Andielein
12.11.07,12:42
Nase SVB (samosprava) dostalo od Orangeu ponuku na bezplatne zavedenie pripojky kabla Orange do domu. Treba na toto rozhodnutie hlasovanie zhromazdenia, alebo to moze rozhodnut predseda sam resp. rada sama?
ekopo
12.11.07,11:53
Potrebný je súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov prítomných na schôdzi, nakoľko sa jedná o zásah do spoločných priestorov.
Andielein
12.11.07,12:58
Vdaka za radu :-)
mta
13.11.07,12:33
Nepreháňate to už s tým súhlasom nadpolovičnej väčšiny však o aký že zásah ide ked sa jedná o namontovanie jednej krabičky. To by sa malo teda hlasovať aj o pripojení kábla pre pevné telefónne linky a keby sme nedosiahli náhodou väčšinu tak nikto by v dome nemohol mať telefón? Myslím že ide o normálne veci a každému čo i len jednemu majiteľovi bytu v dome sa ma umožiť či sa chce pripojiť na Orange alebo Magio.
Orim
13.11.07,21:59
Ja som sa rozhodol v podstate sám, informoval som všetkých o tom na schôdzi a nikto nenadával. Asi som mal šťastie.
:)
Igy
14.11.07,06:50
Nepreháňate to už s tým súhlasom nadpolovičnej väčšiny však o aký že zásah ide ked sa jedná o namontovanie jednej krabičky. To by sa malo teda hlasovať aj o pripojení kábla pre pevné telefónne linky a keby sme nedosiahli náhodou väčšinu tak nikto by v dome nemohol mať telefón? Myslím že ide o normálne veci a každému čo i len jednemu majiteľovi bytu v dome sa ma umožiť či sa chce pripojiť na Orange alebo Magio.

Suhlasim s tebov, ale len do istej miery. Ber to tak ze dnes je to krabicka od Orangeu, zajtra o T comu, potom pride O2 s vacsou krabickou, potom lokalny internetiovy provider s dalsou a takto sa ti ich tam nazbiera 20. Zaroven na strechu budu chciet BTSku a mikrovlnku a pod a podla tvojich slov by o tom celom rozhodoval jeden clovek v dome. Ide o spolocne vlastnictvo vsetkych a aj banalna vec ako zavedenie kabla je o vsetkych vlastnikoch a preto by mali mat moznost vyjadrit sa. Aspon formou oznamu na nastenke s moznostou vyjadrenia sa zastupcovi vlastnikov alebo spravcovi do daneho terminu. Tebe by sa asi tiez nepacilo keby bez tvojho vedomia napriklad pri tvojich dverach natahali kable alebo namontovali nejaku krabicku ;)...
mta
14.11.07,07:30
Ja som sa rozhodol v podstate sám, informoval som všetkých o tom na schôdzi a nikto nenadával. Asi som mal šťastie.
:)

Presne to iste som spravil aj ja, je predsa smiešne zvolávať pre takéto bežné veci schôdze. Zoberte si že by ste mali v baráku samých dôchodcov ktorím stačí STV1,2 a jedného ktorý by chcel Magio alebo Orange. Ved mu to nemusia schváliť a bude s nimi sledovať len STV, alebo si pribije na panel satelilt.
Igy
15.11.07,09:21
Presne to iste som spravil aj ja, je predsa smiešne zvolávať pre takéto bežné veci schôdze. Zoberte si že by ste mali v baráku samých dôchodcov ktorím stačí STV1,2 a jedného ktorý by chcel Magio alebo Orange. Ved mu to nemusia schváliť a bude s nimi sledovať len STV, alebo si pribije na panel satelilt.
Ale aj dochodcovia maju pravo rozhodovat o svojom majetku. Si predstav ze si v ich kozi a jedno pekne rano sa zobudis na vrtanie a vedla tvojho bytu budu umiestnovat nejaku skatulku o ktorej nic nevies. Ked uz nie hlasovat tak aspon vcas dopredu informovat.... A verim tomu ze ked im vysvetlis o co ide tak s tym budu mat mensi problem ako ked sa to dozvedia ad hoc.
Madam Kurie
21.11.07,10:56
Ja som dal na nástenky oznam, s tým, že kto je proti , či za alebo kto by chcel Orange a čakal som týždeň., Výsledok - Ani jeden hlas v ktoromkoľvek smere. Takže prípojka bude. Možno len potom sa ľudia zobudia. ...
patrikK
21.11.07,13:05
Súhlasím s názorom nadpolovičnej väčšiny je to potrebné, nejde len o natiahnutie kablu a krabičky. Väčšinou sa naťahuje tento rozvod cez pivnične priestory do stupačky z elektrikou. Samozrejme dochádza ku vrtaniu priečok , medzipodlažia a tam maju čo hovoriť aj spolumajitelia bytov.
ekopo
21.11.07,14:38
Treba si pozorne prečítať § 14 zákona o vlastníctve bytov.....pretože sa tam hovorí o práve spoluvlastníka rozhodovať o spoločných priestoroch...Ak by som nemal možnosť sa vyjadriť napr. k zavedeniu kábla, osadeniu rozvodných skriniek pre XY firmu v spoločných priestoroch, jednalo by sa o odopretie práva rozhodovať. Nemôže za mňa rozhodnúť niekto iný. Budúce naťahovanie káblov od iných operátorov sa dá jednoducho vyriešiť tak, že na najbližšej schôdzi treba odsúhlasiť, že predseda DS bude mať právo sám, alebo s 2-3 ďaľšími vlastníkmi odsúhlasiť alebo neodsúhlasiť takýto zásah do spoločných priestorov v dome. Určite to nie je preháňanie.

