chuda06
01.03.05,15:09
Ahojte poradci,

mam nevyriesitelnu (aspon pre mna) otazku.

Ako slovensky podnikatel chcem kupit pocitac, popripade dalsie elektronicke komponenty (pre vlastnu potrebu vo firme) z Nemecka. Podla zakonov a zakonov EU plati, ze by nemecky predajca mal vystavit fakturu "rechnung" bez nemeckej DPH. Po kupe tovaru a jeho naslednom privezeni na SR som ja povinny zaplatit slovensku DPH na Slovensku.

Teorie by bolo dost, ale ma niekto skusenosti z praxe? Ako to funguje? Nemecki predajcovia odmietaju predat bez nemeckej DPH (neznalost zakonov+neznalost rozsirenia EU), ohanam sa zakonov, vyhlasenim IHK (obchodna komora Nemecka) a nic.

Ako je to potom s prihlasenim na SR?

Ak niekto viete, poradte. Dakujem.
vladan
01.03.05,14:16
problém je iba problémom vtedy, ak zodpovieš otázku, či si platiteľom DPH na Slovensku, resp. či máš pridelené IČ DPH?
chuda06
02.03.05,07:58
Ano, som platiel DPH, mam pridelene IC DPH, vsetko mam podla spravnosti zakonov a uradov.
vladan
02.03.05,08:16
Ano, som platiel DPH, mam pridelene IC DPH, vsetko mam podla spravnosti zakonov a uradov.
ok, takže by som ukázala kartičku, kde máš pridelené IČ DPH tomu Nemčúrovi, aby na vlastné oči videl, že si platiteľom a teda predaj PC na Slovensko má byť bez DPH ... ak by nepomohlo, tak sa ho spýtaj na ich zákon o DPH, malo by tam stáť, že "dodanie tovaru do iného členského štátu nadobúdateľovi, ktorý je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte, je oslobodené od dane" ... alebo ti ešte ostáva jedna možnosť, naštudovať si nemecký zákon o DPH a ukázať mu daný paragraf, že nech sa neondí, a fakturuje bez DPH
chuda06
02.03.05,09:14
Diky vladan, uz to je vyskusane, nepustia sa svojej mienky a nepustia. Ok, mohli spravit obchod. Nasli sme inu fi, ktora sa podujala nam uverit.

Este sme im navrhli jeden hacik, a to, ze nemusia sa trapit z exportom na SR, ze nech nam to dodaju na nemecku adresu a my si to vyvezieme sami. Tak druha firma suhlasi, s tym, ze nam to doda na nemecku adresu aj s nemeckou DPH. My pri vyvoze na colnici popytame peciatku, ze sa to naozaj vyviezlo a potom im to poslem. Nasledne nam oni vratia tu nemecku DPH.

Neviete niekto, ako to je na tych colniciach teraz? Mame sancu tu peciatku dostat?

A potom na SR? Co mame robit s prihlasenim slov.DPH?


Inac, pre ostatnych, ak budu zamyslat nieco podobne:

link na overenie vasho IC DPH http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/de/vieshome.htm

a legislativa k tomu:
http://europa.eu.int/scadplus/leg/de/lvb/l31013.htm

da sa to poprepinat aj do AJ.