vieroslava
09.11.07,20:49
Pri ročnom zúčtovaní v zdravotnej poisťovni za rok 2006 mi vyšiel preplatok. Logicky som očakávala, že suma, ktorú som si vypočítala, mi podľa požiadavky, ktorá sa uvádza v tlačive, nabehne na účet v plnej výške. Bola som však nemilo prekvapená, keď mi preplatok prišiel poštovou poukážkou a nie v plnej výške, podľa podaného ročného zúčtovania. Po osobnej návšteve pobočky poisťovne, kde som strávila hodinu, mi pracovníčka, ktorá mala k dispozícii len údaje nahodené v počítači oznámila, že sa asi ich "systém" pomýlil a že to musím reklamovať a podľa sumy mi povedala, že je to asi nedoplatok za rok 2005. Na moje tvrdenie, že všetky platby mám uhradené v termíne a v plnej výške povedala, že mám dať reklamáciu. Kým som ju stihla napísať, prišiel konečne, 3 týždne po poslaní kráteného preplatku, aj list, kde mi oznámili, že mi krátili preplatok, lebo mám nedoplatok, ale neuviedli, za ktoré obdobie. Pozitívne bolo, že v liste bolo uvedené meno a tel.číslo na pracovníčku, ktorá mala zodpovedať prípadné otázky. Nechcem to veľmi rozpisovať, ale uvedená pracovníčka mi nevedela ani po hodinovom telefonáte povedať, prečo mi krátili preplatok. Nakoniec súhlasila, že jej pošlem kópie mojich úhrad a ona zistí problém. Problém nezistila, ani sa neozvala a po mojej urgencii ma odporucila na vedúcu iného oddelenia s tým, že ona má na starosti len ročné zúčtovanie a to mám v poriadku, nech pátram inde. Vedúca iného oddelenia mi najprv vysvetľovala dosť razantným tónom, že toto do jej kompetencie nepatrí, ale nakoniec súhlasila, že sa pokúsi zabezpečiť nápravu. Aj napriek tomu, že obidve pracovníčky si vypýtali na mňa kontakt, žiadna sa mi do konca týždňa neozvala.
Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Keď áno, ako ste to riešili? Nemám chuť, ani čas tráviť dlhé hodiny v pobočke zdravotnej poisťovne pre cca 1400 Sk. Ide mi hlavne o princíp.
mandula
09.11.07,21:15
Možno odpoveď na tvoj problém bude v príspevku od Kinga:

http://www.porada.sk/562838-post33.html
vieroslava
10.11.07,06:38
Ďakujem za snahu, ale aj na daňovom úrade mám všetko v poriadku.
Anja111
10.11.07,07:38
Pri ročnom zúčtovaní v zdravotnej poisťovni za rok 2006 mi vyšiel preplatok. Logicky som očakávala, že suma, ktorú som si vypočítala, mi podľa požiadavky, ktorá sa uvádza v tlačive, nabehne na účet v plnej výške. Bola som však nemilo prekvapená, keď mi preplatok prišiel poštovou poukážkou a nie v plnej výške, podľa podaného ročného zúčtovania. Po osobnej návšteve pobočky poisťovne, kde som strávila hodinu, mi pracovníčka, ktorá mala k dispozícii len údaje nahodené v počítači oznámila, že sa asi ich "systém" pomýlil a že to musím reklamovať a podľa sumy mi povedala, že je to asi nedoplatok za rok 2005. Na moje tvrdenie, že všetky platby mám uhradené v termíne a v plnej výške povedala, že mám dať reklamáciu. Kým som ju stihla napísať, prišiel konečne, 3 týždne po poslaní kráteného preplatku, aj list, kde mi oznámili, že mi krátili preplatok, lebo mám nedoplatok, ale neuviedli, za ktoré obdobie. Pozitívne bolo, že v liste bolo uvedené meno a tel.číslo na pracovníčku, ktorá mala zodpovedať prípadné otázky. Nechcem to veľmi rozpisovať, ale uvedená pracovníčka mi nevedela ani po hodinovom telefonáte povedať, prečo mi krátili preplatok. Nakoniec súhlasila, že jej pošlem kópie mojich úhrad a ona zistí problém. Problém nezistila, ani sa neozvala a po mojej urgencii ma odporucila na vedúcu iného oddelenia s tým, že ona má na starosti len ročné zúčtovanie a to mám v poriadku, nech pátram inde. Vedúca iného oddelenia mi najprv vysvetľovala dosť razantným tónom, že toto do jej kompetencie nepatrí, ale nakoniec súhlasila, že sa pokúsi zabezpečiť nápravu. Aj napriek tomu, že obidve pracovníčky si vypýtali na mňa kontakt, žiadna sa mi do konca týždňa neozvala.
Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Keď áno, ako ste to riešili? Nemám chuť, ani čas tráviť dlhé hodiny v pobočke zdravotnej poisťovne pre cca 1400 Sk. Ide mi hlavne o princíp.
Klient mal podobnú skúsenosť a nakoniec to vzdal... Zistil, že pretelefonoval a prejazdil viac, než mu mali vrátiť, takže má dvojnásobnú škodu a nápravy sa nedočkal... (Na Slovensku je to asi tak...)
Dáša_
10.11.07,07:48
A nezrazili ti náhodou z preplatku 19 % dan?
vieroslava
10.11.07,09:34
A nezrazili ti náhodou z preplatku 19 % dan?

