isolta
09.11.07,12:32
Viete mi prosim poradit?.. Elektronicky vedieme JU. Pri preberani platby v hotovosti vystavujeme na mieste prijatia platby ku fakture i PPD. Je potrebne, aby sme vzdy vystavovali zaroven i kopiu PPD prip. VPD i pre nas? Alebo si mozeme zaviest tento doklad pre evidenciu u nas dodatocne v uctovnom programe?
Dakujem...
cloe
09.11.07,11:43
Viete mi prosim poradit?.. Elektronicky vedieme JU. Pri preberani platby v hotovosti vystavujeme na mieste prijatia platby ku fakture i PPD. Je potrebne, aby sme vzdy vystavovali zaroven i kopiu PPD prip. VPD i pre nas? Alebo si mozeme zaviest tento doklad pre evidenciu u nas dodatocne v uctovnom programe?
Dakujem...

Ak preberáš platbu v hotovosti, si povinná platiteľovi vydať kópiu PPD. Je jedno, či vypíšeš ručne alebo ho vytlačíš z počítača ale mala by si mu ho dať pri platbe. Originál - vytlačený predsa musíš založiť do účtovných dokladov, teda musíš ho vytlačiť, nestačí mať len evidenciu v pokladnici.
MarcelkaT
09.11.07,12:18
A prečo by si nemala mať založené PPD alebo VPD v účtovných dokladoch? A čo ak Ti PC odíde do bezseba- tak máš figu borovú, ale keď to je založené v účt.dokladoch máš doklad že prevzala alebo zaplatila faktúru.
bsbs
09.11.07,12:32
Nesuhlasim s Cloe, pretože pri preberani hotovosti musis tomu, od ktoreho preberas peniaze, vystavit a vydat orginal PPD. Kopiu PPD si nechas. Prozaicke vysvetlenie. Prijmy sa priznavaju a vydaje ovpl. dan, musis zdokladovat originalom ! Casto sa stretavam s tym, ze ten kto prebera hotovost, vyda kopiu PPD, to podla mna nie je spravny postup.
jamis
09.11.07,12:37
Robím účtovníčku už pekných pár rokov, ale vždy sa zákazníkovi vydával originál PPD....
Johanka
09.11.07,12:38
Pokiaľ si dobre pamätám, problematika originálov a kópií bola bohato riešená v niektorom zo starších vydaní Zákona o DPH. Našťastie je to za nami ;).
Zoltán Kovács
09.11.07,12:39
Pokiaľ si dobre pamätám, problematika originálov a kópií bola bohato riešená v niektorom zo starších vydaní Zákona o DPH. Našťastie je to za nami ;).

Prikladám link:

http://www.porada.sk/t45083-pokladnicny-doklad-podpis-prijemcu.html
cloe
09.11.07,12:43
Nesuhlasim s Cloe, pretože pri preberani hotovosti musis tomu, od ktoreho preberas peniaze, vystavit a vydat orginal PPD. Kopiu PPD si nechas. Prozaicke vysvetlenie. Prijmy sa priznavaju a vydaje ovpl. dan, musis zdokladovat originalom ! Casto sa stretavam s tym, ze ten kto prebera hotovost, vyda kopiu PPD, to podla mna nie je spravny postup.

