Luboso
10.11.07,08:53
Vedel by mi niekto poskytnúť právnu radu máme takýto problém.Jedna naša známa bola na dedičskom konaní po otcovi.Prebehlo to tak že bola notárom už pripravená dohoda medzi dedičmi podľa paragrafu 175 zca ods.1 písm.c
O.s.p. že dedičia sa dohodli - všetko zdedila jej sestra ktorá býva v rodičovskom dome plus všetky pozemky lesy atď. bez povinnosti vyplatiť spoludedičov všetko v 1/1 teda v plnej výške s tým že je tam pre známu zakotvené vecné bremeno doživotného bývania a užívania rodin.domu,lenže čo ona s toho bude mať keď ona býva so svojou rodinou inde.V podstate nemá vôbec nič aj keď ako dedič mala plné právo ,keby nie tej dohody.Uvedomila si to až doma čo sa vlastne stalo.Na konci toho osvedčenia je uvedené že v lehote do 15 dní od prevzatia tohoto osvedčenia môže požiadať o pokračovanie v dedičskom konaní a zároveň aj to,že účastníci vyhlasujú že sa vzávajú práva na požiadanie o pokračovanie v tomto dedičs.konaní.Prosím o vysvetlenie týchto vecí a čo sa s tým ešte dá
robiť najlepšie to všetko zrušiť a keby to prebehlo ako dedenie zo zákona.
Eulalia
10.11.07,08:47
V prvom rade nemala tú dohodu vôbec podpísať, ak s ňou nesúhlasila. Ak sa v osvedčení o nadobudnutí dedičstva vzdala práva na požiadanie o pokračovanie v dedičskom konaní, už asi veľa nespraví.
vieroslava
10.11.07,09:44
Aj keď je človek v časovom strese, nemal by podpisovať niečo, čo si vôbec neprečíta, alebo keď prečíta nerozumie tomu. Vždy je môžnosť si veci v kľude premyslieť a poradiť sa. Ak notár mal dopredu pripravenú takú dohodu, musel mať od niekoho z dedičov také pokyny.
josh
10.11.07,11:13
tak tak, akoby som lamentoval nad tym, ze som prepisal na niekoho byt a nechcel som to tak spravit.
jedina schodna (tazko) cesta by bola napadnut dohodu s tym, ze znama prave nemala v hlave uplne jasno, ked sa to podpisovalo, co ale bude musiet aj dokazat.
Luboso
12.11.07,13:17
Ako by to mala dokázať?
josh
12.11.07,13:43
znaleckym posudkom od lekara napriklad. ze napriklad bola rano u lekara a boli jej predpisane lieky, ktore ovplyvnili jej myslenie a pod.
Katy a R
12.11.07,14:15
Čo keby sestre oznámila, že sa predsa len rozhodla tam bývať? :D:D Možno by bola ochotná ju potom vyplatiť :)