Nie, suma nezodpovedá čiastke 19% z preplatku. A okrem toho, prečo by mi mali zrážať daň.ň, keď som SZČO a preplatok by som mala ako príjem a dane platím pri podaní daňového priznania.
vieroslava
10.11.07,09:40
Skôr sa obávam, že to dopadne tak, ako napísala Anja111 a asi to nakoniec aj ja vzdám. Len človeku je na porazenie pri bezmocnosti bojovať s mašinériou totálnej hlúposti a neochoty ľudí, ktorých v podstate platíme my. A hlavne keď viem, že ja mám na 100% pravdu. Odpoveď typu "je to v systéme" a "ja som tu vlastne len krátko" to sú vety, kde každá logická argumentácia stráca silu.
Aj tak Vám ďakujem. Teraz už viem, že nie som sama.
morgov
10.11.07,13:05
Mám takú istú skúsenosť, preplatok vrátili menší, ako som žiadal od poisťovne, :mad:
Johanka
10.11.07,13:22
Odcitujem kus listu z VšZP, ktorý prišiel môjmu klientovi.

".... súčasne Vám oznamujeme, že v zmysle novely zákona 688/2006 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vzniká zdravotným poisťovniam povinnosť odvádzať daň z preplatkov , vyplývajúcich z ročného zúčtovania poistného na ZP, vrátených zamestnancom. Z uvedeného dôvodu sme z preplatku ročného zúčtovania, z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca vo výške 1.832 Sk vykonali odvod 19 % dane z príjmu vo výške 348 Sk. ....."

Ako príloha oznámenia prišlo "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...." s tým, že v riadku 12 je uvedený preplatok 1.832 Sk a v riadku 14 zrazená daň. Je to potvrdenie za rok 2006, vystavené 1.10.2007. Pri predtlači DIČ, meno a adresa zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane je uvedené - Všeobecná ZP, generálne riaditeľstvo . Mamateyova 17, Bratislava , detto podpis a pečiatka zamestnávateľa - čo sa mne javí pomerne úsmevné :).


Mimochodom uvedený preplatok mu podľa listu z poisťovne vraj vyšiel z listu XA, čo vôbec nie je pravda ... ;)
Anja111
10.11.07,13:35
Odcitujem kus listu z VšZP, ktorý prišiel môjmu klientovi.

".... súčasne Vám oznamujeme, že v zmysle novely zákona 688/2006 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vzniká zdravotným poisťovniam povinnosť odvádzať daň z preplatkov , vyplývajúcich z ročného zúčtovania poistného na ZP, vrátených zamestnancom. Z uvedeného dôvodu sme z preplatku ročného zúčtovania, z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca vo výške 1.832 Sk vykonali odvod 19 % dane z príjmu vo výške 348 Sk. ....."

Ako príloha oznámenia prišlo "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...." s tým, že v riadku 12 je uvedený preplatok 1.832 Sk a v riadku 14 zrazená daň. Je to potvrdenie za rok 2006, vystavené 1.10.2007. Pri predtlači DIČ, meno a adresa zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane je uvedené - Všeobecná ZP, generálne riaditeľstvo . Mamateyova 17, Bratislava , detto podpis a pečiatka zamestnávateľa - čo sa mne javí pomerne úsmevné :).


