SAnn
12.11.07,09:47
Chcela by som sa spýtať, okrem kamiónovej prepravy naša firma ma vo výpise z obchodného registra uvedenú činnosť :sprostredkovanie predaja, prenájom a kúpa nehnuteľností. Samozrejme sme platcami DPH. Dali sme do prenájmu byt na súkromné účely cudzincovi, ktorý tu študuje. Aj ked v zmluve je zahrnutý spôsob platby v hotovosti a aj bezhotovoste, chcela by som vedieť či vystavené faktúry majú byť účtované s DPH. Ďakujem!
Johanka
12.11.07,08:55
Spôsob platby nemá nič s tým, či prenájom nehnuteľnosti podlieha DPH alebo nie.
Prenájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený ;) (§38 Zákona o DPH)- predpokladám, že nájomca (zahr. študent) nie je platiteľ DPH podľa slovenského zákona ...
Zároveň pripomínam povinnosť používania koeficientu pri odpočte DPH z "nákupov" súvisiacich s týmto oslobodeným plnením.
SAnn
12.11.07,12:29
Ďakujem :-)
Muška
11.03.08,12:31
FO - kvartálny platiteľ DPH prenajal od 15.2.2008 nehnuteľnosť /doteraz tam mal svoju kanceláriu/ nájomcovi, ktorý je platiteľom DPH v ČR.
Od 1.4.2008 bude nájomca platiteľom DPH aj v SR.

Predpokladám, že za február a marec 2008 vystavím faktúru bez DPH??
Ak áno - musím niečo urobiť s techn zhodnotením z roku 2007, keďže nájomné bez DPH bude len 2 mesiace.

Kedy musím zaslať na DU list o odsúhlasenie koeficientu ?
b.breza
11.03.08,12:50
cit.: "Dali sme do prenájmu byt na súkromné účely cudzincovi, ktorý tu študuje"
§ 38 ods. 3 zák. Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti s výnimkou a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby).
§ 38 ods. 4 - na účely ods. 3 sa ubytovacícm zariadením rozumie ... chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
Ubytovanie v byte nie je ubytovanie v súkromí ?
azla
11.03.08,13:19
FO - kvartálny platiteľ DPH prenajal od 15.2.2008 nehnuteľnosť /doteraz tam mal svoju kanceláriu/ nájomcovi, ktorý je platiteľom DPH v ČR.
Od 1.4.2008 bude nájomca platiteľom DPH aj v SR.

Predpokladám, že za február a marec 2008 vystavím faktúru bez DPH??
Ak áno - musím niečo urobiť s techn zhodnotením z roku 2007, keďže nájomné bez DPH bude len 2 mesiace.

Kedy musím zaslať na DU list o odsúhlasenie koeficientu ?

Konkrétne taký prípad som nemala, ale možno by som postupovala takto:
§ 50
Pomerné odpočítanie dane
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.
Skus si odhadnúť, čo Ti urobí toto oslobodené zd. plnenie v porovnaní k celkovým zdaniteľným plneniam a odhadni koeficient, ktorý si odsúhlasiš so spravcom. Ide o to, aby si mala koeficient dovtedy, kým budeš počitať dph za 1.Q.

§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.

(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0, 10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.

Keďže úprava sa robí až v poslednom zdanovacom období, vtedy už budeš mať prepočítaný
ročný skutočný koeficient. Môže sa Ti stať, že koef. bude výšší ako 0,9 a nebudeš musieť robiť žíadnú úpravu. /je to dosť pravdepodobné , ak osl. zd. plnenie máš iba 1,5 mesiaca, samozrejme záleží od obratu v iných činnostiach/.
Muška
11.03.08,14:18
ďakujem za odpoveď :)
Chcela som vedieť či dobre hovorím, keď hovorím, že Českej firme aj keď je platiteľ DPH /ale v ČR/, tak nájom faktúrujem bez DPH.

A dokedy som povinná zaslať na DU list o koeficiente?
Orsz
11.03.08,15:48
ďakujem za odpoveď :)
Chcela som vedieť či dobre hovorím, keď hovorím, že Českej firme aj keď je platiteľ DPH /ale v ČR/, tak nájom faktúrujem bez DPH.

A dokedy som povinná zaslať na DU list o koeficiente?

