ojka
08.11.07,18:07
Prenajala som si priestory na podnikanie od svojej sestry - nepodnikateľky. Platím jej mesačne nájom. V náj. zmluve sme dohodli, že prerábky si budem hradiť sama. Môžem si ich formou odpisov dať do výdavkov. A platby za energie tiež? Dík
Zoltán Kovács
08.11.07,17:18
Pozri si túto tému, je o techn.zhodnotení prenajatých priestorov:

http://www.porada.sk/t56717-tz-u-najomcu.html
Johanka
08.11.07,17:32
Prenajala som si priestory na podnikanie od svojej sestry - nepodnikateľky. Platím jej mesačne nájom. V náj. zmluve sme dohodli, že prerábky si budem hradiť sama. Môžem si ich formou odpisov dať do výdavkov. A platby za energie tiež? Dík

Pri svojich úvahách ber na zreteľ aj to, že Tvojej sestry sa jedného dňa budú dotýkať nižšie citované ustanovenia Zákona o dani z príjmov ;).

§ 17

(22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom
a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku, b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).
(23) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)
ojka
08.11.07,19:34
No ale ja si myslím, že keď dohodnem v zmluve, že si vymením okná, dám parkety, tak to nie je nepeňažný príjem pre ňu alebo sa mýlim?
Zoltán Kovács
08.11.07,20:06
No ale ja si myslím, že keď dohodnem v zmluve, že si vymením okná, dám parkety, tak to nie je nepeňažný príjem pre ňu alebo sa mýlim?

AK tie upravy splňajú parametre technického zhodnotenia, tak sa odpisujú 20 rokov, ako iný dlhodobý majetok, v rovnakej triede ako nehnuteľnosť. A keď skôr ukončíš nájom ako stihneš odpísať toto techn.zhodnotenie, a nechaš to sestre bezodplatne, tak to už je jej nepeňažný príjem, nakoľko má nehnuteľnosť vo vyššej hodnote, ako pôvodne mal.
jopo.home
09.11.07,07:13
chcem sa spytat kamoska ma prenajom od cirkevnej skoly na nechtove studio, v zmluve ma podmienku , ze pred ukoncenim najmu a odovzdanim priestorv musi vymalovat, kym sa ale ona nastahovala musela si ona vymalovat, ako zauctovat farby na vymalovanie priestorov?
Dakujem
Johanka
09.11.07,07:18
Prevádzková réžia ;).