M&G
12.11.07,08:11
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Manžel dlhuje na nezaplatenom poistnom 240 000,-. Keďže ich nemá ani z čoho zaplatiť, nakoľko je nezamestnaný, očakávam, že nás čoskoro navštívi exekútor. Byt je písaný na mňa, ale kupovala som ho až po uzavretí manželstva, ako aj všetok nábytok, ktorý sa v byte nachádza. Manžel vlastní aj štvrtinu z mojej chaty, ktorú som zdedila po rodičoch. Môže exekútor siahnuť na byt a nábytok, ktorý tam mám? Môže nám zabaviť aj chatu? Môže začať stŕhať manželove nedoplaty z môjho účtu? Pomôže, ak prepíšem chatu a byt na deti? Prosím Vás , poraďte mi ...
Zoltán Kovács
12.11.07,07:18
Najjednoduchší spôsob je darovacou zmluvou.
M&G
12.11.07,07:24
A môže mi teda exekútor siahnuť na byt a chatu? Alebo na moje bankové účty?
M&G
12.11.07,07:42
prosím vás , poraďte mi, som zúfalá ..
Braňo
12.11.07,07:44
Pokiaľ máte byt v bezpodielovom vlastníctve môže byť predmetom exekúcie, ale v prvom rade exekútor siahne na bankové účty (vo všetkých bankách).
Dana K.
12.11.07,07:44
teda ja nie som právnik, ale ak to máte v bezpodielovom spoluvlastníctve, tak ti na to exekútor siahnuť môže. Asi by si musela dokazovať, že to je čiste tvoje a nenadobudnuté spoločne. V manželstve ručíte za všetky záväzky spoločne, teda ak ste BSM nezrušili.
vikinka
12.11.07,07:45
Ja myslím,že ak nemáte vysporiadané BSM tak áno,môže siahnuť na spoločný majetok,ktorý ste nadobudli počas trvania manželstva.Práve preto si manželia ak je jeden SZČO rozdelia BSM.
M&G
12.11.07,07:47
čiže môžem prísť aj o peniaze na mojich bankových účtoch, kde on nemá ani podpisový vzor .. správne?
Braňo
12.11.07,07:59
Podpisový vzor nemá vplyv na to, či môže byť vykonaná exekúcia. Banka ju musí vykonať, pokiaľ dostane príkaz k exekúcii.
M&G
12.11.07,08:03
ale teda sú oprávnení vykonať exekúciu z môjho účtu, áno?
M&G
12.11.07,08:04
mimochodom, všetkým vám veľmi pekne ďakujem
Dana K.
12.11.07,08:10
Exekútor pri začatí exekúcie zisťuje majetkové pomery dlžníka. Asi ako prvé zisťuje, či má účty v banke a najprv ich dá zablokovať, takže dlžník s účtom nemôže hýbať. Neviem však, či zisťuje hneď aj účty, ktoré má manželka, alebo tie až dodatočne, keď manžel nemá nič. Na tvojom mieste by som urýchlene dala zrušiť BSM alebo strčila peniaze niekam "do ponožky". Proste, všetko, čo je tvoje, je aj jeho a je jedno, že on s tvojím účtom disponovať nemôže. Jedine to, čo zdedíš nie je predmetom BSM a na to by ti siahnuť nemali.
M&G
12.11.07,08:19
ako je možné zrušiť BSM? môže s tým manžel aj nesúhlasiť?
Zoltán Kovács
12.11.07,08:25
ako je možné zrušiť BSM? môže s tým manžel aj nesúhlasiť?

U notára.
M&G
12.11.07,08:28
a môže nesúhlasiť???
vikinka
12.11.07,08:38
Áno môže,k zrušeniu treba súhlas obidvoch manželov.
Dana K.
12.11.07,08:43
skús si ešte prečítať občiansky zákonník, tam sa od par.143 píše o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov
M&G
12.11.07,08:49
ĎAKUJEM VÁM!!!! Hlavne Danke
Verzuza
19.11.07,07:13
Mne zrušili BSM počas manželstva na súde a rozdelenie majetku u notára.
M&G
19.11.07,07:54
Ahojte, chcem vás len informovať ako to všetko dopadlo. Navštívila som právničku, ktorá mi poradila, aby som kúpnou zmluvou predala dcére hnuteľný majetok. V tom prípade nám exekútor nemôže zobrať nábytok atď, pretože to nie je majetok manžela a ani predmet BSM. Na chatu som spísala darovaciu zmluvu na deti. Už len čakáme na vklad do katastra. Na moje bankové účty exekútor sihanuť nemôže, pretože sú písané len na mňa, ani mi nemôže dať exekúciu na moju výplatu (to mám od exekútora). Takže radím všetkým manželkám, ktoré sa dostali do podobnej situácie, aby sa všetkého spoločného majteku zbavili darovacími zmluvami, alebo "kúpnymi zmluvami". Všetko ale treba vyriešiť ešte pred tým, ako sa to dostane k exekútorovi, lebo potom to môžu napadnúť a ľahko o všetko prídete.
Dana K.
24.11.07,17:56
Takže radím všetkým manželkám, ktoré sa dostali do podobnej situácie, aby sa všetkého spoločného majteku zbavili darovacími zmluvami, alebo "kúpnymi zmluvami". Všetko ale treba vyriešiť ešte pred tým, ako sa to dostane k exekútorovi, lebo potom to môžu napadnúť a ľahko o všetko prídete.