Muška, s technickým zhodnotením z roku 2007 nebudeš robiť v januári a vo februári nič. Robiť budeš iba vtedy ak budeš mať TZ uskutočnené práve v tých mesiacoch, kedy fakturuješ oslobodené plnenie. No zamyslime sa, či v tomto prípade musí ísť o oslobodené plnenie, keďže nájomca je platiteľom DPH, i keď vo svojom členskom štáte. Raz má štatút platiteľa DPH. A v tom prípade sa môžeš rozhodnúť. Ak sa rozhodneš tie prvé dva mesaice urobiť oslobodenie - napíš oznámenie na DU o začatí používania koeficientu, a napíš ho v približnej výške - mali by ti ho schváliť, resp. stačí aj len oznámiť......čas máš v pohode, táto vec sankcionovaná nie je. Ja sama som si teraz vybavovala toto v jednej firme, a prvý krát som ho použila za december, a oznámenie som doniesla koncom februára, lebo som sa rozprávala s jednou známou s kontroly DU.
Muška
11.03.08,16:01
Erika,
ale on nie je slovenský platiteľ DPH, tak si myslím, že na neho musím pozerať vlastne ako na "neplatiteľa".

Koeficient za tie dva mesiace by mi vyšiel 0,9907, takže 1, to by bolo v pohode - len som myslela či som ho už nemala zahlásiť na DU.

No...a fčul...babo raď :D
Orsz
11.03.08,16:20
Erika,
ale on nie je slovenský platiteľ DPH, tak si myslím, že na neho musím pozerať vlastne ako na "neplatiteľa".

Koeficient za tie dva mesiace by mi vyšiel 0,9907, takže 1, to by bolo v pohode - len som myslela či som ho už nemala zahlásiť na DU.

No...a fčul...babo raď :D

Veď Ti to vystvetlujem - že je platiteľom, ale vo svojom členskom štáte - takže musíš naňho pozerať ako na platiteľa. §38 nie je len o slovenských platiteľoch DPH - nehovorí len o dodaní a nájme nehnuteľnosti v tuzemsku.
Na nahlásenie máš čas.
Muška
11.03.08,16:54
Erika,
len si myslím, že musí byť platiteľom DPH podľa slovenského zákona, ak nie je , tak.....

Keby som mohla vyfaktúrovať to nájomné s DPH, tak potom by som už neriešila koeficient.

Ale stále si myslím, že mu nájom musím dať bez DPH.
Muška
11.03.08,17:04
Na nahlásenie máš čas.
Erika, ...toto neviem nikde nájsť.....či sa to nahlási, keď uzavrie zmluvu....alebo keď začne faktúrovať bez DPH, alebo na konci kvartálu, alebo.????
azla
11.03.08,17:35
Erika,
len si myslím, že musí byť platiteľom DPH podľa slovenského zákona, ak nie je , tak.....

Keby som mohla vyfaktúrovať to nájomné s DPH, tak potom by som už neriešila koeficient.

Ale stále si myslím, že mu nájom musím dať bez DPH.

Chcem podporiť Tvoje myslenie následovným:

Ak poskytujeme službu podľa § 15,2, miestom zd.plnenia je tuzemsko.

Prenájom nehnuteľnosti je oslobodený od Dph podľa § 38,odst.3.

Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. - § 38, odst. 5

Platiteľ v tomto prípade sa rozumie platiteľ podľa
zákona o Dph (222/2004) definovaný v § 4,odst.5


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.


Ak prenajímam odberateľovi ktorý je platiteľom DPH v ČR, podľa nášho zákona ho beriem ako odberateľa identifikovaného pre daň v inom čl. štáte.


Z toho mi vychádza záver, že si nemôžeš vybrať, či budeš fakturovať s Dph alebo to bude oslobodené. V tomto prípade bude nájom oslobodený.


Ako som písala v príspevku č. 6 nemusí to mať pre Vás veľký dopad.
Čo sa týka koeficientu , nemám vedomosť dokedy je termín, je to len spomenuté v § 50, že platiteľ si urči koeficient odhadom so súhlasom správcu dane.
Johanka
11.03.08,17:40
K nájomcovi :
§4 ods.5 Zákona o DPH

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Legislatívna skratka "platiteľ", ktorá je následne používaná v celom zákone, platí pre osoby registrované podľa slovenského zákona o DPH.

V §§, kde sa nemyslí platiteľ podľa nášho zákona, t.j. registrovaný v SR, je uvedené napr. odberateľ, ktorý je identifikovaný pre daň v inom členskom štáte ;).
Johanka
11.03.08,17:42
..... a to som neopisovala :D.
Muška
11.03.08,17:48
Johanka, :)

veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Takže predsa len musí ten môj klient prenajímať tomuto nájomcovi bez DPH, a ja len budem dúfať, že ten český nájomca si tú registráciu DPH v SR vybaví od 1.4.......lebo ma určite švacne. To už bude koeficient určite menší ako 1.
azla
11.03.08,17:49
..... a to som neopisovala :D.

