maartin
11.11.07,16:46
Zdravim,
v lete ma cakaju statnice a tak uz pomaly zacinam rozmyslat nad bakalarkou, ktorej tema je: Rezervy a ich vplyv na ekonomiku U.J....

Chcel by som sa preto opytat vas vsetkych, ci neviete o niecom zaujimavom, o niakom probleme, resp. teme, tykajucej sa tvorby rezerv v praxi, ktoru by bolo dobre rozpitvat a prezentovat v mojej praci...

taktiez ak ste sa stretli s dobrou literaturov, v ktorej by bolo nieco o rezervach, budem velmi rad ak mi nieco doporucite.

Dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
11.11.07,15:52
Rozalka
11.11.07,15:59
Zdravim,
v lete ma cakaju statnice a tak uz pomaly zacinam rozmyslat nad bakalarkou, ktorej tema je: Rezervy a ich vplyv na ekonomiku U.J....

Chcel by som sa preto opytat vas vsetkych, ci neviete o niecom zaujimavom, o niakom probleme, resp. teme, tykajucej sa tvorby rezerv v praxi, ktoru by bolo dobre rozpitvat a prezentovat v mojej praci...

taktiez ak ste sa stretli s dobrou literaturov, v ktorej by bolo nieco o rezervach, budem velmi rad ak mi nieco doporucite.

Dakujem velmi pekne
Možno čakáš niečo iné, ale mňa v tejto súvislosti napadá Rezerva na mzdy za nevyčerpané dovolenky (+ k nej prislúchajúce povinné poistné). Tvorba tejto rezervy sa prejaví nielen v účtovnom HV, ale zníži aj základ dane. Ak má firma problém dosiahnuť zisk, odporúčam vyčerpať všetku dovolenku za bežný rok do konca roka - aby tvorbou rezervy nezvyšovali svoju prípadnú stratu. V opačnom prípade, keď má naopak vysoký zisk a ide o ÚJ, ktorá v decembri vypláca zamestnancom vysoké odmeny, je to pre ňu výhodnejšie, ak nenúti zamestnancov vyčerpať všetku dovolenku.
To jednoznačne znamená úsporu dane, resp. posun dane do budúcich období (v roku čerpania dovolenky zase tá daň bude vyššia), takže ide aj o vplyv na cashflow firmy.
Zoltán Kovács
11.11.07,16:02
Možno čakáš niečo iné, ale mňa v tejto súvislosti napadá Rezerva na mzdy za nevyčerpané dovolenky (+ k nej prislúchajúce povinné poistné). Tvorba tejto rezervy sa prejaví nielen v účtovnom HV, ale zníži aj základ dane. Ak má firma problém dosiahnuť zisk, odporúčam vyčerpať všetku dovolenku za bežný rok do konca roka - aby tvorbou rezervy nezvyšovali svoju prípadnú stratu. V opačnom prípade, keď má naopak vysoký zisk a ide o ÚJ, ktorá v decembri vypláca zamestnancom vysoké odmeny, je to pre ňu výhodnejšie, ak nenúti zamestnancov vyčerpať všetku dovolenku.
To jednoznačne znamená úsporu dane, resp. posun dane do budúcich období (v roku čerpania dovolenky zase tá daň bude vyššia), takže ide aj o vplyv na cashflow firmy.

Či zamestnanci vyčerpajú alebo nie dovolenku tak či tak to dostaneš do nákladov. Ak čerpajú dovolenku, tak riadne cez mzdové náklady, ak nečerpajú tak cez rezervy na dovolenku. Takže ten vplyv nie je markantný, len vo výkazoch sa ti to objaví v inej kategórii.
KEJKA
11.11.07,16:03
to je pekné, ale kedže ide o bakalárku, bude treba rozviesť všetky rezervy, možno aj ich vývoj (ako bola dnes daňovo neuznávaná rezerva na opravy HIM)...... je to pekná, široká téma. Držím palce.
KEJKA
11.11.07,16:05
Či zamestnanci vyčerpajú alebo nie dovolenku tak či tak to dostaneš do nákladov. Ak čerpajú dovolenku, tak riadne cez mzdové náklady, ak nečerpajú tak cez rezervy na dovolenku. Takže ten vplyv nie je markantný, len vo výkazoch sa ti to objaví v inej kategórii.
pre rok 2007 a nasl. to už bude v rovnakých kategóriách. Ďalšia zaujímavá súčasť bakalárky.
Zoltán Kovács
11.11.07,16:05
to je pekné, ale kedže ide o bakalárku, bude treba rozviesť všetky rezervy, možno aj ich vývoj (ako bola dnes daňovo neuznávaná rezerva na opravy HIM)...... je to pekná, široká téma. Držím palce.

