Príroda
09.11.07,18:28
Nenašla som podobnú tému. Vie niekto poradiť? Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby, ktorá nepodniká. Niekedy sú to veci, ktoré v predajni za tie ceny nekúpite. Ľudia sa však boja dokladov. Chcela by som vedieť, v akej výške môže tieto ND kúpiť od takejto osoby, aby ju nepoškodil , aby nemusela platiť žiadnu daň? Živnostník riadne zaplatí, no ide mu o to, aby mal aj doklad, na základe ktorého si to môže dať do výdaja. Je to škoda nevyužiť. Stačí vyhotoviť kúpno predajnú zmluvu a pokladničné doklady? Naozaj neviem nájsť v Zákone o dani z príjmov, do akej výšky môže byť tento príjem, aby nepodliehal dani. Ak viete, napíšte, moc to pomôže. Vďaka a pekný večer.
Johanka
09.11.07,17:33
Zákon o dani z príjmov

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
...
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
;)
vikau
09.11.07,17:37
par.9 ods.d zakona o dani z prijmu č.595/2003
mandula
09.11.07,21:33
Nenašla som podobnú tému. Vie niekto poradiť? Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby, ktorá nepodniká. Niekedy sú to veci, ktoré v predajni za tie ceny nekúpite. Ľudia sa však boja dokladov. Chcela by som vedieť, v akej výške môže tieto ND kúpiť od takejto osoby, aby ju nepoškodil , aby nemusela platiť žiadnu daň? Živnostník riadne zaplatí, no ide mu o to, aby mal aj doklad, na základe ktorého si to môže dať do výdaja. Je to škoda nevyužiť. Stačí vyhotoviť kúpno predajnú zmluvu a pokladničné doklady? Naozaj neviem nájsť v Zákone o dani z príjmov, do akej výšky môže byť tento príjem, aby nepodliehal dani. Ak viete, napíšte, moc to pomôže. Vďaka a pekný večer.

Stačí kúpna zmluva v zmysle Občianskeho zákonníka a váš výdavkový pokladničný doklad, podpísaný aj príjemcom. Príjemca, ak je súkromná osoba - nepodnikateľ, nemá dôvod vystavovať príjmový pokladničný doklad.
Príroda
10.11.07,15:45
Ďakujem za rýchle odpovede. Nad tým odsekom som sa pozastavila, ale nebolo mi to celkom jasné. Teda ten príjem môže byť neobmedzený, v našom prípade, teda aj pre nás do výšky 30 tis., aby šlo všetko do výdaja? Chápem to dobre? Vďaka . Ste zlatí. Všetkým krásny sobotný večer!
Oliverka
11.11.07,12:39
Napadla ma este jedna variacia tejto temy - restauracia jednorazov nakupi od FO nepodnikatela zemiaky v hodnote cca 800 Sk. Musi byt pisomna kupna zmluva? Do ruk sa mi dostal len VPD, na ktorom je meno+priezvisko FO a cislo jej obcianskeho. Ani bydlisko, ani nic ine. Vdaka za vase rady.
Stefan2005
11.11.07,13:50
.... Teda ten príjem môže byť neobmedzený, v našom prípade, teda aj pre nás do výšky 30 tis., aby šlo všetko do výdaja? ...

Áno, dá sa to aj tak povedať. FO občan môže si rozpredať svoje veci nezaradené do podnikania, za cenu na akej sa dohodnete (napr. pri neexistencii novej súčiastky aj cena použitej môže byť vyššia ako novej). Osobne by som si dal len pozor, aby som si od dotyčného občana nekupoval napr. už piaty rovnaký motor, resp. od FO s potvrdením, že má 5 árovú záhradku nekupoval každý mesiac 5 metrákov zemiakov plus nejaké drobnosti.

