majkaaa
10.11.07,17:03
ahojte, som tu nova a uz asi tyzden pozeram tieto prispevky. Som ZTP a chcela by som si zalozit zivnost na kulturne a zabavne centrum pre deti. Mam ale zopar otazok, s ktorymi si neviem rady.
1. keby tato cinnost bola zahrnuta do volnej zivnosti, nemusela by som mat na to kvalifikaciu?
2. mohol by moj priatel tiez tam pracovat, cize by sme boli dvaja zakladajuci jednu zivnost?
3. citala som tu, ze keby som dostala prispevok od statu na chranane pracovisko, musela by som to zahrnut do svojho prijmu a jedna pisala, ze jej potom ZP vychadzalo na 12tis mesacne, co by sme mi urcite nezladli plati
4. keby som si uplatnila pausalne vzdavky 40% nemusela by som viest podvojne uctovnictvo, len na konci roka by som podala danove priznanie?
5.pri danovom priznani je moznost odpocitat nejaku polozku, kvoli tomu ze som ZTP?
prosim vas o pomoc, vobec neviem na tieto otazky si odpovedat.
dakujem
Zoltán Kovács
10.11.07,16:09
ahojte, som tu nova a uz asi tyzden pozeram tieto prispevky. Som ZTP a chcela by som si zalozit zivnost na kulturne a zabavne centrum pre deti. Mam ale zopar otazok, s ktorymi si neviem rady.
1. keby tato cinnost bola zahrnuta do volnej zivnosti, nemusela by som mat na to kvalifikaciu? Odpoveď na toto neviem
2. mohol by moj priatel tiez tam pracovat, cize by sme boli dvaja zakladajuci jednu zivnost? Živnosť sa vydáva na konkrétne meno, teda niečo také, že jedna živnosť na dve osoby neexistuje. Môžeš ho zamestnať, môže si vybaviť tiež živnosť, a potom si urobiť združenie podnikateľov.
3. citala som tu, ze keby som dostala prispevok od statu na chranane pracovisko, musela by som to zahrnut do svojho prijmu a jedna pisala, ze jej potom ZP vychadzalo na 12tis mesacne, co by sme mi urcite nezladli plati Nie je to ceľkom pravda. Dotácia do zdaniteľných príjmov ide iba v takej miere v akej ju aj spotrebuješ. Príklad dostaneš dotáciu napr. 80 tisíc v tomto roku, ale ty použiješ iba 20 tisíc, tak do zdaniteľných príjmov ti ide iba tých 20 tisíc. Zvyšok v ďalšom roku keď tú dotáciu použiješ. Máš na to 2 roky. Toto neplatí v prípade, ak nevedieš účtovníctvo, ale uplatňuješ si paušálne výdavky. V tom prípade celá dotácia ti ide do zdaniteľných príjmov v roku, kedy ju dostaneš.
4. keby som si uplatnila pausalne vzdavky 40% nemusela by som viest podvojne uctovnictvo, len na konci roka by som podala danove priznanie? Živnostník nie je povinný viesť podvojné účtovníctvo. Môže sa rozhodnúť, či bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo si uplatní paušálne výdavky.
5.pri danovom priznani je moznost odpocitat nejaku polozku, kvoli tomu ze som ZTP? Bohu žiaľ nie je žiadna úľava z daní z titulu ZŤP.
prosim vas o pomoc, vobec neviem na tieto otazky si odpovedat.
dakujem


....................... v texte
Stefan2005
10.11.07,16:28
...
3. citala som tu, ze keby som dostala prispevok od statu na chranane pracovisko, musela by som to zahrnut do svojho prijmu a jedna pisala, ze jej potom ZP vychadzalo na 12tis mesacne, co by sme mi urcite nezladli plati


V podstate to môžeš chápať tak, že čo si dala do výdavkov, ktoré boli uhradené z príspevku (t.j. nie z Tvojich peňazí), iba o tú časť si zvyšuješ ZD.

