cepeva
12.11.07,15:29
Ahojte,
prosim riesili ste niekto ako dostat od zamestnanca naklady na nejaky kurz ktory mu zaplatite? Mame totiz zvaracov. Prichadzaju k nam chlapci s inym druhom zvarania, my ich vyskusame a dame preskolit na TIG. Co, pokial odmyslim jeho mzdu pocas cca 2 mesiacov, ked je zamestnanec nevyrobny, nas stoji skolenie 6000 Sk. Oni to dostanu zapisane do svojich zvaracskych kniziek a vyskytli sa teraz nejaki spekulanti, ktori chcu len tie skusky a odist. Viete niekto poradit ako dostat od zamestnanca tie naklady, ked je to menej ako 100.000 Sk, pokial odide skor ako uplynie nejaky cas? Riesili ste to niekedy?
Velmi pekne dakujem. Nechcem nikomu ublizit, ale zas nechcem nechat firemne peniaze vyuzivat spekulantom :)
ľudka
12.11.07,14:34
Môj názor: ja by som to asi ošetrila osobitným ustanovením v pracovnej zmluve, že v prípade že zamestnanec rozviaže PP v dobe od............. absolovania školenia, kurzu...., budú mu súvisiace náklady zosobnené v alikvotnej čiatske.
cepeva
12.11.07,14:43
Ale je to tak spravne.. ja to chapem tak, ze to nemozem od zamestnanca vymoct, ked naklady nepresiahnu 100.000 Sk. Nechcem mat zbytocne tahanice po sudoch.. dakujem za Vase odpovede.. kazda je uzitocna.. posunie ma vpred :)
Zoltán Kovács
12.11.07,14:45
Ale je to tak spravne.. ja to chapem tak, ze to nemozem od zamestnanca vymoct, ked naklady nepresiahnu 100.000 Sk. Nechcem mat zbytocne tahanice po sudoch.. dakujem za Vase odpovede.. kazda je uzitocna.. posunie ma vpred :)

Odkiaľ máš tú hranicu 100 tisíc? Bežne sa stretávam prac.zmluvami, kde podmienka úhrady školenia - zvyšovania kvalifikácie je zakotvená, ak sa zamestnanec nezotrvá v prac. pomere určitú dobu.
912
12.11.07,14:48
U nás to robíme Dohodou o zvýšení kvalifikácie (uzavretej podľa ustanovenia par. 155 ods. 1 a nasl. Zákonníka práce). Mne platia kurzy angličtiny a v tej dohode mám presne vyčíslené náklady vynaložené firmou a takisto mám podmienku zotrvať u zamestnávateľa minimálne 12 mesiacov po ukončení kurzu. Zamestnancom, ktorí sú v skúšobnej dobe, prípadne sú zamestnaní na dobu určitú tieto kurzy neposkytujeme. Takisto ten, kto túto dohodu nepodpíše, nič mu firma "nepreplatí".

Zuzana
mizu
12.11.07,14:50
Súhlasím s ľudkou, aj u nás je to tak zaužívané.Podpíšu dodatok k prac.zmluve, a keď chcú odísť , tak zaplatia alikvotnu čiastku.
Chobot
12.11.07,14:55
Odkiaľ máš tú hranicu 100 tisíc? Bežne sa stretávam prac.zmluvami, kde podmienka úhrady školenia - zvyšovania kvalifikácie je zakotvená, ak sa zamestnanec nezotrvá v prac. pomere určitú dobu.

Tá hranica je presne daná v ZP konkrétne § 155 ods. 5. Pre zamestnávateľov, ktorí majú menej ako 20 zamestnancov je táto hranica 50.000 SKK.

Viac som o tom popísal v tejto téme, dokonca presne o tých zváračských kurzoch:
http://www.porada.sk/t43434-skolenie.html


Myslím, že v tomto prípade je to riziko zamestnávateľa, že si vyškolí ľudí a tí mu odídu. Alebo si musí nájsť takých ľudí, ktorí už tú skúšku majú.

V tom odkaze som uviedol aj iné možné riešenia, ale cez tú dohodu o zotrvaní v PP to nepôjde.

