alenkad
12.11.07,12:57
Chcem poprosiť o informáciu :
Je povinnosťou predávajúceho oznamovať zákazníkovi, že jeho reklamácia je už vybavená? Jedná sa o reklamovaný PC, ktorý zákazník reklamoval v záručnej dobe, tento PC sme ako firma zaslali dodavateľovi, ktorý uvedenú závadu odstránil a PC nám zaslal späť do prefajne. Zákazník si však prišiel po PC až po 33. dňoch a hneď sa domáhal po vrátení peňazí, vraj sme nedodržali 30dňovú reklamačnú lehotu. Upozorňujem, že PC bol v predajni opravený už na 25.deň. V zákone 250/2007 o ochrane spotrebiteľa som nenašla, že by mal predávajúci povinnosť hlásiť vybavenú reklamáciu zákazníkovi. Prosím, poraďte...Ďakujem
poruba
14.11.07,08:37
Pokiaľ viem, tak predávajúci nemá povinnosť oznamovať zákazníkovi, že reklamácia je vybavená. Jedine, že by sa na tom osobne dohodli a aj to je len dobrá vôľa predávajúceho. Zákazník by sa mohol dožadovať vrátenia peňazí len v tom prípade, že by na 30 deň prišiel do predajne a reklamácia by nebola vybavená...Takže mu kľudne môžete mávať zákonníkom pred očami, má smolu. A podľa môjho skromného uváženia, ide o špekuláciu zo strany zákazníka, ktorý sa rozhodol, že počítač už nechce (asi niekde videl lacnejší :o )
sta
14.11.07,08:49
Asi to naozaj záleží od toho, ako ste sa pri prijatí reklamácie so zákazníkom dohodli. Či sa má informovať v predajni on, alebo mu zavoláte Vy.

Ja vždy keď som niečo reklamovala, tak si zapísali moje telefónne číslo a dohodli sme sa, že ma budú informovať hneď ako bude reklamácia vybavená. Teda až na jeden prípad, kedy mi volali na 31 deň a vtedy som tiež vrátila tovar.

A máte Písomný doklad o vybavení reklamácie? aký je na ňom dátum?

§ 18 Zákon o ochrane spotrebiteľa
(6) Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie.
TinkiDinki
14.11.07,09:50
Dobrý nápad

Do reklamačného poriadku dopísať text:

Predávajúci o vybavení reklamácie vydá písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie. Tento sa nachádza na danej prevádzke. Písomné, alebo telefonické vyrozumenie je spoplatnené.
alenkad
27.11.07,12:25
tak si predstavte, spomínaný zákazník sa obrátil na Združenie slovenských spotrebiteľov, viac s nami nekomunikoval. Zo "združenia" sme obdržali mail vraj porušujeme zákon a máme vrátiť zákazníkovi peniaze. A o dva dni prišla SOI....
VladoaKatka
27.11.07,13:42
Kedy je reklamácia vybavená?

Za vybavenie reklamácie sa považuje ukončenie reklamačného konania odovzdaním:
- opraveného výrobku
- výmenou výrobku
- vrátením kúpnej ceny výrobku
- vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku
- písomnou výzvou na prevzatie plnenia
- alebou jej odôvodnené zamietnutie.

Pri uplatnení reklamácie, je predávajúci povinný vydať potvrdenie.
Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie.
Kupujúci je povinný tovar vyzdvihnúť v dohodnutej lehote, najneskoršie do jedného mesiaca od uplynutia času, keď sa oprava mala vykonať.

V reklamačnom liste ste mali dohodnúť dátum a spôsob prevzatia, prípade dotazovania zo strany kupujúceho na priebeh reklamácie. Po opravení výrobku ste mali povinnosť kupujúceho vyzvať na prebratie výrobku - najlepšie písomne-doporučene.
Ak ste tak učinili, SOI mohla skontrolovať priebeh, ale nemá právo zasahovať do reklamačného konania.
VladoaKatka
27.11.07,13:48
Ako dlho trvá záručná lehota ?

Záručná lehota začína plynúť dňom prevzatia veci kupujúcim. Záruka sa nevzťahuje na chybu, pre ktorú bola dohodnutá nižšia cena. Občianský zákonník stanovuje záručnú lehotu, ktorú predávajúci za žiadnych okolností nemôže skrátiť.