Mimochodom uvedený preplatok mu podľa listu z poisťovne vraj vyšiel z listu XA, čo vôbec nie je pravda ... ;)
:eek::eek::eek:
Neuveriteľné...
bsbs
10.11.07,15:55
Odporucam všetkým samoplatcom, aby zdrav. poistovni uhradili vzdy o nieco menej a boli jej dlzny par korun, pretoze sa vtedy vyhnu problemom.
V rocnom zuctovani sa vzniknuty nedoplatok presne objavi a ten mas cas do 30. oktobra po podani priznania uhradit. Ak v priebehu roka zaplatis viac, mas s tym len problem, nielen so zrav. poistovnou, ale aj so statom, ktoremu z toho musis odviest este aj dan.
Zoltán Kovács
10.11.07,16:18
Odporucam všetkým samoplatcom, aby zdrav. poistovni uhradili vzdy o nieco menej a boli jej dlzny par korun, pretoze sa vtedy vyhnu problemom.
V rocnom zuctovani sa vzniknuty nedoplatok presne objavi a ten mas cas do 30. oktobra po podani priznania uhradit. Ak v priebehu roka zaplatis viac, mas s tym len problem, nielen so zrav. poistovnou, ale aj so statom, ktoremu z toho musis odviest este aj dan.

Možno je to riešenie, ale nie to správne. Prečo sa mám ja prispôsobovať k metódam, ktoré nie sú podľa zákona. Neviem, či Úrad na dohľad na zdravotnú starostlivosť má dosah aj na poisťovne, ale ak ide o VšZP, ktorej zriaďovateľom je MZ SR, tak určite by som sa sťažoval.
Marianna01
10.11.07,16:31
Hm, ja mám presne opačný "problém". Manželovi vyšiel vo VšZP nedoplatok 84,- Sk - dobre čítate, celých osemdesiatštyri slovenských korún (alebo päťdesiatštyri? - už neviem... ale takáto smiešna suma) . Tieto sme 30. septembra uhradili. Na moje veľké počudovanie asi po mesiaci prišiel list, že sme zle podali RZZP, takže podľa správneho máme preplatok 1745,- Sk. Nestačila som oči pučiť, pretože vymeriavací základ zo SZČ bol 360 korún a nejaké dobré, so zamestnania mal preplatok dve koruny. Ako došli k tejto sume, netuším, pretože ani keď som posúvala desatinnú čiarku, mi nijako táto suma nevychádza. A dotyčná pani, ktorá je na liste uvedená, dlhodobo nie je zastihnuteľná... :cool:
vieroslava
10.11.07,17:35
A dotyčná pani, ktorá je na liste uvedená, dlhodobo nie je zastihnuteľná... :cool:

K tomu perličku: Pani, ktorá mi dala telefónne číslo na tú druhú pani, vedúcu iného oddelenia, ma hneď poučila, že je nestránkový deň (štvrtok) a dotyčná pani mi určite telefón nezodvihne. Na moju otázku, či v nestránkový deň nedvíhajú telefón, som sa dozvedela, že oni majú aj inú prácu.
Žasnem, že ľudia, platený z našich peňazí, ktorí sa majú starať o to, aby nám skontrolovali, či správne platíme odvody, majú aj "inú prácu".
TOKY
12.11.07,08:15
Ja nemám vyriešený ešte rok 2005.:eek: Klient 28.2.2005 ukončil svoju činnosť ako SZČO. Od 1.3.2005 sa zamestnal a zároveň bol ešte prihlásený v ZP ako konateľ bez príjmu - preddavky nula. 20.6.2006 odovzdal RZZP-nedoplatok 43641, - uhradené 29.9.2006. Dňa 18.10.2006 dostal zo ZP oznámenie o nedoplatku vo výške 25835 Sk. Pri osobnej návšteve 23.10. pre zmenu vypočítali nedoplatok vo výške 29830 Sk. Mladík v ZP nevedel vysvetliť ako sa dostal k týmto dvom rozdielným sumám v priebehu jedného týždňa. Slúbil, že sa na to pozrie a zavolá. Niekedy v lete aj volal, ešte raz sa opýtal na to kedy klient zrušil živnosť, odkedy bol zamestnaný. V piatok znovu dostal výzvu zo ZP teraz na úhradu nedoplatkov za obdobie február-august 2005 vo výške 5894 Sk.

