Ludmial
09.11.07,08:53
Nerozumiem dobre DPH , hoci zákon o DPH som si preštudovala. Nie je mi
jasné ako treba vystaviť fa v prípade , že faktrujem niečo fyzickej
osobe, ktorá nepodniká napr. služby podľa § 15 odst.8 do Eu. A ako v
prípade, keď fakturujem fyzickej a alebo právnickej osobe ktorá je v danom
štáte plátcom DPH. Znamená to že vždy sa musí určiť miesto dodania? A v
mieste dodania sa musí odviesť DPH? Prosila by som niekoho o výklad k danej
problematike.Jedná sa mi o tieto služby podľa § 15 a tiež o nákup materiálu
z krajín EÚ. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
09.11.07,09:39
Viac som nemal času a budem rád keď sa info rozšíria poprípade o nejaké veci čo som neuviedol...



Par. 15 zákona 222/2004 o DPH v z.n.p.




Par. 15 ods 1.

Je to všeobecné určenie miesta dodania služby v prípade ak platiteľ dane nevie určiť miesto dodania podľa následných odsekov a par. Tohto zákona. Potom platí všeobecné pravidlo že miestom dodania je miesto kde má dodávateľ služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň

Par. 15 ods 2

Ide o dodanie služby viažuce sa na nehnuteľnosť (stavebné práce) ako aj služby realitných kancelárii, znalcov, architektov a stavebného dozoru. Miesto dodania je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Príklad

Dodanie stavebných prác na nehnuteľnosti v ČR

SR dod.(platiteľ DPH) – ČR odberateľ(platiteľ DPH) – dochádza k prenosu daňovej povinnosti na českého odberateľa a Fa sa vystavuje bez DPH
SR dod.(platiteľ DPH) – ČR odberateľ(neplatiteľ) – SR odberateľ je povinný sa registrovať v ČR (nedá sa preniesť daňová povinnosť)
SR dod(neplatiteľ) – ČR(platiteľ) – buď sa SR dod registruje v SR a pôjde o prenos daňovej povinnosti ak sa neregistruje podľa mňa mu vzniká povinnosť registrácie v ČR keďže tam začala vykonávať podnikanie ktoré je predmetom dane


Par. 15 ods 3

Miestom dodania prepravných služieb je miesto, kde sa preprava vykonáva, pričom treba brať na zreteľ par. 16 ods 1 – ten hovorí že ak sa preprava vykonáva medzi dvoma členskými krajinami a obe strany sú platitelia dane v svojej krajine potom dodanie prepravy je tam kde ma odberateľ pridelené IČ DPH (zjednodušene). Každá ostatné preprava je predmetom dane len na území kde sa vykonáva, t.j. napr. preprava zo SR do ČR je predmetom dane len na území SR. Takisto pri prepravných službách treba mať na mysli ešte aj par. 46 – oslobodenie prepravných služieb.

Par. 15 ods 4

Miestom dodania, kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých výchovných, vzdelávacích a zábavných je tam kde sa tieto služby skutočne fyzicky vykonávajú

Pr. Školenie SR firmy pre ČR firmu

Školenie uskutočnené v SR – slovenská firma vystaví faktúru so slovenskou DPH
Školenie uskutočnené v ČR u odberateľa platiteľa – prenos daňovej povinnosti na odberateľa
Školenie uskutočnené v ČR u neplatiteľa – povinnosť registrácie sa v ČR

Pr. 15 ods 5

Miestom dodania doplnkových prepravných služieb (nakladanie, vykladanie, manipulácia, ) je tam kde sa fyzicky vykonávajú. Režim je presne ten istý ako pri par. 15 ods 4 len namiesto školenia pôjde o doplnkové prepravné služby

Par. 15 ods 6

Miestom dodania služieb, ktorým sú ocenenie hnuteľného majetku a práce na hnuteľnom majetku je miesto kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú s výnimkou par. 16 ods 7 – ten hovorí že ak vykonám na území SR služby uvedené v tomto paragrafe a majetok sa vráti späť do krajiny odberateľa potom miestom dodania je miesto kde je odberateľ identifikovaný pre daň. Samozrejme podmienka Dod(registrovaný vo svojej krajine) a odb(registrovaný vo svojej krajine) musí byť dodržaná.

