Stanislava Liščaková
09.11.07,08:07
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa opýtať ako postupovať - dnes 9.11. sa mi dostala do ruky faktúra z 24.08.2007 /vystavenie aj daňová povinnosť/. Teda tá faktúra bola do dnešného dňa neviem kde. Zistila som ju keď dodávateľ naháňal úhradu. Ako teraz s odpočtom DPH? Ja si myslím že som mohla uplatniť DPH bez opravného daň.priznania ešte za obdobie 9/2007. Teraz asi budem musieť podať opravné daň. priznanie? Poraďte prosím ako postupovať. Ďakujem.
tacasina
09.11.07,07:12
Každopádne treba podať opravné DPH. Ak je to smiešna suma, ja osobne nepodávam v JU opravné, ale do výdavkov zarátam len sumu bez DPH a DPH dám ako VNZD.
ALBO
09.11.07,07:29
Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa opýtať ako postupovať - dnes 9.11. sa mi dostala do ruky faktúra z 24.08.2007 /vystavenie aj daňová povinnosť/. Teda tá faktúra bola do dnešného dňa neviem kde. Zistila som ju keď dodávateľ naháňal úhradu. Ako teraz s odpočtom DPH? Ja si myslím že som mohla uplatniť DPH bez opravného daň.priznania ešte za obdobie 9/2007. Teraz asi budem musieť podať opravné daň. priznanie? Poraďte prosím ako postupovať. Ďakujem.

O opravnom nehovorme ak tak dodatočné DP, opravné je len vtedy ak podáte druhé DP ešte v termíne.
Ak sa dá z evidencie vašich dokladov preukázať(resp ak sa to nedá spochybniť), že ten doklad ste obdržali až v novembri tak to môžete dať do novembrového priznania §51/2/predposledná veta.
Inak dodatočné do 9/alebo 8
ALBO
09.11.07,07:32
Ešte poznámka do toho doda za 8 lebo 9 mesiac to tiež môžete dať len vtedy ak ste v tom čase doklad mali, § 51/2 prvá veta, takže to tiež asi by ste mali preukázať.
nika.sum
23.10.08,07:48
Dobry den, ja viem, ze to tu bolo uz milionkrat rozoberane, ale nenasla som to co by som potrebovala konkretna ja.
20.10.08 a mi dostali do ruk 3 odberatelske faktury, kt. boli dorucene s.r.o. v priebehu 3Q/2008 (neviem presne kedy, nemam obalku):
1. fa vyst. a dan. pov. 28.1.08, 2. fa (dobropis k z r. 2007) tiez vyst. a dan.pov. 28.1.08 a 3. fa vyst. a dan.pov. 15.5.
Co s tym? konatel by sa chcel vyhnut dodatocnemu DP.
evina
23.10.08,08:31
Dobry den, ja viem, ze to tu bolo uz milionkrat rozoberane, ale nenasla som to co by som potrebovala konkretna ja.
20.10.08 a mi dostali do ruk 3 odberatelske faktury, kt. boli dorucene s.r.o. v priebehu 3Q/2008 (neviem presne kedy, nemam obalku):
1. fa vyst. a dan. pov. 28.1.08, 2. fa (dobropis k z r. 2007) tiez vyst. a dan.pov. 28.1.08 a 3. fa vyst. a dan.pov. 15.5.
Co s tym? konatel by sa chcel vyhnut dodatocnemu DP.

Predpokladám, že nejde o odberateľské /t.j. Vaše vystavené faktúry/, ale dodávateľské, teda z Vášho pohľadu došlé.

DDP sa vyhne prípade, ak vie preukázať, že uvedené faktúry obdržal v 3. štvrťroku...to sa týka tých januárových.

