Martina17
12.11.07,12:28
Dobrý deň prajem,

chcela by som poprosiť o radu, ako zaúčtovať bankový prevod čiastky 5.000.000 EUR z EUR-účtu na USD-účet. Ide o prevod medzi účtami, ktoré patria tej istej firme.

Zaúčtovala som to ako prevod cez 261, kde som použila kurzy NBS. Na výpise síce bol uvedený kurz komerčnej banky, ale bol to kurz prepočtu z EUR na USD (1,3545). Ale keďže obidva účty musím viesť v slovenskej mene, použila som kurzy NBS.

Tým mi vznikol kurzový rozdiel na účte 261, konkrétne strata okolo 2.000.000 SKK, čo mi podstatne zníži základ dane. Je toto účtovanie správne? Použila som správne kurzy?

Ďakujem vopred za názory.
Zoltán Kovács
12.11.07,11:33
Dobrý deň prajem,

chcela by som poprosiť o radu, ako zaúčtovať bankový prevod čiastky 5.000.000 EUR z EUR-účtu na USD-účet. Ide o prevod medzi účtami, ktoré patria tej istej firme.

Zaúčtovala som to ako prevod cez 261, kde som použila kurzy NBS. Na výpise síce bol uvedený kurz komerčnej banky, ale bol to kurz prepočtu z EUR na USD (1,3545). Ale keďže obidva účty musím viesť v slovenskej mene, použila som kurzy NBS.

Tým mi vznikol kurzový rozdiel na účte 261, konkrétne strata okolo 2.000.000 SKK, čo mi podstatne zníži základ dane. Je toto účtovanie správne? Použila som správne kurzy?

Ďakujem vopred za názory.

Pouzi kurz komerčnej banky.
progast
22.11.07,14:20
Ako správne účtovať a aký kurz použiť pri prevode napr. z EURového účtu do
USD účtu pri swapových operáciách ?
dhuisman
16.01.08,19:29
Smith,
podla mna nemoze pouzit kurz komercnej banky, ten je nic nepovie. Treba pouzit kurz NBS. V nasej firme robime podobne prevody z USD uctu na EUR ucet.
Ak chcem previest 50 000 USD na EUR ucet, pre uctovanie pouzijem kurz NBS USD/SKK. Pre zachytenie pripisania EUR na ucet v uctovnictve pouzijem opat kurz NBS.
A rozdiel na Vn/N ucet.
dhuisman
16.01.08,20:59
A este ma k tomu napadlo....co ked v rovnaky den robim prevod z USD uctu na EUR ucet a druhy prevod na SKK ucet - obidva firemne. Stale musim pouzit dva rozdielne kurzy pre USD/SKK? to znamena ze USD odpisem z uctu podla kurzu NBS pri prevode na EUR ucet a kurzom komercnym pre prevode na SKK ucet? moj uctovnicky system je z toho mimo, nechape ze chcem pouzit 2 rozdielne rovnake kurzy v jeden den ;-)
chanell
16.01.08,21:01
Presne tak pri prevode z USD na EUR použiješ kurz NBS a vzniká kurzový rozdiel.

Pri prevode EUR na SKK používaš komerčný kurz a kurzový rozdiel ti v žiadnom prípade nevzniká.