Pr.
Oprava stroja servisnou firmou zo SR v ČR odberateľ

SR dod(platiteľ) – ČR odb. (platiteľ) – prenos daňovej povinnosti na odberateľa
SR dod(platiteľ) – ČR odb. (neplatiteľ) – registrácia sa v ČR
SR dod(platiteľ) – DE odb.(stroj umiestnený v ČR – oprava v rámci garancie) , pričom DE odb. nie je registrovaný v ČR – povinnosť registrácie SR dod., v prípade ak by bola nemecká firma registrovaná v ČR a objedná si takéto služby pod českým ičdph potom nastáva prenos daňovej povinnosti

Par. 15 ods 7,8

Spolu súvisia a nastáva veľká zmena v tom že nie je nutné pri týchto službách aby odberateľ bol registrovaný na účely platenia DPH v svojej krajine, stačí aby podnikal a daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa. V SR sa vzťahuje povinnosť platiť daň pre osoby neplatiteľov ale podnikajúcich par. 69 ods 3. V prípade ak tieto služby sú dodané sukromnej osobe potom miestom dodania je miesto podľa par. 15 ods 1 – miesto kde má firma sídlo to jest SR firma zdaní takéto služby SR DPH. V prípade ak sú dodané tieto služby(par. 15 ods.
Vladimír Ozimý
09.11.07,10:45
a ešte k tomu dodaniu tovaru

Ak ste odberateľ (v rámci EU dodanie)

1 Platiteľ - povinnosť samozdaniť - dodanie podľa par. 11, daňová povinnosť vzniká podľa par. 20 a uplatnenie na základe par. 49-54, musí ísť o dodanie tovaru od platiteľa samozrejme ak dodávate od neplatiteľa tento paragraf sa nevzťahuje na to a nevstupuje to do priznania...
2. Neplatiteľ - zdaniteľná osoba(def. v par. 3 ods 1 ) - par. 7 ak prekročíte obrat 420 tis Sk(par. 11 ods 6 máte definované čo spadá do tohoto obratu) je povinná sa registrovať na daňovom úrade, podotýkam registrovať sa treba pred dodávkov tovaru ktorý prekročí hodnotu 420 tis. Sk. Potom vám vzniká povinnosť podať daňové priznanie pri každej takejto dodávke na základe par. 78 ods 3 a nemá takáto osoba právo na uplatnenie si dane na vstupe keďže nejde o platiteľa ale o zdaniteľnú osobu (v takomto prípade je jednoduchšie a účelnejšie sa registrovať na základe par. 4 - dobrovoľne)
emgeton
09.11.07,11:52
Viac som nemal času a budem rád keď sa info rozšíria poprípade o nejaké veci čo som neuviedol...



Par. 15 zákona 222/2004 o DPH v z.n.p.



Par. 15 ods 1.

Je to všeobecné určenie miesta dodania služby v prípade ak platiteľ dane nevie určiť miesto dodania podľa následných odsekov a par. Tohto zákona. Potom platí všeobecné pravidlo že miestom dodania je miesto kde má dodávateľ služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň

Par. 15 ods 2

Ide o dodanie služby viažuce sa na nehnuteľnosť (stavebné práce) ako aj služby realitných kancelárii, znalcov, architektov a stavebného dozoru. Miesto dodania je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza.