Ak si nemyslím, že si opisovalahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif , (ty, to nepotrebuješ - opisovať),
tak to beriem ako podporu môjho príspevku, čo ma teší.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Muška
11.03.08,17:59
Azla,

ďakujem za odpoveď :)

...ste ma s Johankou nepotešili :rolleyes:
Orsz
12.03.08,06:42
Erika, ...toto neviem nikde nájsť.....či sa to nahlási, keď uzavrie zmluvu....alebo keď začne faktúrovať bez DPH, alebo na konci kvartálu, alebo.????

Keď som si bola zisťovať na daňovom dokedy treba oznámiť DU používanie koeficientu, povedali mi, že vtedy ako ho začnem používať, teda vyfakturujem oslobodené plnenie. Povedali mi aj, že pokuta by za to nemala byť, ak ho podáš neskôr (jedine ak by to tam niekomu moc vadilo :rolleyes:.....možno).
Muška, inak som rada, že Ti pomohli ;) podporiť tvoje uvažovanie, aspoň vieš že si šikovná ( mimotemy ja už tu mám niekoľko nezodpovedaných otázok, čo mi nikto nevie odpovedať.........asi sú veľmi zložité).
monikad
21.04.08,10:51
Ahojte aj ja by som sa chcela spytat na nasledujucu vec:

FO - nepodnikatel prenajima nehnutelnost - kancelariu s.r.o. (najomne bez DPH)

Dana s.r.o. dalej (so suhlasom majitela nehnutelnosti) prenajima tuto kancelariu dalsim 3 firmam, pricom 2 su platcom DPH a jeden SZCO nie je platcom DPH.
Prosim Vas poradte, ktory sposob je spravny.

1, s.r.o. (prenajimatel) bude vsetkym prenajimat kancelariu bez DPH (kedze ona ako najomca plati majitelovi najomne bez DPH) a taktiez sa podla zakona o DPH moze rozhodnut, ci bude prenajimat s alebo bez DPH.

2. s.r.o. (prenajimatel) bude platcom DPH prenajimat s DPH a tomu jednemu neplatcovi bez DPH, pricom na konci roka prepocitat koeficientom.

3. s.r.o. (prenajimatel) bude vsetkym prenajimat s DPH.

A este podotazka k bodu 1, (ak by ste mi ho nahodou odobrili), s.r.o. prenajimatel si uplatnuje odpocet DPH z faktur za pevnu linku, ak by vsetkym prenajimala bez DPH, ma si tu DPH za pevnu linku uplatnovat alebo nie? Pripadne opat koeficient? A taktiez jeden z najomcov (platca DPH) plati fa za internet v danej kancelarii. Moze si uplatnit odpocet DPH?

Velmi by ste mi pomohli, keby sa na to niekto pozrel.. Pravdupovediac cely rok 2007 sme pouzivali sposob 3. Ale chcela by som, aby v tomto roku to uz islo bez chyb.

Dakujem.
azla
21.04.08,11:41
V tejto situácii si môžete vybrať spôsob 1. alebo spôsob 2.

Spôsob 3 nemôžte použiť, lebo ste prenajímali aj neplatiteľovi.(bolo to nesprávne aj sa nájom predražil o Dph, ktorú si neplatiteľ nemohol odpočítať.)

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Vo Vašom prípade by som skôr uprednostnila spôsob 2. pred spôsobom 1.
(oslobodený nájom, by bol iba pre neplatcu).

Ak by Ste vynakladali nejaké náklady napr. na údržbu budovy

pri uplatnení spôsobu 1. by Ste nemali vôbec nárok na odpočet
pri uplatnení spôsobu 2. by Ste Dph na vstupe "iba" krátili koeficientom. (čo je menší dopad na odpočet dane)
monikad
21.04.08,12:00
Azla, dakujem za odpoved.

ak by sme sa predsa rozhodli pre sposob 1 (aby sme sa vyhli koeficientu), moze si s.r.o.-prenajimatel uplatnovat odpocet DPH z faktur za pevnu linku a taktiez s.r.o. najomca z faktur za internet?
azla
21.04.08,18:38
Azla, dakujem za odpoved.

ak by sme sa predsa rozhodli pre sposob 1 (aby sme sa vyhli koeficientu)moze si s.r.o.-prenajimatel uplatnovat odpocet DPH z faktur za pevnu linku a taktiez s.r.o. najomca z faktur za internet?

