polka
12.11.07,13:08
Chcela by som ako predčasná dôchodkyňa začať podnikať v oblasti jednoduchého účtovníctva. Nemám zatiaľ žiadnych klientov, len sa oboznamujem s problematikou JÚ a zakladania voľnej živnosti.Obávam sa toho, že akonáhle si založím živnosť, budem musieť platiť odvody do ZP a SP napriek tomu, že možno nebudem mať zo začiatku dlhší čas žiaden príjem (ak nebudem mať ešte žiadnych klientov). Je povinnosť platiť odvody aj v takom prípade? Dá sa to dáko obísť?
ekopo
12.11.07,12:14
SZČO dôchodca (aj nedôchodca) v prvom roku (do 30.6.2008) odvody do SP neplatí žiadne, (ani potom ak sa zákony nezmenia) platí dobrovolne na NP, DP-S, SDS, . Do ZP platí preddavok 14% z určeného VZ.
polka
12.11.07,12:27
SZČO dôchodca (aj nedôchodca) v prvom roku (do 30.6.2008) odvody do SP neplatí žiadne, (ani potom ak sa zákony nezmenia) platí dobrovolne na NP, DP-S, SDS, . Do ZP platí preddavok 14% z určeného VZ.
To značí, že ZP sa platí v každom prípade, či budem mať príjem alebo nie z VZ zákonom určeného?
Čo značí DP-S, SDS ?
ekopo
12.11.07,12:34
DP-S= dôchodkové poistenie starobné
SDS=starobné dôchodkové sporenie
ZP= platí sa preddavok 14% z pomernej časti VZ určeného z "upraveného" ZD z príjmu v súvislosti so samostatne zárobkovou činnosťou z roku 2006, ak táto pomerná časť VZ dosahuje 3.800,-Sk a viac. Z toho vyplýva, že do ZP sa platiť nemusí ale pri zohľadnení očakávaných príjmov môže.
polka
12.11.07,12:47
Z toho mi teda vyplýva, že si bez obáv môžem vybaviť živnosť, v nasledujúcom roku si podať DP a na základe toho sa bude odvíjať všetko ostatné, teda aj odvody do ZP. Je to správne?
Jozef Mihál
12.11.07,12:49
Polka, nakuknite do draka tam máte k tomuto všetko. Pokiaľ ide o zp ekopo nemá pravdu.
ekopo
12.11.07,13:19
No, mal som to ohľadne ZP napísať asi takto: starobný dôchodca je poistencom štátu a preto v roku začatia činnosti ako SZČO až do 30.6. nasledujúceho roku neplatí preddavky na ZP. Potom na základe RZ sa ukáže čo a ako (a možno sa nedoplatí :) ). Pôvodná odpoveď bola daná na na SZČO dôchodcu ktorý podnikal aj v r. 2006, je to vlastne dané aj v tej odpovedi.