PS: kedže mal vysoký základ dane poistne sa rátalo koeficientom a zamestnávateľovi preplatok už vrátili
sta
12.11.07,08:32
K tomu perličku: Pani, ktorá mi dala telefónne číslo na tú druhú pani, vedúcu iného oddelenia, ma hneď poučila, že je nestránkový deň (štvrtok) a dotyčná pani mi určite telefón nezodvihne. Na moju otázku, či v nestránkový deň nedvíhajú telefón, som sa dozvedela, že oni majú aj inú prácu.
Žasnem, že ľudia, platený z našich peňazí, ktorí sa majú starať o to, aby nám skontrolovali, či správne platíme odvody, majú aj "inú prácu".

Na Tvojom mieste by som napísala písomnú sťažnosť resp. výzvu na uhradenie zvyšnej časti preplatku z RZZP prípadne nech Ti vysvetlia, prečo Ti preplatok krátili. Uviedla by som tam, že všetky povinnosti voči ZP máš splnené, tak nech si splnia aj oni svoju povinnosť. Ja som sa naučila, že čo nenapíšem písomne na to sa odpovede nedočkám, takže teraz miesto telefonovania napíšem list, pošlem ho doporučene s doručenkou a ešte sa mi nestalo, aby som nedostala odpoveď. Väčšina úradov je totiž povinná na písomné žiadosti/sťažnosti odpovedať a hlavne zaoberať sa tým. Keď niekomu len zatelefonuješ, väčšinou sa na to vykašlú. ;)
zslipova
12.11.07,10:40
Dúfam, že je to pobočka v Nových Zámkoch!!! Mám podobné problémy.
Johanka
12.11.07,10:45
Odcitujem kus listu z VšZP, ktorý prišiel môjmu klientovi.

".... súčasne Vám oznamujeme, že v zmysle novely zákona 688/2006 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vzniká zdravotným poisťovniam povinnosť odvádzať daň z preplatkov , vyplývajúcich z ročného zúčtovania poistného na ZP, vrátených zamestnancom. Z uvedeného dôvodu sme z preplatku ročného zúčtovania, z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca vo výške 1.832 Sk vykonali odvod 19 % dane z príjmu vo výške 348 Sk. ....."

Ako príloha oznámenia prišlo "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...." s tým, že v riadku 12 je uvedený preplatok 1.832 Sk a v riadku 14 zrazená daň. Je to potvrdenie za rok 2006, vystavené 1.10.2007. Pri predtlači DIČ, meno a adresa zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane je uvedené - Všeobecná ZP, generálne riaditeľstvo . Mamateyova 17, Bratislava , detto podpis a pečiatka zamestnávateľa - čo sa mne javí pomerne úsmevné :).


Mimochodom uvedený preplatok mu podľa listu z poisťovne vraj vyšiel z listu XA, čo vôbec nie je pravda ... ;)

Mohol by sa niekto, kto sa venuje hlbšie problematike zdravotného poistenia, k listu z VšZP vyjadriť :) ?
vieroslava
12.11.07,15:53
Dúfam, že je to pobočka v Nových Zámkoch!!! Mám podobné problémy.

:) Nie. Je to v Bratislave. Ale tí pracovníci sú asi naklonovaní na všetky pracoviská z jedného jadra.
vieroslava
12.11.07,15:55
Ešte sa chcem poďakovať všetkým, ktorí spoluzdieľajú so mnou tento problém a snažili sa ma aspoň psychycky podporiť.
Naberiem druhý dych a pošlem sťažnosť aj do SP, aj do zdrav.poisťovne.
Snáď sa ľady pohnú.
Johanka
06.12.07,21:15
Odcitujem kus listu z VšZP, ktorý prišiel môjmu klientovi.

".... súčasne Vám oznamujeme, že v zmysle novely zákona 688/2006 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vzniká zdravotným poisťovniam povinnosť odvádzať daň z preplatkov , vyplývajúcich z ročného zúčtovania poistného na ZP, vrátených zamestnancom. Z uvedeného dôvodu sme z preplatku ročného zúčtovania, z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca vo výške 1.832 Sk vykonali odvod 19 % dane z príjmu vo výške 348 Sk. ....."

Ako príloha oznámenia prišlo "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...." s tým, že v riadku 12 je uvedený preplatok 1.832 Sk a v riadku 14 zrazená daň. Je to potvrdenie za rok 2006, vystavené 1.10.2007. Pri predtlači DIČ, meno a adresa zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane je uvedené - Všeobecná ZP, generálne riaditeľstvo . Mamateyova 17, Bratislava , detto podpis a pečiatka zamestnávateľa - čo sa mne javí pomerne úsmevné :).