Ešte lepšie je však rozmyslieť si všetko pred tým, ako začne jeden z partnerov podnikať. Na podnikanie je potrebný súhlas manželky/manžela a BSM sa dá zrušiť hneď pri začiatku podnikania.
svedia
02.01.08,09:56
Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode dom ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž, ktorý má tiež napísaný dom na seba+ rodičia tiež ťarcha. Ale teraz je na tento dom exekúcia, skrz pôžičiek.
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem
svedia
02.01.08,10:58
Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode dom ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž, ktorý má tiež napísaný dom na seba+ rodičia tiež ťarcha. Ale teraz je na tento dom exekúcia, skrz pôžičiek.
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem
Zoltán Kovács
02.01.08,11:48
Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode dom ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž, ktorý má tiež napísaný dom na seba+ rodičia tiež ťarcha. Ale teraz je na tento dom exekúcia, skrz pôžičiek.
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem

Ak k dedeniu došlo po rozvode, tak zdedená nehnuteľnosť nespadá do BSM.
Aj keby boli manželia dedičstvo počas manželstva nepatrí do BSM. Zdedila iba ona.
Chobot
02.01.08,11:55
Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode dom ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž, ktorý má tiež napísaný dom na seba+ rodičia tiež ťarcha. Ale teraz je na tento dom exekúcia, skrz pôžičiek.
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem

Nemusíš pridávať rovnakú otázku každú hodinu.:cool:

Radšej skús lepšie poipísať situáciu. Pochop, že ty poznáš všetky súvislosti, preto asi nepovažuješ za potrebné napísať viac detailov. My to ale nevieme, preto sú tebou predložené informácie pre nás strašne kusé, neúplné a málo zrozumiteľné.

Napr. nechápem, prečo po rozvode zdedila dom? A po kom ho zdedila, ak má rodič ešte doživotné právo užívania? Chápem dobre, že jej zomrel jeden rodič? A na základe čoho má ten druhý doživotné právo užívania? je to zapísané v katastri?

A aký dom má jej manžel písaný na seba? Ide o ten istý dom alebo o inú nehnuteľnosť? Je tam tiež ťarcha - jeho rodičia? Na základe čoho? Darovacej zmluvy? Ako získal ten dom?

Na ktorý dom je exekúcia? Kto mal dlžoby? Mali ich obaja? Píšeš, že ešte nemajú rozdelené BSM, tak potom to bude dlh oboch.

Toto všetko ty vieš, no ja si to len domýšľam.

Pokiaľ ten dlh bol aj jej a ten dom je v jej vlastníctve, tak exekútor môže siahnuť aj na tú nehnuteľnosť. Otázne je zase, či výška dlhu je primeraná cene nehnuteľnosti (kvôli 20.000 SKK nebude predsa exekuovať dom!). Ale teoreticky ho môže zhabať. Otázne je, či by ho mohli v dražbe predať, pretože ak je tam zapísaná ťarcha doživotného užívania na katastri, taký dom nikto nebude chcieť.
riccado
02.01.08,11:55
Ahojte, chcem vás len informovať ako to všetko dopadlo. Navštívila som právničku, ktorá mi poradila, aby som kúpnou zmluvou predala dcére hnuteľný majetok. V tom prípade nám exekútor nemôže zobrať nábytok atď, pretože to nie je majetok manžela a ani predmet BSM. Na chatu som spísala darovaciu zmluvu na deti. Už len čakáme na vklad do katastra. Na moje bankové účty exekútor sihanuť nemôže, pretože sú písané len na mňa, ani mi nemôže dať exekúciu na moju výplatu (to mám od exekútora). Takže radím všetkým manželkám, ktoré sa dostali do podobnej situácie, aby sa všetkého spoločného majteku zbavili darovacími zmluvami, alebo "kúpnymi zmluvami". Všetko ale treba vyriešiť ešte pred tým, ako sa to dostane k exekútorovi, lebo potom to môžu napadnúť a ľahko o všetko prídete.

A predpokladám, že tá „právnička“ ti nepovedala, že takéto prevody sa dajú veľmi ľahko zodporovať:

§ 42a Občianskeho zakonníka:
(1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi zjeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený.
(2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil vposledných troch rokoch vúmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, aprávnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený aku ktorému došlo vposledných troch rokoch medzi dlžníkom aosobami jemu blízkymi (§116 a117) alebo ktoré dlžník urobil vuvedenom čase vprospech týchto osôb svýnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.
(3) Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený aku ktorému došlo vposledných troch rokoch medzi dlžníkom a
a)osobou jemu blízkou (§116 a117),
b)právnickou osobou, vktorej má dlžník alebo osoba uvedená vpísmene a) majetkovú účasť aspoň 10% včase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
c)právnickou osobou, vktorej je dlžník alebo osoba uvedená vpísmene a) štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, prokuristom alebo likvidátorom,
d)právnickou osobou, vktorej má osoba uvedená vpísmene c) majetkovú účasť aspoň 34% včase, keď sa uskutočňuje tento právny úkon,
alebo ktorý dlžník urobil vuvedenom čase vprospech osôb uvedených vpísmenách a), b), c) alebo d); to však neplatí, ak druhá strana preukáže, že nemohla ani pri náležitej starostlivosti poznať úmysel dlžníka ukrátiť svojho veriteľa.
(5) Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil vposledných troch rokoch, na ktorého základe prevzal záväzok bez primeraného protiplnenia, ato najmenej vo výške určenej znaleckým posudkomalebo odborným odhadom, a ktorý
a)spôsobil, že dlžník sa stal vo vzťahu kďalším veriteľom platobne neschopným, alebo
b)bol uskutočnený súmyslom neodôvodnene odložiť alebo zmariť platbu veriteľovi, alebo
c)bol uskutočnený súmyslom prevziať dlh, ktorý dlžník nebude schopný splniť včase jeho splatnosti.".
riccado
02.01.08,12:08
[quote=M&G;571619]Na moje bankové účty exekútor sihanuť nemôže, pretože sú písané len na mňa, ani mi nemôže dať exekúciu na moju výplatu (to mám od exekútora).quote]

ver tomu, že ti exekútor siahne na tvoj účet. a uvedom si jednu vec: to, že si na katastri vedená ako výlučný vlastník bytu je síce pekné, ale ten byt patrí do bsm, či chceš, alebo nie...
svedia
02.01.08,16:37
Prepáčte, že som sa zle vyjadrovala a popísala som to len tak letmo..
takže teraz som to trochu upravila.. a ďakujem za odpovede.

Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode RODIčOVSKý dom -dedičtvo, ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž,s ktorým žila má tiež napísaný INý DOM RODIčOVSKý na seba kupnou zmluvou + rodičia tiež ťarcha. Je to všetko zapísané aj v katastri, EšTE PRED ROZVODOM. Ale teraz je na tento dom byv. manžela exekúcia, skrz pôžičiek /vlastne- neplatenie na dieťa/,
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem
riccado
02.01.08,17:35
Prepáčte, že som sa zle vyjadrovala a popísala som to len tak letmo..
takže teraz som to trochu upravila.. a ďakujem za odpovede.

Ahojte je taký problém..
Moja známa zdedila po rozvode RODIčOVSKý dom -dedičtvo, ale rodič ešte má doživotné právo. Jej bývalý muž,s ktorým žila má tiež napísaný INý DOM RODIčOVSKý na seba kupnou zmluvou + rodičia tiež ťarcha. Je to všetko zapísané aj v katastri, EšTE PRED ROZVODOM. Ale teraz je na tento dom byv. manžela exekúcia, skrz pôžičiek /vlastne- neplatenie na dieťa/,
Teraz sa chcem spýtať či má narok exekučný úrad aj na ten dom čo zdedila-? keď pravdepodobne nemajú vysporiadane majetky po rozvode BSM... Ďakujem

veci nadobudnuté dedením nepatria do bsm a exekútor z nich nemôže uspokojovať veriteľa druhého manžela...
Katka91
02.01.08,18:30
A predpokladám, že tá „právnička“ ti nepovedala, že takéto prevody sa dajú veľmi ľahko zodporovať:

§ 42a Občianskeho zakonníka:

alebo zmariť platbu veriteľovi, alebo
c)bol uskutočnený súmyslom prevziať dlh, ktorý dlžník nebude schopný splniť včase jeho splatnosti.".

Ja by som sa ešte chcela opýtať, či to máš preverené, že manželov dlh už vymáha exekútor. Skús to ísť na sociálku preveriť a skús sa dohodnúť na splátkach. Ak s nimi manžel uzatvorí splátkový kalendár a bude ho riadne plniť, mám taký dojem, že v tom prípade to nemôžu dať vymáhať exekútorovi. Lebo to, že poprepisujete majetky, ešte v podstate nič nerieši. Dlh zostane. A proti tvojmu manželovi ako fyzickej osobe dá sociálka asi ťažko prípadnú exekúciu zastaviť pre nedostatok majetku. Pretože dnes ten majetok nemá, ale v budúcnosti sa môže zamestnať, raz bude poberať dôchodok, niečo zdedí atď. Ja viem, že mne sa ľahko radí, keď sa ma to osobne netýka a viem, že tá suma je hrozne vysoká, ale raz to budete musieť nejakým spôsobom vyriešiť.
Katka91
02.01.08,18:43
[quote=M&G;571619]Na moje bankové účty exekútor sihanuť nemôže, pretože sú písané len na mňa, ani mi nemôže dať exekúciu na moju výplatu (to mám od exekútora).quote]

ver tomu, že ti exekútor siahne na tvoj účet. a uvedom si jednu vec: to, že si na katastri vedená ako výlučný vlastník bytu je síce pekné, ale ten byt patrí do bsm, či chceš, alebo nie...

Súhlasím s tým, že keď byt nadobudli počas trvania manželstva, patrí do BSM. Ale neviem celkom určite, či by kataster záložné právo zapísal na LV, keď exekúcia je na manžela, ktorý na LV nie je uvedený ako vlastník...Neviem ako by to riešili. Zrejme by sa to muselo preskúmať, kedy bola uzatvorená kúpnopredajná zmluva a bolo požiadané o vklad do katastra a prečo do LV kataster nezapísal aj manžela.
A tiež neviem presne, ako je to s tými účtami. Lebo exekútor banke píše do príkazu na začatie, resp. do exekučného príkazu, meno povinného, na ktorého mu súd udelil poverenie na vykonanie exekúcie. Mala som skúsenosť, že zablokovali účet manželke v tom prípade, keď mal manžel právo s účtom disponovať. Ale podľa exekučného poriadku nemôže exekútor napísať do exekučného príkazu aj meno manželky. Dokonca nemôže banku požiadať ani o poskytnutie súčinnosti- o oznámenie, či dotyčná pani má u nich účet, pretože k tomu sa prikladá poverenie na vykonanie exekúcie (a tam je meno manžela).
slonicka6090
02.01.08,18:51
dobry vecer,
zapajam sa , bohuzial, exekutor ma pravo siahnut na vase ucty, predovsetkym bude zistovat ucty vedene na manzelovo meno, ale ak zisti vase, ma pravo zablokovat ich.
podobne je to aj v pripade nehnuteľnosti, ak je manzel podielovy spoluvlastnik chaty, urcite si exekutor da namahu, aby naň zriadil exekučne záložné právo.
Katka91
02.01.08,20:31
dobry vecer,
zapajam sa , bohuzial, exekutor ma pravo siahnut na vase ucty, predovsetkym bude zistovat ucty vedene na manzelovo meno, ale ak zisti vase, ma pravo zablokovat ich.
podobne je to aj v pripade nehnuteľnosti, ak je manzel podielovy spoluvlastnik chaty, urcite si exekutor da namahu, aby naň zriadil exekučne záložné právo.