Tri faktúry s DP v 5. mesiaci /2.Q./ môže na základe § 51 uplatniť teraz v 3.Q.
nika.sum
23.10.08,09:39
dakujem velmi pekne, tak som si to aj myslela. Prajem pekny den.
nika.sum
23.10.08,17:47
A este mam otazocku, ak by som chcela zaradit dodavatelsku fakturu z 1Q/2008 v 3Q/2008, bez uplatnenia DPH, je to mozne spravit s tym ze DPH bude nedanove ale zvysok mi pojde do nakladov (teraz myslim v JU) nie? Je to kvoli neporiadnosti podnikatela, niekde ju zapatrosil a teraz vylovil.
evina
23.10.08,17:51
A este mam otazocku, ak by som chcela zaradit dodavatelsku fakturu z 1Q/2008 v 3Q/2008, bez uplatnenia DPH, je to mozne spravit s tym ze DPH bude nedanove ale zvysok mi pojde do nakladov (teraz myslim v JU) nie? Je to kvoli neporiadnosti podnikatela, niekde ju zapatrosil a teraz vylovil.

Áno, ak neviete preukázať, že ju dostal až v 3.Q.
daniver
25.10.08,19:38
Áno, ak neviete preukázať, že ju dostal až v 3.Q.

evina prosím Ťa ty si mi už poradila, prosím poradíš? ak som 1.9. zabudla zaradiť splátku leasingu /učtujem každy Q si zaradim do DF podla spl.kalend. a uplatním si DPH/ teraz mi to ušlo. tiež musím podať dodat.DP ak si chcem uplatniť DPH? alebo DF zaradím 1.10. a uplatním si daň IV-Q? Toto sa mi ešte nestalo. dakujem
Monika Kováčová
25.10.08,20:17
dodatočné DPH za 3 Q.

opravujem: opravné DPH veď ešte je čas...
evina
25.10.08,20:55
Tu by som doplnila:
1. Môžete podať opravné DP ako píše Ermon
2. Ak nechcete podávať opravné paragraf 51 ods. 2 umožňuje uplatniť splátku aj v nasledujúcom 4.Q. nakoľko doklad ste do podania DP za 3.Q. mali k dispozícii, ale využili ste právo dané týmto paragrafom a odpočítate si ho vo 4.Q.

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo /t.j. 3Q/, alebo v prvomzdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo /teda v 4.Q/, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);
daniver
26.10.08,12:56
ďakujem evina, spadol mi kameň zo srdca, využijem par.51 nakoľko sa mi nechce podávať opravné, a ďakujem aj ermon ste super vážim si vaše rady
gita
12.10.10,08:38
Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?
Tweety
12.10.10,08:41
Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?
Dph odpočítať je možné, samozrejme, ak ste ju obdržali v tomto roku, aj o náklade, dokonca daňovom je možné účtovať.
gita
12.10.10,09:39
Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?
Tweety
12.10.10,09:40
Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?
Veď som už napísala, že áno. :)
Zita5
12.10.10,09:47
Nenašla som tu príspevok, ktorý by sa týkal môjho problému: Začala som účtovať firmu teraz spätne od zač.. roku. Medzi dokladmi tohoročnými som našla faktúru z 12/2009, neviem čo s ňou. Myslím, že DPH by sa dalo v tomto roku odpočítať /dosť vysoká suma/ a nedaňový náklad. á sa to?

Môj názor je , že Vám právo vzniklo 12/2009 a z môjho pohľadu by ste mali spraviť DDP DPH za 12/2009, alebo 4.štvrťrok 2009 . Je to prelom rokov .Možno sa mýlim , nechcem zavádzať .Kalendárny rok 2009 beriem od 1.1.2009 do 31.12.2009.



§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Tweety
12.10.10,09:50
Môj názor je , že Vám právo vzniklo 12/2009 a z môjho pohľadu by ste mali spraviť DDP DPH za 12/2009, alebo 4.štvrťrok 2009 . Je to prelom rokov .Možno sa mýlim , nechcem zavádzať .Kalendárny rok 2009 beriem od 1.1.2009 do 31.12.2009.