Ďalšou možnosťou by bolo, uzatvoriť PP bez skúšobnej doby a zakotviť v prípade odchodu počas výpovednej doby pokutu vo výške 1-mesačnej mzdy, ktorú umožňuje ZP § 62 ods. 3.
Zoltán Kovács
12.11.07,14:57
Ďakujem za info. Nejak my tá hranica ušla.
Chobot
12.11.07,14:58
Súhlasím s ľudkou, aj u nás je to tak zaužívané.Podpíšu dodatok k prac.zmluve, a keď chcú odísť , tak zaplatia alikvotnu čiastku.

V praxi to možno tak funguje, lebo právne povedomie ľudí je dosť nízke. Keby sa do toho ale zaangažoval niekto chytrejší, tak by vedel, že to nie je povinný nič také uhradiť. Takže tým ťažíte len z nevedomosti ľudí (tým vás neobviňujem, len to konštatujem. A zároveň chápem, že to je účinná obrana voči špekulantom).
cepeva
12.11.07,19:08
Ja som rozmyslala nad tym, ze by som to zamestnancovi ten kurz zaplatila a tu ciastku by som mu dala ako pozicku.. pokial zotrva u zamestnavatela rok, je to nevratna pozicka, pokial nie, musi ju uhradit zamestnavatelovi spolu s beznym urokom. Chapem, ze mi poviete, ze musi z toho zaplatit dan (myslim tym pozicku) a este okrem toho zaplatit dan z uroku, ktory mu v pripade, ze zotrva tiez nebudeme pocitat. Co i o tom myslite?
Danila
12.11.07,19:16
Ja som rozmyslala nad tym, ze by som to zamestnancovi ten kurz zaplatila a tu ciastku by som mu dala ako pozicku.. pokial zotrva u zamestnavatela rok, je to nevratna pozicka, pokial nie, musi ju uhradit zamestnavatelovi spolu s beznym urokom. Chapem, ze mi poviete, ze musi z toho zaplatit dan (myslim tym pozicku) a este okrem toho zaplatit dan z uroku, ktory mu v pripade, ze zotrva tiez nebudeme pocitat. Co i o tom myslite?Tá pôžička nie je určite schodné riešenie. Podľa môjho názoru zváračský kurz zaplatíš pracovníkovi pre potreby výkonu v danom odbore pre potreby tvojej firmy. Podobné preukazy boli na moje doporučenie v zásuvke vedúceho pracovníka, lebo sú majetkom firmy. V prípade, že by chcel pracovník odísť zo špekulatívnych dôvodov, tak samozrejme môže, ale bez preukazu.
Stefan2005
12.11.07,19:21
V praxi to možno tak funguje, lebo právne povedomie ľudí je dosť nízke. Keby sa do toho ale zaangažoval niekto chytrejší, tak by vedel, že to nie je povinný nič také uhradiť. Takže tým ťažíte len z nevedomosti ľudí (tým vás neobviňujem, len to konštatujem. A zároveň chápem, že to je účinná obrana voči špekulantom).

Tu neplatí také niečo, že sa nemožno zriecť svojho práva? Teda ak je v zákone min. 50.000 a podpíšem, že je to menej, nie je to právne neúčinné? Alebo platí, že keď sa dobrovoľne zaviažem, tak už je to vymožiteľné.
Denda
12.11.07,22:31
Myslím, že v tomto prípade je to riziko zamestnávateľa, že si vyškolí ľudí a tí mu odídu. Alebo si musí nájsť takých ľudí, ktorí už tú skúšku majú.

Presne o tom to je. Všetky typy školenia, zvyšovania kvalifikácie aj keď znie na meno zamestnanca a priamo súvisia s výkonom jeho práce (súčasným alebo budúcim), nie sú zo strany zamestnávateľa vymáhateľné.
Ak zamestnám zamestnanca na pozíciu zvárača a viem, že oprávnenie na výkon tejto práce nemá, mám to zohľadniť v iných mzdových zložkách, stupňoch náročnosti práce, atď..., ale nie v nárokoch za zaplatenie kurzu, školenia alebo certifikátu, ktorý priamo súvisí s jeho výkonom práce.
Denda
12.11.07,22:44
Ahojte,
prosim riesili ste niekto ako dostat od zamestnanca naklady na nejaky kurz ktory mu zaplatite? Mame totiz zvaracov. Prichadzaju k nam chlapci s inym druhom zvarania, my ich vyskusame a dame preskolit na TIG. Co, pokial odmyslim jeho mzdu pocas cca 2 mesiacov, ked je zamestnanec nevyrobny, nas stoji skolenie 6000 Sk.
Otočme situáciu: Zamestnám zvárača, viem, že nemá oprávnenie, nemôžem ho poslať na výkon práce, pretože.... Môže to zamestnanec považovať za prekážku v práci? Podľa mňa môže.