Dostaneš originál faktúry. PPD sám o sebe /ak sa jedná o úhradu faktúry/ nie je pre teba doklad. Podľa mňa je správne, že keď vystavím faktúru, odberateľovi dám originál, založím si kópiu faktúry. Prijmem platbu k faktúre, založím si originál PPD, kópiu dám odberateľovi.
No ale v dnešnej dobe, dobe počítačov, vytláčam v podstate dva originály - aj faktúr aj PPD. Jeden pre mňa, jeden pre odberateľa.
Johanka
09.11.07,12:49
Nesuhlasim s Cloe, pretože pri preberani hotovosti musis tomu, od ktoreho preberas peniaze, vystavit a vydat orginal PPD. Kopiu PPD si nechas. Prozaicke vysvetlenie. Prijmy sa priznavaju a vydaje ovpl. dan, musis zdokladovat originalom ! Casto sa stretavam s tym, ze ten kto prebera hotovost, vyda kopiu PPD, to podla mna nie je spravny postup.
Môžeš k podčiarknutému pripojiť aj nejakú §§ podporu ?
Zita5
09.11.07,13:02
Nesuhlasim s Cloe, pretože pri preberani hotovosti musis tomu, od ktoreho preberas peniaze, vystavit a vydat orginal PPD. Kopiu PPD si nechas. Prozaicke vysvetlenie. Prijmy sa priznavaju a vydaje ovpl. dan, musis zdokladovat originalom ! Casto sa stretavam s tym, ze ten kto prebera hotovost, vyda kopiu PPD, to podla mna nie je spravny postup.

Ja robím PPD a VPD cez SW , mám po probléme ...ale ......
ak vypíšem ručne PPD platiacemu dám kópiu /Originál si nechám ja /a on by zasa mal dať podísať VPD kde originál zostáva u platiaceho /kópia u mňa/ .....

Čiže ja prijímateľ peňazí budem mať originál PPD + kópiu VPD
Platiteľ bude mať Orginál VPD + kópiu PPD

Dúfam že som sa nedoplietla ;):)
Zita5
09.11.07,13:11
Mňa teraz napadlo , že v minulosti napr. ŠEVT predával PPD také , že bol PPD a pod ním bola potvrdenka . Potvrdenka bola vlastne kópia , ktorá slúžila zákazníkovi ako doklad o platbe . Neviem či ešte teraz také predávajú ...ale bolo to tak .

Ale teraz ak máme vymoženosť tlačiť PPD a VPD cez SW , tak napríklad mám dva originál PPD alebo VPD a dva originál podpisy.Ale verím , že ručné doklady sa ešte vo veľkom používajú .:)
milagros208
09.11.07,13:17
Ja som mala takúto dilemu minule, keď sa ma známy opýtal ako je to s vystavovaním dokladov ručne. Najprv ma to zarazilo, keďže doteraz som fa riešila cez počítač.
Najlogickejšie sa mi zdalo originál fa a kópia PPD odberateľovi.
bv_alexandra
09.11.07,13:51
Ja som mala takúto dilemu minule, keď sa ma známy opýtal ako je to s vystavovaním dokladov ručne. Najprv ma to zarazilo, keďže doteraz som fa riešila cez počítač.
Najlogickejšie sa mi zdalo originál fa a kópia PPD odberateľovi.
Bežne som sa vždy zamýšlala nad tým ktorý poklad. doklad ide mne a zapamätala som si to najednoduchšie že to čo vystavujem mi ostáva. tzn ked príjíma musím vystaviť ppd a tým pádom viem že originál je môj;)
:)
liba2
09.11.07,14:08
Pamätám sa, že už sme tu tento problém - originál/kópia dokladu - raz riešili, len mi chvíľku trvalo, kým som to našla. Kliknite na link vo vnútri témy - je to od Luny. Odvtedy sa tým riadim a nerozlišujem u PD originál/kópia.


http://www.porada.sk/t55621-platim-v-hotovosti-davam-original-alebo-kopiu-vpd.html
Stefan2005
09.11.07,16:12
Môžeš k podčiarknutému pripojiť aj nejakú §§ podporu ?
Opýtam sa rovnako Johanka - protistrana vie pripojiť nejakú §§ podporu?