§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Zitka, veď píšem, že nárok si môžu uplatniť, len ak fa obdržali tento rok.:)
nika.sum
12.10.10,10:06
Ďakujem za odpoveď, môžem účtovať aj daňový náklad v r. 2010?

A nie je to tak, ze ako danovy naklad len v JU ale v PU ak islo o naklad tykajuci sa r. 2009, tak to nemoze ist ako danovy naklad v r. 2010. Alebo sa mylim?
Tweety
12.10.10,10:07
A nie je to tak, ze ako danovy naklad len v JU ale v PU ak islo o naklad tykajuci sa r. 2009, tak to nemoze ist ako danovy naklad v r. 2010. Alebo sa mylim?
Nie, mýliš sa.
nika.sum
12.10.10,10:28
Nie, mýliš sa.

Takze, ak som nasla v r. 2010 fakturu za elektrinu tykajucu sa r. 2009, nemusim podat dodatocne danove priznanie ale to zauctujem akoby to bola faktura r. 2010?
Ja som to chapala tak, ze nemusim podavat DDP ak ale tento rok to mozem dat ako nedanove. Nedavno som robila jedno DDP, idem to prerobit.:), este to sme to neodovzdali.
JAJA11
12.10.10,10:57
Takze, ak som nasla v r. 2010 fakturu za elektrinu tykajucu sa r. 2009, nemusim podat dodatocne danove priznanie ale to zauctujem akoby to bola faktura r. 2010?
Ja som to chapala tak, ze nemusim podavat DDP ak ale tento rok to mozem dat ako nedanove. Nedavno som robila jedno DDP, idem to prerobit.:), este to sme to neodovzdali.

A odkedy to platí?
Mne pri daňovej kontrole vyhodili náklady za plyn, ktoré boli účtované za obdobie november predchádzajúci rok po november príslušný rok. Náklady mi krátili o pomernú časť november, december predchádzajúceho roka.:o Ale bolo to dávnejšie obdobie, viem, že vtedy sa to nemohlo :o
Zita5
12.10.10,11:22
Zitka, veď píšem, že nárok si môžu uplatniť, len ak fa obdržali tento rok.:)

Majka, odpovedala som tak ako som pochopila otázku :) Napriek všetkému mi chýba od zadávateľky presná špecifikácia faktúry z roku 2009
ako je :

- dátum vyhotovenia
- dátum dodania tovaru/služby
- kedy bola zaevidovaná v došlej pošte (resp.či je k faktúre aj napr. doklad t.j. poštová obálka)

Potom môžeme diskutovať či rok 2009 alebo 2010.Predsa beriem v úvahu ten prelom rokov .
nika.sum
12.10.10,11:34
Zoberme priklad: V maji 2010 pride faktura za elektrinu - vyuctovanie r. 2009. Uz je po podani DP. Kedze prisla v maji, DPH si odpocitat mozeme, ale mozem ju dan do danovych nakladov r. 2010? Mne sa to stale nezda.
Tweety
12.10.10,11:40
Zoberme priklad: V maji 2010 pride faktura za elektrinu - vyuctovanie r. 2009. Uz je po podani DP. Kedze prisla v maji, DPH si odpocitat mozeme, ale mozem ju dan do danovych nakladov r. 2010? Mne sa to stale nezda.
Správnejší postup je ten, že do podania DP si máte urobiť rezervu na nevyfakturované dodávky, a potom v roku 2010 už len účtovať o jej čerpaní.
Monika Kováčová
12.10.10,11:45
Nie, mýliš sa.
a prečo sa nika.sum mýli? :) Tweety, veľmi stručná odpoveď. Uvádzajme vo svojich príspevkov aj dôvod a oporu v zákone. Kde v zákone sa nachádza info, že náklad predošlého obdobia môže byť nákladom tohto obdobia?:

z hľadiska daňového: §17 ZoDP:
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

z hľadiska účtovného:

významné opravy minulých období v takomto prípade účtujeme na účtoch 429AU, resp. 428AU
nevýznamné položky minulých období sa účtujú priamo do nákladov bežného obdobia na príslušné nákladové účty.
Tweety
12.10.10,11:50
a prečo sa nika.sum mýli? :) Tweety, veľmi stručná odpoveď. Uvádzajme vo svojich príspevkov aj dôvod a oporu v zákone. Kde v zákone sa nachádza info, že náklad predošlého obdobia môže byť nákladom tohto obdobia?:

z hľadiska daňového: §19 ZoDP:
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

z hľadiska účtovného:

významné opravy minulých období v takomto prípade účtujeme na účtoch 429AU, resp. 428AU
nevýznamné položky minulých období sa účtujú priamo do nákladov bežného obdobia na príslušné nákladové účty.
Priznávam, mea culpa, mala som to zdôvodniť, ale keď to už tu bolo niekoľkokrát zdôvodňované.:)
Monika Kováčová
12.10.10,11:53
A odkedy to platí?
Mne pri daňovej kontrole vyhodili náklady za plyn, ktoré boli účtované za obdobie november predchádzajúci rok po november príslušný rok. Náklady mi krátili o pomernú časť november, december predchádzajúceho roka.:o Ale bolo to dávnejšie obdobie, viem, že vtedy sa to nemohlo :o
§ 17 ods 29 bol zmenený od 1.1.2010
Monika Kováčová
12.10.10,11:56
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy od príspevku č. 16 sme totálne mimotemy

Možno by bolo vhodné tému rozdeliť
nika.sum
12.10.10,12:22
Správnejší postup je ten, že do podania DP si máte urobiť rezervu na nevyfakturované dodávky, a potom v roku 2010 už len účtovať o jej čerpaní.

Je pravda, ze toto je trosku mimo DPH, ale zase ked je oneskoreny doklad z prech.obdobi, tak popri DPH sa riesi aj toto.:)

Viem, ze som mala mat rezervu, ale stalo sa.:mee:

A co sa tyka toho § 17 odst. 29 to som akosik zle pochopila to tmavo vyznacene:
hľadiska daňového: §17 ZoDP:
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Monika Kováčová
12.10.10,12:56
A co sa tyka toho § 17 odst. 29 to som akosik zle pochopila to tmavo vyznacene:


napr. ak nejakú dodávateľskú fa nemáš naúčtovanú v nákladoch predchádzajúceho obdobia, vykázala si potom v predchádzajúcom období vyšší zisk a teda aj vyššiu daň, nie?
nika.sum
12.10.10,13:15
napr. ak nejakú dodávateľskú fa nemáš naúčtovanú v nákladoch predchádzajúceho obdobia, vykázala si potom v predchádzajúcom období vyšší zisk a teda aj vyššiu daň, nie?

Ano, tomu rozumiem, len som to pochopila tak, ze ked ich zauctujem v beznom roku, tak mi to neovplyvni ZD, proste ze budu nedanove. Esteze Vas tu mam.
Tweety
12.10.10,13:32
Ano, tomu rozumiem, len som to pochopila tak, ze ked ich zauctujem v beznom roku, tak mi to neovplyvni ZD, proste ze budu nedanove. Esteze Vas tu mam.
Práveže toto sa zmenilo od toho dátumu.
Stefan2005
12.10.10,13:36
...Mne pri daňovej kontrole vyhodili náklady za plyn, ktoré boli účtované za obdobie november predchádzajúci rok po november príslušný rok. Náklady mi krátili o pomernú časť november, december predchádzajúceho roka. Ale bolo to dávnejšie obdobie, viem, že vtedy sa to nemohlo.

