Lydka R
09.11.07,15:06
Neviem či som dobre zaradila tému, lebo moja otázka sa dotkne viacerých oblastí.
Klient - deratizačná firma - dodáva deratizačný prostriedok v kovových obaloch (staničkách), ktoré im je odberateľ potom povinný vrátiť. Nezvyčajné na tom je, že tieto obaly sa vracajú až po 3 rokoch - tak dlho účinkuje deratizačný prostriedok v nich. A moje otázky:
1. Možno tieto kovové obaly nazvať vratnými obalmi? Existuje nejaká definícia, čo je vratný obal?
2. Ako ich dodanie fakturovať? S DPH alebo nie? Po prečítaní viacerých príspevkov som došla k tomu, že asi s DPH. V zákone o DPH sa spomínajú iba vratné fľaše, ktoré sú oslobodené od DPH.
3. Ako zaúčtovať, ako dodanie tovaru, alebo ako zálohu, teda 325 alebo 324? V zmluve dohodli, že za jednu túto staničku zaplatia zálohu 400 Sk.
4. Čo v prípade, že túto staničku vrátia po 3 rokoch znehodnotenú? (Znehodnotiť sa dá iba fyzickým poškodením). Skutočné náklady na zaobstaranie takej staničky sú 600 Sk.
KEJKA
09.11.07,14:22
Riešenie závisí od zmluvy. Ale po novom aj prijatá záloha podlieha DPH, takže rovno im to môže vyfakturovať, pričom zmluvne sa zaviaže prevziať nepoškodené obaly nazad za určitú protihodnotu. pri vrátení vyství dobropis.
Ak je stanička fyzicky poškodená, dodávateľ ju síceprevezme ale nie je povinný uhrádzať.
Pri takomto riešení je účtovanie jednoduché, nakoľko stačí účtovať o výnosoch a prípadne o opravnej položke, alebo o rezerve na budúce plnenia za vrátené obaly.
=================
mimotemy
prosím napíš mi ss-kou bližšie info o tej firme a jej produktoch, prípadne pošli link na webstránku - díky moc.
betka
09.11.07,21:24
Lydka.
Riešim to týmto spôsobom, i keď nejde o straničku, ale o veľké vrecia (cena 300, Sk)
1. Buď si dohosnem s odberateľom, že cena za naše výrobky bude vyššia a obal, vrece bude nenávratné. (fa ZD+DPH)
2. Dohodnem si podmienky, že je potrebné vrecia vrátiť spať, ale na Fa ich uvediem ako osobitnú položku v režime DPH:
Výrobok ZD 1000, Sk DPH 190, Sk
Vrece ZD: 100, DPH 19 Sk

Píšeme na spodok i text, v prípade, že dôjde k vráteniu nepoškodených vriec, bude vystavený dobropis.

Zákon o DPH mi dovoľuje v par.25-Oprava ZD odsek 6- ZD sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku DP voči inému platiteľovi za predpokladu, že sa na takomto postupe obe zmluvné strany dohodli-to znamená, ak sa dohodnete s odberateľom - písomne, nemusíte FA v režime DPH.
liba2
09.11.07,21:53
Čítam túto tému a myslím si pri tom, že asi som túto problematiku trochu podcenila.
Tiež mám vratné obaly: 5 ks bubne na kábel, obstarané v r. 2006, zaúčtovala som to na 112 a tam to mám dodnes. Bubne sa ešte nevrátili a pravdepodobne sa vrátia až v nasledujúcom roku - teda firma ich bude mať na 112-ke 3 kal. roky. Účtovala som správne?
betka
09.11.07,22:08
Ako materiál účtujeme suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a HM (13/7 postupov)

Ako o obaloch sa účtuje, ak slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného tovaru, materiálu a ak sa nenávratné obalyndostávajú k zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri UJ.

Ano správne ste účtovali.
liba2
09.11.07,22:19
betka, ďakujem.