Mimochodom uvedený preplatok mu podľa listu z poisťovne vraj vyšiel z listu XA, čo vôbec nie je pravda ... ;)

Vraciam sa k tomuto príspevku, pretože som sa dozvedela nové skutočnosti.
Zrážková daň zrazená zdravotnou poisťovňou, tak ako je uvedené v liste zo ZP , bola zrazená protiprávne a daňovník si ju má vymáhať naspäť od príslušnej ZP. Vrátený preplatok je daňovník povinný zdaniť v zdaňovacom období, v ktorom preplatok zo ZP prijal.

Novela Zákona o dani z príjmov dopĺňa do § 43 ods.3 písmenko l/, ktoré znie :
Daň .... sa vyberá zrážkou , ak ide o :
l/ poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa§ 5 a § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou daňovníkovi z ročného zúčtovania
poistného.
vieroslava
06.12.07,22:49
Len poznamenám, že vo VšZP majú nepredstaviteľný chaos. (Osobná skúsenosť)

Ak niekoho ešte bude zaujímať, môj prípad nakoniec doriešili, predsa len som tam ešte raz išla osobne, tretíkrát si na mňa vypýtali kontakt, že sa ozvú. Tak som sa drzo opýtala na meno tej, s ktorou som hovorila s tým, že ak sa mi do týždňa neozvú, píšem sťaznosť, aj s menami pracovníkov. To asi zabralo a dnes už mám peniaze na účte. Samozrejme bez ospravedlnenia, veď to predsa "systém moje rodné číslo zaradil ako IČO". Neuveriteľné!
felama
07.12.07,05:01
Bola som zamestnaná v jednej nemenovanej najväčšej zdravotnej poisťovni 8 rokov, môžem Vám povedať je to tam riadny chaos. Môže sa Vám kľudne stať, že máte preplatok a v živote Vám ho nevrátia, treba si to fakt sledovať a ak ste presvedčení, že máte pravdu treba si ísť za tým. Ináč všetky inštitúcie ako sociálka, DÚ - všade je to o ľuďoch síce, ale majú tam naozaj slabých odborníkov, nie sú schopní zvládnuť ani jeden zákon a čo potom my - zákony nám chŕlia len taký fukot a účtovník rozmýšľaj. A poradenstvo - cha, cha, naozaj o ničom, ale kontrolórov potom už vycvičia a tí prídu múdri ako šalamúni.
Mackovka
07.12.07,05:39
Teší ma, že sa to vyriešilo. Ale je to drzosť, koľko osobných intervencií bolo treba. Súhlasím s názormi, ktoré tu už boli, že treba podať sťažnosť - už po prvom neúspešnom písomnom reklamovaní. Na sťažnosť je aspoň povinnosť zo zákona odpovedať do 30 dní, a ak nie je splnená možno sa domáhať nápravy vyššie.
Jana Motyčková
07.12.07,07:47
Odcitujem kus listu z VšZP, ktorý prišiel môjmu klientovi.

".... súčasne Vám oznamujeme, že v zmysle novely zákona 688/2006 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov vzniká zdravotným poisťovniam povinnosť odvádzať daň z preplatkov , vyplývajúcich z ročného zúčtovania poistného na ZP, vrátených zamestnancom. Z uvedeného dôvodu sme z preplatku ročného zúčtovania, z príjmov zo závislej činnosti zamestnanca vo výške 1.832 Sk vykonali odvod 19 % dane z príjmu vo výške 348 Sk. ....."

Ako príloha oznámenia prišlo "Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...." s tým, že v riadku 12 je uvedený preplatok 1.832 Sk a v riadku 14 zrazená daň. Je to potvrdenie za rok 2006, vystavené 1.10.2007. Pri predtlači DIČ, meno a adresa zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane je uvedené - Všeobecná ZP, generálne riaditeľstvo . Mamateyova 17, Bratislava , detto podpis a pečiatka zamestnávateľa - čo sa mne javí pomerne úsmevné :).


