jopo.home
12.11.07,12:30
Potrebovala by som informáciu, či je podľa zákona mozne navyšovať vo FA cenu za elektrinu. Majitel budovy v ktorej plati moja klientka najomne dostava FA od elektrarní a fakturuje si inu ciastku. Dufam ze sa to da z tohoto pochopit
Dakujem
Zoltán Kovács
12.11.07,11:39
Potrebovala by som informáciu, či je podľa zákona mozne navyšovať vo FA cenu za elektrinu. Majitel budovy v ktorej plati moja klientka najomne dostava FA od elektrarní a fakturuje si inu ciastku. Dufam ze sa to da z tohoto pochopit
Dakujem

Nie celkom. Ak od majiteľa dostáva faktúry za elektrinu zálohovo, tak môže fakturovať inú čiastku ako on (majiteľ) dostáva od elektrárni, s tým, že dôjde k vyúčtovaniu podľa skutočnej spotreby. Je to závislé podľa toho ako to majú uvedné v zmluve o prenájme.
jopo.home
12.11.07,11:44
snazilqa som sa to zjednodusit, takze najomna zmluva je spisana s cirkevnym domom a elektrinu jej fakturuje tretia osoba jeden pan, ale fakturuje jej ako chce kedze na jeden merac su napojene 3 kancelarie cudzie osoby uplne a raz jej fakturuje 1700 sk, raz 450, pricom presne nevie urcit kdo kolko spotreboval a este som sa od neho dozvedela ze on ma od elektrarni na FA sumu 2500 sk a kamoske to fakturuje tie ciastky ako skutocny odber nie zalohu.Inka ten merac stoji 294 sk prenajom jeho na mesiac a to deli na 3 casti, nemal by tak delit aj spotrebu elektriky a nenabalovat sa na tom?
jopo.home
12.11.07,11:51
nemal by teda delit tu jeho fakturovanu sumu 2500/3 a to sa rovna 834,- a ked bude nedoplatok tak aj ten rozdelit na 3 casti?MOze mat z tej elektriky zarobkovu cinnost?
jopo.home
12.11.07,11:52
Inak s tym panom nema ziadnu zmluvu, nechce s nou uzavriet a v najomnej je len uvedene ze on jej bude fakturovat
Orsz
12.11.07,12:10
Na elektrine nemôže zarábať - nie je jej výrobcom. Môže ju len refakturovať v skutočnej výške.
jopo.home
12.11.07,12:14
takze ked on dostava FA od elektrarni na poziadanie ju musi ukazat? kde v zakone to najdem o tej elektrine aby som to mala cim dokaldovata cim ju branit? A co ked bude chcem zarat tych 2500 sk co on ma za elektrinu kazdej kancelarii? to jedine za ten jeden merac na ktore su tie kancelarie napojene moze fakturovat vsak?
Orsz
12.11.07,12:23
takze ked on dostava FA od elektrarni na poziadanie ju musi ukazat? kde v zakone to najdem o tej elektrine aby som to mala cim dokaldovata cim ju branit? A co ked bude chcem zarat tych 2500 sk co on ma za elektrinu kazdej kancelarii? to jedine za ten jeden merac na ktore su tie kancelarie napojene moze fakturovat vsak?

Ja pri prefakturácii prikladám k faktúram kópie faktúr. Zákon? Neviem, ale myslím, že by to mohlo byť v zákone o energetike č.70/1998 (o výrobe, rozvode a spotrebe elektriny).
jopo.home
12.11.07,12:30
problem je v tom ze keby to bola zalohova tak sa suma minimalne opakuje ale co on a ako vystavuje faktury tak to nie su zalohove raz ma sumu 1730,- a raz 445,- a pritom nedokaze ani presne urcit ktora kancelaria spotrebovala kolko kedze na tri kancelarie pripada 1 merac a kazda dostava inu sumu fa
Zoltán Kovács
12.11.07,13:31
Súhlasím s prechádzajúcimi príspevkami. Neviem si dobre predstaviť ako vlastne robí vyúčtovanie, keď nemá ani zružený elektromer pre viacej odbrateľov. S týmto problémom možno by bolo dobré obrátiť sa priamo na dodávateľa el.energie. A k faktúre za elektrinu by mal prikladať kópiu originálu, čo on dostáva.
Jednoznačne nemôže viac fakturovať ako on platí. Nemá na to povolenie aby el.energiu nakupoval ako tovar, a potom predával.
jopo.home
12.11.07,13:31
Prosim vie mi este niekdo nejak poradit? je to surne pre mna, lebo dnes ten pan nakrical na moju klientku, potrebujem sa neajk branit zakonom alebo aspon niecim a neviem nic cely den najst
dakujem
Orsz
12.11.07,17:36
Prosim vie mi este niekdo nejak poradit? je to surne pre mna, lebo dnes ten pan nakrical na moju klientku, potrebujem sa neajk branit zakonom alebo aspon niecim a neviem nic cely den najst
dakujem

