morgov
12.11.07,12:33
Prosil by som o nasledovnú radu. FO účtujúca v sústave JÚ, bude vykonávať stavebné práce na základe zmluvy o dielo. Jedná sa buď o
čiastkové práce, ale aj rodinné domy na kľúč. Nie som si istý, ako postupovať pri účtovaní nákladov, ktoré vznikajú počas stavebných prác.
Stavebný materiál, dodávateľské služby, mzdy našich pracovníkov, neviem
či to mám účtovať, ako výdaje neovplyvňujúce základ dane - obstaranie
majetku, a dať do výdavkov až pri predaji napr. hotového domu, alebo priebežne ako mi prichádzajú faktúry za mat, mzdy a podobne.
Niektoré zmluvy o dielo sa môžu prenášať aj cez účtovné obdobia.
Budem rád každej odpovedi, dík.:(
betka
12.11.07,11:40
Sme v JU. Všetko, čo súvisí so zmluvou o dielo, teda všetky výdavky účtujeme ako VOZD. (či ide o dodavateľský spôsob, alebo vo vlastnej réžii).

Keď budete FA priebežne - POZD, vtedy, keď Vám odberateľ uhradí FA
ekopo
12.11.07,11:41
Prosil by som o nasledovnú radu. FO účtujúca v sústave JÚ, bude vykonávať stavebné práce na základe zmluvy o dielo. Jedná sa buď o
čiastkové práce, ale aj rodinné domy na kľúč. Nie som si istý, ako postupovať pri účtovaní nákladov, ktoré vznikajú počas stavebných prác.
Stavebný materiál,VOZD - materiál dodávateľské služby VOZD - PR, mzdy VOZD - Mzdy / odvody našich pracovníkov, neviem
či to mám účtovať, ako výdaje neovplyvňujúce základ dane - obstaranie
majetku, a dať do výdavkov až pri predaji napr. hotového domu, alebo priebežne ako mi prichádzajú faktúry za mat, mzdy a podobne.
Niektoré zmluvy o dielo sa môžu prenášať aj cez účtovné obdobia.
Budem rád každej odpovedi, dík.:(
Základné odpovede červeným.
Zoltán Kovács
12.11.07,11:45
Prosil by som o nasledovnú radu. FO účtujúca v sústave JÚ, bude vykonávať stavebné práce na základe zmluvy o dielo. Jedná sa buď o
čiastkové práce, ale aj rodinné domy na kľúč. Nie som si istý, ako postupovať pri účtovaní nákladov, ktoré vznikajú počas stavebných prác.
Stavebný materiál, dodávateľské služby, mzdy našich pracovníkov, neviem
či to mám účtovať, ako výdaje neovplyvňujúce základ dane - obstaranie
majetku, a dať do výdavkov až pri predaji napr. hotového domu, alebo priebežne ako mi prichádzajú faktúry za mat, mzdy a podobne.
Niektoré zmluvy o dielo sa môžu prenášať aj cez účtovné obdobia.
Budem rád každej odpovedi, dík.:(

Na posúdenie spôsobu účtovanie vzniknutých nákladov pri výstavbe RD je potrebné vedieť, či ten RD bude majetkom szčo (obstaráva si majetok), a až po zhotovení to predá, alebo vykonáva iba službu - stavebné práce.

Ak stavebné povolenie je vydané na szčo, tak to bude obstaranie majetku, všetky výdavky budú VNZD, a pri predaji sa premietnu do nákladov, ako OC predaného majetku.
Johanka
12.11.07,12:10
Prosil by som o nasledovnú radu. FO účtujúca v sústave JÚ, bude vykonávať stavebné práce na základe zmluvy o dielo. Jedná sa buď o
čiastkové práce, ale aj rodinné domy na kľúč. Nie som si istý, ako postupovať pri účtovaní nákladov, ktoré vznikajú počas stavebných prác.
Stavebný materiál, dodávateľské služby, mzdy našich pracovníkov, neviem
či to mám účtovať, ako výdaje neovplyvňujúce základ dane - obstaranie
majetku, a dať do výdavkov až pri predaji napr. hotového domu, alebo priebežne ako mi prichádzajú faktúry za mat, mzdy a podobne.
Niektoré zmluvy o dielo sa môžu prenášať aj cez účtovné obdobia.
Budem rád každej odpovedi, dík.:(
Keďže ide o viac zákaziek, asi nepôjde o obstaranie majetku.
Myslím, že je užitočné vedieť čo je považované pre účely Zákona o dani z príjmov za daňový výdavok :
§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
...

... nie je tu obmedzenie, že sa výdavok stáva daňovým až po dosiahnutí z príjmu, ktorý zabezpečil ;).
betka
12.11.07,12:36
Na posúdenie spôsobu účtovanie vzniknutých nákladov pri výstavbe RD je potrebné vedieť, či ten RD bude majetkom szčo (obstaráva si majetok), a až po zhotovení to predá, alebo vykonáva iba službu - stavebné práce.

Ak stavebné povolenie je vydané na szčo, tak to bude obstaranie majetku, všetky výdavky budú VNZD, a pri predaji sa premietnu do nákladov, ako OC predaného majetku.

Ide o stavebnú firmu, keď na základe zmluvy o dielo vykonáva stavebné práce. Vykonáva služby, neobstaráva majetok.

Ak si táto firma objednala napr. vymurovanie domu-cez svojho dodavateľa, a fakturuje tejto firme stavebné práce na murovanie časti stavby a vo FA je zahrnutá cena za odpracované hodiny-HZS a na FA je uvedený i konkrétny materiál (tehly, cement....) všetko sa účtuje do prev. réžie-ako služba, nie materiálu.
Ak by ste nákup cementu, tehiel.....kupovali priamo od svojho dodavateľa (bez uskutočnenia nejakých služieb), ide o materiál.