Oni to dostanu zapisane do svojich zvaracskych kniziek a vyskytli sa teraz nejaki spekulanti, ktori chcu len tie skusky a odist. Viete niekto poradit ako dostat od zamestnanca tie naklady, ked je to menej ako 100.000 Sk, pokial odide skor ako uplynie nejaky cas? Riesili ste to niekedy?
Velmi pekne dakujem. Nechcem nikomu ublizit, ale zas nechcem nechat firemne peniaze vyuzivat spekulantom :)
Toto sa dá predsa zohľadniť v mesačnej mzde.:rolleyes:
cepeva
13.11.07,06:38
Tá pôžička nie je určite schodné riešenie. Podľa môjho názoru zváračský kurz zaplatíš pracovníkovi pre potreby výkonu v danom odbore pre potreby tvojej firmy. Podobné preukazy boli na moje doporučenie v zásuvke vedúceho pracovníka, lebo sú majetkom firmy. V prípade, že by chcel pracovník odísť zo špekulatívnych dôvodov, tak samozrejme môže, ale bez preukazu.

Ńie je to mozne, pretoze oni to maju vo svojich zvaracskych knizkach a tu im musis vydat, ked odchadzaju. :(
cepeva
13.11.07,07:01
Toto sa dá predsa zohľadniť v mesačnej mzde.:rolleyes:[/quote]

Denda, prosim co tym presne myslis? Mozem mu zobrat pri odchode premie, aby to splatil, ale niekedy ti zamestnanci, ked su vo vypovednej dobe robia tak, ze si tie premie ani nezasluzia a som tam, kde som bola. :(
Chobot
13.11.07,08:41
Tu neplatí také niečo, že sa nemožno zriecť svojho práva? Teda ak je v zákone min. 50.000 a podpíšem, že je to menej, nie je to právne neúčinné? Alebo platí, že keď sa dobrovoľne zaviažem, tak už je to vymožiteľné.

Áno, to som chcel povedať, ale asi sa to v kontexte stratilo. Teda zamestnanec a zamestnávateľ môžu podpísať akýkoľvek dokument, ale keby tie náklady školenia chceli od zamestnanca vymáhať, tak zamestnanec je v práve a nemusí nič uhradiť, aj keď podpísal nejaký dokument.

Keď však pri odchode dobrovoľne zaplatí tie náklady, je to jeho vec.
cepeva
13.11.07,16:36
Ako len pre informaciu.. ak sa to rozhodne zamestnanec pri odchode dobrovolne zaplatit, alebo mu to strhnem zo mzdy - podpise mi suhlas so zrazkou, tak sa nemoze o tom sudit?
Denda
13.11.07,17:19
Toto sa dá predsa zohľadniť v mesačnej mzde.:rolleyes:


Denda, prosim co tym presne myslis? Mozem mu zobrat pri odchode premie, aby to splatil, ale niekedy ti zamestnanci, ked su vo vypovednej dobe robia tak, ze si tie premie ani nezasluzia a som tam, kde som bola. :(
Narážam na dohodnutú základnú mesačnú mzdu pri prijímaní do pracovného pomeru ak nemá zváračské oprávnenie a postupné zvyšovanie. Nemali by ste mať rovnaký meter na tých, ktorý ho mali pred nástupom do zamestnania a pre tých, ktorý ho získajú až počas trvania pracovného pomeru.
Chobot
14.11.07,11:46
Ako len pre informaciu.. ak sa to rozhodne zamestnanec pri odchode dobrovolne zaplatit, alebo mu to strhnem zo mzdy - podpise mi suhlas so zrazkou, tak sa nemoze o tom sudit?

Súdiť sa môže ktokoľvek o čokoľvek. Otázne je, či spor vyhraje. To ti dopredu nikto nepovie, záleží od šikovnosti advokátov a pohľadu sudcu na vec.