Mimochodom uvedený preplatok mu podľa listu z poisťovne vraj vyšiel z listu XA, čo vôbec nie je pravda ... ;)
Preplatok poistného z RZZP za rok 2006 je zdaniteľným príjmom v roku 2007 podľa §5 ods.1 písm.i). Platiteľ príjmu podľa §5=zamestnávateľ, v tomto prípade ZP je povinná zdaniť tieto príjmy preddavkovo alebo zrážkovou daňou. Zrážková daň sa podľa §43 ods.3 písm. j) vzťahuje iba na príjmy podľa §5 ods.1 písm. a) až g), t.j. na písm i) = preplatky poistného nie. T.j. ZP je povinná preplatok zo zamestnania zdaniť preddavkovo a vystaviť potvrdenie o príjme, ale potvrdenie o príjme za rok 2007.
Johanka
07.12.07,11:41
Čaro príbehu je v tom, že preplatok mu vznikol ako SZČO-e, nie ako zamestnancovi ;).
Jana Motyčková
07.12.07,12:03
Čari príbehu je v tom, že preplatok mu vznikol ako SZČO-e, nie ako zamestnancovi ;).
Tak to áno, tak to je ten list celkom zle.
ajkariky
12.01.08,19:44
Dobrý večer Johanka ak Ťa to trošku ukľudní nie si sama mála som tento istý problém nedostala som preplatok zo ZP za rok 2006 dodnes, tento istý kolotoč do pobočky som chodila ako do kostola no nakoniec som 12.12.2007 napísala sťažnosť a žiadosť o prešetrenie mojich platieb , pokým som chodila za pracovníčkami pobočky tieto mi tvrdili, že mám nedoplato raz 8000,-SK inokedy 13000,- Sk no to som nevydržala z nervami a čuduj sa svete včera som dostala odpoveď od ved. výberu poistné že mám preplatok a ten v sume 9005.-Sk mi posielajú pošt. poukážkou.Je to pobočka Ba-vidiek
Evanka
13.01.08,00:34
Ja som mala podobný prípad už v RZZP za rok 2005. Nakoniec som tam bola osobne a po niekoškých urgenciách mi tod oplatili . V tomto roku sa to opakovalo. Tak v roku 2006 som nakoniec prestala preddavky platiť. Mám tam predsa preplatok, nech si to strhávajú. Už som tam ani nešla.... Ale to je sila... Nechápem potom ten princíp RZZP. Spomínaných 19% to nie je.
alex1
08.02.08,16:52
ja so môžem tiež pochváliť dvoma skúsenosťami so ZP.
1. kamaratke som robila RZ, vyšiel jej nedoplatok. pišiel jej list, kde jej vymerali preplatok. Tak som volala na uvedene číslo, samozrejme pani mala v systéme zobrazený preplatok, tak mi dala pani, ktorá nahráva RZ a zistilo sa, že nenahrali úplné RZ, dôležité časti nenahrali. Tak to bolo celkom rýchlo vyriešené. Keby to tak kamarátka nechala, tak jej po rokoch príde, že tam má nedoplatok a narátajú aj úroky....
2. Robila som RZ osobe, ktorá je SZCO, zamestanec, dôchodca. Velmi komplikované pre ZP ako som zistila. Vysiel mi preplatok. Najskor mi poslali na ucet preplatok ako zamestanec, volala som ze prečo len to? Po prvej skúsenosti som sa ich hned spýtala, či majú nahraté celé RZ, že áno, ale že o ten preplatok zo živnosti si musím napísať normálnu žiadosť, preplatok sme si odsúhlasili, tak som písala žiadosť. Prišiel list, v ktorom mi oznamuju, že mám nedoplatok....tak znova telefonát. ako je to možne? že jej potom iné dvere povedali, že takto je to správne... a že odkial mám ja preplatok, hovorím, že ved mi ho sám program vypočítal.... že dobre ona sa pozrie, len musi otvorit znova RZ.....na prekvapenie mi o dva dni volá, že mám pravdu a že mi ten preplatok vracajú.....

tak konecne odkladám hruby spis korešpondencie do šanónu a idem sa konečne venovat robote, za ktorú som platená....(mali by to isté robiť aj dôležité pracovníčky zo ZP)

a to minulý rok vyhlásili, že RZ už budú robiť oni, tak to bude riadny guláš....
vieroslava
09.12.08,06:51
Opäť sa po roku vraciam k tejto téme, lebo ja som síce zmenila zdravotnú poisťovňu a s tou, o ktorej bola táto téma, som si myslela, že už neprídem do kontaktu, ale čuduj sa svete, ono sa to opakuje, tentoraz prišlo môjmu manželovi, že mu krátia preplatok lebo vraj má nejaký nedoplatok, aký, to sme nezistili, ale ako poznám môjho muža, ten radšej preplatí, ako by mal mať nedoplatok a pre istotu mu zrazili, aj z toho skráteného preplatku 19% daň, hoci je SZČO. Tak ako písala predtým Johanka. Kocúrkovo sa opakuje.