p.s. nástenka, resp. iná forma informácie nenahradzuje právo na vyjadrenie sa.
najag
29.11.07,08:10
Ide iba o pripojenie optickeho kabla na pätu bytoveho domu, je bezplatne a to je vsetko. Na päte bytoveho domu by mali byt pripojeni vsetci operatori , ktori ponukaju tuto sluzbu, pretoze je na vlastníkovi bytu, pre aku sluzbu sa rozhodne. Alebo si niekto mysli, ze nadpolovicna vacsina vlastnikov ma pravo zabranit niektoremu vlastnikovi bytu v jeho vybere, pretoze si vyberie inu spolocnost, ktoru nadpolovicna vacsina neodsuhlasila ? Nezmysel.Vnutorne pripojenie, to je nieco ine, ale kazdy by mal mat moznost sa rozhodnut, co si zvoli, ktoreho operatora.A po jednej kabelazi sa natiahnu aj ostatne. Ak je v bytovom dome pripojenych viacero operatorov, tak sa musia snazit, co ponuknu, za aku cenu, ako si ziskaju vlastnika bytu.To by nadpolovicna vacsina, ktora nema pocitace v bytovom dome ,zabranila ostatnym, aby sa pripevnili na internet cez siet..... Niekedy si myslim, ze stracame sedliacky rozum nacisto.:D
Igy
29.11.07,08:31
Niekedy vyhrava zakon nad logikou. A je len na sikovnosti ludi ako tento problem vyriesia.