V roku 2002 vyšlo usmernenie MF SR (FS 5/2002), v ktorom sa hovorí, že "dôvodom na podanie dodatočného daňového priznanie nie je najma:
....
konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn), platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období;"

toto usmernenie podľa mojich vedomostí do dnešného dňa zrušené nebolo, teda ho možno (podľa môjho názoru) aplikovať aj na novší ZoDP; inak povedané, ak vyúčtovanie plynu nie je dôvodom na DDP, tak možno o tomto vyúčtovaní účtovať ako o daňovom náklade, aj keď sa týka predchádzajúceho obdobia (lebo inak ako daňový náklad by som si ho mohol uplatniť iba podaním DDP - ale od toho ma oslobodzuje usmernenie MF).
Ajenka
12.10.10,15:10
Môj názor je, že si môže odpočítať DPH v tomto roku a to na základe tohto:

"Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). "
gita
12.10.10,17:38
Ďakujem za vaše názory, pôvodne som sa pýtala, či môžem odpočítať DPH v tomto roku z faktúry r. 2009. Či môžem aj dať fa čiastku do nákladov, to už je asi do inej témy. Len chcem upresniť, že nešlo o vyúčtovanie energie, ale o stavebné práce. Asi to skúsim v inej téme.
Stefan2005
12.10.10,17:49
Ďakujem za vaše názory, pôvodne som sa pýtala, či môžem odpočítať DPH v tomto roku z faktúry r. 2009. Či môžem aj dať fa čiastku do nákladov, to už je asi do inej témy. Len chcem upresniť, že nešlo o vyúčtovanie energie, ale o stavebné práce. Asi to skúsim v inej téme.

... a konkrétne čo chceš skúsiť v inej téme ?
Nedostala si odpoveď ? Skús napr. odpovedať na otázky položené v príspevku #24 od Zity...
NICOLETTA
13.10.10,09:50
Prosím Vas, dosiel mi v septembri dobropis s datumom vystavenia aj dodania 2.4.2010 . Ako mam vysporiadat DPH? Treba urobit DDP za 4/2010 ?

A ako to zauctovat? S datumom 2.4. alebo 30.9.2010?
Adiks
13.10.10,11:50
Podľa par. 53 ods.1 zákona o DPH ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25 (musíš posúdiť, či to bolo splnené) je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň a to v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane. Ak sa teda jednalo o opravu základu dane podľa § 25 zákona o DPH, dobropis zaeviduješ v došlej pošte a tento dátum je dátumom, kedy dobropis vchádza do evidencie DPH. Zároveň je to aj dátum účtovania. V takom prípade DDP DPH za 4/2010 nie je potrebné podať. Ak je však dobropis vystavený len z dôvodu nesprávnej fakturácie dodávateľa, vtedy DDP DPH za 4/2010 musíš podať.
jonnie
13.10.10,17:54
Prosim aj ja o navigaciu,lebo uz som zneistena:
Faktura dat.dodania:30.6., vyhotovena 15.7., prevzata podpisom a datumom 16.7 - majitelia firmy mi to dali do júla,zrejme si mysleli,ze ked to dostali v júli... a co teraz - dodatocne, alebo -keby tam nebol ten datum, tak do tohto kvartalu, alebo zauctovat a neuplatnit si DPH - v tomto stvrtroku (suhlasia s takou moznostou). Dobre rozmyslam? Prosim...a vdaka.
Tweety
13.10.10,18:00
Prosim aj ja o navigaciu,lebo uz som zneistena:
Faktura dat.dodania:30.6., vyhotovena 15.7., prevzata podpisom a datumom 16.7 - majitelia firmy mi to dali do júla,zrejme si mysleli,ze ked to dostali v júli... a co teraz - dodatocne, alebo -keby tam nebol ten datum, tak do tohto kvartalu, alebo zauctovat a neuplatnit si DPH - v tomto stvrtroku (suhlasia s takou moznostou). Dobre rozmyslam? Prosim...a vdaka.
Nárok si môžu uplatniť aj v tomto kvartáli.
jonnie
13.10.10,18:02
Vdaka - a smiem poprosit podla ktoreho §? aby som sa to naucila a precitala si...