Ale neviem ako zahrňovať príspevok do príjmov (t.j. či nie hneď v prvom roku), keby si si uplatnila paušálne výdavky.
majkaaa
10.11.07,16:48
dakujem velmi pekne. tak ci som to dobre pochopila
Keby som od uradu prace dostala 123tis na prevadzkove naklady, tak jeden rok dam do prijmu 62tis a druhy 62tis. Ale este jeden dotaz, ak zamestnam nejakeho zdraveho co mi bude este pomahat, cize mu budem platit mzdu cca 13tis v hrubom. Tak to potom odratam z trby. Aby ste ma pochopili, tak to urobim v cislach.
moja trzba je za 1rok + 350 000 + tych 62tis dotacia
pausalne vydavky - 140 000
odpocitatelna polozka - 100 000 cca
zaplatene do zp a sp to vobec neviem
z s tejto sumy zaplatim dan
a az potom odratam 156 000 [13tis x 12 mesiacov za mojho zamestnanca}

a to potom z toho co mi zostane musim este zaplatit toho mojho zamestananca? a este jedna otazka co sa tyka ZP a SP. Do danoveho si mozem aj to odpocitat co zaplatim za mna ZP a SP?
KEJKA
10.11.07,16:52
ak budeš mať výdavky na zamestnanca, teda aj odvody, plus dalšie výdavky... neoplatí sa ti ísť na paušálne výdavky. V podstate zdaníš 60% dotácie a pritom musíš preukázať jej vyčerpanie na 100%.
majkaaa
10.11.07,17:04
mas pravdu kejka. tak by som potom musela viest jednoduche uctovnictvo.
neda sa tu niekto kto by vedel poradit s financnym planom. Myslim tym, ze by som mu napisala kolko by som mala trzbu a kolko by som dala zamestnancovi, pravda kolko najomne, a on by si vypocital priblizne vsetky ostatne veci. Ide mi hlavne teraz o to, ze si sa mam vlastne do toho pustit alebo to mam nechat plavat. Pravdaze ratam aj s tou dotaciou z uradu prace, ale neviem si poradit, mam v tom misung.
Zoltán Kovács
10.11.07,18:13
K tomu finančnému plánu ti pripojím link:

http://www.porada.sk/t51732-financny-plan.html
majkaaa
10.11.07,19:59
uz som sa rozhodla zo zaciatku nebudem nikoho zamestnavat, cize prvy rok urcite nie, lebo neviem ako mi to pojde a su to zbytocne velke vydavky nazaciatku. Cize budem pracovat len ja a bude mi pri tom pomahat priatel, ktory nikde nepracuje.
Co sa tyka toho financneho planu, nic takeho co by mne vyhovovalo som nenasla.
Ak mi bude vediet niekto znova zodpovedat moje otazky tak dakujem vopred: prosim upresnite ma ci pisem spravne>
od UP dostanem nenavratnu pozicku na moju mzdu cca 120tis na 2 roky. Ja jeden rok miniem 60tis a druhy 60tis. + moja trzba cini za rok cca 300tis. Cize moj prijem do danoveho je 360tis rocne. Ja budem mat najom cca 150tis rocne, moja mzda 60tis. cize 360tis-150tis-60tis=150tis a z toho zaplatim dan 28tis. Moze to byt takto, alebo si to ja jednoducho predstavujem:o:):rolleyes:
Zoltán Kovács
10.11.07,20:29
uz som sa rozhodla zo zaciatku nebudem nikoho zamestnavat, cize prvy rok urcite nie, lebo neviem ako mi to pojde a su to zbytocne velke vydavky nazaciatku. Cize budem pracovat len ja a bude mi pri tom pomahat priatel, ktory nikde nepracuje.
Co sa tyka toho financneho planu, nic takeho co by mne vyhovovalo som nenasla.
Ak mi bude vediet niekto znova zodpovedat moje otazky tak dakujem vopred: prosim upresnite ma ci pisem spravne>
od UP dostanem nenavratnu pozicku na moju mzdu cca 120tis na 2 roky. Ja jeden rok miniem 60tis a druhy 60tis. + moja trzba cini za rok cca 300tis. Cize moj prijem do danoveho je 360tis rocne. Ja budem mat najom cca 150tis rocne, moja mzda 60tis. cize 360tis-150tis-60tis=150tis a z toho zaplatim dan 28tis. Moze to byt takto, alebo si to ja jednoducho predstavujem:o:):rolleyes:

AKo živnostník nemáš mzdu. Tvojou "mzdou" je zdanený zisk na konci roka, takže ten výpočet nie je správny.
majkaaa
10.11.07,20:37
to mas vlastne pravdu, ale potom ako sa mi tam zmiesa tych 60tis od uradu prace. Neviete nahodou na niekoho kontakt, na poradcu, co by mi pomohol s tym ci ist do toho, lebo uz teraz naozaj neviem.
Zoltán Kovács
10.11.07,20:58
to mas vlastne pravdu, ale potom ako sa mi tam zmiesa tych 60tis od uradu prace. Neviete nahodou na niekoho kontakt, na poradcu, co by mi pomohol s tym ci ist do toho, lebo uz teraz naozaj neviem.
Dotáciu určite nedostaneš na tvoju mzdu, ale na vybavenie kancelárie, zakúpenie PC, programov, prípadne reklamu, platby do fondov...... Spôsob použitia dotácie budeš mať presne, a taxatívne vymenované v dohode o poskytnutí dotácie s úradom práce.
majkaaa
10.11.07,21:17
Dostanem aj na plat, toto mam zistene od jedneho co dava info ohladne chraneneho pracoviska.
Co sa tyka penazi, tak mozes dostat max. 246 tisic
(teda dostanes max. 123 tis. ako pausal, teda takpovediac na ruku, to bude v
podstate tvoj hruby plat od (UPSVaR) na 2 roky.
A potom este dalsich 123 tis. na dodatocne naklady (t.j. na stroje,
kancelariu, vybavenie).

ale ak mas ine info, tak sem snimi:---
Zoltán Kovács
10.11.07,21:24
Dostanem aj na plat, toto mam zistene od jedneho co dava info ohladne chraneneho pracoviska.
Co sa tyka penazi, tak mozes dostat max. 246 tisic
(teda dostanes max. 123 tis. ako pausal, teda takpovediac na ruku, to bude v
podstate tvoj hruby plat od (UPSVaR) na 2 roky.
A potom este dalsich 123 tis. na dodatocne naklady (t.j. na stroje,
kancelariu, vybavenie).

ale ak mas ine info, tak sem snimi:---
Nestretol som sa s tým, že by UPSVaR dával dotáciu na plat, lebo u živnostníka takáto kategória jednoducho neexistuje. Skôr si myslím, že to bude dotácia na platby poistného do zdravotnej poisťovne a do soc.poist.
majkaaa
10.11.07,21:33
uz to asi necham tak, lebo nic dnes uz nevyriesim.
Zoltán Kovács
10.11.07,21:38
uz to asi necham tak, lebo nic dnes uz nevyriesim.

Presnú informáciu ti dá jedine UPSVaR. A treba si dávať veľký pozor aby tá dotácia bola použitá v súľade s dohodou, inak si pýtajú späť peniažky.
majkaaa
10.11.07,21:40
este k tomu financnemu planu, myslela som tym, ci nieco neexistuje tak, ze bude tabulka, kde ti dava presne na vyber, cize takniak, kolko predpokladas trbu, ci zi ZTP a budes ziadat dotaciu, kolko budes mat najom, a rozne polotky a ja by som len dopisala len tie svoje a ono by mi odratalo ine zo zakona dane vydavky a vysiel by mi cisty zisk alebo strata. Proste taketo daco. Lebo naozaj teraz ako uplnemu zaciatocnikovi, vobec neviem vsetky vydavky, poplatky...co sa tyka statu a ci sa to vlastne oplati.
KEJKA
11.11.07,15:27
do každeho finančného plánu musíš dosadiť svoje hodnoty... no a tie ako hovoríš nevieš.
Ak by si vedela, stačí spočítať, ved o predpokladaných tržbách si už písala aj o výdavkoch. Vychádza ti zisk, takže predpoklad pre úspešné podnikanie máš. To, či tie tržby dosiahneš v predpokladanej výške.... to závisí od úplne iných okolností ako od finančného plánu.
Čo sa týka dotácie na plat.... mohli ti potvrdiť, že dostaneš dotáciu, ak si sa pýtala na platy zamestnancov. Lenže potom treba preukázať ich zamestnávanie......
...........................
tvoj výpočet bol v princípe správny, výnimku tvorí ten zakalkulovaný "plat" SZČO, čo naozaj nemôže byť.
Na druhej strane do tej kalkulácie si zabudla zohľadniť odpočitateľnú položku (ak na ňu máš nárok, resp. na jej časť, kedže si SZČO).
Určitá výhoda z hľadiska výšky dotácie a jej účelu môže existovať práve z dôvodu, že si ZŤP. Toto ti však skutočne zodpovedia na úrade.