Ak však v priebehu roka vyplatíš FO v hotovosti cez 100.000 Sk, tak si treba dať pozor na oznamovaciu povinnosť podľa §32 ods.5 zákona o správe daní...
a takúto osobu nahlásiť DÚ podľa miesta príslušnosti FO....
ekopo
11.11.07,14:01
cit: Živnostník kupuje náhradné diely na traktor a pod. od súkromnej osoby....
Definícia živnosti:
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

Otázka: odkiaľ má súkromná osoba ND? Ak rozobral vlastný traktor a ND rozpredáva, tak je to v poriadku. Ak nie, tak ich "zháňa" za účelom jeho ďaľšieho predaja a tu už nastupuje § 2 ŽZ.
Príroda
11.11.07,17:05
Našla som ďalšiu vec. Pri platbe FO, ktorú pri presiahnutí 100 tis. ročne treba hlásiť na DU ide o - platbe FO-podnikateľovi alebo platbe FO- súkromnej osobe, ktorá nepodniká alebo obom? Ja som to brala tak, že hlásenie podávam pri platbe nad 100 tis. v pribehu roka FO-živnostíkovi. Poradíte? Predsa sa ešte treba pozrieť na zákon o správe daní? Vďaka za rady a pekný nedeľný večer!
KEJKA
11.11.07,17:07
akejkoľvek osobe.....
ak vyplatíš v priebehu roka nad 100000 Sk hotovosť, nahlasuješ na DU.
pozri §32 zákona 511/1992

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, 10e) deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Aljok
11.11.07,17:11
Pozri ZSDP
§ 32
Súčinnosť tretích osôb

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
KEJKA
11.11.07,17:12
som svoj príspevok upravila súčasne s Aljok, súhru oceňujem...................
Príroda
14.11.07,15:17
Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.
JankaO
14.11.07,15:39
Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.


áno
Stefan2005
14.11.07,15:45
Ahoj! V súvislosti s nákupom od FO nepodnikateľa nad 100 000 sa ohlasuje platba Fo aj pri nákupe DHM od tejto osoby? Živnostník kúpil traktor v hotovosti od súkromnej ososby za vyššiu sumu? Treba aj toto dať do hlásenia na DU? Vďaka za rady! E.

Áno, viď prechádzajúce príspevky. Ale prečo mu to nepreplatíte cez účet (nemá) - a máš po problémoch....
Príroda
15.11.07,08:02
Vďaka Stefan, účet asi nemá, už mám doložený VPD. Robím v Alfe a tam je teraz toto tlačivo zmenené- v úvodnom texte je uvedené, že nahlasujem platbu od FO a upovedomím ju, že je povinná platiť daň. Nesedí mi to s tým, že súkromná osoba za predaj svojho HM neplatí daň. Nechcem niekomu ublížiť. Alebo hlásenie urobiť ručne bez úvodu? Len mám aj ďalšiu takúto FO-podnikateľa, to je v pohode. Zdravím!
ekopo
15.11.07,08:30
Len teraz nič nenahlasuj, termín je až ku koncu januára 2008.
Príroda
15.11.07,15:10
Vďaka za ochotu,ekopo, to mi je jasné, len premýšľam dopredu. Pekný večer!
nasataska
16.11.07,11:30
Mam tiez podobny problem, predavam doma varenu plastelinu. Vacsinou len kamoskam. Oslovila ma riaditelka materskej skolky, ci by som im dodala 2 kg (v cene 200 Sk) plasteliny. Potrebuje vsak doklad. Zevraj jej nestaci, ak podpisem VPD. Treba aby som s nou spisala aj kupnu zmluvu?
tinaM
16.11.07,11:40
Mam tiez podobny problem, predavam doma varenu plastelinu. Vacsinou len kamoskam. Oslovila ma riaditelka materskej skolky, ci by som im dodala 2 kg (v cene 200 Sk) plasteliny. Potrebuje vsak doklad. Zevraj jej nestaci, ak podpisem VPD. Treba aby som s nou spisala aj kupnu zmluvu?
Smrdí to nedovoleným podnikaním.
V žiadnom prípade by som nedávala žiaden doklad.
Prečítaj si predchádzajúce príspevky, kde je vysvetlené, aké veci sa kupujú od nepodnikateľov na základe kúpnopredajnej zmluvy.

