janeco
12.11.07,10:35
Zamestnanec má syna, ktorý 1/2 roka študoval na VŠ, potom ho zo školy "vyhodili" , bol dobrovolne nezamestnaný, (nebol evidovaný na ÚP), teraz v septembri začal znovu študovať na dennom štúdiu VŠ. Musí mu zamestnanec znovu začať platiť výživné?
ďakujem za odpoveď.
spruzinova
30.04.08,10:15
Toto by aj mna zaujimalo.
Chobot
30.04.08,10:28
Zamestnanec má syna, ktorý 1/2 roka študoval na VŠ, potom ho zo školy "vyhodili" , bol dobrovolne nezamestnaný, (nebol evidovaný na ÚP), teraz v septembri začal znovu študovať na dennom štúdiu VŠ. Musí mu zamestnanec znovu začať platiť výživné?
ďakujem za odpoveď.

A predtým platil na základe čoho? Rozhodnutia súdu? Čo bolo obsahom tohto rozhodnutia? Bolo tam, že dokedy musí platiť výživné?

Pokiaľ to súd prikáže, tak musí platiť aj za takéto dieťa, pokiaľ sa pripravuje na povolanie a nie je zaopatrené.

Zákon o rodine - § 65 ods. 3:(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.
Rozalka
30.04.08,17:10
Pokiaľ výživné nebolo zrušené súdom, rozhodnutie o platení stále platí, preto na také dieťa treba ďalej prispievať.
diana17
03.10.08,11:43
dobrý deň, mám v práci takýto prípad. Došlo k rozvodu rodičov, majú syna staršieho ako 18 rokov teraz v Októbry nastupuje na VŠ. Jeho matka je nezamestnaná a nevládze zo svojho príjmu platiť jeho štúdium. Otec je vraj na dôchodku (cca.20,000) takže príjem má. To ale nieje to najdôležitejšie. Poraďte mi prosím, či súd môže určiť otcovi platenie výživného alebo nejakého iné príspevku na synovo štúdium.
Na niektorých stránkach, sú také tvrdenia že prispievať sa musí na vzdelanie počas školskej dochádzky. Teda že štúdium na VŠ si musí ten syn zaplatiť zo svojho.

PS: som čerstvý absolvent práva, tak ak môžete helfnite please...
Chobot
03.10.08,12:12
dobrý deň, mám v práci takýto prípad. Došlo k rozvodu rodičov, majú syna staršieho ako 18 rokov teraz v Októbry nastupuje na VŠ. Jeho matka je nezamestnaná a nevládze zo svojho príjmu platiť jeho štúdium. Otec je vraj na dôchodku (cca.20,000) takže príjem má. To ale nieje to najdôležitejšie. Poraďte mi prosím, či súd môže určiť otcovi platenie výživného alebo nejakého iné príspevku na synovo štúdium.
Na niektorých stránkach, sú také tvrdenia že prispievať sa musí na vzdelanie počas školskej dochádzky. Teda že štúdium na VŠ si musí ten syn zaplatiť zo svojho.

PS: som čerstvý absolvent práva, tak ak môžete helfnite please...

Pokiaľ ten syn študuje na dennom štúdiu, tak je možné vysúdiť výživné aj počas štúdia na VŠ.