Nárok si môžu uplatniť aj v tomto kvartáli.
azla
13.10.10,18:03
Ak ide o faktúru na vstupe - dátum dodania 30.6.20010 - odpočet si môžeš uplatniť aj neskôr - čiže v 3.Q. 2010 - najneskôr však do konca roku 2010.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad ....
nika.sum
18.10.10,07:32
Robim ucto spatne jednej s.r.o., nasla som fakturu prijatu, kt. prisla este na konci decembra, ale neviem ako je to mozne, zauctovana v r. 2009 nie je, bola niekde zalozena a ja som na fakturu prisla lebo som nemala s cim sparovat uhradu. Problem je v tom, ze faktura je z ICS, cize mala byt samozdanena. Viem, ze budem robit (pre ine dovody)DDP DPH za 1 Q/2010, ale toto tam nemozem dat ziadnym sposobom, treba asi spravit DDP za 4Q/2009 vsak?
Tweety
18.10.10,07:38
Robim ucto spatne jednej s.r.o., nasla som fakturu prijatu, kt. prisla este na konci decembra, ale neviem ako je to mozne, zauctovana v r. 2009 nie je, bola niekde zalozena a ja som na fakturu prisla lebo som nemala s cim sparovat uhradu. Problem je v tom, ze faktura je z ICS, cize mala byt samozdanena. Viem, ze budem robit (pre ine dovody)DDP DPH za 1 Q/2010, ale toto tam nemozem dat ziadnym sposobom, treba asi spravit DDP za 4Q/2009 vsak?
ÁNo.
nika.sum
18.10.10,07:50
Vedela som, len som sa nadejala, ze mozno nejaka vynimka:mee: , co uz ....dakujem velmi pekne.
jonnie
24.10.10,14:27
Este k teme - prevzala som jedn.ucto, kde vobec nebola priznana DPH za najom - udajne mu povedali,ze odpocet urobia az pri platbe. Lenze jeho ustna dohoda s prenajimatelom bola,tym,ze su kamarati,ze si zaplatia, neskor... Co s tym? Robit dodatocne od januara,ked vobec neuplatnovali tuto DPH? alebo to este mozem urobit v tomto stvrtroku - do zajtra? Uff...
Tweety
24.10.10,14:33
Este k teme - prevzala som jedn.ucto, kde vobec nebola priznana DPH za najom - udajne mu povedali,ze odpocet urobia az pri platbe. Lenze jeho ustna dohoda s prenajimatelom bola,tym,ze su kamarati,ze si zaplatia, neskor... Co s tym? Robit dodatocne od januara,ked vobec neuplatnovali tuto DPH? alebo to este mozem urobit v tomto stvrtroku - do zajtra? Uff...
Môžeš.
jonnie
24.10.10,14:58
Myslela som si, ale uz som tak zmagorena... nechapem,preco mu neuplatnili narok, ved sa to "sprava" ako pri fakture - ze narok na odpocet je,hoci zaplatena nemusi byt. Ci sa mylim? Dufam,ze ma nezavru :)
Dnes mi doniesli aj dobropis k jednej fa - samozrejme,uz som im davno vyrobila dan. k DPH - len som to prebrala a ked som na to dnes pozerala,ze to idem prerobit,tak je tam datum 1.10., cize nemam co prerabat,lebo je to IV.Q,ak sa nemylim - ale zneistoval ma,ze ved sa to tyka faktury z III.Q. No a? Datum je oktobrovy... prosim o istotu,leob uz si pripadam cudne,ked niekomu nieco tvrdim,co im predtym uctovnicky nieco ine.
Ivenka
24.10.10,15:01
Pozri dátum dodania, ten je smerodatný.
evina
24.10.10,15:15
Myslela som si, ale uz som tak zmagorena... nechapem,preco mu neuplatnili narok, ved sa to "sprava" ako pri fakture - ze narok na odpocet je,hoci zaplatena nemusi byt. Ci sa mylim? Dufam,ze ma nezavru :)
Dnes mi doniesli aj dobropis k jednej fa - samozrejme,uz som im davno vyrobila dan. k DPH - len som to prebrala a ked som na to dnes pozerala,ze to idem prerobit,tak je tam datum 1.10., cize nemam co prerabat,lebo je to IV.Q,ak sa nemylim - ale zneistoval ma,ze ved sa to tyka faktury z III.Q. No a? Datum je oktobrovy... prosim o istotu,leob uz si pripadam cudne,ked niekomu nieco tvrdim,co im predtym uctovnicky nieco ine.