Ty nepredávaš svoj nepotrebný hnuteľný majetok,ktorý neslúžil nikdy na podnikanie, ale vyrábaš plastelinu.
STANČO
23.11.07,12:01
Takže ak dobre chápem, tak živnostník musí nahlásiť nepodnikateľa-FO na DÚ/ oznamovacia povinnosť/, ale tá FO nepodnikateľ nebude platiť z predaja svojho majetku daň? Aj ke´d napríklad predá traktor upravený na prácu v lese / bez TP / za napr.240 000,-? Su tam navijáky,....
STANČO
23.11.07,12:07
Takže ak dobre chápem, SZČO musí nahlásiť FO-nepodnikateľa na DÚ/ oznamovacia povinnosť / ale on z predaja napr.svojho traktora nebude platiť daň? Stojí 240 000, -špec.upravený na ťažbu v lese, ale nemá platný TP.
Príroda
29.11.07,08:55
Zdravím! Tak sme už dvaja, čo to takto pochopili. Myslím, že by to malo byť tak, ako píšeš. My máme traktor s platným TP, ale to by malo byť jedno. Schváli to ešte niekto? Pekný deň všetkým! E.
Aljok
29.11.07,15:56
Takže ak dobre chápem, SZČO musí nahlásiť FO-nepodnikateľa na DÚ/ oznamovacia povinnosť / ale on z predaja napr.svojho traktora nebude platiť daň? Stojí 240 000, -špec.upravený na ťažbu v lese, ale nemá platný TP.
Oznamovaciu povinnosť si podľa zákona musíš splniť. Príjem FO bude od dane oslobodený (ak nemal traktor zaradený v obchodnom majetku posledných 5 rokov).
Pozri ZoDP
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)
(1) Od dane je oslobodený príjem

...
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
nasataska
03.12.07,13:22
Smrdí to nedovoleným podnikaním.
V žiadnom prípade by som nedávala žiaden doklad.
Prečítaj si predchádzajúce príspevky, kde je vysvetlené, aké veci sa kupujú od nepodnikateľov na základe kúpnopredajnej zmluvy.

Ty nepredávaš svoj nepotrebný hnuteľný majetok,ktorý neslúžil nikdy na podnikanie, ale vyrábaš plastelinu.

Dakujem velmi pekne za odpoved. bala som sa toho, ze ide o nedovolene podnikanie. Viete mi aj poradit co s tym? Moj rocny prijem z predaja plasteliny je okolo 1000 Sk. Kvoly tomu predsa nebudem zakladat zivnost:eek:!!!!!Nemozem sa "skryt" napr.za remeselnu vyrobu? remeselnici maju nejake vyhody v podnikani, ze;)?
Miro1969
20.01.08,18:33
Je mozne zahrnut do nakladov aj nakup zariadenia od sukromnej osoby-nepodnikatela, zakupeny pred zacatim podnikania? AK ano, za akych podmienok?
zuzulik205
24.02.08,09:16
Dobrý deň!
Ak som správne pochopila, tak mám zamestnankyňu, ktorá pol roka bola zamestnaná vo firme, ale druhú polovicu roka bola dobrovoľne nezamestnaná. Predala hnuteľný majetok vo výške cca30 000sk jednému SZČO. Ale stačí jej vyplniť DP typu"A" a tento príjem z predaja tam vôbec neuviesť?
Ďakujem za odpovede
Manual
24.02.08,09:26
Dobrý deň!
Ak som správne pochopila, tak mám zamestnankyňu, ktorá pol roka bola zamestnaná vo firme, ale druhú polovicu roka bola dobrovoľne nezamestnaná. Predala hnuteľný majetok vo výške cca30 000sk jednému SZČO. Ale stačí jej vyplniť DP typu"A" a tento príjem z predaja tam vôbec neuviesť?
Ďakujem za odpovede
Príjem z predaja hnuteľnej veci do DP neuvádza.
lulubeza
30.05.09,09:33
Chceli by sme predávať ručne vyrábané výrobky, ktoré by nám dodávala fyzická osoba, neživnostník. Môžeme to riešiť jednoducho pomocou výdavkového pokladničného dokladu alebo je lepšie urobiť napr. zmluvu o diele? Ide o výrobky v hodnote pár desiatok eur, v malom rozsahu. Sme sro.
Dav
30.05.09,11:24
Chceli by sme predávať ručne vyrábané výrobky, ktoré by nám dodávala fyzická osoba, neživnostník. Môžeme to riešiť jednoducho pomocou výdavkového pokladničného dokladu alebo je lepšie urobiť napr. zmluvu o diele? Ide o výrobky v hodnote pár desiatok eur, v malom rozsahu. Sme sro.