Nesnazime sa ta tu presvedcit ze to co chces urobit resp. si urobil je nespravne, ale ze to nie je v cistom sulade so zakonom a keby to nejakemu rypakovi v dome vadilo, tak to moze na sude roztocit a mal by si asi problem. Ale ako pisal ekopo, da sa to elegantne vyriesit suhlasom na taketo ukony v mene vlastnikov pre zastupcu/ov.
Gapo
29.11.07,14:24
Nase SVB (samosprava) dostalo od Orangeu ponuku na bezplatne zavedenie pripojky kabla Orange do domu. Treba na toto rozhodnutie hlasovanie zhromazdenia, alebo to moze rozhodnut predseda sam resp. rada sama?
Ja som sa nikoho nepýtal, presne ako tu spomenuli viacerí, pretože je blbosť, pardon za výraz sa oháňať nejakým vŕtaním , keď dobre vieme ako to v našich panelákoch vyzerá. Každý si vŕta, búcha a prerába ostošesť a všetci sú spokojní.
Okrem toho, že pri naťahovaní trubiek v káblových rozvádzačov sem tam vyhodili výťah a či domáci telefón s vrátnikom a či svetlo nič sa nestalo. Rozvod je technickom suteréne a ďalší v spomenutom rozvádzači. Nikde nič vonku pri dverách sa neumiesťňovalo. Až prípadnému záujemcovi sa prevŕta do bytu malá dierka a v byte sa urobí rozvádzač z ktorého sa potom napoja tie komponenty, ktoré chcete. Okrem toho je to zhodnotenie domu a j bytu, pretože dnes sa mladé ročníky nebudú pozerať na telenovely alebo počúvať rádio ale chcú využívať to čo nám starším poväčšine je cudzie a nepochopiteľné.
ekopo
29.11.07,14:31
Ide iba o pripojenie optickeho kabla na pätu bytoveho domu, je bezplatne a to je vsetko. Na päte bytoveho domu by mali byt pripojeni vsetci operatori , ktori ponukaju tuto sluzbu, pretoze je na vlastníkovi bytu, pre aku sluzbu sa rozhodne. Alebo si niekto mysli, ze nadpolovicna vacsina vlastnikov ma pravo zabranit niektoremu vlastnikovi bytu v jeho vybere, pretoze si vyberie inu spolocnost, ktoru nadpolovicna vacsina neodsuhlasila ? Nezmysel.Vnutorne pripojenie, to je nieco ine, ale kazdy by mal mat moznost sa rozhodnut, co si zvoli, ktoreho operatora.A po jednej kabelazi sa natiahnu aj ostatne. Ak je v bytovom dome pripojenych viacero operatorov, tak sa musia snazit, co ponuknu, za aku cenu, ako si ziskaju vlastnika bytu.To by nadpolovicna vacsina, ktora nema pocitace v bytovom dome ,zabranila ostatnym, aby sa pripevnili na internet cez siet..... Niekedy si myslim, ze stracame sedliacky rozum nacisto.:D
Trochu Ťa vyvediem z omylu. Nie je to iba pripojenie optiky na pätu domu, ale je to zavedenie kábla až dnu do pivničných priestorov, namontovanie rozvádzacej krabice pre každý vchod. Pri jednom bytovom dome (tri vchody) je to aj natiahnutie kábla cez pivničný priestor medzi vchodmi. Viem o čom píšem, pretože to tak máme.

Gapo, prečítaj si pozorne príspevok č. 13, je dosť krátky a výstižný.
najag
29.11.07,15:55
Ekopo, je to uplne jedno, či je to zavedenie kábla až dnu do pivničných priestorov, namontovanie rozvádzacej krabice pre každý vchod. Pri jednom bytovom dome (tri vchody) je to aj natiahnutie kábla cez pivničný priestor medzi vchodmi.
Podstatne je to, že je to,že náklady na pripojenie znáša operátor a každý vlastník bytu má možnosť sa rozhodnuť pripojiť na daného operátora podľa svojích predstav a svojej peňaženky. Dnes je skoro každý bytový dom pripojený na počítačovú siet, ktorá je tiež realizovaná cez pivničné priestory, takže rozvod môže byt spoločný. A keď sme už pri tom, ja si osobne myslim, že vlastník bytu sa skôr dovolá u súdu toho, že nie je žiaden dôvod, ktorý by bránil bytovému domu sa pripojit na siet a umožniť tak vlastníkovi bytu uzatvoriť zmluvu, ako by sa dovolal nejaky rypák svojho práva u súdu nepripojiť , či odpojiť od siete bytový dom . Ide tu o jednoduchu logiku, že operátorov optických sieti pribúda a nevidím žiaden dôvod, prečo by mala nadpolovičná vačšina braniť vlastníkom bytov, aby si zvolili operatora, ked optický rozvod nie je v rozpore ani s telekomunikačnými normami, ani technickými normami, bytovy dom nijako nepoškodzuje, je budovaný v súlade s STN, za škodu pri realizácii zodpoveda operátor optickej siete.Rozvod optického kabla v bytovom dome sa berie často ako závažna vec, aj ked je nepodstatná, pritom v bytovom dome sa robili a robia v bytoch prestavby bez stavebneho povolenia, s narušením statiky bytového domu a každy sa tvári, akoby nič. Nehľadajme problémy tam, kde nie sú. Či pri prechode na digitálne terestriálne vysielanie budeme vešať antény na balkony , pretože sme sa v bytovom dome rozhodli, ze optiku nechceme? Alebo potom s dlhým nosom si ju necháme s nadpolovičným súhlasom zaviesť, ale za peniaze z fondu opráv?
Gapo
30.11.07,07:22
Nuž ja nie som za porušovanie zákonov, ale niekedy sa držať zákona jednoducho nedá, v tomto, prípade by to vyzeralo tak, ako keby som vyhral milión a ostatní by s tým nesúhlasili, viem blbé prirovnanie ale asi tak je to. Nikomu sa totiž tu neporušujú jeho vlastnícke práva tým, že by mu niečo brali, alebo chceli využívať, ale naopak dostane možnosť využívať on, ak sa rozhodne pre nejakú službu od operátorov a nebude musieť čakať na vybudovanie prípojky.
hasta
01.12.07,17:53
Ahoj,
nesúhlasím celkom s takouto filozofiou. Pokial by si operátor urobil prípojku na päte dome, bolo by to OK. Ale ak chce ísť káblami dovnútra súkromného majetku, ktorý sa riadi vôľou nadpolovičnej väčšiny vlastníkov (nie jednej babičky alebo deduška s rádiom s elektrónkami), mal by požiadať o povolenie a ponúknuť protihodnotu za to, že môže ťahať vnútri kábliky a inštalovať vo vnútornom priestore svoju ústredničku.