Koeficientu sa vyhneš iba vtedy, ak
neuskutočňuješ oslobodené plnenia,
alebo
prijaté plnenia používaš iba na oslobodené plnenia a neuplatniš dph zo vstupu vôbec.

Pri vstupe, ktorý použiješ na zmiešané plnenia - iba koeficient.

Ak platiteľ prenajíma platcovi nevidím výhodu v oslobodenom plnení.:cool:
SAIVI
22.04.08,09:40
...vie mi niekto poradiť v ktorom § zakona o DPH najdem, že ked platca DPH prenajíma priestor neplatcovi DPH,že fakturuje bez DPH? ... v § 38 je len odsek 5 kde sa može rozhodnúť ak prenajíma platiteľovi...
azla
22.04.08,09:58
...vie mi niekto poradiť v ktorom § zakona o DPH najdem, že ked platca DPH prenajíma priestor neplatcovi DPH,že fakturuje bez DPH? ... v § 38 je len odsek 5 kde sa može rozhodnúť ak prenajíma platiteľovi...

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Ak prenajímaš neplatiteľovi , tak je oslobodený, lebo sa nemôžeš rozhodnúť.:cool:
SAIVI
22.04.08,15:51
ďakujem...
azla
02.06.09,09:52
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Ak prenajímaš neplatiteľovi , tak je oslobodený, lebo sa nemôžeš rozhodnúť.:cool:

v odst. 5 je od 1.4.2009 zmena a to:


Doterajšie znenie:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Novela od 1.4. 2009 (83/2009)

5. V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

Z dôvodovej správy :
K bodu 5 (§ 38 ods. 5)

Navrhuje sa úprava tohto ustanovenia tak, aby prenajímateľ, platiteľ dane, sa mohol rozhodnúť pre zdanenie nehnuteľnosti aj v prípade, ak nájomca nie je platiteľom dane, ale je zdaniteľnou osobou, či už tuzemskou alebo zahraničnou. Navrhovaná zmena vytvorí lepšie daňové podmienky pre platiteľov dane, prenajímateľov, z toho hľadiska, že platiteľ dane nebude musieť krátiť daň na vstupe, pokiaľ nehnuteľnosti prenajíma len zdaniteľným osobám.
belajanica
25.06.09,07:13
Prosím Vás, pri nájme skladových priestorov na uzemí SR firme so sídlom v Lichtenštajnsku, vystavím fa za nájom s DPH alebo bez?
azla
25.06.09,07:33
Prosím Vás, pri nájme skladových priestorov na uzemí SR firme so sídlom v Lichtenštajnsku, vystavím fa za nájom s DPH alebo bez?

Ak je to osoba, ktorá podniká (odberateľ), Ty máš dve možnosti:

a) považuješ nájom za oslobodený - § 38, odst. 3
(toto považujem za výhodnejšie pre odberateľa -bude mať lacnejší nájom)

alebo

b) môžeš na základe § 38, odst. 5 sa rozhodnúť, že nájom budeš zdaňovať.
(toto považujem za výhodnejšie pre dodávateľa - eliminuje oslobodené činnosti, koeficient, krátenie dane)

Postup by si mala mať dohodnutý v nájomnej zmluve s odberateľom.
belajanica
25.06.09,12:18
ďakujem za odpoveď
ivo_b
16.09.09,15:21
v odst. 5 je od 1.4.2009 zmena a to:


Doterajšie znenie:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Novela od 1.4. 2009 (83/2009)

5. V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

Z dôvodovej správy :
K bodu 5 (§ 38 ods. 5)

Navrhuje sa úprava tohto ustanovenia tak, aby prenajímateľ, platiteľ dane, sa mohol rozhodnúť pre zdanenie nehnuteľnosti aj v prípade, ak nájomca nie je platiteľom dane, ale je zdaniteľnou osobou, či už tuzemskou alebo zahraničnou. Navrhovaná zmena vytvorí lepšie daňové podmienky pre platiteľov dane, prenajímateľov, z toho hľadiska, že platiteľ dane nebude musieť krátiť daň na vstupe, pokiaľ nehnuteľnosti prenajíma len zdaniteľným osobám.