Riešila by som to kúpnou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka, § 588 a nasl.a výdavkovými pokladničnými dokladmi - účel - platba podľa kúpnej zmluvy zo dňa....
Fyzická osoba by tieto príjmy v daňovom priznaní neuviedla, ak by boli do výšky oslobodených príjmov, alebo uviedla v časti DP príjmy jednorázové, náhodilé.
Ak by išlo o väčšie množstvá, alebo pravidelne dodávky, zvážila by som Dohodu o vykonaní práce,Dohodu o pracovnej činnosti.
heňa36
10.03.10,20:04
Manžel kúpil drobný majetok za1000 eur od súkromnej osoby,ktorá ho nepoužívala na podnikanie,ale má iba VPD a nie sme si istý,či si niečo také môže dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD, ak áno aký je limit pre takéto nákupy? ďakujem
Timka1
10.03.10,20:07
Manžel kúpil drobný majetok za1000 eur od súkromnej osoby,ktorá ho nepoužívala na podnikanie,ale má iba VPD a nie sme si istý,či si niečo také môže dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD, ak áno aký je limit pre takéto nákupy? ďakujem

a nemáte ani zmluvu o kúpe? v podstate ho môžte dať do VOZD aj na základe tohto dokladu, lepšie keby ste mali nejakú spísanú zmluvu o kúpe hoci len na jednu stranu. priamo do výdajov môžte dať do sumy 1700 €
heňa36
10.03.10,20:14
žiadnu zmluvu nemáme. tá súkromná osoba ,ktorá nám ho predala z toho musí zaplatiť daň, ak časť roka viedla živnosť,ale s nulovým ZD?
Timka1
10.03.10,20:19
žiadnu zmluvu nemáme. tá súkromná osoba ,ktorá nám ho predala z toho musí zaplatiť daň, ak časť roka viedla živnosť,ale s nulovým ZD?

ak to bol majetok vložený do podnikania, tak mala vystaviť faktúru, keď niečo predavala a tým pádom je to pre ňu zdaniteľný príjem

ak predala svoj osobný majetok, ktorý nebol v podnikaní, nie je to potom zdaniteľný príjem pre ňu
heňa36
10.03.10,20:42
ďakujem za poradenie!
balunka
11.03.10,05:48
Prosím o pomoc:
SZČO si zavolá dôchodcu,aby mu pomohol pri nejakej práci,môže mu ten dôchodca vystaviť faktúru? Ja myslím,že nie,pretože to je fyzická osoba,nemá pridelené IČO ani DIČ,malo by to byť len na základe nejakej zmluvy.Je potom tá suma vyplatená tomu dôchodcovi VOZD.
Ďakujem
Zita5
11.03.10,05:56
Prosím o pomoc:
SZČO si zavolá dôchodcu,aby mu pomohol pri nejakej práci,môže mu ten dôchodca vystaviť faktúru? Ja myslím,že nie,pretože to je fyzická osoba,nemá pridelené IČO ani DIČ,malo by to byť len na základe nejakej zmluvy.Je potom tá suma vyplatená tomu dôchodcovi VOZD.
Ďakujem

Dôchodca nevystavuje Faktúru . Treba špecifikovať práce a zmluvu , ktorá je bola uzatvorená .
balunka
11.03.10,06:00
Dôchodca nevystavuje Faktúru . Treba špecifikovať práce a zmluvu , ktorá je bola uzatvorená .
Nemá niekto vzor nejakej zmluvy,ktorú by som mohla použiť.
Ďakujem
Zita5
11.03.10,06:07
Dôchodca nevystavuje Faktúru . Treba špecifikovať práce a zmluvu , ktorá je bola uzatvorená .
Ale akej zmluvy ?
Myslím , že treba poznať aj účel zmluvy .Inak pochybujem , že by Vám niekto priložil bez toho zmluvu .
balunka
11.03.10,06:13
Ale akej zmluvy ?
Myslím , že treba poznať aj účel zmluvy .Inak pochybujem , že by Vám niekto priložil bez toho zmluvu .
pomocné práce pri stavbe,betónovanie
Zita5
11.03.10,06:17
pomocné práce pri stavbe,betónovanie

