victoria
09.11.07,09:51
Dobry den,
prosim o radu. Klientka ma kvetinarstvo, asi polroka berie tovar z Holandska. Holandsky partner od nej pytal ICO a DIC a ona mu ich poslala. Bez toho aby si to niekde overil ju pokladal automaticky za platcu DPH a dodaval jej tovar bez DPH. Teraz predlozil doklady svojmu uctovnikovi a ten na to prisiel. Samozrejme hned doletela aj klientka za mnou a zistili sme ze oni jej este navyse pred DIC uvadzaju skratku CZ co uz je uplne zle. Holandsky partner teraz od nej pozaduje aby mu spatne doplatila ich DPH za vsetky uskutocnene dodavky a ona samozrejme nechce. Neviem ako vykluckovat z tejto situacie. koho je to chyba ? Mne je jasne ze jej mal fakturovat vratane dane ale tiez ze overit si to mal on. Co vy na to ?
Zoltán Kovács
09.11.07,09:17
Dobry den,
prosim o radu. Klientka ma kvetinarstvo, asi polroka berie tovar z Holandska. Holandsky partner od nej pytal ICO a DIC a ona mu ich poslala. Bez toho aby si to niekde overil ju pokladal automaticky za platcu DPH a dodaval jej tovar bez DPH. Teraz predlozil doklady svojmu uctovnikovi a ten na to prisiel. Samozrejme hned doletela aj klientka za mnou a zistili sme ze oni jej este navyse pred DIC uvadzaju skratku CZ co uz je uplne zle. Holandsky partner teraz od nej pozaduje aby mu spatne doplatila ich DPH za vsetky uskutocnene dodavky a ona samozrejme nechce. Neviem ako vykluckovat z tejto situacie. koho je to chyba ? Mne je jasne ze jej mal fakturovat vratane dane ale tiez ze overit si to mal on. Co vy na to ?

Súhlasím s tým, že overovať mala firma z Holandska, ale na druhej strane zase kvetinárka by mala doplatiť rozdiel. Samozrejme až na základe opravených dodávateľských dokladov.
Vladimír Ozimý
09.11.07,09:24
jednoznačne by holandska firma mala vystaviť opravný doklad s DPH a klientka by to mala zaplatiť. Neboli splnené podmienky pre uplatnenie oslobodenia to je prvá vec...a dalo by sa na to pozerať ako podvod nie? takže by som sa moc nebránil a uhradil lebo ona nemala právo čo uvádzať IČDPH ak nebola registrovaná...a v ČR je to naviazané na ičo nie ako u nás na dič...
victoria
09.11.07,09:52
Ona poslala fakturacne udaje a dodavatel si automaticky priradil DIC ze to je pre DPH a omylne zaradil pred to este CZ namiesto SK ktore by tam malo byt keby bola platca DPH.
Vladimír Ozimý
09.11.07,09:58
Ona poslala fakturacne udaje a dodavatel si automaticky priradil DIC ze to je pre DPH a omylne zaradil pred to este CZ namiesto SK ktore by tam malo byt keby bola platca DPH.

aha takže chyba nastala na ich strane no nič opravný doklad...
Zoltán Kovács
09.11.07,10:02
Ona poslala fakturacne udaje a dodavatel si automaticky priradil DIC ze to je pre DPH a omylne zaradil pred to este CZ namiesto SK ktore by tam malo byt keby bola platca DPH.

Kvetinárka by to mohla tiež hneď reklamovať, že nie sú správne uvedené údaje na faktúrach, a vlastne tým pádom sa kráti daňová povinnosť.
victoria
09.11.07,10:05
Kvetinárka by to mohla tiež hneď reklamovať, že nie sú správne uvedené údaje na faktúrach, a vlastne tým pádom sa kráti daňová povinnosť.

Prepac, ale tomuto celkom dobre nerozumiem ako to bolo myslene.
Zoltán Kovács
09.11.07,10:14
Tým pádom, že nikto neodviedol DPH, ani dodávateľ ani odberateľ došlo ku kráteniu daňovej povinnosti. Ja keď obdržím faktúru s nesprávnymi údajmi určite to vyreklamujem u dodávateľa.

P.S. S tým krátením dani som nikoho nechcel teraz obviňovať, ale situácia je taká, že niekto tú daň mal odviesť (dodávateľ v Holandsku, preto lebo odberateľ nie je registrovaný platiteľ DPH).
victoria
09.11.07,10:46
Aha ano, je mi je jasne. Mne je uplne jasne ze to musi dodavatel opravit a vyfakturovat s DPH ale poznate to ako sa klienti snazia zaplatit co najmenej a ked ma teraz spatne doplacat za vsetky dodavky tovaru verim ze jej to nie je prijemne.
Danila
09.11.07,10:54
Aha ano, je mi je jasne. Mne je uplne jasne ze to musi dodavatel opravit a vyfakturovat s DPH ale poznate to ako sa klienti snazia zaplatit co najmenej a ked ma teraz spatne doplacat za vsetky dodavky tovaru verim ze jej to nie je prijemne.S tou chybou ale môžu byť spojené viaceré problémy podnikateľky, okrem iného kalkulácia pri tvorbe predajnej ceny dodaného tovaru a následný zisk. Určite by som všetko zrátala, a vstúpila do jednania s dodávateľom v prípade takýchto strát a dojednávala kompromis. V zmysle spoločného podielu na spoločnej vine.
victoria
09.11.07,12:03
Vychadza jej to cca na doplatok 80 tisic.