- pri predanom tovare 24 mesiacov
- pri zhotovení veci na zákazku 24 mesiacov,
- pri oprave a úprave veci 3 mesiace
- pri stavebných opravách a úpravách 18 mesiacov
- pri zhotovení stavby 3 roky
- pri predaji použitých vecí 12 mesiacov.
tono55
27.11.07,20:47
Nevie mi niekto povedat v ktorom zákone a v ktorom § sa nachadza tato veta: "Kupujúci je povinný tovar vyzdvihnúť v dohodnutej lehote, najneskoršie do jedného mesiaca od uplynutia času, keď sa oprava mala vykonať." a nejaky § ktory hovori co sa moze diat s tovarom ak si ho zakaznik neprevzal napriklad pol roka? dakujem
Lydka R
27.11.07,21:14
Nedá mi, nepopísať moju (ešte nedoriešenú) nepríjemnú skúsenosť s reklamáciou.
Kúpila som nové multifunkčné zariadenie (nie najlacnejšie - Canon) a pri prvom použití som zistila, že nehorázne vŕzga pri vysúvaní papiera. Samozrejme som ho odniesla do predajne. Už tam som asi spravila chybu, mala som žiadať nový výrobok alebo peniaze späť. Dohodli sme sa, že to dajú do servisu. Reklamovala som to 12.10., dnes je 27.11. a stále to nie je vybavené. Raz nemali súčiastku, potom im dodali inú, potom že sa to nedá a už objednali nový výrobok a poslednýkrát mi povedali, že už majú konečne ten správny náhradný diel a bude to hotové v pondelok (včera). A zasa nič. Zajtra sa chystám do predajne pre peniaze. Potvrďte mi, že mám na to plné právo, aj keby mi tvrdili, že už je to v servise opravené a už len čakajú na dovoz.
VladoaKatka
28.11.07,04:04
Nevie mi niekto povedat v ktorom zákone a v ktorom § sa nachadza tato veta: "Kupujúci je povinný tovar vyzdvihnúť v dohodnutej lehote, najneskoršie do jedného mesiaca od uplynutia času, keď sa oprava mala vykonať." a nejaky § ktory hovori co sa moze diat s tovarom ak si ho zakaznik neprevzal napriklad pol roka? dakujem

Zákon o ochrane spotrebiteľa č.250/2007 Z.z. viď: www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)

Zatiaľ je platný, ale už je v NR novela zákona pripravená ministerstvom hospodárstva, ale nič až také podstatané sa tam nezmení.

Musíš mať reklamačný list a tam mať dohodnuté, dokedy Ti majú reklamáciu vybaviť podľa vyššie uvedeného postupu.
Pol roka sa nestarať o svôj majetok - veď ten reklamovaný tovar je Tvôj. Pol roka neprevziať svoju vec alebo peniaze - ??? Predpokladám, že toto je len hypotetická otázka.
tono55
29.11.07,15:59
Ja som praveže predajca a nikde nemožem nájsť čo môže robiť s výrobkom, ktorý si zákazník neprevzal z reklamácie už 3 mesiace?
Infarkt
29.11.07,16:13
Nedá mi, nepopísať moju (ešte nedoriešenú) nepríjemnú skúsenosť s reklamáciou.
Kúpila som nové multifunkčné zariadenie (nie najlacnejšie - Canon) a pri prvom použití som zistila, že nehorázne vŕzga pri vysúvaní papiera. Samozrejme som ho odniesla do predajne. Už tam som asi spravila chybu, mala som žiadať nový výrobok alebo peniaze späť. Dohodli sme sa, že to dajú do servisu. Reklamovala som to 12.10., dnes je 27.11. a stále to nie je vybavené. Raz nemali súčiastku, potom im dodali inú, potom že sa to nedá a už objednali nový výrobok a poslednýkrát mi povedali, že už majú konečne ten správny náhradný diel a bude to hotové v pondelok (včera). A zasa nič. Zajtra sa chystám do predajne pre peniaze. Potvrďte mi, že mám na to plné právo, aj keby mi tvrdili, že už je to v servise opravené a už len čakajú na dovoz.

Ak nemáš v reklamačnom liste uvedený konkrétny dátum opravy, alebo vyjadrenie servisu, že to nestíhajú kvôli nedostatku ND na sklade a pod., platí to, že do 30 dní ti nevybavili reklamáciu a máš plné právo na odstúpenie od kúpy, vrátenie ceny a ešte si môžeš uplatňovať ďalšie vzniknuté škody nevybavením reklamácie :)
VladoaKatka
29.11.07,16:16
Ak máš potvrdenie z pošty, že si doporučeným listom vyzval kupujúceho, aby prevzal reklamovanú vec, môžeš asi komisinálne zlikvidovať, ale ja by som to ešte odložila.
Tu by som použila výraz od TinkiDinki :vychcaný zákazník:confused: Čo keď práve ten deň príde?
Môžno, že musíš to držať do uplynutia záručnej doby - naozaj som sa stým ešte ani ja nestretla.
tono55
29.11.07,17:00
Ja len, že podla zákona si ho musi do mesiaca prevziať, a potom čo??? To vôbec nikde nemožem najst.
Aysha
11.09.10,06:46
Chcem sa spýtať, či niekto neviete povedať, keď som reklamovala kočík, reklamácia bola vybavená do 30 dní, ale neinformovali ma písomne ale len telefonicky o vybavení reklamácie. Porušili tým nejaký zákon? Môžem žiadať o vrátenie peňazí? Reklamáciu som si ešte neprebrala... Je to podobný prípad, až na tom, že nereklamujem PC ale kočík. Ďakujem.
tokoska
26.09.10,18:19
Veľa firiem má v reklamačnom protokole písaný spôsob oznámenia SMS, telefonicky. Rozhovor sa dá overiť vo výpise hovorov.
Ale veď reklamácia bola vybavená, to už vyzerá ako špekulácia na vrátenie peňazí. Častokrát sa nám to v obchode stávalo, hlavne u staršieho tovaru.