Zmluva o dielo , určite sú aj na Porade zmluvy , ak nie tak ak zadáte do google Zmluvu o dielo , tak tam ich máte kopec .Len treba hľadať .:)
janulka
14.06.10,19:06
Dobrý večer prajem, ja len pre kontrolu. Nakúpila som drevený stánok, chladiaci box a pokladnu od osoby ktora mala uvedené druhy majetku v osobnom vlastníctve - to je poznamenané na kupno - predajnej zmluve. suma celkom bola 3500 €, stanok - 3000 €, pokladna 200 € a VPD na základe tychto dokladov môzem teda zauctovat:
- kupu pokladne 200 € priamo do PD ako VOZD - nakup materiálu a prislusne clenenie / dlhodoby drobny hmotny majetok + karta /
- kupu boxu 300 € VOZD - nakup materialu - prislusne clenenie / dlhodoby drobny hmotny majetok + karta /
- kupu stanku 3000 € - kedze je viac ako 1700 € - musime zaradit a potom nasledne odpisovat. / zaradenie este stale riesim cez statistický úrad/
islo mi o to, ci teda kupno - predajna zmluva a VPD su adekvatne doklady na zauctovanie hore uvedených uctovnych pripadov.
a este teda 30.01.2011 ohlasit predavajuceho na prislusny danovy urad.
veronikasad
14.06.10,19:17
Dobrý večer prajem, ja len pre kontrolu. Nakúpila som drevený stánok, chladiaci box a pokladnu od osoby ktora mala uvedené druhy majetku v osobnom vlastníctve - to je poznamenané na kupno - predajnej zmluve. suma celkom bola 3500 €, stanok - 3000 €, pokladna 200 € a VPD na základe tychto dokladov môzem teda zauctovat:
- kupu pokladne 200 € priamo do PD ako VOZD - nakup materiálu a prislusne clenenie / dlhodoby drobny hmotny majetok + karta /
- kupu boxu 300 € VOZD - nakup materialu - prislusne clenenie / dlhodoby drobny hmotny majetok + karta /
- kupu stanku 3000 € - kedze je viac ako 1700 € - musime zaradit a potom nasledne odpisovat. / zaradenie este stale riesim cez statistický úrad/
islo mi o to, ci teda kupno - predajna zmluva a VPD su adekvatne doklady na zauctovanie hore uvedených uctovnych pripadov.
a este teda 30.01.2011 ohlasit predavajuceho na prislusny danovy urad.
Teba to síce nemusí zaujímať, ale ak uvedené veci boli predtým zaradené v podnikaní a neuplynula ešte doba 5 rokov od začiatku skončenia podnikania, je predávajúci povinný ich zdaniť.

Hodnota je vyššia ako 3319 EUR, ak bola platba v hotovosti, do konca januára nasl. kal. roka nahlasuješ na DU tzv. bonzák.
KEJKA
14.06.10,19:38
no mne sa nezdá, že na tieto druhy platieb je povinnosť robiť bonzák. Ide vlastne o "zásoby" nie o služby.
/ked kupim byt, tiež nebonzujem, aj ked zaplatím podstatne vyššiu sumu v hotovosti/.
veronikasad
14.06.10,19:40
no mne sa nezdá, že na tieto druhy platieb je povinnosť robiť bonzák. Ide vlastne o "zásoby" nie o služby.
/ked kupim byt, tiež nebonzujem, aj ked zaplatím podstatne vyššiu sumu v hotovosti/.
Byt kupuješ pre osobnú potrebu, zásoby pre účely podnikania. Neviem o tom, že sa robia bonzáky len na služby. Nahlasujú sa platby v hotovosti fyzickej osobe.