§25
3/ Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
Kristina27
12.11.10,08:22
11.11.2010 sme prebrali na pošte doporučene faktúru za opravu od dodávateľa s dátumum dodania 30.3.2010 /faktúra sa niekde zatúlala, tak nám ju poslali teraz/
Čo s DPH /je to suma 7 eur/?

zaúčtovala som 511, 343 / 321

ale sumu z 343 by som najradšej preúčtovala niekam inam, ide o FO, ktorá vedie PÚ, takže by som to preúčtovala na 491. Môžem?

Ďakujem!
Tweety
12.11.10,08:25
11.11.2010 sme prebrali na pošte doporučene faktúru za opravu od dodávateľa s dátumum dodania 30.3.2010 /faktúra sa niekde zatúlala, tak nám ju poslali teraz/
Čo s DPH /je to suma 7 eur/?

zaúčtovala som 511, 343 / 321

ale sumu z 343 by som najradšej preúčtovala niekam inam, ide o FO, ktorá vedie PÚ, takže by som to preúčtovala na 491. Môžem?

Ďakujem!
A prečo chceš dph preúčtovať niekam inam? veď si riadne a zákonne môžeš uplatniť jej odpočet.
Kristina27
12.11.10,08:31
v IV.Q.2010 ?
Tweety
12.11.10,08:32
v IV.Q.2010 ?
Áno. A to je zároveň aj posledný kvartál možnosti jej uplatnenia.
basha_V
25.01.11,11:03
ahojte,

dodavatel si spomenul na zabudnutu fakturu z roku 2009.
rok 2010 mam uz uzavrety.
mam to dat cele ako nedanovy naklad do 2011? aj ostatne faktury ktore mi pridu uz po uzavierke 2010 kedze je tam ina dph?

velmi prosim o strucnu jasnu odpoved lebo som z toho znacne zmatena hlavne po tom co som tu vsetko precitala :confused:

diky moc
KlaudiaKK
25.01.11,11:49
ahojte,

dodavatel si spomenul na zabudnutu fakturu z roku 2009.
rok 2010 mam uz uzavrety.
mam to dat cele ako nedanovy naklad do 2011? aj ostatne faktury ktore mi pridu uz po uzavierke 2010 kedze je tam ina dph?

velmi prosim o strucnu jasnu odpoved lebo som z toho znacne zmatena hlavne po tom co som tu vsetko precitala :confused:

diky moc

Tak podobne to mám aj ja ! Dnes som zaplatila DPH za 12/2010 aj podala DP za 12/2010 keď som sa vrátila z DU v pošte som našla faktúru za 12/2010 ktorú som neočakávala teda ani som s ňou nemohla rátať tak aby som niekoho urgovala. Takže čo s tou 19 % DPH ? Môžem ju uplatniť v 01/2011 ? alebo to celé šupnem aj základ a dph do nedaňových výdavkov a poďakujem sa účtovníčke http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gifdodávateľa ? Ďakujem aj ja za odpoveď
S.Ch.
25.01.11,15:32
Na to som aj ja zvedavá, lebo v podľa §51(2) ak platiteľ nemá doklad do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka v ktorom právo na odpočitanie vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad.
Ak odhliadneme od toho,že tá faktúra Vám prišla dnes 25.1.2011 (opravné DP by sa dalo ešte poslať poštou), ale prišla by napríklad zajtra - ako sa v novom tlačive daňového prizania uplatní odpočet 19 % DPH?
IvoM
25.01.11,16:06
Tak ako z prípadného dobropisu, tie totiž stále budú s 19% DPH pokiaľ sa budú týkať obdobia spred 1.1.2011, teda do riadku kde je uvedená základná sadzba, totiž od 1.1.2011 už v priznaniach DPH nebude uvedná hodnota DPH v %. Podľa §51.2 je možné uplatniť DPH z roku 2010 aj v roku 2011 ak nemáte doklad do 25.1.2011.
S.Ch.
26.01.11,07:12
Ďakujem za usmernenie, nové tlačivá som totiž zatiaľ nenašla na stránkach DÚ, ale našla som ich vo Finančnom spravodajovi 11/2010. Takže bude to riešené základnou a zniženou sadzbou, jasné, vďaka.
johanka12
20.04.11,09:47
Ahojte,
prosim o radu prebrala som uctovnictvo ,nasla som zalozenu fa na ktorej je datum vystavenia + dodania 31.12.2010 je to fa za spotrebu elekt.energie, a ceruzkou napisana poznamka priniesli 8.2.2011,to znamena ze z nej nebola odpocitana dph v 4 Q 2010 ani nerobili dodatocne priznanie dph ,byvala uctovnicka napisala na fa predpisy :

326/321 1352.07 eur
343/321 256.89 eur

a na ID 502/326 1352.07 eur

ked som nahadzovala pociatocne stavy na ucte 326 je suma 1352.07 eur
ale prijmovy doklad o zaplatení je vystaveny na sumu 1608.96 eur
Co s tym ?

Dakujem za odpoved
johanka12
20.04.11,12:10
Prosim nikto nevie poradit ? prispevok 62
Adiks
20.04.11,12:17
Ahojte,
prosim o radu prebrala som uctovnictvo ,nasla som zalozenu fa na ktorej je datum vystavenia + dodania 31.12.2010 je to fa za spotrebu elekt.energie, a ceruzkou napisana poznamka priniesli 8.2.2011,to znamena ze z nej nebola odpocitana dph v 4 Q 2010 ani nerobili dodatocne priznanie dph ,byvala uctovnicka napisala na fa predpisy :

326/321 1352.07 eur
343/321 256.89 eur

a na ID 502/326 1352.07 eur

ked som nahadzovala pociatocne stavy na ucte 326 je suma 1352.07 eur
ale prijmovy doklad o zaplatení je vystaveny na sumu 1608.96 eur
Co s tym ?

Dakujem za odpoved
Veď je to v poriadku, na účte 326 máš čiastku bez DPH z faktúry a príjmový pokl.doklad je na celú faktúrovanú čiastku, vrátane DPH.
babi2
20.04.11,12:22
Ahojte,
prosim o radu prebrala som uctovnictvo ,nasla som zalozenu fa na ktorej je datum vystavenia + dodania 31.12.2010 je to fa za spotrebu elekt.energie, a ceruzkou napisana poznamka priniesli 8.2.2011,to znamena ze z nej nebola odpocitana dph v 4 Q 2010 ani nerobili dodatocne priznanie dph ,byvala uctovnicka napisala na fa predpisy :

326/321 1352.07 eur
343/321 256.89 eur

a na ID 502/326 1352.07 eur

ked som nahadzovala pociatocne stavy na ucte 326 je suma 1352.07 eur
ale prijmovy doklad o zaplatení je vystaveny na sumu 1608.96 eur
Co s tym ?

Dakujem za odpoved
DPH sa uplatní v 1.Q 2011
Ejo
25.04.11,18:14
Dobrý večer. Podnikateľ je štvrťroč. platca DPH. Teraz mi dal faktúru od T-com , kde dátum dodania služby je 31.12.2010, dátum vyhotovenia je 03.01.2011 a elektronicky bola zaslaná 04.01.2011. Malo by byť dodatočné DP za 4Q 2010, však? Lebo nárok na odpočet vznikol 31.12.2010 a faktúra bola do podania DP.
ĎAkujem