Je to operátor, kto chce! a bude na tom profitovať a nie malé peniažky ľudkovia. Neviem si predstaviť vlastníka rodinného domu, ktorý dovolí jednému operátorovi ťahať káble v chodbe rodinného domu alebo vo svojej garáži!!

A potom druhému a tretiemu a štvrtému až budete mať doma "zadarmo" káblové tapety.

Ľudkovia dokedy my budeme takí hlúpi, že si budú súkromné spoločnosti za účelom dosahovania svojho zisku ťahať siete bez protihodnoty na našom súkromnom majetku??? A to že preto, aby sa vraj k nám dostali, lebo veď aha čo oni pre nás pripravili....??!!??!!
Aj hymnu máme že "to Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromu vzbudzujú ho k tomu aby sa prebralo". Tak nech len bijú tie blesky poriadne silno!!! aby sme ich mi hluchí počuli....a zobudili sa! Ved všade vo svete sa za to, že dovolím niekomu zarábať a potrebuje ma k tomu, platí. Len u nás nie. A vôbec sa nebojím, že by nam nezaplatili alebo nepotiahli tie svoje optické kábliky až k nám, keby sme im to zadarmo nedovolili. Potiahli, inštalovali a zaplatili za prenájom priestoru a nakoniec aj radi!

Orange sa rozhodol bez nás, urobil si SVOJ bussiness plán, potiahol si siete a s nami vôbec nepočítal. Načo!!!....na Slovensku netreba.
lubica_02
02.12.07,20:10
U nás Orange urobil montáž káblov podľa vyjadrenia vlastníkov, tam, kde nechceli - ta nemajú.
ekopo
02.12.07,20:17
Ekopo, je to uplne jedno, či je to zavedenie kábla až dnu do pivničných priestorov, namontovanie rozvádzacej krabice pre každý vchod. Pri jednom bytovom dome (tri vchody) je to aj natiahnutie kábla cez pivničný priestor medzi vchodmi.
Podstatne je to, že je to,že náklady na pripojenie znáša operátor a každý vlastník bytu má možnosť sa rozhodnuť pripojiť na daného operátora podľa svojích predstav a svojej peňaženky. Dnes je skoro ..............

Nie je to vôbec jedno.....Ide totiž o zásah do podielového vlastníctva a do toho sa má právo vyjadriť každý spoluvlastník.
GABRIELA
03.12.07,18:23
Bez ohľadu na Vaše názory či treba alebo netreba súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov, Orange chce tento súhlas na papieri.
Pekný večer

Inak zaujímava myšlienka s tým platením prenájmu od firmy Orange.
Na margo toho , príklad z mojej skúsenosti s inou spoločnosťou v Prievidzi.
Dvaja vlastníci nášho domu sa rozhodli, že chcú internet od nemenovanej firmy. Za umiestnenie ich zariadenia na strechu nášho domu ( odkiaľ by pripájali viacerých žiadateľov o i-net) sme žiadali symbolické nájomné, 1200,- ROČNE ( Naozaj strašný nájom). Viac sa nám neozvali. Umiestnili zariadenie na strechu vedľajšieho domu a potiahli na našu strechu káble vzduchom ( myslím že na to treba stavebné povolenie-čo nemajú) . Keďže susedia chceli internet , mali sme im v tom zabrániť? Mali sme i v tomto prípade zvolávať schôdzu a chcieť súhlas nadpolovičnej väčšiny?
Málo spoločenstiev má odvahu žiadať nájom od spoločnosti ,ktorí na našom majetku zarábajú. Ale mne sa to páči. Asi to vyskúšam na Orangeu ak bude šanca zjednávať.
MartinLM
16.03.08,13:20
Je som ponuku z Orange nevyužil.