , v tom prípade musím nanovo vytlačiť všetky VPD . Ako to prosím Ťa robíš Ty ?Ja si ich dávam tlačiť z ALFy len s dátumom a potom môžem v priebehu roka vkladať a mazať ako mi to vyhovuje.
Tiež vypisujem na meno dodávateľa, lebo ak je na doklade DPH a doklad by bol na meno živnostníka /teda majiteľa účt.jednotky/, tak potom dám IČ DPH aké ??!!
Zita5
03.03.05,07:07
Ja si ich dávam tlačiť z ALFy len s dátumom a potom môžem v priebehu roka vkladať a mazať ako mi to vyhovuje.
Tiež vypisujem na meno dodávateľa, lebo ak je na doklade DPH a doklad by bol na meno živnostníka /teda majiteľa účt.jednotky/, tak potom dám IČ DPH aké ??!!

Ako ich čísluješ, priamo v peňažnom ? S tým IČ DPH máš pravdu , na súkromnú osobu tam nemáš uviesť aké . To môžeš len na dodávateľa .
jess
03.03.05,07:46
No, najprv ponahadzujem a vytlačím iba s dátumom. A potom na konci roka, keď už mám všetko OK, tak ich ručne očíslujem podľa PD - trošku pracné, lebo keď vložím potom v priebehu roka nejaký doklad, tak by si musela všetko buď tlačiť znova alebo prečiarkovať a to nie je pekné
evina
03.03.05,07:53
Ako ich čísluješ, priamo v peňažnom ? S tým IČ DPH máš pravdu , na súkromnú osobu tam nemáš uviesť aké . To môžeš len na dodávateľa .
IČ pre DPH je uvedené na priloženom doklade /bločku, faktúre a pod./ Ten musí mať všetky náležitosti, ale osoba uvedená na VDP len vykonáva úhradu a úhradu zas prijíma konkrétna osoba. Preto sa tam majú uvádzať konkrétne osoby - to mám od auditórov
Laura1
03.03.05,09:34
Takto by sa mi to tiež páčilo, je to zjednodušené, nemusím napísať do adresára zo 30 dodávateľov - išlo by to oveľa rýchlejšie.
Samozrejme VD za úhradu faktúry ide na dodávateľa.
evina
03.03.05,09:56
Takto by sa mi to tiež páčilo, je to zjednodušené, nemusím napísať do adresára zo 30 dodávateľov - išlo by to oveľa rýchlejšie.
Samozrejme VD za úhradu faktúry ide na dodávateľa. Myslím si že i VD ide napr. na podnikateľa - účel je napísaný úhrada fa č...... a na základe toho obdrží príjmový doklad od dodávateľa na svoje meno, že tie peniaze prijali, stále je to o tom, že úhradu v hotovosti by mala uskutočňovať konkrétna osoba
marcelaStanakova
03.03.05,11:44
No ja si ich vytláčam bez čísiel a tie potom ručne na konci roka naraz dopisujem.Je to na hlavu ale inak sa mi to nedá.
Janka6685
03.03.05,15:30
Na základe mesačnej uzávierky tržbu PPD zaúčtuješ do peňažného denníka.
Peniaze môžeš používať, na konci mesiaca sa všetko zosumarizuje, len nesmieš ísť do mínusu.
Veľmi sa ospravedlňujem, že sa k tomu vraciam, ale ty píšeš, že mám použiť PPD, lebo je to môj príjem, ale "Laura 1" písala, že jednoznačne použije VPD, lebo je to výdaj z pokladne. Tak teraz komu mám veriť :confused:

Prosííííííííííííííííííííííí íííííííím! Poraďte mi už niekto ako je to naisto. Už som naozaj zúfalá. Ď A K U J E M
babenko1
03.03.05,15:36
Veľmi sa ospravedlňujem, že sa k tomu vraciam, ale ty píšeš, že mám použiť PPD, lebo je to môj príjem, ale "Laura 1" písala, že jednoznačne použije VPD, lebo je to výdaj z pokladne. Tak teraz komu mám veriť :confused:

Prosííííííííííííííííííííííí íííííííím! Poraďte mi už niekto ako je to naisto. Už som naozaj zúfalá. Ď A K U J E MEšte raz a dúfam, že naposledy....na základe mesačnej uzávierky ERP vystavíš PRÍJMOVÝ pokladničný doklad, ktorým zaúčtuješ príjem - tržbu v danom mesiaci. Ak vyberáš peniaze z pokladne... tak vystavíš VÝDAVKOVÝ doklad, kde uvedieš, či je to na osobnú potrebu, alebo prevod do banky....
Manual
03.03.05,15:47
Ešte raz a dúfam, že naposledy....na základe mesačnej uzávierky ERP vystavíš PRÍJMOVÝ pokladničný doklad, ktorým zaúčtuješ príjem - tržbu v danom mesiaci. Ak vyberáš peniaze z pokladne... tak vystavíš VÝDAVKOVÝ doklad, kde uvedieš, či je to na osobnú potrebu, alebo prevod do banky....babenko1, máš pravdu... a či je pokladňa dáky "holubník", na všetko treba VPD alebo PPD.
babenko1
03.03.05,15:51
Manual ja viem... ale Janka6685 v tom nemá jasno... a už nejaký týždeň stále rozmýšľa, ako to má urobiť...
ondrejvla
03.03.05,16:17
Janka6685, už som raz odpovedal na túto tému, treba použiť logiku - ak mám tržbu a grošule mi pribudnú, do PODNIKANIA tak to musí byť PRÍJEM!!!!, ak si z tých PODNIKATEĽSKÝCH KORUNIEK zoberiem pre seba, tak jednoznačne výdaj. Alebo mám ešte jednu radu! - ZAMESTNAJ ÚČTOVNÍČKU!!!!!!