Ja si ale stále myslím, že banka manželkin účet blokovať nebude (pokiaľ nie je manžel spoluvlastníkom alebo ak môže disponovať s účtom), resp. že exekútor do exekučného príkazu na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke nemôže napísať manželku, pretože nie je povinná v exekúcii a nemôže na ňu robiť ani súčinnosť, lebo v poverení nie je uvedená ona (ale stáva sa účastníkom konania vzhľadom na to, že majetok v BSM podiela exekúcii).
Ale je to môj názor, bolo by dobré, keby sa k tomu ešte niekto vyjadril, celkom by ma to zaujímalo, ako by sa to riešilo v praxi:cool:
riccado
02.01.08,20:44
jednoducho, podľa § 37 ods. 2 Exekučného poriadku sa stáva účastníkom exekučného konania aj manžel povinného, pokiaľ je exekúciou postihnutý majetok patriaci do bsm...

Do bezpodielového spoluvlastníctva patria všetky príjmy a úspory z pracovného alebo iného na jeho roveň postaveného pomeru, z podnikateľskej činnosti, príjmy zo sociálneho zabezpečenia, úspory, výhry z lotérií, z výherných vkladných knižiek, výnosy z majetku manželov a pod.
Do bezpodielového spoluvlastníctva však nepatrí bolestné a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov, pretože ide o plnenie, ktorého účelom je zmierniť bolesť a aspoň čiastočne ju vyvážiť, rovnako ako sťaženie spoločenského uplatnenia, ktoré je viazané len na osobu poškodeného.
Katka91
02.01.08,20:55
jednoducho, podľa § 37 ods. 2 Exekučného poriadku sa stáva účastníkom exekučného konania aj manžel povinného, pokiaľ je exekúciou postihnutý majetok patriaci do bsm...

rovnako ako sťaženie spoločenského uplatnenia, ktoré je viazané len na osobu poškodeného.

S tým všetkým súhlasím, ale stále ma zaujíma tá praktická stránka - ako to exekútor uvedie v príkaze. Par. 95 Exekučného poriadku hovorí: " 1) Exekútor poverený vykonaním exekúcie a) prikáže banke, ktorá vedie účet povinného, aby po doručení príkazu na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke (ďalej len "príkaz na začatie exekúcie") zablokovala sumu vo výške pohľadávky a jej príslušenstva z účtu povinného"

- všade sa vyskytuje to slovíčko "povinného". Môže tam exekútor napísať aj meno manžela, ktorý síce je účastníkom konania, ale nie je "povinný"? Podľa mňa je to asi diera v zákone, ale to my asi nevyriešime:cool:
hodmon
03.01.08,06:31
Dobry den,
mam otazku ohladne darovania podielu nehnutelnosti. Manzelovi este pred sobasom rodicia darovali rodinny dom. Takze podla mojho nazoru ja na tento dom nemam ziadne pravo.Avsak na dome sme uz za manzelstva zacali a este stale pokracujeme s rozsiahlou rekonstrukciou. Z tohto dovodu sme sa dohodli, ze dom dame prepisat tak, aby som bola majitelkou aj ja. Myslim, ze dat ho do BSM by bolo nakladne,preto som sa rozhodla ist cestou darovacej zmluvy, kde su poplatky len nan katstri 2000 Sk. Prosim poradte s darovacou zmluvou. Staci spisat klasicku, podla vzoru, len vsade kde sa pise predmet darovania napisat podiel 1/2? Alebo ak ide o darovanie podielu, treba pisat nejaku specialnu darovaciu zmluvu? Treba do zmluvy pisat aj dovod darovania?
Dakujem
Chobot
03.01.08,09:24
Dobry den,
mam otazku ohladne darovania podielu nehnutelnosti. Manzelovi este pred sobasom rodicia darovali rodinny dom. Takze podla mojho nazoru ja na tento dom nemam ziadne pravo.Avsak na dome sme uz za manzelstva zacali a este stale pokracujeme s rozsiahlou rekonstrukciou. Z tohto dovodu sme sa dohodli, ze dom dame prepisat tak, aby som bola majitelkou aj ja. Myslim, ze dat ho do BSM by bolo nakladne

DO BSM to teraz už ani nedáte. Bezpodielovým spoluvlastníctvom sa to stáva vtedy, keď to kúpite spolu. Nedá sa darovať podiel na nehnuteľnosti do BSM.

Teoreticky by to musel darovať niekomu tretiemu a ten následne by to daroval vám obom, ako manželom do BSM. Vtedy by to bolo v BSM. Takto to bude v katastri zapísané len ako podielové vlastníctvo.


,preto som sa rozhodla ist cestou darovacej zmluvy, kde su poplatky len nan katstri 2000 Sk. Prosim poradte s darovacou zmluvou. Staci spisat klasicku, podla vzoru, len vsade kde sa pise predmet darovania napisat podiel 1/2? Alebo ak ide o darovanie podielu, treba pisat nejaku specialnu darovaciu zmluvu?

Darovacia zmluva bude rovnaká, treba len uviesť darovaný podiel.