§ 32 odst. 5 Zákona o správe daní a poplatkov

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
KEJKA
14.06.10,19:44
Byt kupuješ pre osobnú potrebu, zásoby pre účely podnikania. Neviem o tom, že sa robia bonzáky len na služby. Nahlasujú sa platby v hotovosti fyzickej osobe.
myslela som byt -alebo iné, napr. auto do podnikania. Skor mi šlo o poukázanie na sumu ...
Nahlasujú sa platby v hotovosti, mimo zásob.... /prípadne pohľadám citaciu, ale dnes už je neskoro...../
okrem toho - viď ZADANIE........nákup od osoby, ktorá nie je živnostník. Aj priamo v otázke sa hovorí podľa K-P zmluvy ide o osobné vlastníctvo.
Predaj hnuteľného majetku je oslobodený príjem /s výnimkami/, toto však kupujúci riešiť nemusí.
veronikasad
14.06.10,19:45
myslela som byt -alebo iné, napr. auto do podnikania. Skor mi šlo o poukázanie na sumu ...
Nahlasujú sa platby v hotovosti, mimo zásob.... /prípadne pohľadám citaciu, ale dnes už je neskoro...../
citáciu som priložila, nahlasuju sa všetky platby v hotovosti, ktoré neprešli reg.pokladňou ...
veronikasad
14.06.10,19:49
myslela som byt -alebo iné, napr. auto do podnikania. Skor mi šlo o poukázanie na sumu ...
Nahlasujú sa platby v hotovosti, mimo zásob.... /prípadne pohľadám citaciu, ale dnes už je neskoro...../
okrem toho - viď ZADANIE........nákup od osoby, ktorá nie je živnostník. Aj priamo v otázke sa hovorí podľa K-P zmluvy ide o osobné vlastníctvo.
Predaj hnuteľného majetku je oslobodený príjem /s výnimkami/, toto však kupujúci riešiť nemusí.
Načo by bola osobe, ktorá nie je živnostník, reg. pokladňa. Evidentne ide o majetok pochádzajúci z podnikania ...
KEJKA
14.06.10,20:10
Ďakujem za citáciu, súhlasím so všetkým, máš pravdu, treba nahlásiť, chcela som len povedať, že kupujúci nemusí riešiť daňové hľadisko predávajúceho.
Bonzákom to preňho skončí.
janulka
14.06.10,20:30
Ďakujem vám krasne za odpovede a názory. skutočne s tym panom od ktoreho to bolo kupované bola taka tažka rec. hrôza. no a este ked som chcela dodatok ku zmluve aby som vedela jednotlive sumy za jednotlvie druha majetku,pretoze na zmluve je len suma celkom za stanok, box aj pokladnu. Ze naco mi to je, ze co sa stale v niecom vrtam, ze ho stale s niecim otravujem.
ps: original to kupovala moja sestra - ja jej pomaham s papiermi keby som uz v zaciatkoch vedela aku kupno - predajnu zmluvu uzavreli - na kolene - tak je dopredu poradim.

dakujem krasne za ochotu a prajem pokojnu noc a krasny nasledujuci den
mr2
05.07.11,08:30
ahojte, da sa mobil povedzme za 400 euro kupeny na inzerat kupit taktiez na firmu a dat ho do nakladov? ale dokumenty na to su potrebne? teda staci KP zmluva a dat mu podpisat prijmovy doklad? alebo ten netreba nakolko ja dam peniaze jemu a nie on firme? to je vsetko? dakujem

PS : mozem aj od seba kupit? mam notebook a chcem ho dat do firmy, teda sam seba vyplatit, nieje to finta, dam cenu 250 pricom za 300 by sa predal na inzerat cize cena bude realna (novy najlacnajsi na tieto ucely 750) dakujem za rady
ego.mc
05.07.11,11:31
Ak je "firma" právnická osoba, môže kúpiť od teba. Ak ale chceš kúpiť niečo ako SZČO sám od seba, nie je to možné.
seraffa
30.06.12,14:52
Chcela by som sa opytat, mam otvoreny internetovy bazar a chcela by som nakupovat veci od mojich znamich, nieje to nejako ohranicene ze nemozem nakupovat tovar len takto??? Musia si pripadne moji znami nechavat blocky od tovaru, ktory mi predali? Bude ich niekto kontrolovat ci to co mi predali mali naozaj vo vlastnictve alebo nieco take??? Dufam ze som spravne polozila otazky a snad mi niekto odpovie... :)
Zita5
30.06.12,18:34
Chcela by som sa opytat, mam otvoreny internetovy bazar a chcela by som nakupovat veci od mojich znamich, nieje to nejako ohranicene ze nemozem nakupovat tovar len takto??? Musia si pripadne moji znami nechavat blocky od tovaru, ktory mi predali? Bude ich niekto kontrolovat ci to co mi predali mali naozaj vo vlastnictve alebo nieco take??? Dufam ze som spravne polozila otazky a snad mi niekto odpovie... :)