Príklad

Dodanie stavebných prác na nehnuteľnosti v ČR

SR dod.(platiteľ DPH) – ČR odberateľ(platiteľ DPH) – dochádza k prenosu daňovej povinnosti na českého odberateľa a Fa sa vystavuje bez DPH
SR dod.(platiteľ DPH) – ČR odberateľ(neplatiteľ) – SR odberateľ je povinný sa registrovať v ČR (nedá sa preniesť daňová povinnosť)
SR dod(neplatiteľ) – ČR(platiteľ) – buď sa SR dod registruje v SR a pôjde o prenos daňovej povinnosti ak sa neregistruje podľa mňa mu vzniká povinnosť registrácie v ČR keďže tam začala vykonávať podnikanie ktoré je predmetom dane prenos daňovej povinnosti.

..............

Par. 15 ods 4

Miestom dodania, kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých výchovných, vzdelávacích a zábavných je tam kde sa tieto služby skutočne fyzicky vykonávajú

Pr. Školenie SR firmy pre ČR firmu

Školenie uskutočnené v SR – slovenská firma vystaví faktúru so slovenskou DPH
Školenie uskutočnené v ČR u odberateľa platiteľa – prenos daňovej povinnosti na odberateľa
Školenie uskutočnené v ČR u neplatiteľa – povinnosť registrácie sa v ČR

Pr. 15 ods 5

Miestom dodania doplnkových prepravných služieb (nakladanie, vykladanie, manipulácia, ) je tam kde sa fyzicky vykonávajú. Režim je presne ten istý ako pri par. 15 ods 4 len namiesto školenia pôjde o doplnkové prepravné služby s výnimkou podľa §16/3 !

Par. 15 ods 6

Miestom dodania služieb, ktorým sú ocenenie hnuteľného majetku a práce na hnuteľnom majetku je miesto kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú s výnimkou par. 16 ods 7 – ten hovorí že ak vykonám na území SR služby uvedené v tomto paragrafe a majetok sa vráti späť do krajiny odberateľa majetok sa po vykonaní prác odošle mimo SR (mimo štátu, kde sa práce fyzicky vykonali) potom miestom dodania je miesto kde je odberateľ identifikovaný pre daň. Samozrejme podmienka Dod(registrovaný vo svojej krajine) a odb(registrovaný vo svojej krajine) musí byť dodržaná.

Pr.
Oprava stroja servisnou firmou zo SR v ČR odberateľ

SR dod(platiteľ) – ČR odb. (platiteľ) – prenos daňovej povinnosti na odberateľa
SR dod(platiteľ) – ČR odb. (neplatiteľ) – registrácia sa v ČR
SR dod(platiteľ) – DE odb.(stroj umiestnený v ČR – oprava v rámci garancie) , pričom DE odb. nie je registrovaný v ČR – povinnosť registrácie SR dod., v prípade ak by bola nemecká firma registrovaná v ČR a objedná si takéto služby pod českým ičdph potom nastáva prenos daňovej povinnosti

Par. 15 ods 7,8

Spolu súvisia a nastáva veľká zmena v tom že nie je nutné pri týchto službách aby odberateľ bol registrovaný na účely platenia DPH v svojej krajine, stačí aby podnikal a daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa. V SR sa vzťahuje povinnosť platiť daň pre osoby neplatiteľov ale podnikajúcich par. 69 ods 3. V prípade ak tieto služby sú dodané sukromnej osobe potom miestom dodania je miesto podľa par. 15 ods 1 – miesto kde má firma sídlo to jest SR firma zdaní takéto služby SR DPH. V prípade ak sú dodané tieto služby(par. 15 ods.

Upresnenie zvýraznené v texte.

