redie
12.11.07,11:28
Ak SZČO v prvom roku, kedy ešte nemá povinnosť platiť socialne poistenie, plati si len zdravotné poistenie, môže si uplatniť zo soc. poi., ak je chorý, PN? Je tam iný postup? Ako je to s účtovaním? Ďakujem
Johanka
12.11.07,10:37
Ak nie je SZČO nemocensky poistený , nemôže z tohoto poistenia žiadať v dobe PN dávku. Aj keď nie je poivnne poistený, pretože mu to Zákon o sociálnom poistení neukladá, môže sa poistiť doborovoľne ...
Ak sa pýtaš na účtovanie prijatej dávky z NP, je to príjem , ktorý neovplyvňuje základ dane ;).
redie
12.11.07,10:48
takze aj ak mam v plane platit poistne od bud. roka podla toho ako mi to vyjde, tak si teraz nemozem uplatnit? ved na konci roka sa mi tozuctuje...nie?
Zoltán Kovács
12.11.07,10:51
takze aj ak mam v plane platit poistne od bud. roka podla toho ako mi to vyjde, tak si teraz nemozem uplatnit? ved na konci roka sa mi tozuctuje...nie?
Nerozumiem otázke. Čo nemôžeš teraz uplatniť? A čo sa zučtuje na konci roka?
redie
12.11.07,10:58
ci si teraz nemozem uplatnit PN na socialnej poistovni....
na konci roka podla dan. priznania mi vyjde, kolko mam platit socialne na buduci rok.... (to som nazvla "tzv zuctovanim" - viem, zly vyraz) - ale bude to pocitane z tohto roka...a PN si chcem uplatnit tiez z tohto roka...
redie
12.11.07,11:03
a zabudla som este, ze na soc. poi, som zaregistrovana
Zoltán Kovács
12.11.07,11:03
ci si teraz nemozem uplatnit PN na socialnej poistovni....
na konci roka podla dan. priznania mi vyjde, kolko mam platit socialne na buduci rok.... (to som nazvla "tzv zuctovanim" - viem, zly vyraz) - ale bude to pocitane z tohto roka...a PN si chcem uplatnit tiez z tohto roka...

Keď neplatíš nemocenské tak ani nemôžeš uplatniť PN. Nemáš nárok, lebo nie si nemocenský poistený. To čo budeš platiť v roku 2008 nevzťahuje sa na rok 2007, aj keď vymeriávací základ na určenie výšky poistného je r.2007.
Zoltán Kovács
12.11.07,11:04
a zabudla som este, ze na soc. poi, som zaregistrovana

Ako si registrovaná? Ako dobrovoľne poistená osoba, alebo ako szčo? Ak si registrovaná tak by si mala aj platiť.
Johanka
12.11.07,11:06
a zabudla som este, ze na soc. poi, som zaregistrovana
S tým si mala začať, nie to zabudnúť napísať ....
Takže skúsme uviesť celú tému na pravú mieru :
Platíš odvod do nemocenského poistenia ako dobrovoľne poistnená osoba? Od kedy - dátum ....
redie
12.11.07,11:06
Ako si registrovaná? Ako dobrovoľne poistená osoba, alebo ako szčo? Ak si registrovaná tak by si mala aj platiť.

som registrovana ako szco ale som prvy rok szco, tak nemam povinnost platit soc. poi., len zdravotnu....
soc. poi. vobec neplatim. ziadnu cast
Zoltán Kovács
12.11.07,11:08
som registrovana ako szco ale som prvy rok szco, tak nemam povinnost platit soc. poi., len zdravotnu....

Ako si registrovaná. Ak nemáš povinnosť, tak jedine ako dobrovoľne poistená osoba môžeš byť registrovaná. A v tom prípade už máš povinnosť platiť, keď si sa registrovala.
Johanka
12.11.07,11:11
som registrovana ako szco ale som prvy rok szco, tak nemam povinnost platit soc. poi., len zdravotnu....
soc. poi. vobec neplatim. ziadnu cast
Podčiarknuté je vo vzťahu k Sociálnej poisťovni zmätočné ;).
redie
12.11.07,11:18
Podčiarknuté je vo vzťahu k Sociálnej poisťovni zmätočné ;).

pri zaregistrovani zivnosti som po komunikacii so soc. poi. poslala na nu len kopiu zivnostenskeho opravnenia s tym, ze zatial (do podania DP) platit soc. poi. nemusim. po podani DP mi potom vyjde vyska ktoru mam soc. poi. platit. ale az po podani DPFP 2007.:(
Zoltán Kovács
12.11.07,11:22
pri zaregistrovani zivnosti som po komunikacii so soc. poi. poslala na nu len kopiu zivnostenskeho opravnenia s tym, ze zatial (do podania DP) platit soc. poi. nemusim. po podani DP mi potom vyjde vyska ktoru mam soc. poi. platit. ale az po podani DPFP 2007.:(

Tak potom nie si registrovaná. Vyplňala si registračný list fyzickej osoby?
redie
12.11.07,11:27
Tak potom nie si registrovaná. Vyplňala si registračný list fyzickej osoby?

nie, len som posielala tu kopiu...spravila som blbost?:confused:
Zoltán Kovács
12.11.07,11:30
nie, len som posielala tu kopiu...spravila som blbost?:confused:

Tak registrovaná nie si. Blbosť to nebola, len zbytočnosť. Registrovať sa budeš musieť od 01.07.2008, ak splníš podmienku prekročenia príjmu 12x minimálnej mzdy, t.j. 12x8100=97.200,- Sk. A potom podľa vymeriavacieho základu budeš platiť poistné, ako povinná osoba. Ak ti nevznikne povinnosť, tak je na tebe či sa prihlásiš ako dobrovoľne poistená osoba, alebo naďalej nebudeš platiť. Podotýkam, že ak neplatí szčo do SP tak tie roky sa mu/jej do dôchodku nerátajú.(nie je dôchodkovo poistený/á).
redie
12.11.07,11:34
re smith

dakujem za info:)

(co sa tyka dochodku....ja sa na stat radsej spoliehat nebudem...:D)
Johanka
12.11.07,11:40
Ak by si sa zaregistrovala do NP ako DPO, je užitočné poznať toto ustanovenie Zákona o sociálnom poistení
Podmienky nároku na nemocenské
§ 33
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.
Zoltán Kovács
12.11.07,11:40
re smith

dakujem za info:)

(co sa tyka dochodku....ja sa na stat radsej spoliehat nebudem...:D)

mimotemy Neviem či je to dobrá taktika, nepoliehať sa na štát.