Nadobudnutie tovaru budete v prvom rade preukazovať Vy.....ale nie je vylúčené, že nemôžu spraviť aj krížovú kontrolu ...resp.overia si v prípade nejakého problému.Môže kontrolovať živnostenský úrad a aj daňový úrad .
seraffa
30.06.12,19:50
Pytam sa hlavne preto pretoze sa vecsinou jedna o veci pri ktorych urcite uz doklady o kupe nemaju kedze su to veci ku ktorym im to uz netreba... cize nechcem aby mi to vyhodili z nakladov na podnikanie... som v tom nova tak sa radsej pytam...
seraffa
06.07.12,10:11
Este sa opytam je to sice trosku mimo tuto temu ale je to dost podobne, mam aj vlastne veci, ktore by som chcela predat v mojom bazari ako si ich mam vyuctovat???? alebo ako ich vlozit do podnikania???
marjankaj
06.07.12,10:39
Chcela by som sa opytat, mam otvoreny internetovy bazar a chcela by som nakupovat veci od mojich znamich, nieje to nejako ohranicene ze nemozem nakupovat tovar len takto??? Musia si pripadne moji znami nechavat blocky od tovaru, ktory mi predali? Bude ich niekto kontrolovat ci to co mi predali mali naozaj vo vlastnictve alebo nieco take??? Dufam ze som spravne polozila otazky a snad mi niekto odpovie... :)
Aké bločky? Oni ti to predávajú cez ERP(elektronickú registračnú pokladňu)?
marjankaj
06.07.12,10:40
Pytam sa hlavne preto pretoze sa vecsinou jedna o veci pri ktorych urcite uz doklady o kupe nemaju kedze su to veci ku ktorym im to uz netreba... cize nechcem aby mi to vyhodili z nakladov na podnikanie... som v tom nova tak sa radsej pytam...
A čo si chceš dať do nákladov? Na základe akých dokladov?
marjankaj
06.07.12,10:52
Živnostenský zákon

Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, [B]živnostenský úrad uloží pokutu až do 1659 eur.

Ak si ochotná za nich zaplatiť pokutu, prípadne si niečo odsedieť(viď trestný zákon), tak to môžu risknúť.:eek:
seraffa
07.07.12,06:08
Akoze nic proti ale bola tu otazka ku teme NAKUP OD OSOBY, KTORA NIEJE ZIVNOSTNIK!!!! ja sa pytam na to ze som nakupila tovar od osob ktore niesu zivnostnici v hodnotach do 200 € od jednej specifickej osoby (len ich bolo viac), ti ludia niesu zivnostnici !!! mam to na zaklade kupnych zmluv, a moja otazka znela ci si oni musia nechavat blocky od tychto veci co mi predali- este aby som to upresnila ja mam bazar, veci v mojom obchode su pouzivane... a este som sa pytala na co vsak nikto neodpovedal ci si viem aj od mojej dcery takto "nakupit" alebo ci sa to neda v rodine, pretoze aj ona ma nejake veci pripadne ci si to viem dat nejako ja do tohto podnikania, ak by teda netrablo ze by si nechavala blocky... snad som to napisala dost zrozumitelne...
basha_V
26.07.12,10:05
PROSIM O RADU: človek chce prostredníctvom istého portálu spraviť pre iných ľudí napr. kurz štrikovania, len tak ako hobby, žiadny certifikát ani iný výstup z toho nedostane. ide len o "zábavu".
"inštruktorovi" tohto kurzu príde mesačne faktúra od portálu za sprostredkovanie.

účastníci kurzu však zaplatia rovno inštruktorovi, aký je to pre neho príjem? je to vôbec legálne takto spraviť, ak nie je živnostník ani PO, iba obyčajný človiečik ktorý chce niečo naučiť aj ostatných? resp. aký je to paragraf?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu!
tictac7
26.07.12,10:20
PROSIM O RADU: človek chce prostredníctvom istého portálu spraviť pre iných ľudí napr. kurz štrikovania, len tak ako hobby, žiadny certifikát ani iný výstup z toho nedostane. ide len o "zábavu".
"inštruktorovi" tohto kurzu príde mesačne faktúra od portálu za sprostredkovanie.