Treba do zmluvy pisat aj dovod darovania?
Dakujem

Nie, dôvod uvádzať nemusíš.
hodmon
03.01.08,11:22
Dakujem
anklar
20.02.08,12:58
Príjemné popoludnie.
Prosím o radu, resp. vysvetlenie k nasledovnému:
Istá pani zdedila väčšiu sumu. Rada by si kúpila pekný RD, ktorý už má vyhliadnutý.
Jej manžel o bývaní v RD nechce ani počuť.
Otázky:
1. peniaze, ktoré zdedila manželka patria aj manželoví?
2. patria len manželke a môže s nimi nakladať podľa svojej vôle?
3. ak sú to spoločné peniaze a pani ten RD chce kúpiť, potrebuje na to súhlas manžela?
4. ktoré §§ ktorého zákona sa na takýto prípad vzťahujú?

Možno sa môj príspevok objaví dvakrát. Prosím, ospravedlňte ma, vymažem to. Prvýkrát mi totiž neprešiel, tento je druhým pokusom.
Gabi03
20.02.08,13:03
Príjemné popoludnie.
Prosím o radu, resp. vysvetlenie k nasledovnému:
Istá pani zdedila väčšiu sumu. Rada by si kúpila pekný RD, ktorý už má vyhliadnutý.
Jej manžel o bývaní v RD nechce ani počuť.
Otázky:
1. peniaze, ktoré zdedila manželka patria aj manželoví?
2. patria len manželke a môže s nimi nakladať podľa svojej vôle?
3. ak sú to spoločné peniaze a pani ten RD chce kúpiť, potrebuje na to súhlas manžela?
4. ktoré §§ ktorého zákona sa na takýto prípad vzťahujú?

Možno sa môj príspevok objaví dvakrát. Prosím, ospravedlňte ma, vymažem to. Prvýkrát mi totiž neprešiel, tento je druhým pokusom.

V prvom rade ľudské právo. Manžel nemôže nijak obmedzovať manželku. Ak v dedičskom konaní je manželka uvedená ako samotná dedička, dedí len ona, nie spolu s manželom. Ergo môže nakladať s tými peniazmi, ako chce. Paragrafy ti nepoviem, nie som právnik, som len účtovníčka, ale aj človek. ;):D
anklar
20.02.08,13:11
V prvom rade ľudské právo. Manžel nemôže nijak obmedzovať manželku. Ak v dedičskom konaní je manželka uvedená ako samotná dedička, dedí len ona, nie spolu s manželom. Ergo môže nakladať s tými peniazmi, ako chce. Paragrafy ti nepoviem, nie som právnik, som len účtovníčka, ale aj človek. ;):D
Vďaka za odozvu, Gabi. Ak ťa tým neurazím, ešte by som chvíľu počkala na viacero príspevkov. Inak, môj názor je identický s Tvojím.
Gabi03
20.02.08,13:14
Vďaka za odozvu, Gabi. Ak ťa tým neurazím, ešte by som chvíľu počkala na viacero príspevkov. Inak, môj názor je identický s Tvojím.

Urážať sa by bolo urážania hodné. :D Ja si tiež rada vypočujem iné príspevky. ;)
Zoltán Kovács
20.02.08,13:35
Ak tá pani dedila sama, nie spolu s manželom, tak vlastníčkou tých financii je jedine ona. V nakladaní s financiami manžel ju nemôže obmedziť, nemá na to právo. A keď z tých peňazí sa kúpi dom, tak aj ten dom bude iba jej.
nika17
20.02.08,13:36
Vsetko co uz napisane bolo...je okaa:) Konkretny para 143 OZ, o tom, ze dedictvo nie je sucast BSM...je to len dedicovo. Pokial ma dedic plnu zposobilost k pravnym ukonom, moze disponovat volne so svojim majetkom...manzel/ka ma smolu:D
vieroslava
20.02.08,13:42
Dedičstvo nie je súčasť BSM, to je pravda. Ak však chce pani kúpiť dom len do svojho vlastníctva, potrebuje zúžiť BSM notárskou zápisnicou, za účasti manžela, aby bol dom len jej vlastníctvom. Ak by manžel s tým nesúhlasil a napriek tomu (zúženiu BSM) by kúpila dom výlučne ona, jedná sa o relatívnu neplatnosť právneho úkonu a manžel môže do 3 rokov túto kúpu napadnúť, že by mali dom vlastniť obidvaja. Pretože ak nemajú zúženú BSM, ani súdne rozdelenú, nehnuteľnosti kúpené počas manželstva patria do BSM. Pani by musela súdne dokazovať, ak by manžel takú zmluvu napadol, že prostriedky použité na kúpu sú z dedičstva.
Osobne si myslím, že najčistejšia robota je to zúženie BSM notárskou zápisnicou. Manžel by jej nemal robiť problémy, ak sú prostriedky len jej.
anklar
20.02.08,13:46
Ak tá pani dedila sama, nie spolu s manželom, tak vlastníčkou tých financii je jedine ona. V nakladaní s financiami manžel ju nemôže obmedziť, nemá na to právo. A keď z tých peňazí sa kúpi dom, tak aj ten dom bude iba jej.
Áno, pani dedila po vlastnej pani matke. Realitka, prostredníctvom ktorej RD chce kúpiť (inou cestou to nejde, investor predáva cez RK) jej však tvrdí, že zdedené peniaze sú predmetom BSM, a preto má KZ podpisovať aj manžel.
Takéto tvrdenie RK sa mi vonkoncom nepozdáva. Ale poznatky skúsených Poraďákov, tie už áno!:)
Ďakujem.:)
Chobot
20.02.08,13:57
Príjemné popoludnie.
Prosím o radu, resp. vysvetlenie k nasledovnému:
Istá pani zdedila väčšiu sumu. Rada by si kúpila pekný RD, ktorý už má vyhliadnutý.
Jej manžel o bývaní v RD nechce ani počuť.
Otázky:
1. peniaze, ktoré zdedila manželka patria aj manželoví?
2. patria len manželke a môže s nimi nakladať podľa svojej vôle?
3. ak sú to spoločné peniaze a pani ten RD chce kúpiť, potrebuje na to súhlas manžela?
4. ktoré §§ ktorého zákona sa na takýto prípad vzťahujú?