Ja zatiaľ priložím napr. toto (v prospech argumentácie, prečo by mal dostať platiteľ originál dokladu):

ČSOB - SPÔSOBY PREUKAZOVANIA ÚČELOVÉHO POUŽITIA
PROSTRIEDKOV STAVEBNÉHO SPORENIA
Všeobecné ustanovenia
Dôkaz účelového použitia je vždy na stavebnom sporiteľovi. Stavebný sporiteľ predkladá doklady účelového použitia vystavené v Slovenskej
republike v slovenských korunách v originálnom vyhotovení alebo ich fotokópie, overené osobami určenými stavebnou sporiteľňou. V prípade
predloženia fotokópie dokladu osoba určená stavebnou sporiteľňou označí nezameniteľným spôsobom originál dokladu, za účelom zabránenia
jeho opakovaného použitia.
Dokladom za materiál a prácu pre preukázanie účelového použitia prostriedkov stavebného sporenia je:
- faktúra, o uhradenie ktorej požiada stavebný sporiteľ z konta stavebného sporenia,
- faktúra s dokladom o jej zaplatení (príjmový pokladničný doklad, doklad z elektronickej registračnej pokladnice, ústrižok zaplatenej poštovej
poukážky, výpis z bankového účtu),
- samostatný doklad o zaplatení v hotovosti, z ktorého je zrejmý predávajúci – zhotoviteľ, predmet kúpy – druh materiálu a prác, množstvo
a celková cena (príjmový pokladničný doklad, doklad z elektronickej registračnej pokladnice, resp. náhradný doklad tzv. paragón).

z čoho jednoznačne vyplýva, že klient stavebného sporenia sa neuspokojí s kópiou príjmového pokladničného dokladu.

Nakoniec je to aj logická požiadavka banky, lebo kde je zaručené, keď vypisujem PPD cez indigo, že súčasne nevyhotovím 3 kópie...
Pepa
09.11.07,16:39
Opýtam sa rovnako Johanka - protistrana vie pripojiť nejakú §§ podporu?

Ja zatiaľ priložím napr. toto (v prospech argumentácie, prečo by mal dostať platiteľ originál dokladu):

ČSOB - SPÔSOBY PREUKAZOVANIA ÚČELOVÉHO POUŽITIA
PROSTRIEDKOV STAVEBNÉHO SPORENIA
Všeobecné ustanovenia
Dôkaz účelového použitia je vždy na stavebnom sporiteľovi. Stavebný sporiteľ predkladá doklady účelového použitia vystavené v Slovenskej
republike v slovenských korunách v originálnom vyhotovení alebo ich fotokópie, overené osobami určenými stavebnou sporiteľňou. V prípade
predloženia fotokópie dokladu osoba určená stavebnou sporiteľňou označí nezameniteľným spôsobom originál dokladu, za účelom zabránenia
jeho opakovaného použitia.
Dokladom za materiál a prácu pre preukázanie účelového použitia prostriedkov stavebného sporenia je:
- faktúra, o uhradenie ktorej požiada stavebný sporiteľ z konta stavebného sporenia,
- faktúra s dokladom o jej zaplatení (príjmový pokladničný doklad, doklad z elektronickej registračnej pokladnice, ústrižok zaplatenej poštovej
poukážky, výpis z bankového účtu),
- samostatný doklad o zaplatení v hotovosti, z ktorého je zrejmý predávajúci – zhotoviteľ, predmet kúpy – druh materiálu a prác, množstvo
a celková cena (príjmový pokladničný doklad, doklad z elektronickej registračnej pokladnice, resp. náhradný doklad tzv. paragón).

z čoho jednoznačne vyplýva, že klient stavebného sporenia sa neuspokojí s kópiou príjmového pokladničného dokladu.

Nakoniec je to aj logická požiadavka banky, lebo kde je zaručené, keď vypisujem PPD cez indigo, že súčasne nevyhotovím 3 kópie...
Lenže tu ide o fotokópie a ich overovanie, nie o kópie PPD. PPD vystavený dodávateľom je originálom a je jedno či je vypísaný cez kopirák alebo samoprepisom.
pivko
09.11.07,16:49
Ja robím PPD a VPD cez SW , mám po probléme ...ale ......
ak vypíšem ručne PPD platiacemu dám kópiu /Originál si nechám ja /a on by zasa mal dať podísať VPD kde originál zostáva u platiaceho /kópia u mňa/ .....