Súhlasím. Preto odporúčam vyhladať témy od tanmat, má pekne rozpísané určité veci ohľadne rezerv. Aj do linkov som ich uviedol, ale teraz presne neviem ktoré sú to.
Rozalka
11.11.07,16:13
Či zamestnanci vyčerpajú alebo nie dovolenku tak či tak to dostaneš do nákladov. Ak čerpajú dovolenku, tak riadne cez mzdové náklady, ak nečerpajú tak cez rezervy na dovolenku. Takže ten vplyv nie je markantný, len vo výkazoch sa ti to objaví v inej kategórii.
Máš pravdu, ale len čiastočne. Ak účtujem v decembri celý odpracovaný mesiac + rezervu na mzdy za dovolenku, tak to zisk/stratu dostatočne ovplyvní. Určite vtedy, keď je vo firme 1 zamestnanec s 5 dňami nevyčerpanej dovolenky.
Našla som vo svojej databáze firmu, ktorej za minulý rok rezerva na mzdy za nevyčerpané dovolenky znížila základ dane o viac ako 100 tis. Sk. Dôvod: "priemerky" za IV.Q boli dosť vysoké.
Samozrejme rezerv je viac druhov, tvorca témy zatiaľ hľadá nápady.
maartin
11.11.07,16:30
dakujem za linky a napady, urcite nad tym budem uavzovat, chcel by som tou pracou priniest aj niake riesenie a napady, nie len nieco co je od niekoho ineho opisane z knizky, takze dakujem aj za namet s dovolenkami :)
nikaben
19.11.07,11:15
Ako správne zaúčtovať vytvorenie rezervy na rekultiváciu lomu po skončení ťažby?
maartin
24.02.08,17:28
Zdravim, tak na mojej Bc. praci uz tvrdo pracujem, ale chcel by som sa este predsa nieco spytat...

potrebujem porovnat uctovanie rezerv do a po 31.12.2007 mam tu trosku chaos v tom.... takze potrebujem to ozrejmit

takze k zmene doslo iba v uctovani rezerv na naklady, vsak? Tu mi nie je jasne, ake su to tie rezervy. Nenasiel som ziadne take clenenie (iba z hladiska ucelu tvorby, casoveho, danoveho),

potom neviem co sa stalo teraz s uctami 552, 554, 574, 584, 652, 654, 674, 684 ..ktore z nich sa prestali použivať? Napr 552, ako sa teraz uctuju zakonne rezervy?

dakujem pekne
Rozalka
24.02.08,18:11
Zdravim, tak na mojej Bc. praci uz tvrdo pracujem, ale chcel by som sa este predsa nieco spytat...

potrebujem porovnat uctovanie rezerv do a po 31.12.2007 mam tu trosku chaos v tom.... takze potrebujem to ozrejmit

takze k zmene doslo iba v uctovani rezerv na naklady, vsak? Tu mi nie je jasne, ake su to tie rezervy. Nenasiel som ziadne take clenenie (iba z hladiska ucelu tvorby, casoveho, danoveho),

potom neviem co sa stalo teraz s uctami 552, 554, 574, 584, 652, 654, 674, 684 ..ktore z nich sa prestali použivať? Napr 552, ako sa teraz uctuju zakonne rezervy?

dakujem pekne
Už v r. 2007 sa účtuje po novom, takže tie účty hľadaj len do konca r. 2006, prestali sa používať všetky uvedené.
K zmene účtovania len taký malý príklad:

Účtovanie 2006 /2007
tvorba rezervy na mzdy
na nevyčerp. dovolenku (2006) 552/323 (2007) 521/323

čerpanie tejto rezervy (2006) 323/652 (2007) 323/331
KEJKA
24.02.08,18:12
Zdravim, tak na mojej Bc. praci uz tvrdo pracujem, ale chcel by som sa este predsa nieco spytat...

potrebujem porovnat uctovanie rezerv do a po 31.12.2007 mam tu trosku chaos v tom.... takze potrebujem to ozrejmit už aj k 31.12.2007 sa účtujú rezervy po novom teda na vecne príslušné nákladové účty.

takze k zmene doslo iba v uctovani rezerv na naklady, vsak? Tu mi nie je jasne, ake su to tie rezervy. Nenasiel som ziadne take clenenie (iba z hladiska ucelu tvorby, casoveho, danoveho), všetky rezervy - členia sa ako doteraz, len postupy sa zmenili.

potom neviem co sa stalo teraz s uctami 552, 554, 574, 584, 652, 654, 674, 684 ..ktore z nich sa prestali použivať? všetlky boli zrušené k 1.1.2007
Napr 552, ako sa teraz uctuju zakonne rezervy? Všetky rezervy sa účtujú na vecne príslušné účty nákladov.
Ďalšia téma (námet) - rozobrať vplyv zmien na výkazníctvo - je potrebné upraviť VZaS minulé obdobie vo výkaze za rok 2007.

dakujem pekne

odpovede v texte.
maartin
24.02.08,22:23
hej viem ze uz aj v roku 2007 sa uctuju rezervy po novom, to len preklep, som si neuvedomil ze som napisal zly datum...

a dakujem za priklad a namet, urcite to spomeniem :) ..no zajtra to porovnavanie budem davat do kopy, tak ked mi este nieco nebude jasne, tak sa opytam, (ucto som mal len 2 semestre, a strednu mam gympel tak mam v nom este trosku medzery)
maartin
25.02.08,21:25
predsa by som sa chcel este nieco opytať, co sa zmenilo pri zruseni rezerv, mohli by ste mi uviest nejaky priklad, predkontacie, aby som to pochopil?

Pri zruseni rezerv sa použivali aj do 31.12.2006 ucty 648, 668, 688??
maartin
01.03.08,19:15
zdravim,
chcem sa spytat, nevie niekto ci nie su niekde na internete dostupne medzinarodne uctovne standardy? ..neviem nikde najst...
maartin
21.04.08,18:44
Dobry,
no pracu mam uz takmer hotovu, uz mi zostava len posledna podkapitola (2-3 strany), konkretne cast tykajuca IAS 37, nikde na internete neviem najst plne znenie, potreboval by som totizto presne vediet ako sa postupuje v uctovani rezerv podla IFRS/IAS, resp v com sa to ete od nasich postupoch lisi. Mam aj dokonca jednu knizku, skripta z UMB ale ani tam neni uvedeny postup. PReto sa chcem spytat, nevedel by mi niekto vysvetlit ako sa uctuju rezervy s pouzitim IAS 37??
Zoltán Kovács
21.04.08,19:08
Dobry,
no pracu mam uz takmer hotovu, uz mi zostava len posledna podkapitola (2-3 strany), konkretne cast tykajuca IAS 37, nikde na internete neviem najst plne znenie, potreboval by som totizto presne vediet ako sa postupuje v uctovani rezerv podla IFRS/IAS, resp v com sa to ete od nasich postupoch lisi. Mam aj dokonca jednu knizku, skripta z UMB ale ani tam neni uvedeny postup. PReto sa chcem spytat, nevedel by mi niekto vysvetlit ako sa uctuju rezervy s pouzitim IAS 37??

Niečo som našiel na nete:

http://www.pwc.com/sk/slk/ins-sol/publ/pdf/uctovnictvo_sep_05.doc
http://www.pwc.com/sk/slk/ins-sol/ifrs/pdf/porovnanie_sup_ifrs.pdf