Možno sa môj príspevok objaví dvakrát. Prosím, ospravedlňte ma, vymažem to. Prvýkrát mi totiž neprešiel, tento je druhým pokusom.

Skoro všetko už bolo povedané, tak len doplním, že dobré b bolo, keby si odložila doklady, že sumu zdedila a že z tej sumy si kúpila ten dom. Aby sa náhodou v budúcnosti nestalo, že by sa išli rozvádzať a manžel by si uplatnil nárok na polovicu z domu, ako keby ho nadobudli zo spoločného majetku.

Tak ma predbehla vieroslava...:rolleyes:
danakar
23.02.08,18:13
Rychlo to prepiste na deti, alebo na niekoho ineho.... alebo zruste bezpodielove spoluvlastnictvo ak sa da.... my sme to nestihli a nasi zrusili BSM neskoro... moj otec musel zaplatit, ale o byt prisla aj mama aj ked v tom "nemala prsty". hmm... takze tak....
Tinika
25.02.08,16:20
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, manželovi darovala mama byt. Je predmetom bezpodielového vlastníctva manželov alebo je len jeho? Ďakujem. PS: byt sme dostali až po svadbe.
vieroslava
25.02.08,16:56
Ak ty nie si uvedená na darovacej zmluve ako obdarovaná, alebo nefiguruješ na liste vlastníctva ako vlastník v nejakom podiele (pozri si www.katasterportal.sk), tak výlučným vlastníkom bytu je iba manžel.

Doplnenie: Nie je rozhodujúce, či ste byt dostali pred alebo po svadbe. Dar je výlučným vlastníctvom obdarovaného (obdarovaných).
Tinika
25.02.08,17:25
Ďakujem.
Tinika
25.02.08,18:43
Ak ty nie si uvedená na darovacej zmluve ako obdarovaná, alebo nefiguruješ na liste vlastníctva ako vlastník v nejakom podiele (pozri si www.katasterportal.sk), tak výlučným vlastníkom bytu je iba manžel.

Doplnenie: Nie je rozhodujúce, či ste byt dostali pred alebo po svadbe. Dar je výlučným vlastníctvom obdarovaného (obdarovaných).

A nevieš náhodou poradiť aj v tom: Vraj aj darovacia zmluva sa dá napadnuť. Ide o to, že jeho rodičia chcú, aby podpísal papier, že súhlasí, že jeho brat dostane po smrti rodičov dom. Ale on nám nepodpisuje nič, že my dostaneme byt.
Fany
26.02.08,07:08
Toto všetko sú veľmi citlivé veci a z vlastnej skúsenosti viem, že keď môže niekto vlastniť majetok sám, nerád sa o to s niekým delí, hoci aj s manželkou. Ja mám otázku:
manžel nadobudol počas manželstva darovaním pozemok aj s domom, ktorý teraz prenajíma. Je jeho výlučným vlastníkom. Teraz bývajú v byte, ktorý je v BSM. Manžel chce, aby byt predali a zrekonštruovali dom. Bude potom tento majetok iba manželov? Dostal to síce darom, ale rekonštrukcia ... bude financovaná peniazmi z predaja spoločného bytu. Manžel nejaké delenie na manželku nechce robiť, argumentuje tým, že veď tam bude bývať aj ona. Lenže, čo ak sa rozvedú, alebo nebodaj, manžel zomrie?
Gabi03
26.02.08,07:14
Toto všetko sú veľmi citlivé veci a z vlastnej skúsenosti viem, že keď môže niekto vlastniť majetok sám, nerád sa o to s niekým delí, hoci aj s manželkou. Ja mám otázku:
manžel nadobudol počas manželstva darovaním pozemok aj s domom, ktorý teraz prenajíma. Je jeho výlučným vlastníkom. Teraz bývajú v byte, ktorý je v BSM. Manžel chce, aby byt predali a zrekonštruovali dom. Bude potom tento majetok iba manželov? Dostal to síce darom, ale rekonštrukcia ... bude financovaná peniazmi z predaja spoločného bytu. Manžel nejaké delenie na manželku nechce robiť, argumentuje tým, že veď tam bude bývať aj ona. Lenže, čo ak sa rozvedú, alebo nebodaj, manžel zomrie?

1. Ak manžel zomrie, manželka, resp. dedičia budú dediť. Aj ten dom.
2. Ak manžel nechce prepísať (najskôr darovacou zmluvou) nejakú časť domu, manželka nič nezmôže. Môže tak akurát do budúcna odkladať si všetky výdavky súvisiace s rekonštrukciou, čo však si bude zrejme nárokovať aj tak iba polovicu výdavkov. Je to háklivá vec a otázka dôvery. Možno by mohol manžel ako znak dôvery darovať manželke menšiu časť ako polovicu domu. Je to len a len na dohode ich dvoch.
Fany
26.02.08,08:19
Nie, žiaľ je to iba na jeho rozhodnutí., pretože dohodnúť sa on nechce. Okrem toho si myslím, že keby zomrel, manželka z tohto nededí, iba deti. Alebo sa mýlim? (kiežby)
Gabi03
26.02.08,08:30
Nie, žiaľ je to iba na jeho rozhodnutí., pretože dohodnúť sa on nechce. Okrem toho si myslím, že keby zomrel, manželka z tohto nededí, iba deti. Alebo sa mýlim? (kiežby)