Čiže ja prijímateľ peňazí budem mať originál PPD + kópiu VPD
Platiteľ bude mať Orginál VPD + kópiu PPD

Dúfam že som sa nedoplietla ;):)
Tak podľa mňa si to doplietla.
platiacemu dám kópiu!/prijímateľ bude mať original?/???
Stefan2005
09.11.07,16:49
Lenže tu ide o fotokópie a ich overovanie, nie o kópie PPD. PPD vystavený dodávateľom je originálom a je jedno či je vypísaný cez kopirák alebo samoprepisom.
A pripájam príspevok od Luny:
Poradca č. 3/2005 - komentár k zák. č.562/2003 Z. z. v znení zák. č. 561 (http://www.porada.sk/t59573-561-predane-cenne-papiere-a-podiely.html)/2003 Z. z. o účtovníctve s účinnosťou od 01.01.2003 - § 10 Účtovný doklad - citát:
"Účtovný doklad už nie je definovaný ako originálna písomnosť. Podľa teraz platného zákona je účtovný doklad definovaný ako preukazateľný účtovný záznam (§ 32), ktorý môže byť v písomnej aj technickej forme, pričom obidve formy považuje za rovnocenné...". Ďalší citát: "... Z uvedeného vyplýva, že napríklad aj druhopis (kópia) príjmového alebo výdavkového pokladničného dokladu bude považovaný za preukázateľný účtovný záznam za predpokladu, že obsah tohto dokladu bude dokazovať skutočnosť a že bude obsahovať všetky náležitosti požadované §-om 10 zákona.


Plne súhlasím s príspevkom od Luny!
Preto pre preukázanie účtovného záznamu mne ako prijímateľovi peňazí úplne postačí kópia PPD a platiteľovi môžem kľudne vydať originál...
Banky, poisťovne, MŠ školstva (napr. pre vyúčtovanie dotácií a príspevkov) a ďalšie inštitúcie, ktorých materiály som videl, nepožadujú prekázanie účtovného záznamu, ale pýtajú ORIGINÁL pokladničného dokladu...
kokina
09.11.07,16:50
Jednoznačne keď od niekoho zoberiem peniaze tak mu dám originál doklad
(veď ja som od neho dostala peniaze a ja mu dám kópiu?)
PRÍJEM DO POKLADNICE: Originál PPD dostane odberateľ a mne dá kópiu VPD
VÝDAJ Z POKLADNICE:(fa dodávateľa) - Kópiu VPD dám dodávateľovi a mne dá originál PPD.
Beata
09.11.07,17:05
Jednoznačne keď od niekoho zoberiem peniaze tak mu dám originál doklad
(veď ja som od neho dostala peniaze a ja mu dám kópiu?)
PRÍJEM DO POKLADNICE: Originál PPD dostane odberateľ a mne dá kópiu VPD
VÝDAJ Z POKLADNICE:(fa dodávateľa) - Kópiu VPD dám dodávateľovi a mne dá originál PPD.

Nechcela som reagovať na túto tému, nakoľko sme ju preberali už aj niekedy na začiatku Porady, v roku 2004... ale nedá mi, lebo ma dvíha keď čítam o tom, ako sa vymieňajú VPD a PPD hore-dolu... Tebe môj PPD, mne Tvoj VPD. To nemá konca kraja.
Ak dostanem PPD od prijímateľa peňazí, skúmam, či je na ňom originál podpis. To je pre mňa najdôležitejšie. VPD si vystavím do účtovníctva sama, s odkazom na príslušný PPD. A nebudem šachovať s dokladmi hore-dolu.

