moniq81
12.11.07,07:32
Ahojte poraďáci,

ide o s.r.o. ktorá už funguje asi 8 rokov. Do obchodného registra bola zapísaná pod názvom XYZ, spoločnosť s ručením obmedzeným, čo si však konateľka uvedomila až teraz. Problém je v tom, že na niektorých dokladoch je uvádzaná ako XYZ, s.r.o. Moje otázky sú:

Je to problém napr. pri daňovej kontrole?
Je možné to teraz nejak vyriešiť?

Ďakujem
Kristina27
12.11.07,07:08
Daň. priznania a iné dok. na DÚ musia mať názov firmy zhodný s tým, aký je v OR.
Johanka
12.11.07,07:17
Podľa Obch. zákonníka je súčasťou obchodného mena právnickej osoby aj dodatok označujúci jej právnu formu . Na odlíšenie obchodného mena PO nestačí iba rozdielne označenie právnej formy (aj keď vieme, že v OR je zapísané kadečo ;)).
Spätne vyriešiť môžeš iba to, že oslovíš dodávateľov s prosbou o opravu dokladov .... ak by som mala hľadať argumenty pri kontrole, v prípade pokusu správcu dane o neuznanie nákladu alebo práva na odpočet DPH z dôvodu, ktorý uvádzaš v zadaní - na dokladoch je správne: obchodné meno - okrem jeho dodatku, IČO, DIČ, príp. IČ DPH, sídlo - je to dostatok identifikačných znakov na to, aby sa dalo zhodnotiť, že doklady patria tejto spoločnosti. Či by to "zhltol" je skôr na jeho ľudskom prístupe ....
Od svojich klientov však tvrdo vyžadujem, aby na dokladoch boli riadne údaje, hneď v úvode spolupráce sú preškolení :).
moniq81
12.11.07,09:36
Ďakujem Johanka. Myslela som si to. Záleží na ďaňovákovi, aký bude mať prístup. Viem, že je to dosť zásadná chyba, ale neviem si predstaviť žiadať doklady za 8 rokov dozadu. Takže ostáva len modliť sa.
moniq81
12.11.07,09:38
Ešte ma napadla jedna vec. Dať to zmeniť teraz len na skratku s.r.o. možno nebudú skúmať ako to bolo predtým. Čo ty na to?
Zoltán Kovács
12.11.07,09:40
Ešte ma napadla jedna vec. Dať to zmeniť teraz len na skratku s.r.o. možno nebudú skúmať ako to bolo predtým. Čo ty na to?

Ale môžu to skúmať, a takáto zmena v OR ťa tiež stojí niečo.
Stefan2005
12.11.07,09:52
Ešte ma napadla jedna vec. Dať to zmeniť teraz len na skratku s.r.o. možno nebudú skúmať ako to bolo predtým. Čo ty na to?

Do pozornosti dávam zákon o správe daní... § 31 Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej npovinnosti je daňový subjekt, ktorým je
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedenýchv odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 30 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 30 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

Podľa mňa takáto zmena zakladá oznamovaciu povinnosť...