Určite dedí aj manželka. Myslím (treba overiť), že rovnakým dielom ako deti. T.j. keby mali dve deti, každý dedič by dostal 1/3 z dedičstva - domu.
Barbara
26.02.08,08:46
Manžel nejaké delenie na manželku nechce robiť, argumentuje tým, že veď tam bude bývať aj ona. Lenže, čo ak sa rozvedú, alebo nebodaj, manžel zomrie?

no ja by som mu povedala, že súhlasím s tým predajom bytu / keď ten byt majú napísaný na obidvoch/ len v tom prípade, ak on súhlasí s tým, aby ten dom bol aj na mňa. a ten argument, že aj ona tam bude bývať, ..... to je h.... platné..... hej, momentálne možno áno ,,,,ale dokedy?:rolleyes: presnetak potom pri rozvode čo??? určite by som nešla do neistoty, keď teraz bývam vo vlastnom, lebo všeličo sa môže stáť. a čert nespí .
Chobot
26.02.08,09:11
A nevieš náhodou poradiť aj v tom: Vraj aj darovacia zmluva sa dá napadnuť. Ide o to, že jeho rodičia chcú, aby podpísal papier, že súhlasí, že jeho brat dostane po smrti rodičov dom. Ale on nám nepodpisuje nič, že my dostaneme byt.

V tomto prípade ste v obrovskej výhode. Darovaciu zmluvu môže síce napadnúť darca (požadovať vrátenie daru), ale je to na dlhé lakte a jedine súdnou cestou a z dôvodu hrubého porušenia dobrých mravov. Brat nemôže napadnúť darovaciu zmluvu, byt bude v každom prípade váš.

Naopak, rodičia vás nemôžu vydediť zo zvyšku dedičstva, takže manžel by ešte mohol dediť aj po rodičoch zvyšný majetok.

Viac si prečítaš tu:

Darovanie bytu (http://www.porada.sk/t72992-darovanie-bytu.html)

alebo v iných podobných témach, ktorých je tu neúrekom.
Fany
26.02.08,10:30
Určite dedí aj manželka. Myslím (treba overiť), že rovnakým dielom ako deti. T.j. keby mali dve deti, každý dedič by dostal 1/3 z dedičstva - domu.
a nieje to pri darovaných veciach, že tieto dedia iba deti, ale manželka nie? Prečo potom pri rozvode darované veci tiež nedelia aj na manželku?
A ako by to bolo, keby sa dom celkom zbúral a postavil na manželovom pozemku nový? Berie sa to že aj tento dom je iba jeho, keďže je na jeho pozemku, alebo tento dom by už bol oboch?
Môže vôbec jeden z manželov za trvania manželstva postaviť dom alebo kúpiť byt tak, aby bol len jeho? Alebo tu platí, že všetko čo nadobudnú za manželstva je ich spoločné, hoci by to bolo napísané iba na jedného z nich (ako je to aj napr. s autom) Nemajú vysporiadané BSM.
Chobot
26.02.08,10:55
Veľa otázok, takže po poriadku.


a nieje to pri darovaných veciach, že tieto dedia iba deti, ale manželka nie? Prečo potom pri rozvode darované veci tiež nedelia aj na manželku?

Dedičské konanie a rozvodové konanie je niečo úplne odlišné. V oboch prípadoch platia rozdielne pravidlá a uplatňujú sa iné ustanovenia obč. zákonníka.

Pri rozvode sa delí BSM medzi manželmi. Pri dedičskom konaní sa delí majetok poručiteľa (je jedno, či bol ženatý, slobodný, bezdetný) medzi zákonných dedičov v prvej, druhej príp. v tretej skupine. Takže nemôžeš to porovnávať.

Dediči dedia aj majetok, ktorý nadobudol poručiteľ darom a dedí ho aj manželka, lebo je zákonný dedič.


A ako by to bolo, keby sa dom celkom zbúral a postavil na manželovom pozemku nový? Berie sa to že aj tento dom je iba jeho, keďže je na jeho pozemku, alebo tento dom by už bol oboch?

Pozemok môže byť len jeho, ale dom, ktorý postavia by postavili spoločne počas trvania manželstva, teda patril by do BSM. Myslím, že dokonca stavebné povolenie sa vydáva na oboch manželov, ale nie som si istý.


Môže vôbec jeden z manželov za trvania manželstva postaviť dom alebo kúpiť byt tak, aby bol len jeho? Alebo tu platí, že všetko čo nadobudnú za manželstva je ich spoločné, hoci by to bolo napísané iba na jedného z nich (ako je to aj napr. s autom) Nemajú vysporiadané BSM.

Môže, pokiaľ by jednoznačne preukázal, že tento majetok nadobudol z prostriedkov, ktoré neboli spoločné. Napr. zdedí 5 melónov a kúpi si byt, tak tento byt bude len jeho majetkom. Je to len teoreticky, lebo v prípade rozvodu by musel preukázať výlučné vlastníctvo, teda vylúčiť ho z BSM.

Iné je to u áut - tam legislatíva nedovoľuje uviesť ako majiteľov 2 fyz. osoby (resp. akýchkoľvek 2 majiteľov). V TP môže byť zapísaný len jeden majiteľ, preto sa auto považuje za majetok v BSM, aj keď je písané len na jedného z manželov.