Odporúčam navštíviť pobočku Elektrární a tam sa informovať - určite dostaneš odpoveď.
betka
12.11.07,17:55
Jopo.
Ak chce elektrinu prefakturovať, nemôže mať z predaja žiadny zisk.
Nepodložili ste dôležitú informáciu, či je nehnuteľnosť vykurovaná elektrinou, alebo je spotreba elektriny len spotrebičmi, či ide o kancelárie, kde majú chladničky (veľký žrút energie), či tam majú na teplú vodu el. ohrievače.......
ak dostane on za spotrebu energie zálohu 3000 Sk, mal by určiť nejaký koeficient podľa kt. bude prefakturovávať na kanceláriie.
Jedna kancelária môže mať 1 počítač, jednu konvicu a nad hlavou svetlo. Zaplatí za energie napr. 200 Sk/ mes.
Druhá kancel. môže mať 5 počítačov, chladničku s mrazničkou, svietidiel xy, sporák...., tak táto nemôže zaplatiť len 200, ale nech zaplati /900 Sk. Predbežne sa dá vypočítať koľko spotrebuje chladnička za 24 hod.)

Ak chce prefakturovavať energie, mal by mať hlavne zmluvu (ide o 3 osobu) o dodávke energií s nájomcami, akým spôsobom sa bude zúčtovávať, aké budú zálohy, koľko sa platí mesačne.

Ak vyjde konečné zúčtovanie energie preplatok, mal by alikvotne vrátiť čiastku spotrebiteľom, ak má nedoplatok, prefakturuje koef. nedoplatok.
Všetko musí sedieť. Ku každej Fa je potrebné priložiť doklad od elektrárni, aby si to mohli nájomcovia prekontrolovať. Nemôže šibať ceny, ako sa mu zachce.
Orsz
12.11.07,18:00
Plne súhlasím s Betkou. Sama robím takéto vyúčtovania - a robím vždy na tom deň až 2 dni, aby som to správne rozpočítala. Ani by ma nenapadlo si to len tak plieskať, a zarábať na tom už vôbec nie - tak to bolo vždy, že energie sa len refakturujú - nemožno s nimi podnikať - sú to služby resp. tovar spojene s podnikateľskou činnosťou NÁJMOM.
jopo.home
13.11.07,12:32
takze volala som na elektrarne na stranke www.urso.gov.sk su ludia co maju licenciu na to aby mohli mat zisk na elektrine. Aj v elektrarnach mi potvrdili vsetky vase tvrdenia ako ma prefakturovavat.
Kancelária klientky pouzíva len osvetlenie a rádio, stolnu lampu este.Platí za elektriku za 10 mesiac 1780,-sk, vykurovanie nema na elektrinu.
jopo.home
13.11.07,12:33
Zmluvu im nechce spravit, vzpiera sa...spotrebu si zas nahodil ako sa asi vyspal.
Aljok
13.11.07,13:36
V prílohe máš Zákon o energetike. Asi ten si hľadala.

Pozri § 4
Podnikanie v energetike
(1) Podnikaním v energetike je
a) výroba, prenos, distribúcia a dodávka elektriny,
b) výroba, preprava, distribúcia, uskladňovanie a dodávka
plynu,
c) prevádzkovanie potrubí na prepravu pohonných látok
alebo ropy,
d) prevádzkovanie zariadenia na plnenie tlakových nádob,
e) prevádzkovanie zariadenia na rozvod skvapalneného
plynného uhľovodíka.

§ 5
Povolenie
(1) Podnikať v energetike možno len na základe povolenia.
jopo.home
20.11.07,16:54
dakujem za rady, uz som si poradila kamarat to dalej riesit na danovom a ja zas na elektrarnach, ze ma zisk na elektrine bez licencie