A naopak, ak mne niekto platí, vystavím PPD a len jedinýkrát podpíšem originál, že som peniaze prijala, lebo len raz som ich prijala. Dotyčný si vo svojom účtovníctve vystaví VPD.

That´s all folks!
kokina
09.11.07,17:31
Milá Beatka, ono vieš ak by som si sama robila doklady tak o.k., ale poniektorí živnostníci (oni sú aj pokladnici) nosia hotovosť pri sebe a vymieňajú si doklady a jeden od druhého si pýtajú PPD a VPD (vlastne na ulici), takže už keď tak čarujú a vyžadujú dva doklady, to tak to robím takto. Myslím, že u máloktorého funguje pokladňa tak ako by mala, a som presvedčená že v tom majú aj oni sami chaos. A skús niekoho presvedčiť. A keď je o nejaký doklad založený navyše je to menšie zlo ako by chýbal.
ekopo
09.11.07,17:43
Ani ja som nechcel na tému reagovať, pretože ani jedno z tvrdení nemá oporu v zákone, ani v žiadnej vyhláške. Preto je úplne zbytočné búšenie si do pŕs, že to má byť práve takto. Ak existuje jednoznačné záväzné nariadenie, tak sem s ním. Každý si bude robiť tak ako uzná za vhodné a myslí si že je to v poriadku. A bude to v poriadku podľa platnej legislatívy tak aj onak. A ja to robím takto: .........
Johanka
09.11.07,17:46
ekopo
09.11.07,17:57
Čítal,.. celé som to myslel tak, že nikde nie je kategoricky uvedené, že to môže byť len takto a nijak inak(ako to bolo v niektorých príspevkoch). A moju predposlednú vetu si čítala?
Beata
09.11.07,18:04
Milá Beatka, ono vieš ak by som si sama robila doklady tak o.k., ale poniektorí živnostníci (oni sú aj pokladnici) nosia hotovosť pri sebe a vymieňajú si doklady a jeden od druhého si pýtajú PPD a VPD (vlastne na ulici), takže už keď tak čarujú a vyžadujú dva doklady, to tak to robím takto. Myslím, že u máloktorého funguje pokladňa tak ako by mala, a som presvedčená že v tom majú aj oni sami chaos. A skús niekoho presvedčiť. A keď je o nejaký doklad založený navyše je to menšie zlo ako by chýbal.

Ako vieš, že som milá? :D

Ale k téme. Opýtam sa Ťa len na jednu vec, ale predtým si prečítaj ten link, ktorý tu už X ľudí prilepilo, naposledy Johanka.
Ty sa držíš toho, čo robia Tvoji živnostníci, behajúci po uliciach s dokladmi, ktorí ani nevedia, ktorý doklad je správny, či VPD, či PPD?
Ja som každému vysvetlila, nech sa drží toho, ak peniaze vydá - musí mať originál podpis príjemcu, ak peniaze prijme - nech dá jediný originálny podpis na príjmový pokladničný doklad. A teraz už poučení môžu behať aj po uliciach a vedia čo mi musia po mesiaci, či polroku (podľa toho, kto je aký zodpovedný) priniesť.
alikam
09.11.07,18:32
Asi pred dvomi rokmi sme absolvovali vo firme kurz k účtovníctvu, na ktorom nám lektorka povedala takéto vysvetlenie k VPD a PPD. Keďže sa mi to zdalo logické, odvtedy to používam. Keď sa vystavujú ručne doklady, vždy to čo robíme, zostáva v origináli nám. Takže keď prijímame peniaze, nechávame si originál PPD a keď vydávame peniaze, nechávame si originál VPD. S tým že doklady síce vystavujeme cez kopír, ale podpisy musia byť originál aj na kópii.
Johanka
09.11.07,18:34
Čítal,.. celé som to myslel tak, že nikde nie je kategoricky uvedené, že to môže byť len takto a nijak inak(ako to bolo v niektorých príspevkoch). A moju predposlednú vetu si čítala?
Čítala ;).