Alles klar, Herr Kommissar? :rolleyes::D
Tinika
26.02.08,11:26
V tomto prípade ste v obrovskej výhode. Darovaciu zmluvu môže síce napadnúť darca (požadovať vrátenie daru), ale je to na dlhé lakte a jedine súdnou cestou a z dôvodu hrubého porušenia dobrých mravov. Brat nemôže napadnúť darovaciu zmluvu, byt bude v každom prípade váš.

Naopak, rodičia vás nemôžu vydediť zo zvyšku dedičstva, takže manžel by ešte mohol dediť aj po rodičoch zvyšný majetok.

Viac si prečítaš tu:

Darovanie bytu (http://www.porada.sk/t72992-darovanie-bytu.html)

alebo v iných podobných témach, ktorých je tu neúrekom.


Ďakujem pekne. V podstate už nebude dediť nič, lebo dom ostane jeho bratovi a manžel má podpísať papier, že s tým súhlasí.
nika17
26.02.08,11:47
Dedičstvo nie je súčasť BSM, to je pravda. Ak však chce pani kúpiť dom len do svojho vlastníctva, potrebuje zúžiť BSM notárskou zápisnicou, za účasti manžela, aby bol dom len jej vlastníctvom. Ak by manžel s tým nesúhlasil a napriek tomu (zúženiu BSM) by kúpila dom výlučne ona, jedná sa o relatívnu neplatnosť právneho úkonu a manžel môže do 3 rokov túto kúpu napadnúť, že by mali dom vlastniť obidvaja. Pretože ak nemajú zúženú BSM, ani súdne rozdelenú, nehnuteľnosti kúpené počas manželstva patria do BSM. Pani by musela súdne dokazovať, ak by manžel takú zmluvu napadol, že prostriedky použité na kúpu sú z dedičstva.
Osobne si myslím, že najčistejšia robota je to zúženie BSM notárskou zápisnicou. Manžel by jej nemal robiť problémy, ak sú prostriedky len jej.


Nesuhlasim!
Transformovane dedictvo( peniaze) do kupenej nehnutelnosti ostava nadalej vo vylucnom vlastnictve dedica. Viz. para 143 OZ, a ktomu prislusna judikatura.
Teda ak zdedi 1 mil. Sk, za ktory kupi nehnutelnost, ta nie je sucast BSM, netreba nic zuzovat....to je riesenie "superfluum" - nadbytocne.
Fany
27.02.08,06:38
On ale dostal darom nehnuteľnosť počas manželstva v čase, keď boli ceny podstatne nižšie a všetky rekonštrukcie už robil vlastne zo spoločných peňazí. Teraz je hodnota podstatne vyššia, jednak v dôsledku rekonštrukcie a jednak zvýšením trhových cien. Ak by sa rozviedli, je všetko jeho, alebo sa tam niečo delí aj na manželku?
Chobot
27.02.08,07:33
On ale dostal darom nehnuteľnosť počas manželstva v čase, keď boli ceny podstatne nižšie a všetky rekonštrukcie už robil vlastne zo spoločných peňazí. Teraz je hodnota podstatne vyššia, jednak v dôsledku rekonštrukcie a jednak zvýšením trhových cien. Ak by sa rozviedli, je všetko jeho, alebo sa tam niečo delí aj na manželku?

Potom musí manželka preukázať, že koľko prostriedkov sa vynaložilo na rekonštrukciu a opravu počas manželstva zo spoločných prostriedkov a môže žiadať primeranú náhradu za vynaložené prostriedky. Nemá však nárok na časť nehnuteľnosti.
elli
28.02.08,10:31
1. Ak manžel zomrie, manželka, resp. dedičia budú dediť. Aj ten dom.
2. Ak manžel nechce prepísať (najskôr darovacou zmluvou) nejakú časť domu, manželka nič nezmôže. Môže tak akurát do budúcna odkladať si všetky výdavky súvisiace s rekonštrukciou, čo však si bude zrejme nárokovať aj tak iba polovicu výdavkov. Je to háklivá vec a otázka dôvery. Možno by mohol manžel ako znak dôvery darovať manželke menšiu časť ako polovicu domu. Je to len a len na dohode ich dvoch.
§ 150

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.



Určite dedí aj manželka. Myslím (treba overiť), že rovnakým dielom ako deti. T.j. keby mali dve deti, každý dedič by dostal 1/3 z dedičstva - domu.
Ak sa dedi podla zakona, tak kazdy (deti i manzelka) rovnakym dielom.
To neplati v pripade, ze by porucitel odkazal cely svoj majetok detom - manzelka nie je neopomenutelny dedic, a v takomto pripade by teda nededila nic. Moze si vsak v ramci pasiv dedicstva uplatnit naklady vynalozene v suvislosti s rekonstrukciou.
Fany
05.03.08,18:37
Len žiaľ v čase dobre fungujúceho manželstva sa na takéto veci nemyslí. Vyjde to na povrch vlastne až keď je už problém a vtedy zvýhodnená strana aj tak za nič na svete neustúpi. A tak to je neraz na hrane: alebo zostať v problémovom manželstve a majetok sa riadne užíva ďalej, alebo môžeš prísť o všetko. To by bola asi kapitola sama o sebe.
zasielatel
26.06.08,07:31
ahoj,ja som v podobnej situacii,len problem mam ja a niemoj manzuel, mne zablokovali ucet na 1,5mil skk,ked som udajne ako konatel byvalej firmy podpisala zmenku aj ako aval,zmenka s urokom j 1,3mil a exekutor si utcute 294tis, aj moj manzel ma ucet,ktory je v jeho vylucnom vlastnictve a ja nan nemampristup.myslis, ze ani mojmu manzelovi po tvojej skusentoti,ucet nezablokuju,ani zrazkami z jeho mzdy?problem exekutora mam ja a moj ucet zablokovali,diky