Cize ak najomca nie je podnikatel, nemoze mu prenajimatel fakturovat DPH? Alebo je aj nepodnikatel "zdanitelnou osobou" podla § 3?
Muška
16.09.09,15:32
Cize ak najomca nie je podnikatel, nemoze mu prenajimatel fakturovat DPH?
faktúruje nájom bez DPH

Alebo je aj nepodnikatel "zdanitelnou osobou" podla § 3?
nie

____________________
§ 3

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(3) Vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo iného obdobného vzťahu, keď fyzická osoba je povinná dodržiavať pokyny alebo príkazy, čím sa vytvára stav podriadenosti a nadriadenosti z hľadiska podmienok vykonávanej činnosti a jej odmeňovania, sa nepovažuje za nezávislé vykonávanie činnosti podľa odseku 1.
Milan Benka
16.09.09,16:24
Doplním:
V prípade, že nepodnikateľ dosahuje napr. príjmy z prenájmu, je zdaniteľnou osobou.
Takýchto výnimiek je viac. Dôležité je uvedomiť si, že zdaniteľnou osobou je každá osoba, vykonávajúca nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť.
SAIVI
06.11.09,10:53
Ak je to osoba, ktorá podniká (odberateľ), Ty máš dve možnosti:

a) považuješ nájom za oslobodený - § 38, odst. 3
(toto považujem za výhodnejšie pre odberateľa -bude mať lacnejší nájom)

alebo

b) môžeš na základe § 38, odst. 5 sa rozhodnúť, že nájom budeš zdaňovať.
(toto považujem za výhodnejšie pre dodávateľa - eliminuje oslobodené činnosti, koeficient, krátenie dane)

Postup by si mala mať dohodnutý v nájomnej zmluve s odberateľom.

... ak je nájomcom nehnuteľnosti na Slovensku zahraničná firma - platca DPH v Rakúsku, budem vystavovať faktúry bez DPH. ..nevznikne mi vtedy povinnosť registrovať sa na koeficient?
azla
06.11.09,11:52
... ak je nájomcom nehnuteľnosti na Slovensku zahraničná firma - platca DPH v Rakúsku, budem vystavovať faktúry bez DPH. ..nevznikne mi vtedy povinnosť registrovať sa na koeficient?



Miesto dodania služby je Slovensko -miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Nie je dôležité, že ju prenajímate zahraničnej firme - platcovi Dph v Rakúsku.
Čiže daňová povinnosť je na Slovensku.

....a zase máte dve možnosti.

Je na Vás, či sa rozhodnete nájom oslobodiť, alebo ho budete zdaňovať.

Ak ho oslobodíte ...........potom ak prijimate vstupy na kombinované výstupy (zdaňované aj oslobodené) .....nastupuje koeficient.
Miššička
06.11.09,12:03
Viem, že sa môžeme rozhodnúť. Ja by som nájom fakturovala s DPH. Aby nemusel byť koeficient.
Katarína75
15.06.12,08:27
Možem vystavyť faktúru za najom s DPH (nehnutelnost je na Slovensku, sme platcami DPH) americkej osobe, ktora podnika len v Amerike. Mozem povazovať zahranicnu osobu nepodnikajucu na Slovensku za zdanitelnu osobu?
D.
Mária.K.
15.06.12,08:59
Možem vystavyť faktúru za najom s DPH (nehnutelnost je na Slovensku, sme platcami DPH) americkej osobe, ktora podnika len v Amerike. Mozem povazovať zahranicnu osobu nepodnikajucu na Slovensku za zdanitelnu osobu?
D.

Môžete.
Vychádzam z § 5 zákona o DPH. Toto ustanovenie hovorí o zdaniteľnej osobe, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania ...
§ 5
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
b) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
c) tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f) a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a (§ 69 ods. 9),
d) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
e) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.
Katarína75
15.06.12,10:30
"Maria.K." dakujem za odpoved.
moncsi
04.07.12,05:39
S.r.o. platiteľ DPH premajíma priestory aj osobe registrovanej pre daň podľa §7 zák. o DPH. Pre túto fimu bude vystaviť faktúru na prenájom s DPH alebo bez? Nájomcom, ktorí sú plaiteľmi dane fakturuje nájom s daňou.
KEJKA
04.07.12,17:34
S.r.o. platiteľ DPH premajíma priestory aj osobe registrovanej pre daň podľa §7 zák. o DPH. Pre túto fimu bude vystaviť faktúru na prenájom s DPH alebo bez? Nájomcom, ktorí sú plaiteľmi dane fakturuje nájom s daňou.
môže sa rozhodnúť. Nájomca registrovaný podľa §7 si DPH nemôže odpočítať, ale ti ju musíš odviesť. Na druhej strane - tvoje rozhodnutie ti ovplyvní koeficient tak či onak.