účastníci kurzu však zaplatia rovno inštruktorovi, aký je to pre neho príjem? je to vôbec legálne takto spraviť, ak nie je živnostník ani PO, iba obyčajný človiečik ktorý chce niečo naučiť aj ostatných? resp. aký je to paragraf?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu!

jedná sa o opakovanú činnosť - určite sa nestretnú len raz za rok na hodinku. Bez živnosti je to čiernota.
basha_V
26.07.12,12:38
je možné dať zmluvné podmienky do všeob. obch.podmienok aby s každým "inštruktorom" nemusela byť zmluva, ak ich bude napr. 1000 za rok? tak že by odsúhlasením všeob. obch. podmienok pri registrácii na portál vlastne uzavreli "zmluvu o dielo" alebo niečo také?

alebo musí byť každý na dohodu o vykonaní práce?
etgar
31.12.12,18:08
Mam podobny problem ako v uvodnom prispevku, nakupujem staršie suciastky od podnikatelov i nepodnikatelov a nasledne ich repasujem a následne predavam. Nepodnikatelia maju casto obavy mi dat doklad - kupnu zmluvu+podpisat VPD, lebo sa boja ze to budu musiet zdanit. Ja tie suciastky zaplatim, zrepasujem, predam a odvediem DPH ale nemam doklad odkial ich mam, nemozem si ich dat do vydavkov ovpl. zaklad dane. Predaj hnutelneho majetku FO je oslobodeny od dane, otazne je tu asi mnozstvo a rozsah, aby sa to nebralo ako neopravnene podnikanie. Ked mi jeden nepodnikatel preda teraz prezeniem napr. 600 suciastok za cenu napr. 3000 Eur, kupna.zml.+VPD, urobi tak len raz a uz nikdy viac, je to ok? Alebo bude mat problemy preukazovat odkial ich mal, na co mu ich bolo tolko, ci mal z toho zisk? Ak mate s niecim podobnym skusenosti prosim poradte, dakujem.
slnenko
17.02.13,14:50
Dobrý deň,
som živnostník - FO podnikám v stavebníctve..Kupil som si na základe kupno-predajnej zmluvy od nepodnikateľa výťah v sume 1650 €. Môžem si celu sumu uplatniť????? / výdavky na dosiahnutie,zabezpečenie a udržanie príjmov?????/.
Treba to aj hlásiť na DU????
Ďakujem Vám za odpoveď.
ilona
18.02.13,05:18
Dobrý deň,
som živnostník - FO podnikám v stavebníctve..Kupil som si na základe kupno-predajnej zmluvy od nepodnikateľa výťah v sume 1650 €. Môžem si celu sumu uplatniť????? / výdavky na dosiahnutie,zabezpečenie a udržanie príjmov?????/.
Treba to aj hlásiť na DU????
Ďakujem Vám za odpoveď.
Môžeš si uplatniť celú sumu do nákladov a predávajúci nemusí hlásiť nič na DU, kedže výťah bol jeho súkromný majetok.
slnenko
17.03.13,13:07
ahojte poraďáci,

má tu niekto jednoduchý vzor kupno-predajnej zmluvy : živnostík kupuje od sukromnej osoby -nepodnikateľa.
Ďakujem vopred.
adrika
02.09.14,10:55
ahojte, môže s.r.o. nakúpiť zemiaky od občana nepodnikateľa a ďalej ich predať školskej jedálni ? v predmete podnikania má nákup a predaj tovaru pre MO aj VO . Ak áno, stačí mu kúpno-predajná zmluva + VPD ? ďakujem
Tweety
02.09.14,10:56
ahojte, môže s.r.o. nakúpiť zemiaky od občana nepodnikateľa a ďalej ich predať školskej jedálni ? v predmete podnikania má nákup a predaj tovaru pre MO aj VO . Ak áno, stačí mu kúpno-predajná zmluva + VPD ? ďakujem
Tak je teda podnikateľ alebo nie je?
adrika
02.09.14,10:59
s.r.o. chce kúpiť zemiaky od občana - nepodnikateľa