K prepravným službám (§15/3 - nejasný a nepresný výklad - preto som ho vymazal z citácie)

Ohľadom §15/3 a výnimky podľa 16/1 - v dokumentoch si pohľadajte tab. od Mušky - je to tam popísané a aj odobrené viacerými poraďákmi.
K oslobodeniu prepravných služieb §46, - je to na dlhšiu diskusiu, ale veľa už tu bolo riešené. Skúste vyhľadávanie.
Vladimír Ozimý
09.11.07,12:41
diky emgeton, neviem prečo som zadrel takú kravinu ako registrácia neplatiteľa :) ... veď to platí aj u nás...
zuzugali
16.11.07,12:59
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť ohľadom fakturácie poradenských služieb neplatiteľovi DPH v inom členskom štáte - viem, že sú upravené v § 15 ods.8 - vystavenie faktúry platiteľovi DPH v inom čl. štáte je upravené v § 73, ako mám postupovať pri vystavení faktúry, ak ide o neplatiteľa? Potrebovala by som vedieť konkrétny paragraf (resp. predpis). V ktorom konkrétnom predpise, resp. paragrafe je upravené, že sa má faktúra vystaviť neplatiteľovi s DPH?
emgeton
16.11.07,13:14
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť ohľadom fakturácie poradenských služieb neplatiteľovi DPH v inom členskom štáte - viem, že sú upravené v § 15 ods.8 - vystavenie faktúry platiteľovi DPH v inom čl. štáte je upravené v § 73, ako mám postupovať pri vystavení faktúry, ak ide o neplatiteľa? Potrebovala by som vedieť konkrétny paragraf (resp. predpis). V ktorom konkrétnom predpise, resp. paragrafe je upravené, že sa má faktúra vystaviť neplatiteľovi s DPH?

Pokiaľ faktúrujete služby uvdené v §15/8 osobe podnikajúcej v inom čl. štáte ( bez ohľadu či je alebo nie je identifikovaná pre daň), miestom dodania tejto služby bude členská krajina v kt. podniká (pozorne si pozrite §15/7 -je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň. ... ).

Vystavíte teda fa bez DPH s odvolávkou na určenie miesta dodania služby podľa §15/7 zák. 222/2004 zz.
zuzugali
16.11.07,13:33
Stále mi nie je jasné, prečo by mala byť faktúra vystavená pre neplatiteľa "bez DPH"????
emgeton
16.11.07,13:36
Stále mi nie je jasné, prečo by mala byť faktúra vystavená pre neplatiteľa "bez DPH"????
Pretože ak miestom dodania služby nie je tuzemsko ( SR ), služba nebude predmetom dane v zmysle § 2 zák. 222/2004 Zz a keď služba nie je predmetom dane, tak ju ňou ani nemôžete zaťažovať.
Vladimír Ozimý
16.11.07,13:42
Stále mi nie je jasné, prečo by mala byť faktúra vystavená pre neplatiteľa "bez DPH"????

pre služby uvedené v par. 15 ods 8 stačí aby boli poskytnuté osobe ktorá podniká, nemusí byť registrovaná a prenáša sa daňová povinnosť na nich. S dph by ste vystavili len ak by ste to poskytovali súkromnej osobe...
cloe
16.11.07,13:46
pre služby uvedené v par. 15 ods 8 stačí aby boli poskytnuté osobe ktorá podniká, nemusí byť registrovaná a prenáša sa daňová povinnosť na nich. S dph by ste vystavili len ak by ste to poskytovali súkromnej osobe...

Mne len neni jasné, keď sa prenesie tá daňová povinnosť na nich, ako odvedú DPH, keď nie sú platiteľmi dane? Znamená to, že z predmetných služieb sa DPH neodvedie ani v jednom členskom štáte?
zuzugali
16.11.07,14:00
Ďakujem veľmi pekne za cenné rady "emgetonovi" i p. Ozimému. Mám však ešte jeden problém, s ktorým si neviem rady.
Ako je to v prípade fakturácie školení (§ 15 ods. 4), ktoré uskutočňuje slovenská firma, ktorá si prenajme priestory v Čechách a uskutoční tam školenie, ktorého sa zúčastnia:

- slovenská firma platiteľ
- slovenská firma neplatiteľ
- česká firma platiteľ
- česká firma neplatiteľ
- slovenský občan nepodnikateľ
- český občan nepodnikateľ
Ako sa v týchto prípadoch vystavujú faktúry pre účastníkov (s DPH, bez DPH)? Kde je to prosím Vás legislatívne upravené?
Vladimír Ozimý
16.11.07,14:01
u nás je to zabezpečené par. 69 a následne povinnosťou podať daňové priznanie podľa par. 78 ods 3. a to isté podľa mňa bude aj v ČR...prajem krásny víkend dnes už končím...
emgeton
16.11.07,14:09
Ďakujem veľmi pekne za cenné rady "emgetonovi" i p. Ozimému. Mám však ešte jeden problém, s ktorým si neviem rady.
Ako je to v prípade fakturácie školení (§ 15 ods. 4), ktoré uskutočňuje slovenská firma, ktorá si prenajme priestory v Čechách a uskutoční tam školenie, ktorého sa zúčastnia:

- slovenská firma platiteľ
- slovenská firma neplatiteľ
- česká firma platiteľ
- česká firma neplatiteľ
- slovenský občan nepodnikateľ
- český občan nepodnikateľ
Ako sa v týchto prípadoch vystavujú faktúry pre účastníkov (s DPH, bez DPH)? Kde je to prosím Vás legislatívne upravené?

Pri takomto zložení účastníkov školenia - jednoznačne vam vzniká registračná povinnosť v ČR. A budete faktúrovať s českou DPH.
cloe
16.11.07,14:13
Ďakujem za objasnenie, so službami dodávanými do iných členských štátov nemám veľké skúsenosti. Aspoň som v obraze;)
zuzugali
19.11.07,07:31
Ďakujem za odpoveď. Nie je mi však 100% jasné na základe, ktorého paragrafu (predpisu) budem faktúrovať s českou DPH? Všetkým účastníkom s českou DPH?
emgeton
19.11.07,08:02
Ďakujem za odpoveď. Nie je mi však 100% jasné na základe, ktorého paragrafu (predpisu) budem faktúrovať s českou DPH? Všetkým účastníkom s českou DPH?

Uskutočníte službu s miestom dodania v ČR a keďže nemáte vo všetkých prípadoch na koho preniesť daňovú povinnosť, musíte sa riadiť českým zákonom o DPH.
Tu si ho môžete pozrieť:
http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/
zuzugali
19.11.07,10:09
Ďakujem veľmi pekne, pomohol ste mi. Prajem pekný zvyšok dňa.
Šípková
19.11.07,10:24
Ahojte
Máme predajňu elektronáradia poskytujeme služby spojené s opravami tohto elektronáradia. Od októbra však spoločnosť, ktorá robila servis, zmenila svoje sídlo (ČR). Preto ak zákazník prinesie k oprave náradie, pošleme ho do ČR, tam ho opravia, pošlú späť a my ho vrátime zákazníkovi. Chcem sa spýtať, či dochádza v takomto prípade k samozdaneniu. Dodávateľ je platiteľ DPH registrovaný v ČR. Ďakujem za všetky odpovede.
cloe
19.11.07,10:28
Ahojte
Máme predajňu elektronáradia poskytujeme služby spojené s opravami tohto elektronáradia. Od októbra však spoločnosť, ktorá robila servis, zmenila svoje sídlo (ČR). Preto ak zákazník prinesie k oprave náradie, pošleme ho do ČR, tam ho opravia, pošlú späť a my ho vrátime zákazníkovi. Chcem sa spýtať, či dochádza v takomto prípade k samozdaneniu. Dodávateľ je platiteľ DPH registrovaný v ČR. Ďakujem za všetky odpovede.

Áno, český dodávateľ vám vystaví faktúru bez DPH /na vaše IČ DPH/ a vy urobíte samozdanenie. Treba priložiť doklad, že opravené náradie bolo vyvezené do SR.
sarmantna
04.12.07,07:41
Prosím Vás o radu, poskytujeme v Maďarsku servis - opravu hnuteľného majetku na území Maďarska fyzickej osobe, neplátcovi DPH, nie je mi jasné, čo s DPH, prosím poraďte, potrebujem to súrne. ĎAKUJEM.